Работа во Германија

Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Dobar den so zena mi resivme da odime za germanija, nisto ne bidna od bugarski pasosi i pred edna nedela apliciravme za visa...imame prijateli tamu vo mcdonalds ni rekoa deka ke ni pratat raboten dogovor i ke ni najdat smestaj....prem prvi mart pisuvase deka kese ceka cela godina za opsti rabotnici..sega so noviot zakon go citam no pisuva samo za lica sodiplomi odat pobrzo... moeto prasanje e dali so noviot zakon ke se zabrzi i pobrzo kese odi za opsti rabotnici i dali treba da se znae jazik posto prethodno poveketo sto otidoa ne znaea jazik...i dali rabotniot dogovor i potvrda za smestaj se nosat na intervju ili kako oni ke znaat dali imas raboten dogovor posto pri aplikacijata poposnuvas samo opsti podatoci.. pri vakva situacija ne mi e jasno kako odi procedurata ako moze pomosh..
Нема олеснување за општи работници, исто останува...а договорот за работа и потврдата да, треба да се носат во амбасадата.


П.с А бе оваа RTL е бесплатна во Германија ? Нели треба да ја има на сите оператпри, кај мене ја нема :mad: Кај да гледам сега Ф1 ?!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Zdravo dali moze so hrvatska rabotna dozvola da se prestojuva I raboti vo germanija, ke ve molam nekoj ako znae da mi odgovori,
Odnapred blagodaram
Знам човек што престојува со грчка работна дозвола.
За ова најдобро прашај во групата на фб, таму има луѓе со секакви документи отидено, гарант некој ќе знае.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
840
Поени од реакции
819
Дали има овде во Германија како кај нас во аптека тест да се провери нивото на шекер и ако има каква му е цената...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
24
Zdravo na site, sakam da prasam ako nekoj znae dali ima promeni vo ambasada, nekoj shto bil...sakam da apliciram so diploma za rabota, veke na edno mesto me pokanija na intervju ama dzabe e i da ja dobijam rabotata ako mora da se ceka 1 godina za termin...mozda nekoj ima iskustvo so eu blue card?
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Другари, предлог градови со нормална кирија од областите Баден, Хесен или РајнландФалц... Бараме работа за акушерка.... Искуство ако има некој пожелно е да пише. Благодарност
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво
Имам едно прашање во врска со враќање на данок.
Треба да вратам данок за 7 месеци од 2019 година. Платен сум минимално. Колку пари би вратил и за колку време би ги зел ? Пред некој месец во хотелот каде што работам имав состанок со двајца сметководители или не знам што беа момците, ама тие ги средуваат финансиите на вработените. И покрај мојот непостоечки германски јазик некако се разбравме дека за 60-70 евра тие ја средуваат постапката за враќање на данок, но не знаеја колку би вратил според мојата плата. Дали има некој искуство со ова ?
Благодарам
Поздрав
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.858
Поени од реакции
34.893
Здраво
Имам едно прашање во врска со враќање на данок.
Треба да вратам данок за 7 месеци од 2019 година. Платен сум минимално. Колку пари би вратил и за колку време би ги зел ? Пред некој месец во хотелот каде што работам имав состанок со двајца сметководители или не знам што беа момците, ама тие ги средуваат финансиите на вработените. И покрај мојот непостоечки германски јазик некако се разбравме дека за 60-70 евра тие ја средуваат постапката за враќање на данок, но не знаеја колку би вратил според мојата плата. Дали има некој искуство со ова ?
Благодарам
Поздрав
9800 евра максимум смее да ти биде нето приходот за цела календарска година, за да те следува повраток на данок. Пријател правеше, на 7800 евра колку шо имаше за 2018, му вратија околу 800 евра. 2 до 4 недели од одобрувањето на апликацијата за повраток на данок, но се зависи од републиката кај шо си.
 
Член од
3 декември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
Студент сум и имам аплицирано за работа лето 2020 во Германија (Минхен). Дали некој е запознаен со ситуацијата со Ковид 19 во Германија или поточно во Минхен? Дали по пристигнувањето треба да бидам во карантин и колку се плаќа од ден?
Благодарам однапред!
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Студент сум и имам аплицирано за работа лето 2020 во Германија (Минхен). Дали некој е запознаен со ситуацијата со Ковид 19 во Германија или поточно во Минхен? Дали по пристигнувањето треба да бидам во карантин и колку се плаќа од ден?
Благодарам однапред!
Јас исто имав аплицирано како студент,ама ми откажаа пред 2 недели заради вирусот.Прво неможиш да влезиш во Германија,второ ако влезиш треба 2 недели карантин,а незнам дали тие 2 недели треба да го плаќаш сето тоа или не.Преку која агенција имаш аплицирано или преку човек?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
izvinete braca no ako moze odgovor ot cista lubopitnost ot nisto drugo?!?!?vo ova svecko voeno pandemisko,divo neznajo i uste neznam sto,,kako mislite i se nafacate da odite tamu(vozduh ili zemja) dali ima prevoz voopsto drugo prasane,,ako do tolku padnale do toa dereze tamu (valda ne izumrea site) da nemaat luge za rabota da molat ot ovde za rabotnici,,,ot koja granka e taa rabota sto ja imate najdeno ili vi ja nasle (ugostitelska,industriska idr) onaka samo prasuvam valda ste popametni odmene nesto znaete poveke?!?!?!??!
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Ima li nekoj koga ke proraboti taa glupa germanska ambasada?! Termin zakazav na 2 April 2019, uste ne me izvestile, sramota.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.819
Поени од реакции
7.112
Ima li nekoj koga ke proraboti taa glupa germanska ambasada?! Termin zakazav na 2 April 2019, uste ne me izvestile, sramota.
Se e blokirano do krajot na Avgust a togas se na red sto se prijaveni Februari i Mart 2019 znaci ako stignis do nova godina si super ova so kovid 19 se blokira patem gledam si bulgarce za so cekas viza

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
6 март 2019
Мислења
389
Поени од реакции
589
Јас добив виза за Германија и ми се одложи одењето поради ситуацијава. Наскоро ќе ми истече 6 месечната виза, а немам воопшто отидено. Незнам дали ќе биде земено ова во предвид за да добијам нова виза, не би било во ред да чекам термин цела година повторно.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.819
Поени од реакции
7.112
Јас добив виза за Германија и ми се одложи одењето поради ситуацијава. Наскоро ќе ми истече 6 месечната виза, а немам воопшто отидено. Незнам дали ќе биде земено ова во предвид за да добијам нова виза, не би било во ред да чекам термин цела година повторно.
Moj sovet do kolku otvorat granici pred da ti istece vizata(makar i eden den da imas) da odis germanija i da pocnis na rabota pa tamu da ja prodolzis do kolku ne otides najverojatno ke treba da apliciras za nov termin do dusa so koronata nisto ne se znae sto ke odlucat

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ДОДЕКА НЕ СЕ НАЈДЕ ЛЕК,,,ИЗВИНЕТЕ ПРОШТЕВАЈТЕ НО ВАКА КЕ БИДЕ,,НИКОЈ,,,НИШТО,,,,НИКАДЕ,,.,..А ДО ТОГАШ,,.,,.,,,,,,ВСИЧКИ ВСАМИЦА ЈАДЕТЕ ПИЈТЕ ДЕБЕЛЕТЕСЕ ИГРАЈТЕ ВКОМПЈУТЕР ГЛЕДАЈТЕ ТВ ИЛИ XXXL,АЈДЕ ЛУГЕ VIVA POZITIVA :) bidete pribrani IZDRZETE
 

Kajgana Shop

На врв Bottom