Работа во Германија

Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Не е до амбасадата во Скопје, мислам дека таква политика си имаат Германците, за да не пуштаат многу луѓе од кај нас наеднаш, туку постепено. Еве читам на ФБ цело време се жалат луѓе од Србија и Босна, зашто во амбасадите во Белград и Сараево им закажуваат термини година и кусур унапред. Така да добри сме ние. Јас закажав во јануари, ми дадоа термин во април.

Сега повеќе се чека зашто претпоставувам дека преку лето повеќе луѓе сакаат да одат и сега закажуваат. А има и голем број на дебили што си закажуваат термин од курташак, без најдена работа. Демек можда ќе се најде... И во случајов заебани се луѓето што имаат најдено работа и им треба итно термин, кој не можат да го добијат. Не викам дека и јас не закажав термин пред да најдам работа, ама јас барем бев таму и барав. Во две фирми имав второ интервју закажано кога закажав термин во амбасада. И фино лепо им реков во фирмата дека имам термин за виза во април и они ми дадоа договор од 01.05. Малце се развлече процесов за виза, така да не отидов од 01.05. и ќе одам за 1-2 недели.

Ама кога ќе видам некој во групине на ФБ кога ќе пише "imam termin vo juni moze li nekoj da mi najde rabota"... :facepalm:
Да ми ти е со среќа работата и да напредуваш сè повеќе!!!

Проблемот добро го лоцира @Del Boy , маката е што вака луѓе кои имаат веќе документи за работа треба да добиваат приоритет. Тука е цела заебанција...
Инаку, некој ако си сака да аплицира и да чека да најде работа, нека аплицира и потоа нека си бара чарето (во гужвата).

До останатите форумџии:
Дали некој има контакт (свој човек) од амбасадата кај нас и дали разбрал/слушнал информација некако да се добие порано термин? (доколку имаш договорено работа и средени документи...)
 
L

lleeoo

Гостин
@KaWa имаш европски пасош или одиш преку некоја студентска програма? Јас почнувам со работа некаде околу 25ти февруари, пред некој ден имав и интервју преку скајп. Неможам уште да ти кажам од прва рака како ќе се одвиваат работите, али според договореното и според мојот начин на живот математиката ми изгледа и повеќе од задоволителна.
Искрено не сум високо образован специјалист во одредена област, али имам познавање од разни работи. И шо е најинтересно тоа се работи за кои што германскиот пазар има дефицит и огромна потреба од работнички кадар со изненадувачки големи плати, па од тука сум оптимист.
I pocna so rabota ili ?
I kako e
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.332
НАЈГОЛЕМ ПРОБЛЕМ се ликовите шо закажуваат термини за амбасадаа и шо кукаат после по групите на фб некој да им најде работа.. јас знам барем 20 луѓе познаници мои кој поблиски кој подалечни шо имаат закажано термин, а немаат работа и нема ни да најдат зашо едноставно не се замараат, ако им најде некој океј ако не ќе го откажат терминот.... многу луѓе со спремни документи се сјебани до макс во тој поглед.. исто така има голем број на луѓе шо се сјебани од посредници и термините им висат.... мора амбасадата да е поригорозна во тој поглед... знам дека ако имаш закажано термин, а не се појавиш ти следува автоматска забрана во наредните 6 месеци да аплицираш.. нека ја подигнат оваа граница на 2 години па после ќе видиме како ќе биде... исто така треба да напраат да следува автоматска забрана за аплицирање ако по втор пат откажиш термин... иначе колку за ваше инфо Србија и Босна се чека по година до година и пол за термин... а како шо стојат работите и кај нас ќе дојде така...

евентуално добра опција би било да напраат посебно да се аплицира за тие шо имаат и за тие шо немаат документи.... ама пак исти курац ќе е со илинденскогорносеверно македонциве... ќе разберат дека побрзо термин се добива ако аплицираш дека имаш документи и сите таму ќе аплицираат... освен ако не напраат да аплицираш со скениран договор за работа...

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
I pocna so rabota ili ?
I kako e
Не сум уште, се одложи работата најверојатно од јули.

Иначе за тие шо по некоја случајност имаат адреса на живеење во Бугарија, може да закажете термин преку амбасадата во Софија. Далеку по растеретени се термините таму, јас закажав на татко ми за 3 недели.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Инаку, пред недела дена, закажано интервју во амбасада - крај на февруари 2019.

Нема смисла овоа. :popce:
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво

Ми стигна дозвола за студенска работа во Германија од ЗАВ, ама се случи нешто интересно.
Јас аплицирав за работа од 15.06. до 08.09, а тие ми дадоа дозвола за работа од 01.08 до 08.09. Прашав некои луѓе, ми рекоа дека тоа е поради тоа што минатата година исто бев Германија и почнав со работа од 01.08. Дали има некој искуство со ова ? Пример, другар ми исто минатата година работеше со мене од август до средина на октомври, а кај него се е во ред - тој треба да почне со работа на 15 јуни.

Поздрав
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
33
Некој посредник од Ск за раб во странство со бг пасош? Мобилен нешто?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Некој посредник од Ск за раб во странство со бг пасош? Мобилен нешто?
Батали ако можеш посредници,ќе ти земат дебела провизија,се договараат со газдите
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Некој посредник од Ск за раб во странство со бг пасош? Мобилен нешто?
Внимавај на посредници многу. Немој однапред пари нешто да дадеш зошто најголем број се мафтаџии. Ако имаш квалификација барана секако е полесно ако не барај некој што работи таму занает нешто па така.
 
Член од
6 јуни 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo
Dali nekoj do sega bil preku kontext vo Germanija preku dolgorocno vrabotuvanje i ako moze da spodeli iskustvo.
 
Член од
5 јуни 2018
Мислења
55
Поени од реакции
24
Zdravo dali nekoj znae da mi kaze preku kontexs pocnav za mcd vo germanija kolku vreme se ceka da odgovori rabotodavecot dali ke dobijam dogovor ili ne veke 1 nedela pomina pa neznam kako odi vi blagodaram
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.332
Zdravo dali nekoj znae da mi kaze preku kontexs pocnav za mcd vo germanija kolku vreme se ceka da odgovori rabotodavecot dali ke dobijam dogovor ili ne veke 1 nedela pomina pa neznam kako odi vi blagodaram
од прилика еден месец горе доле... амаа сепак после 20ина дена јави се во Контекст и прашај до кај е работата и дали има одговор..

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Ако има некој/а ЕУ пасош, 20-30 години, основно познавање на германски(бројки, здраво, пријатно, повелете...), сака да работи во Франкфурт летово, нека ме исконтактира во ПП. Станува збор за Франшиза на Haagen-dazs, работно место продавач.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom