Промена на пол? За или против?

Промена на пол?


  • Вкупно гласачи
    258
Член од
15 ноември 2008
Мислења
253
Поени од реакции
12
Незнам не сум ни за ни против :toe: ..Негово тело негов избор..лично ја не би.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Па неможе секој да биде убав и да го сакаат сите, како те дал господ така треба и да си останеш, можеш да замислиш кај ке отиде светот ако секој втор мења пол, се клонира, и ако продолжат да го унапредуваат генетското инжинерство
Сосема се согласувам со тебе... ужасно е менување на природното...ајденешто површно .. иако и тоа не го ценам сепак знаеме женските обично што прават.... силикони додавање и такви работи но да се смени целосно полот... хммм :jaj:
Не искачај од дома тогаш .... ако глупо ни е менувањето на бојата на Мајкл тогаш што со ПОЛОТ да го смените :tapp:
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Кој што сака нека прави се додека не му причинува штета на другиот. Јас гласав за бидејќи мислам дека на таквите луѓе (оние кои не се задоволни од својот пол) навистина им е тешко во својата кожа. Па ако има начин некако да им се угоди и да бидат посреќни, зошто да не. Плус, тука спаѓаат и хермафродитите кои апсолутно не се виновни за својата состојба и на кои им треба медицинска помош.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Јас сум строго против промена на пол...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Не би требало премногу да ме интересира нечиј интимен живот или потреба, ама мислам дека промената на полот е многу поскапа од терапија препишана од добар психијатар.
Мислам, луѓе кои се заробени во сопственото тело?!
Потребата од промена на полот за мене претставува показател за тешка деформација на нечии дух и душа.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
Јас сум против промена на пол, бидејќи сите сме создадени какви што треба да бидеме, а не во тек на животот да ни дојде некоја фикс идеја па да се менуваме. И одвратно ми е некако тоа.. Али од друга страна, сеедно ми е, кој сака што сака нека си прави на телото, ако му прија:)
 

Lov3ly`gIrL`

C est la vie..
Член од
19 јуни 2009
Мислења
46
Поени од реакции
2
Господ створил машко и женско,..секој ќе си живее онака како што му е одредено да биде..гревота е да се прават вакви дебилни работи..гревота е!..:uvo:
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Не би требало премногу да ме интересира нечиј интимен живот или потреба, ама мислам дека промената на полот е многу поскапа од терапија препишана од добар психијатар.
Мислам, луѓе кои се заробени во сопственото тело?!
Потребата од промена на полот за мене претставува показател за тешка деформација на нечии дух и душа.
А ти си, претпоставувам, стручњак за тие работи - психијатар, или барем психолог?

Јас сум против промена на пол, бидејќи сите сме создадени какви што треба да бидеме, а не во тек на животот да ни дојде некоја фикс идеја па да се менуваме. И одвратно ми е некако тоа.. Али од друга страна, сеедно ми е, кој сака што сака нека си прави на телото, ако му прија:)
Ма немој?
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Toчно , тешко им е , па затоа им треба најмногу поддршка , а не осудување.
Кој што сака нека прави се додека не му причинува штета на другиот. Јас гласав за бидејќи мислам дека на таквите луѓе (оние кои не се задоволни од својот пол) навистина им е тешко во својата кожа. Па ако има начин некако да им се угоди и да бидат посреќни, зошто да не. Плус, тука спаѓаат и хермафродитите кои апсолутно не се виновни за својата состојба и на кои им треба медицинска помош.
И јас лично не би , само не ги осудувам.Баш напротив , ги поддржувам што се борат за својот сон , без разлика колку вас ви изгледа тој апсурден.
Незнам не сум ни за ни против :toe: ..Негово тело негов избор..лично ја не би.
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
ПРОТИВ!Тоа што си се родил тоа ќе бидеш,крај.Ај сеа ја нејќам да бидам човек сакам да бидам куче...ццц глупости еј.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Момчево го сменило полот пред 3 години и од женско станало машко, морам да признаам изненаден сум оти да не го видев видеото каде што е уште женско немаше да поверувам дека дечкото бил некад женско:
 

FtM

Член од
19 февруари 2016
Мислења
65
Поени од реакции
12
Јас сум за прилагодување на телото на родовиот идентитет.
Јас сум трансмаж и повеќе не се кријам кој сум и што сум.
Промената на пол во овие простори е навистина тежок процес затоа што нема никаков медицински тим кој што ќе работи со трансродови лица.
Исто така е проблем (огромен) тоа што трансродовите лица кои што се веќе на хормонска терапија ја земаат без надзор на соодветно медицинско лице со тоа што не само што му се загрозува здравјето туку и животот.
Трагично е што овде нема обучен тим да работи со нас... и тука не станува збор дали некој се согласува што треба ние да правиме со нашето тело (затоа што тоа е наше тело), туку како да се превенираат одредени несакани последици само затоа што општеството е слепо за потребите на една група на луѓе кои што треба да поминат низ сито и решето само затоа што некои имаат некаков си став.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Почнаа транс лицата во Македонија отворено да зборуваат за проблемите со коишто тие се соочуваат секојдневно.

http://lgbti.mk/Home/Post/8afefecc-a6cd-4b03-9432-734a398d66d8#.V8mr3NR96t_
Најголем проблем си е сам на себе:

Дваесет години ми беа потребни да си признаам на себеси дека јас не сум жена. Десет години ми беа потребни да соберам храброст да признаам јавно дека сум маж. Два часа ми беа потребни да ѝ се доверам на другарка ми дека сум маж.“
Од сите признавања, сам на себе најмногу време му требаше
 

FtM

Член од
19 февруари 2016
Мислења
65
Поени од реакции
12
Не е точно. Проблемот е општеството...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom