Работа во Германија

Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Kontrola e besplatno. Cistenje, poliranje 2 pati vo godinata e najcesto besplatno. Plombite se so doplata od sopstven dzeb i cenata zavisi od toa za kakva plomba ke se odlucis. Nemam pojma kako se vikaat, imav potreba samo ednas ovie 7 godini i plativ okolu 80-90 evra mislam. Za pokomplicirani raboti kako mostovi, vestacki itn. sto ne se pokrieni od zdravstvenoto 2-3 iljadi evra.

Значи и таму пломби приватно се плаќаат. Кај нас 500-600 денари е пломба. Работата што иритира е што на ист заб по неколку пати и да испадне пломба постојано се наплаќа истата цена.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Одел некој преку агенцијата Контекст? Сум бил во Германија повеќе пати, но прв пат закажав интервју во агенција. Не знам Германски, но имам искуство таму. Дали би поминал?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.185
Поени од реакции
21.315
Значи и таму пломби приватно се плаќаат. Кај нас 500-600 денари е пломба. Работата што иритира е што на ист заб по неколку пати и да испадне пломба постојано се наплаќа истата цена.
Amalgamska plomba po mene ne se plakja a ako sakas bela da bide, toa valjda e nekoj tvrd material, se plakja okolu 100€ zavisit kolku material vlaga i kolku vreme ke trae.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И во Македонија кога гелни нокти некакви си се 1,500 денари (карикирам), пломба треба 100 евра да е зошто некој школо од 10 години учел за таа пломба да ја става за 20 минути. Паѓале после 3 месеци, нормално дека ќе плаќаат, колку пари, толку музика, за 450 денари да не сакате забарот најквалитетни материјали да ви става?
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Добро бе, сите теретани/фитнес центри во оваа Германија работат само со мин. договор од 12/24 месеци членарина ?! Глупости...Конкретно за Дрезден барам некоја нормална теретана кај што се плаќа нормално унапред месечно, без никакви договори.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.923
Поени од реакции
17.615
Добро бе, сите теретани/фитнес центри во оваа Германија работат само со мин. договор од 12/24 месеци членарина ?! Глупости...Конкретно за Дрезден барам некоја нормална теретана кај што се плаќа нормално унапред месечно, без никакви договори.
Првиот пат е бесплатен како пробно демек, така да Дрезден голем град многу теретани ќе се набилдаш за ич пари :D

Шала на страна, јас сум прашал во две теретани шо ми се близина и ми бараат да склучиме договор од година дена а знам и самиот дека џабе ќе губам 30е месечно кога за недела дена ќе се откажам.

Ако си стварно загреан направи си договор и терај си, ако не терај мојот совет од погоре :icon_mrgr:
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Добро бе, сите теретани/фитнес центри во оваа Германија работат само со мин. договор од 12/24 месеци членарина ?! Глупости...Конкретно за Дрезден барам некоја нормална теретана кај што се плаќа нормално унапред месечно, без никакви договори.
Во повеќето европски земји е така. Луѓето тоа тука го прифатиле и тоа е тоа. Ако ти чини .
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
И добро, колку пари ќе изгубите? 30 евра месечно? Па со германска плата - минимална, тоа ти се отприлика 5 работни саати во месецот.

Кај за 30 евра месечно имате да вежбате колку сакате, у ненормално добри услови, па и уште не ви чини. А ако на некој со германска плата му се многу 360 евра годишно,веројатно надвор треба да трчкара. Ако не ти се исплати да вежбаш годишно, нема да ти се исплати ни месечно 30 евра. :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.923
Поени од реакции
17.615
И добро, колку пари ќе изгубите? 30 евра месечно? Па со германска плата - минимална, тоа ти се отприлика 5 работни саати во месецот.

Кај за 30 евра месечно имате да вежбате колку сакате, у ненормално добри услови, па и уште не ви чини. А ако на некој со германска плата му се многу 360 евра годишно,веројатно надвор треба да трчкара. Ако не ти се исплати да вежбаш годишно, нема да ти се исплати ни месечно 30 евра. :)
Ок се ама подобро би било кога би имало опција како кај нас месец за месец, и да се откажеш кога сакаш ама како шо напиша дечкото погоре така го прифатиле они тоа и тоа е ако ни чини арно ако не јбг.

Инаку да цената е смешна, за 30е( кои ги заработуваш за пола ден(овоа ако си најниско платен, како у мојот случај) се стварно ништо за теретана ама пак ќе кажам ако си озбилен, ако не уште по глупо е да фрлиш 30е месечно а да не одиш во теретана.
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Не се проблем парите, кои всушност не се баш 30€, него најчесто по 50-60€ + 50/100€ за старт..туку проблемот е што те обрзува со договор, кој што неможиш да го раскиниш и не кажуваат колку/каква е казната за предвремено раскинување за во случај да не ти продолжат виза или од хх причини да треба да си одам од Германија. .Да живеам тука како нив кајн проблем, ама вака..
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.702
Поени од реакции
5.330
Не се проблем парите, кои всушност не се баш 30€, него најчесто по 50-60€ + 50/100€ за старт..туку проблемот е што те обрзува со договор, кој што неможиш да го раскиниш и не кажуваат колку/каква е казната за предвремено раскинување за во случај да не ти продолжат виза или од хх причини да треба да си одам од Германија. .Да живеам тука како нив кајн проблем, ама вака..
јас сум члеан во McFit.. се зачленав коа имаше акција... првите 6 месеци 5.99€ плаќав, а останатите 19.99... иам договор на 18 месеци... нормално од старт плаќаш за "активација" и за картичката и плус два пати годишно плаќаш за "одржавање".. можеш да вежбаш во сите McFit теретани низ Германија и Европа... цената шо ја плаќаш е смешна, а условите се речиси перфектни...

п.с ако си од оние шо почнуваат од понеделник или од први или од први ако е понеделник боље не се зачленувај

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Black Friday за вакви работи :) За 179 евра цела година McFit без автоматско продолжување договор и без дополнително пари за активација на договор (што најчесто е од 30 до 120 евра) и картица.
Исто за цела година членарина за Мерлин картица платив 49 евра (50% попуст), со ова може во било кој SeaWorld, Madam Tusseuds, Legoworld, Dungeon и пред се Heidepark (луна парк некаде меѓу Хановер и Хамбург) да одиш колку сакаш цела година.
Инаку McFit како теретана не ми се допаѓа. Цената да, ефтино е посебно со акцијата што ја фатив ама да плаќав 30 евра месечно би размислил. Има теретани со базени, сауни итн. за 40-50 евра.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
439
Поени од реакции
715
Dobar den so zena mi resivme da odime za germanija, nisto ne bidna od bugarski pasosi i pred edna nedela apliciravme za visa...imame prijateli tamu vo mcdonalds ni rekoa deka ke ni pratat raboten dogovor i ke ni najdat smestaj....prem prvi mart pisuvase deka kese ceka cela godina za opsti rabotnici..sega so noviot zakon go citam no pisuva samo za lica sodiplomi odat pobrzo... moeto prasanje e dali so noviot zakon ke se zabrzi i pobrzo kese odi za opsti rabotnici i dali treba da se znae jazik posto prethodno poveketo sto otidoa ne znaea jazik...i dali rabotniot dogovor i potvrda za smestaj se nosat na intervju ili kako oni ke znaat dali imas raboten dogovor posto pri aplikacijata poposnuvas samo opsti podatoci.. pri vakva situacija ne mi e jasno kako odi procedurata ako moze pomosh..
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo dali moze so hrvatska rabotna dozvola da se prestojuva I raboti vo germanija, ke ve molam nekoj ako znae da mi odgovori,
Odnapred blagodaram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom