Работа во Германија

Член од
5 февруари 2018
Мислења
15
Поени од реакции
6
Ми треба инфо пријателиии !!

Ве молам некој да ми кажи од прва рака што документи треба да извадам од факултет за да поднесам како студент во Бургер Кинг. Не сум преку агенции поднесувам директно преку пријател што работи таму. Значи објаснете ми ја постапката што документи треба да испратам. Поздрав
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Ми треба инфо пријателиии !!

Ве молам некој да ми кажи од прва рака што документи треба да извадам од факултет за да поднесам како студент во Бургер Кинг. Не сум преку агенции поднесувам директно преку пријател што работи таму. Значи објаснете ми ја постапката што документи треба да испратам. Поздрав
Potvrda za redoven student


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
15
Поени од реакции
6
Potvrda za redoven student


Sent from my iPhone using Tapatalk
Само потврда ? А тој документ од ZAV каков е што требало деканот да го потпиши ? Ве молам објаснете подетално за сите документи кои се потребни. Благодарам
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
Само потврда ? А тој документ од ZAV каков е што требало деканот да го потпиши ? Ве молам објаснете подетално за сите документи кои се потребни. Благодарам
bewerbung и immatrikulationsbescheinigung ти требаат за да работиш како студент..

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
15
Поени од реакции
6
bewerbung и immatrikulationsbescheinigung ти требаат за да работиш како студент..

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Димче брату дај кажи ми какви се тие документи каде да ги најдам и што со нив, навистина не сум упатен во ова работа, дај те молам објасни ми ја процедурата. Поздрав
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Пробав да го најдам документот од ЗАВ за 2018 година во пдф формат, ама не можам да го најдам отклучен - да можам да го пополнувам. Работодавецот веќе ми испрати еден ЗАВ документ, ама тој исто така не можам да го пополнувам. Мора прво да се испечати, па да се пополни. Е сега дали може да се пополни со пенкало или не ? Ако знае некој од вас, ако може нека постира тука линк до отворен ЗАВ документ. Благодарам многу
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
Здраво. Пробав да го најдам документот од ЗАВ за 2018 година во пдф формат, ама не можам да го најдам отклучен - да можам да го пополнувам. Работодавецот веќе ми испрати еден ЗАВ документ, ама тој исто така не можам да го пополнувам. Мора прво да се испечати, па да се пополни. Е сега дали може да се пополни со пенкало или не ? Ако знае некој од вас, ако може нека постира тука линк до отворен ЗАВ документ. Благодарам многу
еве ти ги двата документи од ЗАВ... можеш како сакаш да ги пополниш... електронски да ти е пополнет може да ти браат само од факс за да ти го заверат, зашо има еден куп шо ги пополнуваат со пиши бриши пенкало и демек ако е електронски е посигурно дека го бараш лично за себе..Прегледај го приврзокот immatrikulation.pdfПрегледај го приврзокот Bewerbung.pdf

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
еве ти ги двата документи од ЗАВ... можеш како сакаш да ги пополниш... електронски да ти е пополнет може да ти браат само од факс за да ти го заверат, зашо има еден куп шо ги пополнуваат со пиши бриши пенкало и демек ако е електронски е посигурно дека го бараш лично за себе..Прегледај го приврзокот 187667Прегледај го приврзокот 187668

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Фала многу, ама го имам ова. Јас барам ако има верзија од документот да си пополнам и на усб да одам да го испечатам некаде. Овие немаат можност за снимање. Мора веднаш да се испечати. Пред некоја година го имаше и со пополнување и снимање, ама изгледа сега поинаку е заштитен. Сепак фала многу во секој случај. Ке пробам од ворд да го пополнам ако не прави проблеми.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
Фала многу, ама го имам ова. Јас барам ако има верзија од документот да си пополнам и на усб да одам да го испечатам некаде. Овие немаат можност за снимање. Мора веднаш да се испечати. Пред некоја година го имаше и со пополнување и снимање, ама изгледа сега поинаку е заштитен. Сепак фала многу во секој случај. Ке пробам од ворд да го пополнам ако не прави проблеми.
другар имаш компјутер со интернет веројатно... пиши на гугл, online pdf editor, отвори го првиот линк шо ќе ти излезе и ќе го решиш ПРОБЛЕМОВ :)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
другар имаш компјутер со интернет веројатно... пиши на гугл, online pdf editor, отвори го првиот линк шо ќе ти излезе и ќе го решиш ПРОБЛЕМОВ :)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Те разбирам другар без гајле, фала многу за помошта, јас веќе го средив преку ворд, ама чудно ми е што порано можеше да се пополни и да се сними, а сега не е така. А сепак е документ за пополнување, не е пдф документ со некакво инфо.
Сепа фала и за ова
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво, пак јас :D . Се среди работата со документот, успеав да го пополнам и испечатам, но од факултет не сакаат да ми го потпишат затоа што сум запишан како вонреден студент. Инаку сум запишан на педагошка доквалификација на педагошки факултет во Битола и сите кои сме запишани се водиме како вонредни студенти. Со само еден семестар завршуваме и од факултетот ми рекоа дека ова не е студирање, туку се смета како некој курс кој трае само еден семестар и не ми го потпишуваат. А мене не чуди затоа што сум платил пари како за запишување на семестар најнормално, имам настава од неколку предмети, треба да полагам испити по истите предмети, се се одвива во установа наменета за формално образование, имам индекс, добивам диплома и др. А веќе имам договор за работа за во Германија само треба да го потпишам и да им го пратам.

Дали некој бил во ваква ситуација ? Не знам што да правам. Ќе им пратам еден емаил и на министерството за образование, веќе им пратив на германската амбасада во Скопје.

Дали смеат вака или не ?

Благодарам

П.с. Колку време трае аплицирањето за виза во случај да не можам да поминам со ZAV документ ?
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
177
Поени од реакции
135
Za viza uste cekam odgovor, bev na termin na 8mi mart, a zakazav uste vo dekemvri 2017... Taka da, sega ako zakazis termin, ke cekas do septemvri minimum moja procenka, samo za termin...

Ova okolu potpisot, stvarno ne znam, nisto nim ne im menuva, 1 sek rabota e potpis i toa e toa, ne gledam pricina zosto da ne potpisat...

Imam slusnato za lugje koi odea so lazni potpisi, ama kako go praeja toj potpis, toa ne znam...

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom