Програми за линукс

Член од
2 декември 2007
Мислења
453
Поени од реакции
14
Каква врска има то, со инсталирање на CS под Linux ???

Како прво под Linux не можиш да стартуваш .exe фајлови. А CS, е .exe фајл.

Постои можност за стартување на .еxe фајл по Linux со помош на Wine. Само не знам дали ќе успејш да играш CS со Wine. Немам пробано така да не знам дали можи.
Јас имам пробано со Wine и ми работеше, ама една портејбл кантер беше од 60 mb.
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Каква врска има то, со инсталирање на CS под Linux ???

Како прво под Linux не можиш толку едноставно да стартуваш .exe фајлови како под Windows (double-click). А CS, е .exe фајл.

Постои можност за стартување на .еxe фајл по Linux со помош на Wine. Само не знам дали ќе успејш да играш CS со Wine. Немам пробано така да не знам дали можи.
ти Linux ли имаш дома?
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
едно прашање за линуксот ако знае некој.. :)
фајловите со екстензија .bat во XP,како се во Linux?
...за да може некоја скрипта да се напише...??
:icon_mrgr
 
Член од
1 април 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Битно е да се извршни, не е битна екстензијата
chmod +x ime_na_file
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Како може на Linux Edubuntu и Ubuntu на фолдер да ставам пасворд и да неможе да се избрише фолдерот и да се влезе во него додека не се напише пасвордот? Дали се може ова на Linux?
И BTW ке прашам по 1000 пат, може ли некој да ми најде драјвери за мрежната картична за Linux Ubuntu и да ми објасни убаво како да ги инсталирам???
Мрежна: Realtek RTL8169/8110 Family Gigabit Ethernet NIC
 
P

Princ

Гостин
Како може на Linux Edubuntu и Ubuntu на фолдер да ставам пасворд и да неможе да се избрише фолдерот и да се влезе во него додека не се напише пасвордот? Дали се може ова на Linux?
Не знам за можноста "да ставиш пасворд на фолдер" ама можеш пермисии да му дадеш на одреден корисник. Со тоа, само тој корисник ќе може да го гледа/модифицира/брише тој директориум. И да, фолдери нема во линукс.
И BTW ке прашам по 1000 пат, може ли некој да ми најде драјвери за мрежната картична за Linux Ubuntu и да ми објасни убаво како да ги инсталирам???
Мрежна: Realtek RTL8169/8110 Family Gigabit Ethernet NIC
И јас имам таква мрежна и Ubuntu самиот си инсталираше драјвери за нејзе. Сигурно немаш драјвери или нешто друго е проблемот?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Не знам за можноста "да ставиш пасворд на фолдер" ама можеш пермисии да му дадеш на одреден корисник. Со тоа, само тој корисник ќе може да го гледа/модифицира/брише тој директориум. И да, фолдери нема во линукс.

И јас имам таква мрежна и Ubuntu самиот си инсталираше драјвери за нејзе. Сигурно немаш драјвери или нешто друго е проблемот?
Денес дојде еден комшија кај мене што работи со Linux повеќе време и ми кажа дека Linux-от мрежната ја распознава и ги има инсталирано самиот драјверите за неа ама пак нема интернет...Мислам дека Send Packets се подигаат или Received Packets беа не знам а исто и IP адресата ми ја наоѓа, Мac адресата....А интернет за жива глава неможам да добијам...Дај кажете што е проблемот сигурно има некоја финта за да се поправи ова...:toe::toe: Не знам дали да пробам на лап топот да го инсталирам Linux-от и да видам и на него дали ке ми го прави истиот проблем...Вие што ќе кажете?:):):)
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Денес дојде еден комшија кај мене што работи со Linux повеќе време и ми кажа дека Linux-от мрежната ја распознава и ги има инсталирано самиот драјверите за неа ама пак нема интернет...Мислам дека Send Packets се подигаат или Received Packets беа не знам а исто и IP адресата ми ја наоѓа, Мac адресата....А интернет за жива глава неможам да добијам...Дај кажете што е проблемот сигурно има некоја финта за да се поправи ова...:toe::toe: Не знам дали да пробам на лап топот да го инсталирам Linux-от и да видам и на него дали ке ми го прави истиот проблем...Вие што ќе кажете?:):):)
Проба како шо ти реков пред неколку дена? Да ја намалиш брзината на мрежната од 100 Mbps на 10 Mbps ?
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Пробав ама не бива..:toe::kesa::pos2::pos2:
Hmm... не знам. Ај пробај да отвориш:

http://216.239.59.99/

Тоа е IP адресата на сервер на google. Можно е да имаш некој проблем со конфигурацијата на DNS серверите. Ако е тоа во прашање, треба со линкот погоре да ти се отвори google.com .

Друго не ми текнува шо можи да е.... :toe:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Hmm... не знам. Ај пробај да отвориш:

http://216.239.59.99/

Тоа е IP адресата на сервер на google. Можно е да имаш некој проблем со конфигурацијата на DNS серверите. Ако е тоа во прашање, треба со линкот погоре да ти се отвори google.com .

Друго не ми текнува шо можи да е.... :toe:
ОК ке пробам и вака, сега ке купам двд цд ке го изрежам Linux-от на двд-то и ке го инсталирам на лап топот па ке видам дали и на него истото ке го прави...:toe::pos2:

Може некој да ми каже како се реже ISO Image фајл преку Неро?:tapp::kesa::pos2:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Јас имам пробано со Wine и ми работеше, ама една портејбл кантер беше од 60 mb.
Може да се инсталира Кантер со помош на Wine, јас ја инсталирав денеска.
А може ли некој да ми каже како можам user-от да го направам root?
Барав нешто на google и пробав со едни команди ама неможам да го сменам, туку направив нив root user со мој password ама неможам да се логирам на него, исто и на user name: root password: root неможам да се логирам. Што е финтата? Help Please :toe::toe:
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
ЛУЃЕ МИ ТРЕБА ПОМОШ ОКОЛУ ЛИНУКСОВ.
НЕ ЗНАМ КАКО ДА ЈА ИНСТАЛИРАМ МРЕЖАТА НА КОМПЈУТЕРИТЕ НА ШКОЛО НЕЛИ НА ЕДЕН СЕРВЕР СЕ ПОВРЗАНИ 6 КОМПЈУТЕРИ А ЈАС ЈА ИЗБРИШАВ МРЕЖАТА И СЕГА САМО СЕРВЕРОТ СЕ УКЛУЧУВА А ДРУГИТЕ НЕ КАКО ДА ГО РЕШАМ ПРОБЛЕМОТ КАКО ДА ИНСТАЛИРАМ ТОА NCX LINUX ЈАС МУ НАПРАВИВ УНИНСТАЛ АКО ЗНАЕ НЕКОЈ КАКО ДА ЈА УПРАВАМ РАБОТАТА НЕКАК КАЖЕ ЗОШТО НАШКОЛО КЕ МЕ СКРШАТ :) СЕ ПРАВЕВ ПАМЕТЕН ЈАС И СЕГА НЕ ЗНАМ КАЈ ДА ГО НАЈДАМ ТОА ЗА ИНСТАЛИРАЊЕ АКО ЗНАЕ НЕКОЈ ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ МИ ТРЕБА ЗА УТРЕ КАКО КЕ ОДАМ НА ШКОЛО АКО НЕ ЗНАМ ДА ГО НАПРАВАМ НЕ ЗНАМ ТЕШКО МЕНЕ КЕ БИДЕ
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Може да се инсталира Кантер со помош на Wine, јас ја инсталирав денеска.
А може ли некој да ми каже како можам user-от да го направам root?
Барав нешто на google и пробав со едни команди ама неможам да го сменам, туку направив нив root user со мој password ама неможам да се логирам на него, исто и на user name: root password: root неможам да се логирам. Што е финтата? Help Please :toe::toe:
Ne mozes da koristis graficki interfejs so super user. Inace user-ot tvoj ne mozes root da napravis, zasto root si e poseben user. Ako sakas da se logiras kako root, logiraj se preku GUI (normalno kako sto si se logiras) stisni ctrl + alt + f1 i od tuka logiraj se kako root. Za da se vratis nazad ctrl + alt + f7. Ako sakas da koristis root privilegii, pred sekoja komanda vo terminal pisuvas sudo.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Kako da ja instaliram wireless kartickata Atheros5007EG na Linux-ot?

IZVINETE ZA LATINICATA SEUSTE NEMAM INSTALIRANO MAKEDONSKA PODRSKA NA LINUX-OT.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom