Промена на пол? За или против?

Промена на пол?


  • Вкупно гласачи
    258

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
само во искл. сит.

има случ. кога псих. може да предизвика сериозни проб. во животот на една индивидуа
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Баш пред некој ден зборевме со мајка ми на оваа тема ..
ми кажа дека некоја нејзина колешка имала пријател кој го променил полот.
Ми рече дека тој што си го променил полот бидејќи личел на женско т.е. имал женска фаца .. имал женски глас ... му израснале гради и сето тоа ... само што наместо п*чка имал к*р и морал да го мења полот.
Ае за ова сваќам и некако ... иако сум ПРОТИВ мењањето на полот!
Сепак каков си требал да бидеш .. таков си се родил :smir:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Jas, fino lepo si glasav DA. Prosto kazano, ova e liberalna drzava. Teloto e na raspolaganje na sekoja individua, nesto kako "vo sopstvenost" na licnosta. Ako ne e stetno sprema drugite toa sto covek saka da go pravi so svoeto telo togas nema zosto da go zapiram.
Koe pravo imam jas da mu zabranuvam da si ja bara svojata srekja?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Баш пред некој ден зборевме со мајка ми на оваа тема ..
ми кажа дека некоја нејзина колешка имала пријател кој го променил полот.
Ми рече дека тој што си го променил полот бидејќи личел на женско т.е. имал женска фаца .. имал женски глас ... му израснале гради и сето тоа ... само што наместо п*чка имал к*р и морал да го мења полот.
Ае за ова сваќам и некако ... иако сум ПРОТИВ мењањето на полот!
Сепак каков си требал да бидеш .. таков си се родил :smir:
Многу убав пример.Замислете се на местото на момчето барем за секунда,да ви растат гради,да имате пискав глас,буквално со се да потсеќате на девојче.Па само замислите ги сите дофрлања,озборувања и ремети што ќе ви се случат низ целиот живот.И некој вака да се најде паметен и да ви рече неможе да менуваш пол,не е природно,што би му направиле?
Имам впечаток дека многу површно гледате на работите.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Многу убав пример.Замислете се на местото на момчето барем за секунда,да ви растат гради,да имате пискав глас,буквално со се да потсеќате на девојче.Па само замислите ги сите дофрлања,озборувања и ремети што ќе ви се случат низ целиот живот.И некој вака да се најде паметен и да ви рече неможе да менуваш пол,не е природно,што би му направиле?
Имам впечаток дека многу површно гледате на работите.
Па неможе секој да биде убав и да го сакаат сите, како те дал господ така треба и да си останеш, можеш да замислиш кај ке отиде светот ако секој втор мења пол, се клонира, и ако продолжат да го унапредуваат генетското инжинерство
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Јас сум стриктно против тоа да се смени полот. Зошто? Едноставно треба да се прифатиме онакви какви што сме и да бидеме горди на тоа. И замислете какви би биле после мењањето на полот... Тоа повеќе би изгледало смешно и глупаво, него убаво. Јас никогаш не би го направила тоа, а нема да им дозволам ни на моите блиски.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Може промена но само на еден ден. То ест нема потреба, доволно е малку да се замислам како би било. :)
Замислете се!
Јас би бил малку срамежлива, тивка, разумна, непосредна женска.
Замислете си, може ќе откриете каков партнер сакате.
Се замислив и кога би бил женско какво машко би сакал да бидам. Самоуверен, отворен, добродушен... каков што баш не сум. Сега повеќе сум ко во женскиот опис. Да менувам пол?
 
O

Out Boy

Гостин
ЦЦЦ, колку сте дрски... Се мешате во туѓи работи, демек од вас зависи дали некој ќе смее да го промени полот или не. Да бил некој горд што е женско, а се осеќа како машко... и обратно?!?! Безобразлук невиден.
Ај само за момент затворете ги очите и замислете дека имате тело од спротивниот пол. Убаво ви е?

Patricia Araujo

Типкава е модел, и тоа од светски калибар. По грешка била родена со машко тело. А оти трансплантација на мозок сеуште е невозможна :pos: нормално, си го сменила полот.

Гледајте, и љубоморете.:smir:

Какви такви треба да се прифатиме! Секој си е посебен на свој начин и не би требало да си го смени полот:smir:
Против промена на полот. Какви не направил господ, такви треба да си останеме...
НЕ!
...божја работа, господ не направил такви какви што сме сега затоа што тој тоа го сакал и ние тоа треба да го подржиме за да не гориме во пеколот :devil2:
Абе да ве прашам, ако некој недај боже, настрада во пожар, според вас, има право на пластична реконструкција на лицето, или треба да ја прифати “божјата воља“ и да биде така ПОСЕБЕН на свој начин???
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Абе да ве прашам, ако некој недај боже, настрада во пожар, според вас, има право на пластична реконструкција на лицето, или треба да ја прифати “божјата воља“ и да биде така ПОСЕБЕН на свој начин???
Не, ќе направам пластична операција со цел лицето да ми се врати во форма најблиска до првобитната. Сигурно нема да сакам на задникот да ми личит. Пошо ногу грд гас иам.

Исто, ако Бошко ми настрадат во некоја незгода, нема да го досечам и вагина да си напрам, туку ќе го реконструирам, дури и малце пократок пошо ваков ко шо е морам со ластици да го врзвам ко ќе излегвам од дома и не можам шорцој да носам.
 
O

Out Boy

Гостин
Не, ќе направам пластична операција со цел лицето да ми се врати во форма најблиска до првобитната.
:drk: Хаха, Бошко твој, твој проблем :)
Битното е дека “ќе направиш пластична операција со цел да личиш на тоа што си“. Истата цел ја сакаш како и оние што го менуваат полот.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
:drk: Хаха, Бошко твој, твој проблем :)
Битното е дека “ќе направиш пластична операција со цел да личиш на тоа што си“. Истата цел ја сакаш како и оние што го менуваат полот.
А овај погоре шо го имаш клаено ко се родил на етикетата му пишело „фабричка грешка“ или „роден со куре на несакање“? Си имал проблем, дали во глата, дали со дечкото, не знам, па решил да го дајт Љупе во сиропиталиште и да се прајт жена.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
За почеток би можел да пробам да се дотерам ко женско, ко Ди Шнајдер :bip: :music3:

 
B

Blacks

Гостин
Кои сме ние да кажеме дали некој треба или не треба да го промени полот.... Ако сака некој да го стори тоа нека го стори. Негов/Нејзин избор, Негов/Нејзин живот...
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Си гласав дека немам определен став за тоа прашање. Никогаш не сум размислувал на оваа тема и воопшто не ме интересира кој и што прави.
Доколку некој сака да си ги смени полот тоа е само негово право и мислам дека има право на тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom