Програми за линукс

Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
ОK се снајдов. tnx добар монолог :)
btw не ми дава да сменам мислење, со друг пребарувач ги напишав претходните 2.. каква врска има тоа неам поима ама ако можев немаше даимам 3 последователни поста.
 
Член од
14 март 2007
Мислења
86
Поени од реакции
2
ako nekoj nekade ima sretnato rpm paket od gmountiso (dali voopsto postoi rpm od ova) ve molam kazete. Ili dovolno dobra programa za mountiranje na cd/dvd images za fedora
 

Negatifo

...keep Jazzing...
Член од
25 мај 2005
Мислења
180
Поени од реакции
4
ako nekoj nekade ima sretnato rpm paket od gmountiso (dali voopsto postoi rpm od ova) ve molam kazete. Ili dovolno dobra programa za mountiranje na cd/dvd images za fedora
Се прашувам, зошто ти е програма ??
Код:
//Создавање на Фолдер за сликата 
# mkdir -p /media/disk
//Закачување на сликата 
# mount -o loop disk1.iso /media/disk
# cd /media/disk
# ls -l 
// Откачување на сликата
# umount /media/disk
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
ako nekoj nekade ima sretnato rpm paket od gmountiso (dali voopsto postoi rpm od ova) ve molam kazete. Ili dovolno dobra programa za mountiranje na cd/dvd images za fedora
Има конвертор за deb во rpm, се вика Alien.

Се прашувам, зошто ти е програма ??
Ради мрза.. ради завршување работа само со маус... :)
 
Член од
14 март 2007
Мислења
86
Поени од реакции
2
Ради мрза.. ради завршување работа само со маус... :)
pa togas od so maka imat izmisleno maus.
patem polesno mi e nekolkupati nagore da kliknam i da koke ja napisam veke ednas komandata i da klinkam enter otkolku so mauso da se zafrkavam.
i patem fedorata ima acetoneiso no kako dependency celo kde go bara(koristam gnome)
 

Iori Yagami

What the fuck is WTF?!
Член од
7 мај 2008
Мислења
146
Поени од реакции
9
najgolem problem kaj pidgin i drugi IM programi e sto nemaat offline messaging, zatoa barav na net i najdov extra IM koj gi ima skoro site funkcii na MSNto. Programot se vika emesene. Znaci ludnica e. Koj ima ubuntu moze da go najde vo synaptic menadzerot.
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
najgolem problem kaj pidgin i drugi IM programi e sto nemaat offline messaging, zatoa barav na net i najdov extra IM koj gi ima skoro site funkcii na MSNto. Programot se vika emesene. Znaci ludnica e. Koj ima ubuntu moze da go najde vo synaptic menadzerot.
Колку шо знам јас Pidgin 2.5.0 има offline messaging. За постарите верзии не знам.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ!!!!!

Пред два дена инсталирав Linux Ubintu-8.04.1-desktop-i386_2и никако неможам да најдам драјвери за мрежната картичка. Не знам дали е до драјверите или треба нешто друго да се подесува, ама уште сум почетник со Linux-от немам многу искуство со него, само минатата година што работев на него на компјутерите во училиштето што ги ставија. Anyway, чепкав таму во Network Tools, Network, Network Proxy...и гледам дека ја распознава мрежната, пакетите се подигаат, IP адресата ја наоѓа а интернет никако неможам да добијам. Се утепав од гуглање овие два дена, по луѓе прашувам никој неможе да ми помогне, ми праќаа некој драјвери ама ништо. BTW имам Linux драјвери на цд-то од матичната плоча, ама неможам да ги инсталирам не знам зошто...(Мрежната Картичка е:Realtek RTL8169/8110 Family Gigabit Ethernet NIC) Ве молам помагајте ми!!!!Постирав и во Оперативни системи и програми...ама никако да го средам проблемот. Фала Однапред, и се надевам дека некој од овде ке ми помогне во проблемот...:toe::toe::vozbud::pos2::pos2:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
На друга тема напиша дека имаш кабловски интернет со статична ИП, исти имам и јас.
Сега за проба вака направи, подигни го Линуксот од ливе ЦД (не од ХДД), чим се подигне линуксот мрежните поставки сам си ги конфигурира (под услов да имаш и виндовс инсталирано, со тоа и кабелскиот интернет)не чепкај ништо околу тоа, подигни ја Мозилата, Операта....и пробај да сурфаш би требало се да е во ред.
Ако сега ти работи интернетот значи на инсталираниот линукс нешто несакајки си изместил. Е сега што си збуричкал којзнае сам си работел и не губи време да бараш, полесно и пократко трае е наново да го инсталираш линуксот но овој пат пушти да се инсталира без многу да интервенираш, нека сам по дифолт си ја заврши работата.
Откако ноинсталираниот линукс ќе се подигне ќе те извести за достапни надградби, пушти го и тоа да го направи (од тебе се бара само клик два), со тоа сите инсталирани програми и драјвери ќе бидат надградени.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
На друга тема напиша дека имаш кабловски интернет со статична ИП, исти имам и јас.
Сега за проба вака направи, подигни го Линуксот од ливе ЦД (не од ХДД), чим се подигне линуксот мрежните поставки сам си ги конфигурира (под услов да имаш и виндовс инсталирано, со тоа и кабелскиот интернет)не чепкај ништо околу тоа, подигни ја Мозилата, Операта....и пробај да сурфаш би требало се да е во ред.
Ако сега ти работи интернетот значи на инсталираниот линукс нешто несакајки си изместил. Е сега што си збуричкал којзнае сам си работел и не губи време да бараш, полесно и пократко трае е наново да го инсталираш линуксот но овој пат пушти да се инсталира без многу да интервенираш, нека сам по дифолт си ја заврши работата.
Откако ноинсталираниот линукс ќе се подигне ќе те извести за достапни надградби, пушти го и тоа да го направи (од тебе се бара само клик два), со тоа сите инсталирани програми и драјвери ќе бидат надградени.
ОК, ке пробам и ова ама не верувам дека ке се поправи, и кога го инсталирав пред 2 дена ништо не чепкав јас, ништо не сменив он сам си инсталираше.:salut::uvo:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Можеби сум досаден јас веќе ама уште еднаш ќе прашам, може ли некој да ми најде драјвери за мрежна(Realtek RTL8169/8110 Family Gigabit Ethernet NIC)за Linux Ubintu, ве молам ми требаат МНОГУ!!!Благодарам!!!:toe::toe::vozbud::vozbud::kesa:

ПС: Цела недела барам низ интернет и никаде неможам да ги најдам, ако некој од вас знае некоја страна од каде можам да ги download-ирам нека помогне...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Абе убаво му најде, ама датотеките не се deb, не знам дали ќе се снајде?
Potrebna mu e konverzija na datotekata.

iksi.....probaj ovde

http://packages.ubuntu.com/hardy/

proveri vo paketite dali ti e instaliran i ovoj

http://packages.ubuntu.com/hardy/debian-installer/ethdetect
 

Kajgana Shop

На врв Bottom