Работа во Германија

Член од
15 август 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Marge Simpson, ke mozes da kazes dali ti ja dadoa vizata posle 7 dena odnosno vo ponedelnikot i sto te prasuvaa koa podnesuvase dokumenti, zaso i ja sum na 6 septemvri so termin pa ljubopiten sum
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
30
Поени од реакции
55
Marge Simpson, ke mozes da kazes dali ti ja dadoa vizata posle 7 dena odnosno vo ponedelnikot i sto te prasuvaa koa podnesuvase dokumenti, zaso i ja sum na 6 septemvri so termin pa ljubopiten sum

Ништо не прашуваат, само сите документи да ти бидат ок, да не те враќаат назад. Визата ми беше готова вчера,точно за 7 дена,ама да ти кажам ги утепав со мејлови и одење таму, затоа што заминувам утре. Да не бев толку упорна (досадна) нз дали ќе беше за 7 дена, можеби сепак ќе беше.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
32
Поени од реакции
38
Zdravo momci nekoja informacija od agencijata MERKUR vo skopje nudat rabota so mk dokumenti za germanija i slovenija ako ima nekoj nekoe iskustvo so niv? Pozz
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
eve citam deka mnogu zaminale za germanija so mk pasos, jas sum diplomiran elektricar i sum zainteresiran za germanija, dali ima nekoja agencija ili kako treba
fala
 
Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Дечки кој е начинот да заминам Германија на работа, барем 3 месеци, со оглед на тоа што не сум веќе студент?
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Дечки кој е начинот да заминам Германија на работа, барем 3 месеци, со оглед на тоа што не сум веќе студент?
www.jobboerse.arbeitsagentur.de, www.mcdonalds.de, ова ти е ако сакаш сам да си средиш работа, а преку агенција можеш преку овие агенции www.kontext.mk и www.esi.mk..., преку агенција околу 300-400е, процедурата е наоѓаш работодавач, тој ќе среди од документи договор за работа и дозвола за работа, ќе ти ги прати, и ти со нив поднесуваш барање за виза...[DOUBLEPOST=1503785357][/DOUBLEPOST]
до каде си? :) со Немачка
 
Последно уредено:

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.823
Поени од реакции
7.118
Има некој нешто слушнато за работа преку меркур агенцијата од Скопје?
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Заминнувам на работаво германија таму ќе работам со бугарски пасош, но авионската карта овде ја чекирав со македонскиот пасош, пошо ели на излез од Македонија треба да го прикажам македонскиот, а на влез во Германија бугарскиот, дали би имал некаков проблем и како треба да постапам, дали моиве информации се точни?
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.823
Поени од реакции
7.118
Заминнувам на работаво германија таму ќе работам со бугарски пасош, но авионската карта овде ја чекирав со македонскиот пасош, пошо ели на излез од Македонија треба да го прикажам македонскиот, а на влез во Германија бугарскиот, дали би имал некаков проблем и како треба да постапам, дали моиве информации се точни?
Во Германија ќе му го дадеш бг пасошот или бг лична карта и немаш проблем исто на излез ако патуваш со авион му даваш бг на аеродром во Германија а кај нас наш а ако се враќаш со кола или бус до Хрватска со бугарска лична карта или пасош и Србија а кај нас на граница наш и нема проблеми
ПС. Со среќа и во кој град ќе одиш ако не тајна и шо ќе работиш?!
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Во Германија ќе му го дадеш бг пасошот или бг лична карта и немаш проблем исто на излез ако патуваш со авион му даваш бг на аеродром во Германија а кај нас наш а ако се враќаш со кола или бус до Хрватска со бугарска лична карта или пасош и Србија а кај нас на граница наш и нема проблеми
ПС. Со среќа и во кој град ќе одиш ако не тајна и шо ќе работиш?!
Фала ти многу, инаку ќе работам во МекДоналдс во билизна на Берлин.[DOUBLEPOST=1503917253][/DOUBLEPOST]Имам уште едно прашање :D
Ја чекирав картата и сега кога ја download-ирам ми дава ПДФ документ во кој пишува дека ова не е карта за влез во авион,а кога ја симнам во HTML формат ми го пишува истото дека не е карта за влез ама кога скролам надолу ја има картата какко што треба да изгледа со сите податоци бар кодови и сл. Сега прашањето е дали второво е карта или таму на шалтер ќе ми дадат карта за влез?
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.823
Поени од реакции
7.118
Фала ти многу, инаку ќе работам во МекДоналдс во билизна на Берлин.[DOUBLEPOST=1503917253][/DOUBLEPOST]Имам уште едно прашање :D
Ја чекирав картата и сега кога ја download-ирам ми дава ПДФ документ во кој пишува дека ова не е карта за влез во авион,а кога ја симнам во HTML формат ми го пишува истото дека не е карта за влез ама кога скролам надолу ја има картата какко што треба да изгледа со сите податоци бар кодови и сл. Сега прашањето е дали второво е карта или таму на шалтер ќе ми дадат карта за влез?
Најубо двете да ги испринташ да не му покажуваш телефон или пдф фајл
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Здраво дечки "Кako e so vremetraenjeto za bezvizen rezim. 3-6-3 meseci ili..? I ako do sega imam 2 dali so krajot na tekovnava godina toa se brise i pocnuva od novo od 2018 ili se vazi od prviot vlez?
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.823
Поени од реакции
7.118
3 горе па 3 месеци минимум дома па можиш уште три горе односно не се рачунаат три месеци туку 90 дена мислам шо значи во една календарска година можеше и на повеќе пати но да не надминуваш 180 денови во странство ова со наш пасош и без работна виза а со виза незнам како е процедурата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom