Работа во Германија

Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Секако можеш сама да аплицираш и без посредство на агенција и немора да си студент ако имаш доволно искуство и познавање на јазикот.
Мое мислење е дека предноста единствена на агенциите е тоа шо они го средуват сместувањето.
Само се двоумам која е подобра опција?
До кај си со двоумењето :)
 
Член од
18 март 2017
Мислења
42
Поени од реакции
65
До кај си со двоумењето :)
Уште сум на истото :D не сум сигурна за агенција зашо имат обично договори на повеќе месеци, а не се баш предвидливи у тоа колку се сигурни. Ти до кај си?
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Дали има начин да се провери дали работната дозвола е готова или до кај е? За во Германија мислам.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Колку има шанси диполмиран фармацевт да добие работа во Германија, дали дипломата македонска прво се зема во предвид и дали ова професија е дефицитарна ?
 
Член од
20 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Имам работа најдено во Алсфелд Мекдоналдс,но веќе 3 месеци неможам да најдам смештај за од јуни до август..Помош??
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
ПЕТИЦИЈА ЗА ПРИЗНАВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ ВОЗАЧКИ ВО ГЕРМАНИЈА. Почитувани поради огромен број на засегнати по оваа прашање покренавме петиција за признавање на македонските возачки од страна на германското сојузно министерство за сообраќај. Повикани се СИТЕ без разлика дали сте засегнати или не со овој проблем да ни помогнат (со потпис и споделување на линкот) да собереме што поголем број на потписи за петицијата. Со тоа ќе имаме аргумент повеќе да се забрза оваа процедура која веќе предолгу трае. Благодариме однапред и со добра мислам до решавање на овој горлив проблем.
ВАЖНО: По потпишувањето во петицијата ќе ви стигне e-Mail со кој ќе потврдите дека сте гласале.
Исто така во потрдниот e-Mail имате опција петицијата и по Mail понатаму да ја споделите.

https://www.openpetition.de/petition/online/initiative-fuer-anerkennung-der-in-mazedonien-ausgestellten-fuehrerscheine-seitens-der-bundesrepubli
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Уште сум на истото :D не сум сигурна за агенција зашо имат обично договори на повеќе месеци, а не се баш предвидливи у тоа колку се сигурни. Ти до кај си?
Па јас ќе почнам сама да барам на германскиве сајтови што ги имаше некој ставено на темава, како што разбрав сега е стварно е олеснета процедурата за работници од западен балкан така да имаме доста поголеми шанси од порано, не даваат веќе предност само на ЕУ граѓани...
 
Член од
18 март 2017
Мислења
42
Поени од реакции
65
Па јас ќе почнам сама да барам на германскиве сајтови што ги имаше некој ставено на темава, како што разбрав сега е стварно е олеснета процедурата за работници од западен балкан така да имаме доста поголеми шанси од порано, не даваат веќе предност само на ЕУ граѓани...
Со среќа. :)
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Дали на некој што има аплицирано преку контекст му има стигнато договор?
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Дали на некој што има аплицирано преку контекст му има стигнато договор?
Јас имам аплицирано преку контекст 2 пати за летна работа и 2 та пати се ми беше ОК, сега аплицирав за долгорочно и чекам работна дозвола веќе 2 масеци, кај и да е ќе стигне.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
8
Поени од реакции
12
Што мислите за ова https://www.facebook.com/venerakemalovski/videos/1385849794794424/ ???
Јас абер неам од овие аплицирањава за германија, случајно го видов на нет, ми излезе како Sponsored .. и пуштив апликација.
Колку треба да очекувам вкупен трошок дури ја добијам евентуално работата? Искуство некој поконкретно би било добредојдено :) Пошо во спротивно ќе ја откажам апликацијата и не одам на „интервју“ :D
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Што мислите за ова https://www.facebook.com/venerakemalovski/videos/1385849794794424/ ???
Јас абер неам од овие аплицирањава за германија, случајно го видов на нет, ми излезе како Sponsored .. и пуштив апликација.
Колку треба да очекувам вкупен трошок дури ја добијам евентуално работата? Искуство некој поконкретно би било добредојдено :) Пошо во спротивно ќе ја откажам апликацијата и не одам на „интервју“ :D
За венера не знам, во Контекс земаат 200 евра за тоа што ти посредуваат за работа + 1500 денари за апликативни трошоци. А имам слушнато дека во венера земаат 2000 за итервју и после тоа уште 2000, најдобро е да си прашаш таму, ама од прилика толку е .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom