Психологија: Околу потсвеста

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
knigava ja imam citano do pola i mi zdosadi deka se povtoruva vo pogolemiot del! i veruvam deka postvesta ima mok i ako pravilno ja nasocis mozes da ostvaris mn raboti samo ne kako vo knigava kade potsvesta se pretstavuva kako duhot od aladin kade sto posakuvas i se ti se ostvaruva. mislam deka knigava e nameneta za bedni luge razocarani i od zivotot i definitvno so ponizok koeficient na intelegencija!:tapp:
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
40
Поени од реакции
0
Knigata e najgolema glupost vo istorijata na knigite. Knigata e dobra za onie koi ne cule za FROJD. I se pukam od smeenje koa nekoj ke mi kaze deka otkako ja procital knigata zivotot mu trgnal na podobro i mu se ostvarile zelbite. Uff kolku zvuci glupavo toa.
Potsvesta e pogolemiot del od nasiot mozok. I normalno tamu navleguvame nesvesno. A koga ke naucis da go kontroliras nesvesnoto veke stanuva svesno. Tamu se skladirani rabotite sto stvarno gi sakame a ne sme svesni za niv. Verbata koja ''nesakajki'' vi ja dala taa kniga ve nasocuva kon niv...
Mozebi da ja procitav knigava koga bev detiste ke me zamislese, ama ja procitav na 17 i se iznasmeav zasto na mnogu prost i glupav nacin ti tupat kako treba da veruvas vo toa sto go sakas... ne zaebavaj:nesvest:
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
40
Поени од реакции
0
Ne si veruval dovolno u sebe i ne si prael kao so treba...kako na mene sve mi se ispolnuva? i na CRAZY IN LOVE? nema veze, toa e tvoe mislenje...pozz*
A kao demek knigata spored tebe e nekoj vid na recept pa ako ne stavis dovolno od nekoja sostojka ke ti se poebe ili nema da ti ispadne? Zarem ti stvarno mislis deka nekoj moze tocno da ti kaze kako BI trebalo da go zivees svojot zivot i da si gi ispolnuvas sonistata?....hmmm
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
A kao demek knigata spored tebe e nekoj vid na recept pa ako ne stavis dovolno od nekoja sostojka ke ti se poebe ili nema da ti ispadne? Zarem ti stvarno mislis deka nekoj moze tocno da ti kaze kako BI trebalo da go zivees svojot zivot i da si gi ispolnuvas sonistata?....hmmm
Ne,daleku od toa deka nekoj ke ti dade recept za uspesno ziveenje,megutoa ke te nasoci.I ako sednes i dobro razmilsis ke vidis deka navistina bilo taka.Nasokata e poentata.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
A kao demek knigata spored tebe e nekoj vid na recept pa ako ne stavis dovolno od nekoja sostojka ke ti se poebe ili nema da ti ispadne? Zarem ti stvarno mislis deka nekoj moze tocno da ti kaze kako BI trebalo da go zivees svojot zivot i da si gi ispolnuvas sonistata?....hmmm
ne e poentata vo toa tebe nekoj da ti kaze kako da si go zivees zivotot,naprotiv,poentata e vo toa da ti samiot mozes (koristejki ja mokta na podsvesta)da vlijaes na okolinata,i da gi promenis okolnostite na celite kon koi se stremis,rabotata e vo toa da vo tebe ne postoi vnatresna bitka i somnez vo moznosta da go ostvaris posakuvanoto.najcesto bas toj somnez vodi kon neuspeh.se raboti za kompletno razlicno gledanje na univerzumot,ne samo kako materijalen svet,tuku i kako svet na moznosti.a podsvesta ima takva mok,da vlijae na nematerijalnoto i na materijalnoto,koristejki gi dvete opcii istovremeno ili naporedno.
 
А

Александра Д.

Гостин
Dali ja znaete cudotvornata mok na potsvesta?
Dali znaete zosto nekoj postojano uspeva vo zivotot, a nekoj e zatvoren vo neuspesite od minatoto? Dali znaete kako da go pobedite stravot i da go dobiete ona sto ste go posakuvale doooolgo vreme? Ovie odgovori i uste mn drugi se krijat vo samata potsvest. Potsvesta ne e mala rabota, naprotiv mn seriozna stvar. Taa moze ednostavno, cudno no sepak vistinski da te dovede do smrt no i da te napravi najsrekniot, najuspesniot i najbogatiot covek. Prasanje e samo dali znaes pravilno da ja kontroliras i da i gi zadavas potrebnite "naredbi".

Kako raboti covekoviot um?!
Dve se nivoata na covekoviot um - svesnoto ili racionalnoto i potsvesnoto ili iracionalnoto. Covekot razmisluva so svesniot del na svojot um i seto ona sto ke go zamisli se sleva vo potsvesta koja, kako tvorecka sila, od svoite dlabocini upravuva so postapkite na covekot. Potsvesta, znaci, e mesto na site cuvstva no i na tvoreckiot del od licnosta. Razmisluvate za nesto dobro, ke vi se sluci dobro. Ako imate losi misli, ke sleduvaat losi nastani. Covekoviot um raboti tokmu na ovoj nacin. Taka, koga potsvesta ke usvoi nekoja zamisla, istiot moment trgnuva da ja ispolni. Toj zakon na potsvesta vazi kako za pozitivnite, taka i za negativnite misli.

Neznam dali ste slusnale za knigata "Mokta na potsvesta" od Dzozef Marfi, ama koga ja procitav i go primeniv toa na svoja koza, mn raboti mi se desija so pomos na potsvesta, a voedno se custvuvam bolje i se pocesto i zadavam naredbi. Razmislete za ova, pa pisete go vaseto mislenje za mokta na potsvesta. Vi se slucilo li nesto so pomos na potsvesta? Ste dobile li nesto sto mn ste go sakale, a ste nemale pari da go kupite? Uspeh vo uciliste/rabota? Deckoto/devojkata od vasite snista? Moze zvuci glupo, ama taka e...
Јас знам, а незнам дали другите знаат:toe:А ако навистина си ја прочитала таа книга ти ја советувам: “Тибетанска книга за животот и смрта„ прочитај ја ако сакаш ќе дознаеш многу повеќе.....

knigata e komercijalno sranje , ne deka se gluposti ,
aj sea da vi kazam ,
stvarta so toa , ako mislis na nesto sto go sakas , kje ti se ispolni .......
epa toa se vika """" law of Atrraction"'''' sto znaci gleavnata poenta na knigata e plagijat ...ima i dokmentaren film za toj zakon ,se vika " the secret ".
НЕ!!!не ако мислиш на нешто туку ако се увериш себеси и подсвеста дека е така, таа потсвесно ќе направи тоа да се оствари за да се совпаѓа со нејзиното тврдење.Лошо си разбрал...
 
А

Александра Д.

Гостин
ne sum ja procitala knigata no mnogu bi sakala...imam slusano mn.za nea i mislam deka deluva,no samo ako sakas...vo nekoj

Aw...велиш се ти се исполнува?Ај те молам речи му на Дедо Мраз да дојде кај мене оваа година.Јас секој ден пред спиење го повторувам истото,па еве ги начукав годините а него го нема.

i treba da posakuvas REALNI raboti...:tapp:
inace imam i slusnato i za nekoj covek sto drzi predavanja za nekoja...paaa ne znam kako da ja narecam...vestina...sposobnost...da naucis kako da gi kontroliras nastanite i podsvesta...znam deka se vika eskalibur taa vestina i deka navistina deluva...samo treba da gi otstranis negativnite misli i da gi povtoruvas pozitivnite..i da gi zamisluvas.....
prost primer(sto go slusnav od covek sto bil na tie casovi,zs jas ne sum bila)
ako si bolen ne treba da vikas"ne sum bolen" zasto teloto ne gi prifaka i razbira nasite negacii tuku toa e isto kakao da mu povtoruvas i da mu davas komanda deka treba da si bolen...namesto toa vikaj "zdrav sum"
ima mnogu slicni primeri kako toa sto pravele testovi na 20 luge bolni od rak...na 10 im davale vistinski apcinja a na 10 kapsuli napolneti so seker...i im kazuvale deka navistina ke ozdravat...epa napredok imalio i kaj onie sto piele seker no tie veruvale deka ke ozdravat...:toe:
potsvesta e mokna rabota...i mnogu seriozna samo sto nie ne ja svakame dovolno...za zal...:helou:
Jas sum bila na tie chasovi ako ima prashanja povelete...Ama excaliburot e samo voveden del od toa shto se uchi tamu.
 
А

Александра Д.

Гостин
Дали подсвеста припливува во реалнот свет како позитива?

Aј да почнеме со полесно прашање што всушност претставува подсвеста?
И како можеме да ја контролираме на Пример
кога знаеме дека сме сигурни а сепак имаме страв во нас?
Дали тука има удел подсвеста?
Всушност потсвеста сме вистинските ние, тоа што ние го мислиме и сакаме. Ако ја „убедиме“ подсвеста дека нешто е така, а не така, таа ќе најде начин истото и да се оствари. Тоа најлесно може да се постигне со повторување на тоа што сакаме да е, и го кажуваме како веќе да е така.:uvo:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
Прочитајте ја книгата од Џозеф Марфи-Моќта на потсвеста,а ако сте ја прочитале веќе знаете колку моќ има потсвеста.

Александра Д.кратко и јасно појасни некои работи.
п.с,внимавајте што ќе мислите,кај потсвеста нема упс јас погрешив,всушност се онаа што помислите се регистрира во вашата потсвест-таа едноставно ќе ви ги оствари вашите мисли,верувања...мислете само за добри работи,добро здравје и среќа :helou:
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
Прочитајте ја книгата од Џозеф Марфи-Моќта на потсвеста,а ако сте ја прочитале веќе знаете колку моќ има потсвеста.

Александра Д.кратко и јасно појасни некои работи.
п.с,внимавајте што ќе мислите,кај потсвеста нема упс јас погрешив,всушност се онаа што помислите се регистрира во вашата потсвест-таа едноставно ќе ви ги оствари вашите мисли,верувања...мислете само за добри работи,добро здравје и среќа :helou:
и јас би ви препотачала да ја прочитате книгата, секој кој сака да знае повеќе за неа...ама поточно како да ја користите, а не и што точно претставува...барем јас сеуште не сум на јасно :toe:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Knigata ne e niso posebno, ali tipov prai kesh so site tie mokta na potsvesta, kako da si srekeen ovo onooo, drapaj si go meot.. Pola kniga objasnue so e potsvest, kako potsvesta gi kontrolira funkciite na srceto vamte tamte, kako potsvesta sve so ke i naredis izvrsue, i kulminativno-TREBA PO STO PATI DA SI POVTORUES NA GLAS NA PRIMER JA KE STANAM UTRE U 7 SABAJLE...I ajde edna vecer se mrdnav vikam ajde ke bladam ko komanci pred totem , ke si zboram sama , ke si ja aktiviram potsvesta ...I so se desi... Niso, zakasniv u skolo :)
 
А

Александра Д.

Гостин
Knigata ne e niso posebno, ali tipov prai kesh so site tie mokta na potsvesta, kako da si srekeen ovo onooo, drapaj si go meot.. Pola kniga objasnue so e potsvest, kako potsvesta gi kontrolira funkciite na srceto vamte tamte, kako potsvesta sve so ke i naredis izvrsue, i kulminativno-TREBA PO STO PATI DA SI POVTORUES NA GLAS NA PRIMER JA KE STANAM UTRE U 7 SABAJLE...I ajde edna vecer se mrdnav vikam ajde ke bladam ko komanci pred totem , ke si zboram sama , ke si ja aktiviram potsvesta ...I so se desi... Niso, zakasniv u skolo :)
Ne e rabota da povtoruvash vo sebe, sushtinata e da se ubedish sebesi deka toa e taka......:nenene:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Ја читав книгата ама не сум воодушевен. Книгата е ок, ама премногу ми е искомерцијализирана и поготово генерализирана. така да за сите тие што сте ја читале и сакате да го продлабочите своето знаење пробајте да најдете слични книги со маааалку потесни теми. меѓутоа ајс книгава повеќе би ја нарекол книга за охрабрување и за давање позитивна енергија .Не би рекол дека чуда се случуваат туку така. треба активна и свесна работа на свесниот дел.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Комерцијална верзија на источњачките вештини.Поарно земете читнете нешто Индија,Тибет мејд,ќе ви дадат повеќе среќа,љубов и волја за живот од некоја си Моќ на Потсвеста.
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Слушам многу ја фалат книгата, но јас неможам да читам такви книги, уствари јас и воопшто не читам книги:kesa: , ама некои што ја имале прочитано викаат дека во оние реклами на владата што кружат на телевизија имало цитати од книгата извадени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom