Работа во Германија

Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
ako moze nekoj da mi ostavi kontakt za posrednici za rabota za studenti za preku leto
 
M

mucu

Гостин
Za viza uste cekam odgovor, bev na termin na 8mi mart, a zakazav uste vo dekemvri 2017... Taka da, sega ako zakazis termin, ke cekas do septemvri minimum moja procenka, samo za termin...

Ova okolu potpisot, stvarno ne znam, nisto nim ne im menuva, 1 sek rabota e potpis i toa e toa, ne gledam pricina zosto da ne potpisat...

Imam slusnato za lugje koi odea so lazni potpisi, ama kako go praeja toj potpis, toa ne znam...

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Drugar da te prasam sto te prasuvaa vo ambasadata? I jas imam termin naskoro pa sakam da znam sto da naucam na germanski da kazam zosto neli na germanski te prasuvaat
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.332
Drugar da te prasam sto te prasuvaa vo ambasadata? I jas imam termin naskoro pa sakam da znam sto da naucam na germanski da kazam zosto neli na germanski te prasuvaat
другар никој нишо не те прашува не се плаши ич :) и плус на македонски ќе си збориш.. може само онака општи прашања да ти постават додека ти ги средуваат папирите на шалтер, као кај ќе одиш, кај ќе работиш, дали си бил претходно Германија и слично... гледај само документацијата да ти е целосна и комплетна..

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.179
Поени од реакции
3.153
Луѓе ми треба мала помош ..
Пријател пробува да среди нешто со работна виза .. Е сега ми вика да положим курс по Германски б1 .. После како оди таа процедура ми даваат диплома и му ја доставувам на работодавецот?
 
Член од
12 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
26
Да прашам, дипломирав пред некој месец, но пред да диоломирам извадив документи за Германија што се за ZAV, е сега прашањето ми е дали можам да идам за Германија и дали нема да имам некои проблеми бидејки јас имам документи од факултетот но тоа дека сум дипломирал, можам да аплицирам али нз дали ке имам некои проблеми и последици а крајно време е да одлучам дали да одам или не
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
За одење првпат во Германија како студент на летна работа подобро во голем или мал град??
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Ако има некое девојче што има еу пасош, да сака да работи како продавачка на сладолед во Германија, нека пиши порака.
 
Член од
9 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
123
Да прашам некој дали се разбира ... дали можи на пример од февруари до април да се работи како студент и од јули до септември истата година пак како студент? Имав негде прочитано дека се важи 3 месеци студентска работа од јуни до јуни наредната година ама незнам колку е точно..
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.332
Да прашам некој дали се разбира ... дали можи на пример од февруари до април да се работи како студент и од јули до септември истата година пак како студент? Имав негде прочитано дека се важи 3 месеци студентска работа од јуни до јуни наредната година ама незнам колку е точно..
јас колку шо знам имаш право макс 3 месеци да работиш како студент во една календарска година...

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Освен договорот за работа, кои се другите документи за добивање работна виза за во Германија?
Ви благодарам однапред за одговорот!
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.332
Член од
28 јули 2015
Мислења
49
Поени од реакции
8
Дали во 4та година од студии може да рботи како студент на 3 месеци, дали даваат од амбасада и од факултет?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.332
Дали во 4та година од студии може да рботи како студент на 3 месеци, дали даваат од амбасада и од факултет?
за да работиш како студент не ти треба амбасада.. нема врска која година си, мислам само дека треба да си запишан како редовен студент... има два документи погоре ги поставив се пополнуваат, едниот од нив треба да се завери на факс и се праќаат на работодавачот доколку го имате...

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Дали некој има искуство со понудата од Контекст за долгорочно вработување во Германија, таа што е за договор на 1 година или слично ? Дали треба многу познавање на јазик или не ? И нешто околу работата кој знае ако може нека пише. Фала многу
 
Член од
23 февруари 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво Дечки.
Искуство некој да сподели за префрлување на средства од германија на мак. трансакциска сметка?
провизии и слично.

Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom