РАДИОДИФУЗНА ТАКСА - има ли логична причина да постои?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
некаде има слаб прием на дигиталните канали ( што влагаат во РД такса) ... не само планини, во центар на Охрид некаде е проблем, па и во н.Аеродром, особено ако имаме густо градени згради и бетон ... има проблем и со дефекти на некој репетитори...
А и во Хрватска во некој региони имаат проблеми, итралиански канали ги блокираат националните дигитални канали, ама никој не е ослободен од претплата..
Нема врска ова со Хрватска или приемот. Дали и зошто плаќаме по двапати за националните тв за кои следат пари и од наши пари од буџетот. И на крај на година да си објават колку пари од истиот тој наш буџет се одлеани во овие тв по основ на реклами, кампањи, трето дете итн. Немаат своја продукција, запослуваат партиски кадри, нивното раководство троши големи пари за пат, а ние тоа мора да го покриваме.

во 2013 за службени патувања се планирани 183.000 евра, за продукција 2.8 милиони. Што тие снимија во 2013 за 3 милиони, вести, турски серии и платени политички говори?
Дневници за службени патувања и трошоци 2012 196.000, а во 2013 580.000 :confused:
Интелектуални и други услуги 2012 1.3 милиони, во 2013 2.08 милиони :eek:
Од тие 9.5 илјади евра, за свое возило во земјава околу 2000 евра. Со хеликоптер поефтино ќе ги фатеше

Ако веќе споредуваш со Хрватска, погледни им го квалитетот, емисиите, програмата и што се снимаат низ годината.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Еден од низата големи легални грабежи во држава, 200 денари месечно фрлени у едно големо ништо, нит ми треба, нит ја сакам, нит ја гледам, принудно ја плаќам само заради можноста од присилно извршување, а не заслужуваат ни денар, пробуваат малце да ја оправат програмата, ама далеку се од нормална ТВ, информативните и политичките емисии им се дно, очај у секое поле. Одговор на темата е НЕ, нема логика да постои РДТ.

Офф топик- @Ireal имам приметено на сите теми секогаш за било кое актуелно прашање дефокусираш со вадење примери и настани од „како било на времето“. Како било на времето се дискутирало баш тогаш, на времето, на други форуми, ако немало форуми, по весници, по чаршија, по кафани.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Kako sto pisav pogore. Dojdoa i vi objasnija. Inace plakjame 200 den za da moze kreteni kako na forumov da dobivaat plata za da drapaat sojki tuka po cel den i da ne sexaat u zdrav mozok.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
U Hrvatskoj javni RTV servis finansiraju građani putem mesečne pretplate koja iznosi 80 kuna (10,5 evra) i plaća se posebno, odnosno nije vezana za druge račune. Prema podacima Hrvatske radiotelevizije, građani plaćanjem pretplate u ukupnim prihodima HRT učestvuju oko 70%, dok prihodi od marketinga čine 30%.
U BiH javni radio-televizijski sistem BiH ima tri emitera - Radio-televiziju BiH (BHRT), RTV Federacije BiH i RTV Republike Srpske, i svi se finansiraju od takse koja u čitavoj BiH iznosi 7,50 konvertibilnih maraka (3,75 evra), a prihodi se dele po posebnoj šemi.
Slovenački javni servis se finansira iz pretplate i prihoda od oglašavanja. Pretplata iznosi 12,11 evra mesečno, a obavezni su da je plaćaju svi koji imaju TV prijemnik.
U Makedoniji se TV pretplata plaća kao radiodifuzna taksa koja iznosi 190 denara (oko tri evra). Taksa se plaća Poreskoj upravi kako bi se obezbedila što bolja naplata.
Prema sadašnjem zakonu, RTV CG dobija 1,2% sredstava opštih budžetskih prihoda, ali, kako objašnjavaju u toj medijskoj kući, ni to nije siguran model finansiranja.[DOUBLEPOST=1446716348][/DOUBLEPOST]
Тоа е единствено добро? Не се заебавај друже. Програмата што ја има сега МТВ и таа од пред 5 години не се споредува. Нови филмови серии и тн. Нема збор дека е најдобра програмата од сите телевизии ама од друга страна севкупно програмата на сите телевизии е очајна:)
А дали имаат паразитска администрација како нашава и дали преку нивната ујп ги бричи граѓаните

Ти ибам неписмена паразитската администрација
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
А дали имаат паразитска администрација како нашава и дали преку нивната ујп ги бричи граѓаните

Ти ибам неписмена паразитската администрација
За жал да.:)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Еден од низата големи легални грабежи во држава, 200 денари месечно фрлени у едно големо ништо, нит ми треба, нит ја сакам, нит ја гледам, принудно ја плаќам само заради можноста од присилно извршување, а не заслужуваат ни денар, пробуваат малце да ја оправат програмата, ама далеку се од нормална ТВ, информативните и политичките емисии им се дно, очај у секое поле. Одговор на темата е НЕ, нема логика да постои РДТ.

Офф топик- @Ireal имам приметено на сите теми секогаш за било кое актуелно прашање дефокусираш со вадење примери и настани од „како било на времето“. Како било на времето се дискутирало баш тогаш, на времето, на други форуми, ако немало форуми, по весници, по чаршија, по кафани.
Да ти ибам државата а и смрт на која 90%од програмата им е кога бев дете односно од пред 30-35 години[DOUBLEPOST=1446730556][/DOUBLEPOST]
Ма и тиквари се!
Седнувам пред биро во соба 105 на управа за јавна пљачка а тикварот си разговара со девојка му каде ќе искачаат вечер.
Овакви тиквари не живи да ги јадат туку треба живи да ги запалат!
И не е само овој исклучок!
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Да ти ибам државата а и смрт на која 90%од програмата им е кога бев дете односно од пред 30-35 години[DOUBLEPOST=1446730556][/DOUBLEPOST]
Ма и тиквари се!
Седнувам пред биро во соба 105 на управа за јавна пљачка а тикварот си разговара со девојка му каде ќе искачаат вечер.
Овакви тиквари не живи да ги јадат туку треба живи да ги запалат!
И не е само овој исклучок!
Иди на водно и извикај се. Тоа е лекот.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Многу пари има народот во МКД и нема каде да ги троши, па затоа постои Радиодифузна такса.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
26
Поени од реакции
10
Ха, народот побара намалување на давачките, заборави дека администрацијата егзистира од него.
Како и насекаде низ светот.
Ако услугата(програмата) е квалитетна давачките се прифатливи.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Јас се надевам дека некоја политичка опција најпосле ќе вклучи во својата програма затворање на МРТ.

Па да си гласам со мирна совест за нив.
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
26
Поени од реакции
10
Не верувам веке дека затворањето е добра опција за било која партија.
Повеке би ми се допаднало мислење на партија во смисла на тоа како да отвори нешто ново.
Затварањата и политичкиот реваншизам е дел од минатото.
А и која и да дојде друга партија на власт сигурно дека ке ги користи сите ресурси и медии за да доминира на политичката сцена.
Тоа и се случува со сите медиуми(вклучувајки го тука и интернетот).
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
27
@bongiorno Јас уште одма гасам WiFi и bluetooth на мобилниот да не ми троши радио дифузна такса. :)
GOOD IDEA c15.jpg

Како да плакам за производ кој не сум го барал? Во ова време на телекомуникациски бум и кај единката не само кај “елитата“, не ја гледам потребата за постоење платен национален сервис, кој така или инаку застапува нечии интереси со мои пари, земени насила како арач. Самиот концепт за наплата, како данок е к...вински сам по себе. Следното може да биде за сонцето да плакаме ако буџетот ни е тенок. Се кријат многу опасности...

c18.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom