Работа во Германија

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.688
Поени од реакции
5.306
zdravo sakam da prasam podnesov baranje za viza so dvajca drugari na 14.02. niv im stigna poraka i bea gi zemaa vizite a mene uste nisto ne mi stignalo a imame isti dogovori site.
dali nekoj znae sto e rabotava zosto uste cekam jas?
имате исти договори ама немате исти податоци најверојатно нив им ги обработиле побрзо податоците и им излегле побрзо дозволите за работа од ЗАВ... ќе биде и твојата виза, исчекувањето убива знам :)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
1 март 2018
Мислења
2
Поени од реакции
1
имате исти договори ама немате исти податоци најверојатно нив им ги обработиле побрзо податоците и им излегле побрзо дозволите за работа од ЗАВ... ќе биде и твојата виза, исчекувањето убива знам :)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
iscekuvanjevo ke me ostare :D kako i da e fala ti i se nadevam deka si vo pravo
 
Член од
4 март 2018
Мислења
10
Поени од реакции
0
Поздрав. Сакам да пробам со работа во Германија. Знам дека има многу луѓе што заминаа со виза за работа во Мекдоналдс и Бургер кинг и без познавање од германски јазик.Сега ако знаете за некој кој посредува за работа во Мекдоналдс и бургеркинг а не е потребно добро познавање на германски јазик нека ми пиши.
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Za rabotna viza da apliciras osven dokumentite sto ti gi dava rabotodavecot imase plus nekoj formulari znaete li kade moze da se mabavat ili pratete link od kade da gi simnam vi blagodaram pozz

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.688
Поени од реакции
5.306
Za rabotna viza da apliciras osven dokumentite sto ti gi dava rabotodavecot imase plus nekoj formulari znaete li kade moze da se mabavat ili pratete link od kade da gi simnam vi blagodaram pozz

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
http://m.skopje.diplo.de/contentblob/5169426/Daten/8117577/ErwerbsttigkeitWestbalkanlaender.pdf

http://m.skopje.diplo.de/contentblob/4550706/Daten/7414135/AntragnationalesVisumJun2015.pdf

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Здраво дечки, имам едно прашање.
Чекам бугарско државјанство ама бидејќи моментално се закочени работиве, имам во план да аплицирам за работна виза за во Германија. Па, дали ако земам виза и нели ќе те заведат како Македонец, после ќе можам да се пријавам како Бугарин ако ми излезе државјанството во меѓувреме?
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Колку вреди да одиш во Германија за 1400 евра месечно мислам ако веќе имаш работа тука кај што зимаш 27000 денари?
Македонците што емигрираат во Германија не се водени само со мислата за "повеќе пари". Има еден поголем проблем што нашите (ако можам да ги кажам) партии го предизвикаа овие години независност. Тоа е корумпираноста, сервилноста, непрофесионализмот, непотизмот, членските книшки, незаштитувањето на работникот, никакви работнички права, ете поради сето ова емигрираат луѓето. Тие 27к што ги спомна се ок, но јас еве не би останал (иако многу ја сакам Македонија) но луѓето тука и нивниот менталитет се повеќе ме оддалечуваат од дома. Не можам подли и злобни луѓе да гледам, едноставно цревата ми се превртуваат. Со среќа и позз.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Македонците што емигрираат во Германија не се водени само со мислата за "повеќе пари". Има еден поголем проблем што нашите (ако можам да ги кажам) партии го предизвикаа овие години независност. Тоа е корумпираноста, сервилноста, непрофесионализмот, непотизмот, членските книшки, незаштитувањето на работникот, никакви работнички права, ете поради сето ова емигрираат луѓето. Тие 27к што ги спомна се ок, но јас еве не би останал (иако многу ја сакам Македонија) но луѓето тука и нивниот менталитет се повеќе ме оддалечуваат од дома. Не можам подли и злобни луѓе да гледам, едноставно цревата ми се превртуваат. Со среќа и позз.
Денеска ми се случи случка таква во работа што повеќе и повеќе ме натера сериозно да си размислувам за странство, за жал вистина е почна луѓето да си заминаат не заради финансиските проблеми него да се чуствуват вредени и почитувани од тоа што работат и да имаат мотив за кариера, живот... тука кај нас освен простачко однесување во секој ќош а особено во државна работа нема ништо друго да сретнеш
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
47
Поени од реакции
4
Дали некој мoже да ми одговори дали оваа лето може да работам како студент во германија а потоа септември да барам работна виза бидејќи до август нема термин во амбасада па да ги искористам летово
 

E2E

Член од
11 март 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
Здраво на сите. Ме интересира дали некој имате поднесено/добиено виза за приклучување на семејство. Ме интересира од искуство колку се чека. Фала Ви
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Me interesira jas so zenami rabotam vo germanija sega za spoj na semejstvo za decata moze od tuka ili mora preku ambasada?

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
 

E2E

Член од
11 март 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
Me interesira jas so zenami rabotam vo germanija sega za spoj na semejstvo za decata moze od tuka ili mora preku ambasada?


Dokolku ste so bugarski pasos togas spojuvanjeto se vrsi vo Germanija ako ste so Mak pasos togas preku Ger ambasada Skopje. Ako decata se postari od 16 god kje mu treba da polozat C1 vo institucija koja e priznata od ger. Ambasada.
 
M

mucu

Гостин
Ја упропастија Германија со тоа мигрантите... (n)
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Прашањето го поставувам тука бидејќи е најактивна тема за Германија...

Дали конечно ги признаа Македонските возачки таму?
т.е. се чекаше на македонската страна да ги признае германските, па процедурата кочеше кај нас во МВР, наводно тоа се средило па било известено Министерство за надворешни итн итн итн...
ме интересира во пракса, дали некој бил во Германија со МКД возачка и дали ако бил застанат му правеле проблем?
Дали со иста мкд возачка можел да аплицира за работа?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.688
Поени од реакции
5.306
Прашањето го поставувам тука бидејќи е најактивна тема за Германија...

Дали конечно ги признаа Македонските возачки таму?
т.е. се чекаше на македонската страна да ги признае германските, па процедурата кочеше кај нас во МВР, наводно тоа се средило па било известено Министерство за надворешни итн итн итн...
ме интересира во пракса, дали некој бил во Германија со МКД возачка и дали ако бил застанат му правеле проблем?
Дали со иста мкд возачка можел да аплицира за работа?
не се сеуште признаени македонските возачки... кој знае кога ќе ги признаат ако воопшто и ги признаат... со македонска возачка според закон можеш да возиш само 6 месеци од датумот на пријава на адреса во Германија... ако те застанат и те фатат дека возиш со наша возачка повеќе од 6 месеци од 700€ па на горе е казната...а да полагаш за германска возачка исто ти е од 700€ нагоре... исто така не верувам дека мк возачката би ти завршила работа за било какво вработување, освен ако не одиш како студент да работиш нешо шо има врска со транспорт или на црно да работиш...

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom