Психологија: Околу потсвеста

Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
:S :S :S

ЛОЛ!
Аааа она со вртењето на лева/десна рака(нема врска) во стрелки на часовникот, а пак со ногата во обратна.

Мозок, светска работа. Ама зафркната. Ќе го кракира некој или аксо ќе го стави на торент, не се грижам многу, многу. :icon_cool
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
interesna e temava isto i taa drugata ..samo sto ne bi sakala da komentiram...nikoj ne bi me sfatil,a i koj znae sto bi pomislile za mene...
inace se soglasuvam so SCORPIO 20 vo vrska so kontaktot na energiite ...i so drugi draboti sto gi ima napisano ....
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
interesna e temava isto i taa drugata ..samo sto ne bi sakala da komentiram...nikoj ne bi me sfatil,a i koj znae sto bi pomislile za mene...
inace se soglasuvam so SCORPIO 20 vo vrska so kontaktot na energiite ...i so drugi draboti sto gi ima napisano ....
Слободно коментирај колку сакаш, само да знаеш ако збориш за некои таму енергии, ќе ме имаш како сериозен противник:smir:,Само не се плаши, никој нема да те тепа.:helou:
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
:)nikoj nema da me sfati ImperatoR dzabe ke zboram ....i da .ima vrska so energijata, potsvesta, svesta, dusata...
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
:)nikoj nema da me sfati ImperatoR dzabe ke zboram ....i da .ima vrska so energijata, potsvesta, svesta, dusata...
Ако не повеќе , барем на форумов,научив како да се изразувам...и уште учам ...ако ти се изјасниш како што треба сите ќе те разбереме, ако нешто не му е јасно на некој , ќе ти постави подпрашање, па и да се пишманиш за тоа што си го пишала ништо сташно, не се сите сезнајковци т.е не е никој :salut:

оф топик , ама ми се виде добра прилика вака да пишам
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
41
Поени од реакции
0
Mok na podsvest

Covekoviot mozok e podelen na 3 dela : svest,podsvest i nadsvest ili idealen svet.Podstvesta zafaka okolu 70% od nasiot mozok i taa e kako sunger,memorira se sto ke zabelezime preku nasite setila.Ona sto e realnost taa ni go kazuva preku sonistata vo koi nema nikakva cenzura na nasite zelbi,misli...Zapisuvajte gi vasite sonista,vodete si evidencija za navistina da otkriete sto ve ocekuva,na sto da vnimavate VKLUCETE GO ALARMOT!!! Covekot razbira 15% od seta realnost sto go opkruzuva,zatoa ne gi frlajte vo senka vasite sonista.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Таа книга е многу добра но може да биде исто толку лоша ако човек себе си сугерира работи за кои не верува дека се остварливи, кога преку лебот бара погача, а желбите треба да се подредат на животот и потребите за да се остварат. Во спротивен случај доаѓа до контра ефект - ноцебо (носибо) ефект. Не што нема да се оствари тоа што безумно го бара, туку уште повеќе ќе му ослабат верата и вољата.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou: podsvesta e mnogu silno i mokno oruzje vo borba so bolesti , vo formiranje na licnosta a i vo ostvaruvanje na celi koi sme si gi postavile.
Koga nesto ke se vsadi vo podsvesta ne e vazno dali e dobro ili loso ,taa deluva na mozokot a toj dava komandi vo vrska so toa ...Taka nekako jas gledam na toa a i imam licni primeri vo odnos na podsvesta
SREKNA NOVA GODINA :smir: :smir: :smir:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
И Џозеф Марфи и Антони де Мело се сложуваат дека не треба да се форсира силата на волјата ако е во конфликт со подсвеста, поразот е неизбежен. Ако сакаш да постигнеш нешто во што искрено не веруваш, подсвеста реагира негативно (чекај бе ти здрав си?). Еднаш со саати форсирав и го победив својот ум (се уморив самиот себеси), и подсвеста ми ја прифати желбата, но потоа се посомневав во резултатот, не се оствари и уште полошо ми стана. Одамна беше тоа, и планирам пак да го направам, со саати и денови ако треба. Страшен непријател е потсвеста но ќе ја нокаутирам овојпат, еднаш за сите времиња. Ќе ми биде како кученце, со сила на Бог.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.057
Малку сум закаснил на темава , но на мој "терен" сум.
Животов интересна работа :)
Пред неколку години бев еден ГРЕВ , без самодоверба , без сигурност..(не бев до толку , ама за разлика од сега..:))
Секогаш во мене постоеше чувство дека сум "нешто" дека јас можам и ќе "успеам".. но најчесто завршував плачејќи во креветот со мислата дека "животот не е фер" .
Сум преживеал многу невкусни и несакани работи..
но по природа сум упорен , и тоа што го сакам ГО ДОБИВАМ!:)
Така се случи една другарка ми ја даде "играта на животот и како се игра" не бев по книгите но (откако ја прочитав цела библиотека од книги имам дома), како прво ме фати страв,но тоаш бев лесен ,верував ,бидејќи ми даде надеж.

Многу работи кои ги посакував и верував во нив ми се остварија!
сега мислам дека ми нема конкуренција! :P:)))(sala)

ми се допадна во предходните постови некој пиша "јас ја контролирам подсвеста" мислам дека ја сфатил книгата , иако тој не ја контролира , со самото тоа што вели така тој ја контролира.И работите му стануваат полесни.
Играта на животот и како се игра, многу малку луѓе ја сфаќаат како што треба . Сковел не го кажува директно туку преку текстовите и примерите те тера сам да го сфатиш ..

Ако јас во главата (поточно потсвестаж) имам "изрежано" (но не сум сфесен за тоа) пример, ако убивам ќе ми се случува се НАЈДОБРО ,ТАКА И ЌЕ биде.
Значи се е до ОГРАНИЧУВАЊАТА ,
ако ВЕРУВАМ И МИСЛАМ ДЕКА СО ПОВТОРУВАЊЕ НА НЕШТО И НЕГОВО ПОСАКУВАЊЕ ЌЕ ГО ДОБИЈАМ ТОА , така и ќе биде! НО АКО НЕ ВЕРУВАМ ВО ТОА , НИШТО.
незнам колку ме сфаќате но важно И ГЕТ ИТ!:)

(тој тоа го опишал со "добри гестови -- добро ти се враќа", за да ја подигне свеста на луѓето и so самото тоа тој сам ве ограничува и на некој начин верувате во тоа, a so toa sto veruvate taka I E ! , (нема сигурно да пише убивај и ќе те сакаат сите:P)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Lele gluposti. kakva potsvest, nema veza
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
ada напиша:
И пак ќе те прашам:)...Како си така сигурна дека нема везе, и дополнително, дека се тоа глупости?

За да речеш нешто такво, треба или да си донел/а површен, лаконски и пред се, невалиден суд за она што е тема на дискусија, или да имаш аргументи поради кои го тврдиш токму она што го тврдиш, а не спротивното.
Затоа, ќе те замолам, да се потрудиш да ги избегнуваш оние првите судови(мислам на површните, итн.), и да се трудиш да одговориш со оние вторите(аргументирани и подолги од една реченица).

Ова е кажано со најдобра намера. Поздрав:smir:

Epa vaka: kolku pati ti se desilo da kazes "Lele nikogas ne pomisliv deka bas toa ke mi se sluci" ili "Najmalku ocekuvav nego da go sretnam" ili "Au bev ziva ubedena deka profesorot ke me prasa".
Pa site onie koi kupuvaat bingo livcinja neli se nadevaat deka ke dobijat premija. A kolku pati se desilo da dobie nekoj sto najmalku ocekuva. Mene mn pati dosega mi se ima deseno da bidam potsvesno ubedena vo nesto i da si ja stavam rakata vo ogan za toa, a toa da ne se desi.
Potsvesta vo knigata "Mokta an potsvesta" e reuvelicena. Pisatelot veli deka mu ponudile rabota vo Japonija i na nego potsvesta mu velela da ne odi, on ja poslusal. I posle mnoooogu vreme, vo Japonija bidnale dvete bombi vo Hirosima i Nagasaki. I sega, negovata potsvest znaela (?) deka vo Japonija ke ima bombardiranje i mu go spasila zivotot. Ne e li smesno?
Pozz
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Психичка состојба на мозокот која секој на различен начин ја толкува. Тоа се сите оние прашања и филмови кои ни се јавуваат кога правиме нешто или сакаме да направиме. Потсвеста не е таа која ни кажува што ќе се случи, потсвеста е онаа која не поттикнува да размислиме подобро за она, кон што се стремиме. Ете тоа е моќта на потсвеста :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Мене ми се има случено пред 3 години, татко ми сакаше да одиме во Египет во Шарм-ел Шеик. Го ставиле на некоја листа на чекање, а требаше само да се средат документите и да му ја потврдат резервацијата. Но, настана некој проблем со моето државјанство и процедурата можеше да потрае. Татко ми сакаше да се јави да го поместат терминот за во август, но јас му реков да го откаже. Неколку дена дома имавме и караници, бидејќи најмногу поради мене сакаше да одиме таму (воодушевена сум од Египет), сепак на крај ја откажа резервацијата. Не помина долго време, се случија терористичките напади во Шарм-ел Шеик.

“Моќта на потсвеста“ за мене е како Библија, многу пати ја прочитав, а некогаш ги читам само оние делови кои ми требаат во моментот.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou: Верувам во моќта на подсвеста, преку неа го креираме нашиот живот. Имам еден многу добар пр. за тоа од мое лично искуство , но долго е за тука ,верувајте ми, многу зависи од нашата подсвест,трудете се да ја храните со позитивни работи и ќе ве награди .:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom