Работа во Германија

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.701
Поени од реакции
5.326
Здраво Дечки.
Искуство некој да сподели за префрлување на средства од германија на мак. трансакциска сметка?
провизии и слично.

Поздрав
наједноставно и најмала провизија имаш преку western union апликација за телефон со SOFORT banking.. до 50 € е 2.90 провизија... до 999.99€ е 4.90.... ако ти е верифициран профилот со видео повик и со податоци од пасош до 5000€ е 4.90€ провизија... максимално можеш 6200€ да испратиш... парите легнуваат во мкд за макс 20 мин од коа ќе ги испратиш и можеш да се подигнат со документ за идентификација од лицето на кое шо се испратени и кодот од western union... е сеа апликацијата има и опција за префрлање на пари на трансакциска сметка во мкд, ама не сум ја пробал таа опција, така да не можам да ти кажам како функционира и колкави провизии има... сум пробал SOFORT и топ е... најмала провизија деф и најбрзо префрлање на пари... единствено услов шо треба за се ова погоре да се реализира е да имаш онлајн банкарство активирано на германската сметка...

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
3 ноември 2017
Мислења
102
Поени од реакции
61
Dali nekoj e podnesual vo germanskata ambasada ..za termini..
Dali treba na germanski ili na makedonski da sw potpolni...
ako moze da mi pomogne nekoj ..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Има некој од форумов што работи во Германија со сина карта?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Некој да има искуство со работа во Германија на една година во Кинг Бургер или Мекдоналс да сподели некое искуство како за прв пат одење што и како ?
 
Член од
3 мај 2018
Мислења
2
Поени од реакции
1
Zdravo na site.
Imam eden prilicno kompliciran problem i potrebna mi e pravna pomos ili sovet kako da uspeam.Znaci vaka.Zena mi raboti kako neguvatelka vo Germanija so vazecka viza za 1 godina i ocekuva prodolzenie vo Oktomvri ovaa godina.Nie pred da ja zema rabotnata viza ne sme bile vencani i imame vo plan ovaa godina vo Juli da napravime vencanje.E sega poradi toa sto ne sum bil vencan pred da zema viza vo ambasada mi rekoa deka treba da pocekam 2 godini za da ostvaram pravo za familijarna viza iako zena mi vece ima obezbedeno pogolem stan ima dovolno finansiski sredstva i zagarantirana rabota i raboten dogovor.Ima nekoj od vas so slicen problem ili poznanici koi go imale slicniov problem?Ima nacin da se zaobikoli ovoj zakon ako dokazam deka sum bil vo vrska so zena mi uste mnogu pred da se vencame i da ja zema vizata!?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.330
За колку време добива виза човек што веќе има пратено договор за работа од работодавач во Германија? Татко ми ќе аплицира па да знам од прилика искуство некој ако има.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.701
Поени од реакции
5.326
За колку време добива виза човек што веќе има пратено договор за работа од работодавач во Германија? Татко ми ќе аплицира па да знам од прилика искуство некој ако има.
зависи кога ќе добие термин во амбасада... од она шо слушам и читам од луѓе, термините веќе се стигнати за февруари 2019, значи и по 8-9 месеци се чека за термин... е сеа од кога ќе ги поднесеш документите во амбасада никој не може со точност да ти каже колку време од прилика... ако е се како шо треба, мислам целосна и комплетна документацијата, ако излезе работната дозвола на време од прилика 7 до 10 дена... ама пак ќе речам зависи од многу фактори и за секој човек е различно..

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.330
зависи кога ќе добие термин во амбасада... од она шо слушам и читам од луѓе, термините веќе се стигнати за февруари 2019, значи и по 8-9 месеци се чека за термин... е сеа од кога ќе ги поднесеш документите во амбасада никој не може со точност да ти каже колку време од прилика... ако е се како шо треба, мислам целосна и комплетна документацијата, ако излезе работната дозвола на време од прилика 7 до 10 дена... ама пак ќе речам зависи од многу фактори и за секој човек е различно..

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
А треба да оди да поднесува за термин, па после накнадно пак да оди?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.701
Поени од реакции
5.326
А треба да оди да поднесува за термин, па после накнадно пак да оди?
термин се закажува онлајн на страницата на германска амбасада.. и на терминот кога одиш ги носиш документите...

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.330
Дефинитивниот термин е на 20.02.2019 меѓу 09:00 и 09:30.

Хахахаххаха овие ако се нормални јас си го сечам. Една американска амбасада шо има 9879789879 повеќе апликации за виза закажува во рок од 15-20 дена, овие 9 месеци. :pos::pos:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Добро ако најдеш работа еве да речиме за септември и одиш бараш термин за виза... ти даваат во март следна година, кој курац... работата ќе ти пропадни оти господата во амбасада во ск немаат доволно што (екипираност, кадар)?

Стварно не ми е јасно.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.330
Добро ако најдеш работа еве да речиме за септември и одиш бараш термин за виза... ти даваат во март следна година, кој курац... работата ќе ти пропадни оти господата во амбасада во ск немаат доволно што (екипираност, кадар)?

Стварно не ми е јасно.
И мене не ми е јасно. Татко ми треба да почне со работа за 1 месец на 15ти јуни се спремно од компанијата договорено, они му дават термин за виза во февруари наредната година. :pos: Експресно го откажав терминот све им ебам неспособно.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
И мене не ми е јасно. Татко ми треба да почне со работа за 1 месец на 15ти јуни се спремно од компанијата договорено, они му дават термин за виза во февруари наредната година. :pos: Експресно го откажав терминот све им ебам неспособно.
Е ова ти е нашата жална Македонија, да не се чудите ич.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Не е до амбасадата во Скопје, мислам дека таква политика си имаат Германците, за да не пуштаат многу луѓе од кај нас наеднаш, туку постепено. Еве читам на ФБ цело време се жалат луѓе од Србија и Босна, зашто во амбасадите во Белград и Сараево им закажуваат термини година и кусур унапред. Така да добри сме ние. Јас закажав во јануари, ми дадоа термин во април.

Сега повеќе се чека зашто претпоставувам дека преку лето повеќе луѓе сакаат да одат и сега закажуваат. А има и голем број на дебили што си закажуваат термин од курташак, без најдена работа. Демек можда ќе се најде... И во случајов заебани се луѓето што имаат најдено работа и им треба итно термин, кој не можат да го добијат. Не викам дека и јас не закажав термин пред да најдам работа, ама јас барем бев таму и барав. Во две фирми имав второ интервју закажано кога закажав термин во амбасада. И фино лепо им реков во фирмата дека имам термин за виза во април и они ми дадоа договор од 01.05. Малце се развлече процесов за виза, така да не отидов од 01.05. и ќе одам за 1-2 недели.

Ама кога ќе видам некој во групине на ФБ кога ќе пише "imam termin vo juni moze li nekoj da mi najde rabota"... :facepalm:
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.330
Треба да има опција да се поднесат и документите за работа на тие што имаат најдено, и да се прави приоритет кој побрзо ќе добива термин. Вака и ќоро и сакато аплицира. Или нека ги убрзаат термините па тие што немаат договори нека ги одбиваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom