Работа во Германија

Член од
5 февруари 2018
Мислења
15
Поени од реакции
6
Здраво другари. Некој да земал виза за работа од амбасада во скоро време? Имам закажано термин за 1 месец, имам договор за работа за 1 год. па ме интересира како се расположени за давање виза? Ќе ми пречи ли доколку сега отидам да работам како студент па да се вратам да одам на термин за виза ??
 
Член од
5 јуни 2018
Мислења
55
Поени од реакции
24
I jas imam termin za 1 mesec ama neznam kako se raspolozeni
 
Член од
5 јуни 2018
Мислења
55
Поени од реакции
24
Dali nekoj znae sto tocno prasuvaat za intervju za rab vo germanija...na skajp
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Dali nekoj znae sto tocno prasuvaat za intervju za rab vo germanija...na skajp
како си... како се твоите по дома, кај излегваш навечер, која музика слушаш... you know, the usual stuff :D

мајтап на страна, земи прогуглај малку за компанијата каде аплицираш, прочитај со што се бават, кои услуги ги нудат...
исто барај за работното место во таа и слични компании, што сè се очекува да знаеш да работиш, а гарант ќе те прашаат и за претходно работно искуство, препораки и слично...

биди позитивна и насмеана, говорот на тело доста кажува за сигурноста на еден човек во било што (најповеќе во себе).

гуд лак.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Дечки лани работев во McDonalds. Годинава преку менаџерот пак испративме документи уште во фебруари, но менаџерот во ZAV ги испрати покасно (незнам кога) веројатно почеток на МАЈ. Е сега требаше да одиме околу 20ти јуни, ама договорите не се готови и не му ги имаат испратено на менаџеров. Дали е можно да не одбијат пошто сакам да одам до Германија на 30ти пошо имам резервирано смептај па од таму да чекам да стигни договорот.

На многу деца им каснат со изговор дека имало премногу барања и неможеле да престигнат да ги разгледаат. А другарка аплицираше пред месец дена и веќе е таму и работи.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Дали можеш со фармацевтски факултет до Германија?
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Oglas se pojavi za grimma fabrika za salfetki i hartija sto mislite prevara ili ne ?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.956
Поени од реакции
35.496
Дали можеш со фармацевтски факултет до Германија?
Можеш и тоа како, со германски јазик почетна е од 2500 евра нето па нагоре.


Знае ли некој како се намалува тоа АОК одбивањата од платата? Се распрашував јас по овие нашите овде али сите се дудуци, имало опции да се направи на основно здравствено осигурување, а моево е изгледа класа погоре. Знам само основен германски тешко дека ќе се разберам по тоа институциите.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Можеш и тоа како, со германски јазик почетна е од 2500 евра нето па нагоре.


Знае ли некој како се намалува тоа АОК одбивањата од платата? Се распрашував јас по овие нашите овде али сите се дудуци, имало опции да се направи на основно здравствено осигурување, а моево е изгледа класа погоре. Знам само основен германски тешко дека ќе се разберам по тоа институциите.
Мене па ми кажа има шанси но треба најмалку Б2 да знаеш, значи не е баш со почетна... јазик кај фармацетите е построг дури и од лекарите што одат
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.956
Поени од реакции
35.496
Мене па ми кажа има шанси но треба најмалку Б2 да знаеш, значи не е баш со почетна... јазик кај фармацетите е построг дури и од лекарите што одат
На почетна плата мислев, не на јазикот. Јазик треба да знаеш перфект, нема заебанции со медицинската индустрија овде.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
На почетна плата мислев, не на јазикот. Јазик треба да знаеш перфект, нема заебанции со медицинската индустрија овде.
Аха значи вистина е дека јазикот е строг услов за фармацевтите, не е зајбанција само да знаеш да комуницираш
 
Член од
4 март 2018
Мислења
10
Поени од реакции
0
Mi treba nekoj posrednik koj posreduva za rabota vo mcdonald's ili burger king so viza

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom