Работа во Германија

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
424
Поени од реакции
1.103
во последните 180 дена смееш да имаш 90 дена.

пример
денеска е 29.08, од 29.02 до денес 90 дена во шенген зона.
пример на 1.10 се сметаат последните 180 дена т.е. од 1.04 до 1.10 пак да имаш 90.
итн.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.808
Поени од реакции
16.763
Дали на студентите што се на привремена работа им покрива осигурувањето доколку поправат заб во Германија, се работи за привремена работа во Бургер Кинг?
 
Член од
15 август 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Imame zagarantirana rabota za 11 dusi so komplet sredena i pustena od germanija cela dokumentacija e sea terminot ni bese 6 septemvri od agencijata ni kazaa deka saatot za sekoj poedinecno ke go pustat den dva pred terminot toa ne se desi
koa otidovme tamu ni rekoa imate termin saat nema za sekoj posebno pusteno
dali bil nekoj vo slicna situacija i dali koa vi go pustile datumot i saat odma imavte pisano od koga ste
 
Член од
10 март 2014
Мислења
834
Поени од реакции
750
во последните 180 дена смееш да имаш 90 дена.

пример
денеска е 29.08, од 29.02 до денес 90 дена во шенген зона.
пример на 1.10 се сметаат последните 180 дена т.е. од 1.04 до 1.10 пак да имаш 90.
итн.
Дали ова значи пример три месеци си горе на печалба па три месеци дома, три месеци на печалба па три дома или само три месеци во една година?
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.092
Поени од реакции
3.949
Дали ова значи пример три месеци си горе на печалба па три месеци дома, три месеци на печалба па три дома или само три месеци во една година?
Три со три во една година шест месеци работа односно излез во еу шо значи не смејш после или измеѓу во бг во гр итн...
 
Член од
10 март 2014
Мислења
834
Поени од реакции
750
Па супер јас мислев само три месеци смееш во рок од една година.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.092
Поени од реакции
3.949
Не бе можиш поќе од шест ќе си платиш на маџарска граница и решен проблем работата е кој колку и што сака ако се сака се се може!

P. S. Само малку тие е ризик ама то е ;)
 
Член од
10 март 2014
Мислења
834
Поени од реакции
750
Е да имам слушано и за таков муабет од шофер шо имат возено низ Европа.А дали пример можиш од работодавач да добиеш договор за работа во траење од една година?
 
Член од
29 август 2009
Мислења
134
Поени од реакции
19
Дечки мене ми е терминов за виза за два месеца дали знае некој колку би требало да чекам после тоа да ми ја дада за Mcd ми е работна на 1 год . И за смештај некој ако е заинтересиран нека пише пп за во Келн .
 
Член од
4 април 2017
Мислења
9
Поени од реакции
2
Здраво на сите јас сум нов на темава, сакам да одам на работа во германија братми работи во една компанија за лепаци во германија мегутоа тој е со БГ пасош јас немам БГ пасош, какви се шансите да ми дадат мене виза за во неговата компанија или само за мкдоналдс се добива лесно виза благодарам[DOUBLEPOST=1505542096][/DOUBLEPOST]И документот од зав дозволата за работа дали брзо се вади и дали ја даваат само на студенти или како оди тоа ако можи некој да ми објасни,благодарам многу
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
748
Дали на студентите што се на привремена работа им покрива осигурувањето доколку поправат заб во Германија, се работи за привремена работа во Бургер Кинг?
Би требало, конкретно не знам за Германија, за други ЕУ земју општо, забно е нешто платено од осигурување и нешто си доплаќаш од џеб, тоа доплаќање може да стигне и голема сума.
треба да видиш конкретно од забар до забар, како работат и колку наплаќаат таму.
 
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Колку кошта пломбирање на заб без осигуровка здравствена во Германија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom