РАДИОДИФУЗНА ТАКСА - има ли логична причина да постои?

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Зар има нешто логично во оваа држава па и ова.Дери народ по секој основ не за џабе е онаа приказната со Колозов кај што зема баждар за на гробишта.
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
27
Ова не е бирократија (класична дерикожа). Ова клептократија...
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Од каде да почнам изнервиран сум максимум. Ај да замижам за квалитетот на програма и услуги туку на безобразлукот што се прави.

Првпат стигна сметка на мое име за РДТ иако станот се води на татко ми. Нејсе не е проблем да платам 190 денари туку ми пишале дека имам долг од 7000 денара и рок од неколку дена за плаќање. Проблемот е што долгот ми е од 2012 кога се вработив дури и месецот го погодиле. Се ќе беше во ред да ми доставија уште тогаш сметка па да си ги плаќав редовно, а сега после 3 години им текнало па ушете ајде за 3 години уназад. Изгледа дека татко ми е невработен па до сега неможеа никако да му наплатат па затоа на мое име стигна. А трагедијата е што моментално сум на принуден и таа сума е поголема од 50 % од мојата плата и утре ќе ми стопираат од плата а имам две деца кои едниот е со памперси. Па со кои пари ќе им платам основни потреби имаат ли барем малку осет и резон овие што ги изнаставија на позиции каде што ни самите незнаат што прават. Тие што наплаќаат имаат ли осет? имаат ли деца дома. Кај ќе им одат душите. Пљачка невидена и безобразна. И после зошто луѓево пцуат цело време ама малку ни е кога сме будали и кога траеме цело време.

Нека им служи на чест за потегов. И да повторам уште еднаш за оние што лижат газови и тврдат дека е супер во државава дека не ми е проблем да плаќам туку начинот на кој го направија тоа. Да ми стигале на време сметки па да не сум платил ОК јас сум крив ама вака им текнало дека треба за 3 години да платам одеднаш после 3 години....

Стварно незнам до каде ќе оди ова лудило.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.280
Поени од реакции
78.933
Насилната наплата на радиодифузна такса е дело на насилните политики на Груевски коишто оставија над 180.000 граѓани да живеат со по 40 денари на ден, затворија над 10.000 фирми, а секоја трета фирма, без најновите блокади за радиодифузна такса, е со блокирана сметка. Радиодифузна такса за секој член од семејството е новата идеја од Груевски за граѓаните. За да собере арач Груевски и во ова предизборие тропа на вратите на граѓаните преку УЈП со нови тужби и извршители и блокира сметки, велат од СДСМ.

„Груевски и УЈП за ваквото извлекување пари од граѓаните злоупотребуваат лични податоци на цели семејства. Малку им е една сметка за партискиот национален радиодифузен сервис МТВ, па испраќаат и по 4 на една иста адреса. Годинава предизборно УЈП тргна во блокада на сметки на 27.000 фирми и граѓани! Минатата година над 20.000 трансакциски сметки на граѓани беа блокирани, меѓу кои и на социјални случаи и на невработени граѓани. За Груевски и УЈП осиромашените граѓани и фирми не може да и должат на МТВ, но МТВ може да и должи на државата, според последните податоци, неверојатни 1.700.000 евра. И граѓаните имаат идеја за Груевски“, велат од партијата.



Идеи за Македонија шо им е кампањата - им пишал некој: Идите право у затвор, а да не преџете преко СТАРТ.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
4
Почитувани членови добро е да се критикуваат некои приоритети на МРТ и на владата.Но сакам да истакнам дека тоа што се пишува од страна на одредени членови и тие што кажуваат опозициски медиуми како на пример албанската АЛСАТ треба да се засрами од тоа што лаже,лаже тоа што се случува,го претставува лидерот на опозицијата како цар а премиерот како некој шупак.Е не може век така почитувани не може нродот не ви верува повеке.Во врска со присилната наплата сакам да истакнам дека тоа не е точно и ке ве демантирм со еден податок дека кога во едно време шетаа инкасатори и на тв приениците им става печат,не ли се сеќават тоа?Е то беше присилн наплата ако не плаќате тв ке ви ставам печат на тв. Е сега веке го нема тоа,тогаш беше организиран бандитизам и си останувам на тоа.
Во врска со плаќањето на радиодифузната такса сакам да кажам дека законот важи за сите и за мене и за сите кои се на форумот и за сите 2 милиони граѓани на Македонија.Тоа значи дека радиодифузна такса мора да се плаќа така вели законот,не го велам јас.Е сега тие што се огрешиле и што го прекршиле законот за радиодифузна дејност ке се сносат со блокирање на нивната сметка.Законот е јасен и прецизен,прочитајте го законот,па доколку не ви е јасно кртикувајте го,паможе и секој граѓанин да поднесе претставка до Уставен суд за да се укине претплатата.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Почитувани членови добро е да се критикуваат некои приоритети на МРТ и на владата.Но сакам да истакнам дека тоа што се пишува од страна на одредени членови и тие што кажуваат опозициски медиуми како на пример албанската АЛСАТ треба да се засрами од тоа што лаже,лаже тоа што се случува,го претставува лидерот на опозицијата како цар а премиерот како некој шупак.Е не може век така почитувани не може нродот не ви верува повеке.Во врска со присилната наплата сакам да истакнам дека тоа не е точно и ке ве демантирм со еден податок дека кога во едно време шетаа инкасатори и на тв приениците им става печат,не ли се сеќават тоа?Е то беше присилн наплата ако не плаќате тв ке ви ставам печат на тв. Е сега веке го нема тоа,тогаш беше организиран бандитизам и си останувам на тоа.
Во врска со плаќањето на радиодифузната такса сакам да кажам дека законот важи за сите и за мене и за сите кои се на форумот и за сите 2 милиони граѓани на Македонија.Тоа значи дека радиодифузна такса мора да се плаќа така вели законот,не го велам јас.Е сега тие што се огрешиле и што го прекршиле законот за радиодифузна дејност ке се сносат со блокирање на нивната сметка.Законот е јасен и прецизен,прочитајте го законот,па доколку не ви е јасно кртикувајте го,паможе и секој граѓанин да поднесе претставка до Уставен суд за да се укине претплатата.
Кој закон бе жити кариера.
Каде се видело во свет ујп да наплаќа рдт?
Ок секој би плаќал рдт ако парите се користат рационално а не за корупција,врби,бродови на суво ненормално високи плати на вработените и уште милон глупости
На крај краева нели сме пазарно општество па ако си способен ќе опстоиш на пазарот.

Преку кур ми е од платени политички програми на партиски дудлачки канали.

Патем одговорот цензуриран ли е од техничката министерка која влегла во филм и мисле оти е министерка во С.Кореја
А заборавив оди да ти дадат сендвич,сокче,кутија цигари седни на некој претпоставен во скут и уживај
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Почитувани членови добро е да се критикуваат некои приоритети на МРТ и на владата.Но сакам да истакнам дека тоа што се пишува од страна на одредени членови и тие што кажуваат опозициски медиуми како на пример албанската АЛСАТ треба да се засрами од тоа што лаже,лаже тоа што се случува,го претставува лидерот на опозицијата како цар а премиерот како некој шупак.Е не може век така почитувани не може нродот не ви верува повеке.Во врска со присилната наплата сакам да истакнам дека тоа не е точно и ке ве демантирм со еден податок дека кога во едно време шетаа инкасатори и на тв приениците им става печат,не ли се сеќават тоа?Е то беше присилн наплата ако не плаќате тв ке ви ставам печат на тв. Е сега веке го нема тоа,тогаш беше организиран бандитизам и си останувам на тоа.
Во врска со плаќањето на радиодифузната такса сакам да кажам дека законот важи за сите и за мене и за сите кои се на форумот и за сите 2 милиони граѓани на Македонија.Тоа значи дека радиодифузна такса мора да се плаќа така вели законот,не го велам јас.Е сега тие што се огрешиле и што го прекршиле законот за радиодифузна дејност ке се сносат со блокирање на нивната сметка.Законот е јасен и прецизен,прочитајте го законот,па доколку не ви е јасно кртикувајте го,паможе и секој граѓанин да поднесе претставка до Уставен суд за да се укине претплатата.
Почитуван колега, во вашите напори да некако ја спасите владечката структура која се богати на грбот на веќе истоштениот народ кој се помасовно бега и бара спас од ова диктатура, заборавате дека Македонија е единствена земја во сончевиот систем каде граѓаните се принудени да плаќаат за нешто што не го користат, па имате плаќање на парно греење иако не го користите, плаќање на ТВ претпата иако не ја гледате програмата на таа телевизија. Јас лично имам кабловска телевизија и за следење на ТВ програми си плаќам редовно кај операторот со кој имам своеволно потпишано договор.
Јас НЕМАМ а не ми се верува ниту било кој друг дека има договор со Македонска телевизија за користење на нејзини услуги.
Во која друга земја во светот сте принудени по пат на огромни казни и трошкови преку извршители кои упаѓаат во станови и куќи и одземаат имоти, блокираат и така празните сметки на граѓаните за да наплатат долг за кој нема никаков документ??
Ова е само уште една капка во чашата на сенародното општо незадоволство против власта и мачниот и тежок живот која таа им го креира
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.744
Поени од реакции
7.911
Но сакам да истакнам дека тоа што се пишува од страна на одредени членови и тие што кажуваат опозициски медиуми како на пример албанската АЛСАТ треба да се засрами од тоа што лаже,лаже тоа што се случува,го претставува лидерот на опозицијата како цар а премиерот како некој шупак.
Ич да не се секираш. ТВ Шења ќе ги претстави во обратно светло:lolzz:.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.280
Поени од реакции
78.933
Почитувани членови добро е да се критикуваат некои приоритети на МРТ и на владата.Но сакам да истакнам дека тоа што се пишува од страна на одредени членови и тие што кажуваат опозициски медиуми како на пример албанската АЛСАТ треба да се засрами од тоа што лаже,лаже тоа што се случува,го претставува лидерот на опозицијата како цар а премиерот како некој шупак.Е не може век така почитувани не може нродот не ви верува повеке.Во врска со присилната наплата сакам да истакнам дека тоа не е точно и ке ве демантирм со еден податок дека кога во едно време шетаа инкасатори и на тв приениците им става печат,не ли се сеќават тоа?Е то беше присилн наплата ако не плаќате тв ке ви ставам печат на тв. Е сега веке го нема тоа,тогаш беше организиран бандитизам и си останувам на тоа.
Во врска со плаќањето на радиодифузната такса сакам да кажам дека законот важи за сите и за мене и за сите кои се на форумот и за сите 2 милиони граѓани на Македонија.Тоа значи дека радиодифузна такса мора да се плаќа така вели законот,не го велам јас.Е сега тие што се огрешиле и што го прекршиле законот за радиодифузна дејност ке се сносат со блокирање на нивната сметка.Законот е јасен и прецизен,прочитајте го законот,па доколку не ви е јасно кртикувајте го,паможе и секој граѓанин да поднесе претставка до Уставен суд за да се укине претплатата.
Да даде Господ ти и твоите деца да го пиете ова пљачкашко безобразие што го трпи македонскиот народ сега за твоја рачуница и за сметка на твоите газди.
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Који лопови човече... Задужуев ми пола фамалију на 16 различити адресе... Блокирале ми сметку и си наплатиле багра лоповска за хемотерапију да ги дадев све што су зимале... Иду још пред 6 месеца да исправу да виду зашто ми блокирана сметка и на коју адресу ми стизав сметке... одговор од УЈП дека се воду на адресу "НАСЕЛЕНО МЕСТО БЕЗ УЛИЧЕН БРОЈ" ????
Поднасам значи барање за промена на адреса и двојно задолжување (платени сметки од мајка ми копии од лични карти уверение од општина дека живееме на иста адреса и извод од матична книга.).
После 6 месеца ми одговарав од УЈП дека извод не требаја да биде постар од 6 месеца.. Гледам и иде ми се црева да ги ги истуру на сви по ред док му читам на тога ванземаљца дека извод е документ што нема рок на траење...
И сга видив дека су шупци ретардирани и немав што да кажев па ме мотав као демек тој македонска телевизија они незнаев мора да си платиш воден си на различну адресу... Викам ај најди куде е тај адреса што сте гу измислиле мајке ти..
Само бегајте од овуј усмрдену бившо југословенску творевину док не почнев и ваздух да ви га наплаќав дупло...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.734
Кој закон бе жити кариера.
Каде се видело во свет ујп да наплаќа рдт?
Ок секој би плаќал рдт ако парите се користат рационално а не за корупција,врби,бродови на суво ненормално високи плати на вработените и уште милон глупости
На крај краева нели сме пазарно општество па ако си способен ќе опстоиш на пазарот.

Преку кур ми е од платени политички програми на партиски дудлачки канали.

Патем одговорот цензуриран ли е од техничката министерка која влегла во филм и мисле оти е министерка во С.Кореја
А заборавив оди да ти дадат сендвич,сокче,кутија цигари седни на некој претпоставен во скут и уживај
не викај 2х .. во Хрватска правеа оврхи, луѓе без стан или куќа останаа не само за РДТ , туку имал штедна книшка со Ју денари, не ја затворил му изнаоѓаат трошкови , па наместо камата да добива му доаѓа нему каматна спирала да плаќа и на крај извршување...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.280
Поени од реакции
78.933
Абе остај ја ти Хрватска, они се у пичку матер, на ниво со Сомалија, Ирак...
Ние не сме да се споредуваме со такви банана држави.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Почитувани членови добро е да се критикуваат некои приоритети на МРТ и на владата.Но сакам да истакнам дека тоа што се пишува од страна на одредени членови и тие што кажуваат опозициски медиуми како на пример албанската АЛСАТ треба да се засрами од тоа што лаже,лаже тоа што се случува,го претставува лидерот на опозицијата како цар а премиерот како некој шупак.Е не може век така почитувани не може нродот не ви верува повеке.Во врска со присилната наплата сакам да истакнам дека тоа не е точно и ке ве демантирм со еден податок дека кога во едно време шетаа инкасатори и на тв приениците им става печат,не ли се сеќават тоа?Е то беше присилн наплата ако не плаќате тв ке ви ставам печат на тв. Е сега веке го нема тоа,тогаш беше организиран бандитизам и си останувам на тоа.
Во врска со плаќањето на радиодифузната такса сакам да кажам дека законот важи за сите и за мене и за сите кои се на форумот и за сите 2 милиони граѓани на Македонија.Тоа значи дека радиодифузна такса мора да се плаќа така вели законот,не го велам јас.Е сега тие што се огрешиле и што го прекршиле законот за радиодифузна дејност ке се сносат со блокирање на нивната сметка.Законот е јасен и прецизен,прочитајте го законот,па доколку не ви е јасно кртикувајте го,паможе и секој граѓанин да поднесе претставка до Уставен суд за да се укине претплатата.
Почитувам газолизач.
Ако немате пари земете мотиката и поработајте малку. Најдовте начин ништо да не работате да си седите на фотеља и друг да ве рани. Јас сум согласен да плаќам РДТ не е проблем, туку друго е проблемот. Мојот проблем да не го повторувам го имам пишано погоре но да беше само тој проблем супер ќе беше, туку некако ме јадеше јанѕа и проверив и за другите членови и кога ќе видам и за татко ми и за мајка ми имало долг но сметка никаде не стигнало. Среќа отидов во општина и ми заврши работа една жена која требало уште пред 2 месеци да оди во пензија ама од што са све неписмени новите нема кој да ја замени а 5 души се во канцелари и незнат што да прават со себе, а си и ставиле продолжен кабел за полначите за мобилните затоа што кога ќе влезе некој не ни подигаат глава од ФБ, а кутрата жена незнае каде и е главата и пак ме услужи и најде дека всушност имало и за моите родители долг. Е сега да биде бељата поголема личните карти со моите адресите не се исти. Татко ми и мајками се водат на 1/21 а јас 2/21. Поточно точни се и двете ама од општина од што са неписмени немаат направено никаква корекција на бројките а најправилно треба да е 2-1/21 втора зграда прв влез. Е ај ќе речеш затоа што се различни адреси, ама не е така како тогаш на татко ми и мајка ми се исти а пак им стигнало и што е најтрагично во картичката од општина не се ни тие адреси туку пишале како 0/21. Абе неписменост колку што е вселенава. И сега отидов да вадам нова лична карта со промена на адреса иако до 2021 ми ваши па успат ај и сопругата да извади па и возачки книшки (кој мора да ги носиш со себе затоа што и за тоа казнувале, само незнам што им е гајле на полицајците кога не ги пишуваат они тие поени) и од 1000 денари отидоа плус ако си на работа земај денови да средуваш некој работи за кој некој зема плата за да ги прави тие работи. Али си викаат што да се замарам јас прати на сите па они нека докажуваат и нека се мачат.
Му кажав на комшијата за случкава отиде и он да провери кога ќе види има долг за неговиот татко до 2014 а неговиот татко е починат 2012. 2 Години им требало да сватат дека човекот починал.

Е сега во ред е тоа дека треба да се плаќа ама кога ќе платам треба да добијам нешто нели, ако купуваш кило банани ти даваат банани а не љушпи од банани. Исто така плаќам даноци ДДВ такси и слично а од тие пари тие џаболебарите во општина земаат плати поголема од мене и најтрагично не си ја ни вршат работата, барем да ги средуваат тие работи. И порано било несредено ама барем не те казнуваа заради нивни грешки, денес ем не работаат ем грешаваат и на крај ти плаќаш казна затоа што се неписмени. Страшно.

И уште нешто, порано ставале печат на телевизорот дома али бареме наплаќале на стан куќа а не на секој член и не блокирале сметки. Сега додека докажам јас дека се работи за исти стан ќе ми блокираат сметка ќе неможам плата да земам па ќе плаќам пари за одблокирање околу 1200 мислам дека е, а имам две деца кое едното е со памперси. И ми велат плати ги сите долгови за сите па после ќе ти вратат за да не ми блокираат сметките. Па добро де 21 000 јас треба да дадам кеш и кога и дали ќе ми вратат јас да се чудам, а ни татко ми ни сопругата се вработани.

Ај сега ти газолизачу доколку го прочита ова кажи ми дали вака треба да работи една држава и дали вака треба да се грижи државата за нејзините граѓани?
 
Член од
14 ноември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
4
Од каде да почнам изнервиран сум максимум. Ај да замижам за квалитетот на програма и услуги туку на безобразлукот што се прави.

Првпат стигна сметка на мое име за РДТ иако станот се води на татко ми. Нејсе не е проблем да платам 190 денари туку ми пишале дека имам долг од 7000 денара и рок од неколку дена за плаќање. Проблемот е што долгот ми е од 2012 кога се вработив дури и месецот го погодиле. Се ќе беше во ред да ми доставија уште тогаш сметка па да си ги плаќав редовно, а сега после 3 години им текнало па ушете ајде за 3 години уназад. Изгледа дека татко ми е невработен па до сега неможеа никако да му наплатат па затоа на мое име стигна. А трагедијата е што моментално сум на принуден и таа сума е поголема од 50 % од мојата плата и утре ќе ми стопираат од плата а имам две деца кои едниот е со памперси. Па со кои пари ќе им платам основни потреби имаат ли барем малку осет и резон овие што ги изнаставија на позиции каде што ни самите незнаат што прават. Тие што наплаќаат имаат ли осет? имаат ли деца дома. Кај ќе им одат душите. Пљачка невидена и безобразна. И после зошто луѓево пцуат цело време ама малку ни е кога сме будали и кога траеме цело време.

Нека им служи на чест за потегов. И да повторам уште еднаш за оние што лижат газови и тврдат дека е супер во државава дека не ми е проблем да плаќам туку начинот на кој го направија тоа. Да ми стигале на време сметки па да не сум платил ОК јас сум крив ама вака им текнало дека треба за 3 години да платам одеднаш после 3 години....

Стварно незнам до каде ќе оди ова лудило.
Почитуван член сакам да ви одговорам на вашата таканаречена невистина.Тоа што го кажувате незнам можеби е точно,ама јас како граѓанин не сум забележал тоа да се случи на граѓаните,незнам можеби има исклучоци.Еве сега ке ви кажам јс еден пример:
1.како беше порано требаше на инкасатор да се даваат пари на рака за РДТ а ако не се дадеа следуваше запечатување на тв приемникот,така ли беше или не?
2.За отпечатување на тв приемникот требаше да се плати казна од 2.000 денари кои беа само за џебовите на инкасаторите,јас незнам можеби сте млад и не се сеќавате на овој начин на наплата на РДТ.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Почитуван член сакам да ви одговорам на вашата таканаречена невистина.Тоа што го кажувате незнам можеби е точно,ама јас како граѓанин не сум забележал тоа да се случи на граѓаните,незнам можеби има исклучоци.Еве сега ке ви кажам јс еден пример:
1.како беше порано требаше на инкасатор да се даваат пари на рака за РДТ а ако не се дадеа следуваше запечатување на тв приемникот,така ли беше или не?
2.За отпечатување на тв приемникот требаше да се плати казна од 2.000 денари кои беа само за џебовите на инкасаторите,јас незнам можеби сте млад и не се сеќавате на овој начин на наплата на РДТ.
Што не наведеш која невистина.
И што мешаш како било порано?
Порано државата поточно Југославија не им ја цицаше крвта на нејзините граѓани,туку мислеше и им овозможуваше да ги плаќаат сметките за струја,вода,телефон,телевизија.
Секој граѓанин на таа држава можеше да си дозволи да оди на летување и зимување и да си купи нова кола од салон.
И најважно од се државната телевизија РТС(радио телевизија Скопје)не го тупеше со платени политички приграми
 

Kajgana Shop

На врв Bottom