Психологија: Околу потсвеста

Член од
19 март 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
bez naslov

kako se zadavaat naredbi na potsvesta? treba da gi zapisuvam na livce i da gi lepam po soba i da gi citam sekojdnevno po nekolku pati ili vo sebe da si gi povtoruvam? Vo koi sferi na zivotot moze da mi vlijae potsvesta? I - dali moze da se programira vo moja polza za steknuvanje samodoverba? Odgovori mi te molam na ovie 3 prasanja, pozdrav!
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
kako se zadavaat naredbi na potsvesta? treba da gi zapisuvam na livce i da gi lepam po soba i da gi citam sekojdnevno po nekolku pati ili vo sebe da si gi povtoruvam? Vo koi sferi na zivotot moze da mi vlijae potsvesta? I - dali moze da se programira vo moja polza za steknuvanje samodoverba? Odgovori mi te molam na ovie 3 prasanja, pozdrav!
тоа е долг процес, подобро најди ја книгата “Моќта на потсвеста“ од Џозеф Марфи, мислам дека е тешко во еден пост да се одговорат три прашања за кои е напишана цела книга.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Е да, добро прашање.
Како се контролира потсвеста?

Лесно е да кажеш што ти е на памет во свесниот ум.
А како се осознава потсвеста?
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Е да, добро прашање.
Како се контролира потсвеста?

Лесно е да кажеш што ти е на памет во свесниот ум.
А како се осознава потсвеста?
Е да,еве ти одговор.
Потсвеста не се контролира,за тоа и се нарекува свест.И никогаш,никој нема да успее да ја контролира од многу едноставна причина-кога ќе се здобиеме со контрола врз неа,тогаш ќе престане да биде потсвест и ќе биде дефинирана како свест.
А за осознавањето,имаш различни начини,некои полесно,некои потешки,некои лепливи и слично.
Мене знаеш кој ми е омилен,али секоаш моеш да се обидеш со медитација.И штотуку стигна информацијата-многу ќе треба да си го испотиш газот,за да успееш.
п.с и многу пот ќе падне,пошто ти е дебел...:pos2::pos2::pos2::pos2:
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Imam delovi od knigata procitano i mi se sviga. Ednostavno ke te natera nekoi raboti u glava da ti vlezat :). Potsvesta nie ja sozdavame, znaci i nie mozeme da ja kontrolirame.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Две прашања:

Од која година е книгата?
Била ли изрекламирана во шоуто на Опра?

Сега озбилно. Мислам дека тоа себезадавање на наредби сепак функционира. И да, ако си помлад и ти падне книгата во раце може да биде првото место каде си ја сретнал “финтата“.
Ако ти се насобере животно искуство вака или онака ќе ги сфатиш и спонтано ќе научиш да ги применуваш принципите соопштени во книгата кои иако ја немам прочитано ги насетувам.

Ако во нашата потсвест се наоѓаат нашите мисли или чувства нели некои од нив свесно ги сузбиваме со рационализција и тоа претствува на некој начин (во некоја смисла) контрола на нашата потсвест иако можеби ако се земи во предвид значењето на потсвеста не знам колку би можеле да дискутирме за нешто како контрола на потсвеста нели се тоа бројни и постојани мисли и чувства, еден голем “багаж“ кој не може паралелно или истовремено да се апдејтира.
Прифаќаме дека не е возможна апсолутна контрола бидејќи тоа би значело исчезнување на нашата потсвест, меѓутоа постои нешто како помагање на нашата потсвест да завземе подруг терк...правец со помош на свеста. Или не.
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Gledam mnogu diskutirate okolu knigava...a cim ima diskusii znaci vredi da se procita...
Taka da ke ja procitam...ida vidam so povtoruvanje u sebe dali ke stanam pogolem Shmeker od toa so sum sea...bidejki i ja si imam svoi neuspesi vo smekanjeto toa e koga si vikam " ej so ovaa cura tesko ke mi bide da ja smeknam...negativno razmisluvam a"...mozda aj ke procitam pa da vidam...
 

violet

<3 SwEeT DaRkNeS <3
Член од
17 јуни 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
дефинитивно можеме преку нашата потсвест на делуваме на свеста ама тоа е покомплициран процес за работите да ни се остваруват 100%, затоа некогаш ни успева а некогаш (особено за побитни работи ) не затоа што не си веруваме целосно. али у главно кул работа
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
Najgolemiot uspeh vo zivotot e da uspees da ja upravuvash tvojata podsves ...toa e zaklucokot na zivotot mokjta na podsvesta e tolku golema shto nemozeme ni da zamisleme se shto moze da se napravi so nea.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Mokta na potsvesta e se ona sto vi e potrebno

-Ako naucite kako da ja prepoznaete i da ja oslobodite skrienata mok na sopstvenata potsvest vo svojtot zivot ke vnesete sila,bogatstvo,zdravje,sreka i zadovolstvo.Nema potreba mokta da ja steknuvate,nea veke ja poseduvate.Korisno e samo da ovladeete so nacinot na nejzinata upotreba,da ja sfatite i pravilno da ja upotrebite vo site oddeli na zivotot.



-zapomnete deka so potsvesta ne smeeme da se seguvame.Kakvo e naseto baranje(pozitivno ili negativno)taa ke go prifati kako takvo i ke se stremi da stigne do negovo ostvaruvanje.


-ja imam procitano "mokta na potsvesta" od Dzozef Marfi.Stvarno e najdobra psiholoska kniga koja ja imam procitano.Se sto e sodrzano vo nea e vistina,bidejki go isprobav toj rezim na ziveenje i se mi se smeni.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
ова со потсвеста дефинитивно е чудна работа...

ми се има десено неколку пати да се повредам нешто, да седнам да се сконцентрирам и си мислам како повеќе не ме боли, си замислувам како ми зараснува раната и болката исчезнува....

читав во 24 часа здравје дека има луѓе што лечат тумор вака....
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou:Ова е лично моја интерпретација .Мислам дека подсвеста е нашата врска со апсолутот ,господ или како сакате наречете го креаторот на светот, а врската меѓу нас и подсвеста е мислата. Затоа не е случајно што скоро во сите теории се зборува дека најважно е да имаме позитивни мисли бидејки подсвеста праќа пораки и ако се погоди правиот момент, тоа што го посакуваме и ќе се исполни,тоа се случува и со молитвата ,таа доаѓа до подсвеста и ни помага тоа и да се исполни . Затоа треба да се трудиме да ги препознаваме негативните мисли и да ги заменуваме со позитивни. Не случајно старите велат :кога нешто силно се сака и космосот помага::smir:
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
а бе потсвеста може и да ти помогне и да те уништи.
Јас познавам едно дете на 17 години на гимнастика паднал, се повредил и завршил во инвалидска количка, докторот му рекол дека нема никогаш да прооди, ама тој со самото тоа што мислел дека ке може да оди станал од количката и почнал да оди со протези на нозете. Кога првпат станал и кога му кажал на докторот што направил докторот не му поверувал, ама после тоа кога видел дека стварно дечкото може да стане докторот се чудел како е можно тоа. Значи од самата подсвест тој проодел, инаку позитивно да размислуваш на работите и се ке биде ок, зашто мајка ми секогаш мисли на најлошото и секогаш е болна.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Потсвеста има голема моќ,,и мене ми се има случено кога сум си повторувала некои желби подолго време,,да ми се исполнат....потсвеста всушност е суштествен дел на нашиот дух
 

bella

*HOT*
Член од
8 јуни 2008
Мислења
407
Поени од реакции
27
а бе потсвеста може и да ти помогне и да те уништи.
Јас познавам едно дете на 17 години на гимнастика паднал, се повредил и завршил во инвалидска количка, докторот му рекол дека нема никогаш да прооди, ама тој со самото тоа што мислел дека ке може да оди станал од количката и почнал да оди со протези на нозете. Кога првпат станал и кога му кажал на докторот што направил докторот не му поверувал, ама после тоа кога видел дека стварно дечкото може да стане докторот се чудел како е можно тоа. Значи од самата подсвест тој проодел, инаку позитивно да размислуваш на работите и се ке биде ок, зашто мајка ми секогаш мисли на најлошото и секогаш е болна.
Е ова е навистина точно!Одејки на пракса во болница се срекавав со секакви пациенти!на пр.една бабичка беше опседната дека стално и е висок притисокот,но кога и го мерев,тој беше нормален,не ми веруваше,викаше дека то не е можно,па го викавме и докторот да и го мери и не,и не се уверуваше!Потсвеста може многу да ти помогне и одмогне!затоа сметам дека треба сите да ја користиме во позитивна смисла,со позитивни мисли!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom