Преспа

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
појљете на каве... и локум ќе ви дајме...:)))
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
aj nposto sum prespanec t.e. resencanec da kazam jas nekolku zbora..realni

plaza i kapenje ne cekajte, ezeroto e zaminato lele mori majko i srce me stega koga go gledam mi teknuva kako dete koga vodata bese na 10 metra od patot vo pretor...sega e edno da receme 150 metra od istiot. za krani uste potragicno vistinski napor e da stignes do plaza, mislam deka gore dolu krani e mrtvo. otesevo e ruseno poveke od pola , hotel evropa izgore..sega e ``navodno`` kupeno toa od akvapura-portugalska firma zagradeno e skoro celo otesevo so zica i demek treba da investiraat ama use nema nisto od toa...se plasam deka seto toa bese ``patka`` na buzle. po urbano mesto i barem so lici na nekoe pourbano mesto e pretor.
za se drugo inicijatorot na temava e vo potpolno ravo..priroda ne nedostasuva. predlagam i da se odi do naostrov...znam se vrsea iskopuvanja tamo, isto i endimicko rastenie foja zivee tamo..tro pojke zmii..ama super avanturisticko mesto..ima i edna crkva na ostrovot ( mislam deka nekoj od stenje ili konjsko moze za soodvetna suma da ve preveze so camec do tamo). vo podmacani pobarajte go apocalipto toj ke ve iznaseta na toj del..nad podmocani ima i dosta visok krst..gordost na mestanite. dolno dupeni obavezno da se odi na plaza tamo mozete na moment bez viza so plivanje da se prefrlite vo okupirana egejska makedonija.
resen sega e kako i sekoe gratce..ne e loso, ima i po nesto noken zivot, predlagam ima i eden grncar koj uste raboti suveniri od glina moze da go posetite, vo sarajot obavezno odete ...obratete se na bilo koj ke vi kaze so ima i kako ima..odlicno mesto e za fotki tamo.

od stenje za konsko odete peski pod patot ima manstirce sv ilija eptem jako mesto . vo konsko e zapreno vremeto...samo na leto ima lugje a na zima mislam samo karafilj eden dedo ama ne sum siguren. struja ima od pred nekoja godina..voda jok..ama ima bunari a kako dete voda pievme od ezero so crpalki zaso nemase so da ja zagadi tamo.

nad otesevo za komunjarite ima spomenik kade se odrzalo prespanko sovetuvanje ( ne znam bas znacaj) ama znam deka e golem spomenik.
vo resen do pred nekoe vreme stoese na hristo tatarcev kukjata imase i tabla na nea ama ja srusija pred nekoja godina zaso samata bese gotova da padne..trebase neso spomenik tamo ama zasega e mestoto pusto.
vo selo bolno e spomen kukjata na mite bogoevski naroden heroj.
nad selo evla e manastir sv spas koj ke stigne dotamu ..se odi peski e vistinsko uzivanje.


@ispravka...vo prezentacijata spomnato bese deka turi potpeci se pravelo......vistinskoto ime mu e ѓомлезе
 
F

fantomX

Гостин
Сливница како е годинава? Лани скоро секој втор викенд летото бев таму. Знам нешо се праеа кампој, имаше бар на плажата... Нешо појче информации некој да кажи за годинашнава состојба?
 
Член од
9 март 2007
Мислења
323
Поени од реакции
21
aj nposto sum prespanec t.e. resencanec da kazam jas nekolku zbora..realni

plaza i kapenje ne cekajte, ezeroto e zaminato lele mori majko i srce me stega koga go gledam mi teknuva kako dete koga vodata bese na 10 metra od patot vo pretor...sega e edno da receme 150 metra od istiot. za krani uste potragicno vistinski napor e da stignes do plaza, mislam deka gore dolu krani e mrtvo. otesevo e ruseno poveke od pola , hotel evropa izgore..sega e ``navodno`` kupeno toa od akvapura-portugalska firma zagradeno e skoro celo otesevo so zica i demek treba da investiraat ama use nema nisto od toa...se plasam deka seto toa bese ``patka`` na buzle. po urbano mesto i barem so lici na nekoe pourbano mesto e pretor.
za se drugo inicijatorot na temava e vo potpolno ravo..priroda ne nedostasuva. predlagam i da se odi do naostrov...znam se vrsea iskopuvanja tamo, isto i endimicko rastenie foja zivee tamo..tro pojke zmii..ama super avanturisticko mesto..ima i edna crkva na ostrovot ( mislam deka nekoj od stenje ili konjsko moze za soodvetna suma da ve preveze so camec do tamo). vo podmacani pobarajte go apocalipto toj ke ve iznaseta na toj del..nad podmocani ima i dosta visok krst..gordost na mestanite. dolno dupeni obavezno da se odi na plaza tamo mozete na moment bez viza so plivanje da se prefrlite vo okupirana egejska makedonija.
resen sega e kako i sekoe gratce..ne e loso, ima i po nesto noken zivot, predlagam ima i eden grncar koj uste raboti suveniri od glina moze da go posetite, vo sarajot obavezno odete ...obratete se na bilo koj ke vi kaze so ima i kako ima..odlicno mesto e za fotki tamo.

od stenje za konsko odete peski pod patot ima manstirce sv ilija eptem jako mesto . vo konsko e zapreno vremeto...samo na leto ima lugje a na zima mislam samo karafilj eden dedo ama ne sum siguren. struja ima od pred nekoja godina..voda jok..ama ima bunari a kako dete voda pievme od ezero so crpalki zaso nemase so da ja zagadi tamo.

nad otesevo za komunjarite ima spomenik kade se odrzalo prespanko sovetuvanje ( ne znam bas znacaj) ama znam deka e golem spomenik.
vo resen do pred nekoe vreme stoese na hristo tatarcev kukjata imase i tabla na nea ama ja srusija pred nekoja godina zaso samata bese gotova da padne..trebase neso spomenik tamo ama zasega e mestoto pusto.
vo selo bolno e spomen kukjata na mite bogoevski naroden heroj.
nad selo evla e manastir sv spas koj ke stigne dotamu ..se odi peski e vistinsko uzivanje.


@ispravka...vo prezentacijata spomnato bese deka turi potpeci se pravelo......vistinskoto ime mu e ѓомлезе
НЕ ЗАСЛУЖВИШ ДА ЖИВЕЈШ ВО ПРЕСПА! ПОГНАСНА РЕКЛАМА НЕ МОЖЕШЕ ДА ДАДЕШ, АМА ТОА ВИ Е ВАС ВО КРВТА "ОДРЕДЕНИ" РЕСЕНЧАНИ!

Според она што јас го гледам, Преспа е најпрекрасно место, многу е лошо што државата не е заинтересирана за промоција на туризмот па мора да се ангажираат некој странски агенции за да и помогнат на Преспа во својот развој.

Многу е лошо и тоа што "некој" ја кочи целата работа за промоција на Преспа, Голем Град, Аквапура и други проекти кои се веќе започнати но не се довршени. Тоа се луѓе кои незнаат каде се наоѓа Преспа на мапата на Македонија, тоа се луѓе кои живеат за да уништуваат, а не за да створат.

Многу е жално што претходниот министер за екологија - не ми текнува името кој дојде на чело од 2006-та мислам дека беше па се до јуни, отиде во ЊуЈорк каде што требаше да присуствува на симпозиум на Обединетите нации каде што се расправало за сите краишта низ светот каде што има можност во иднина да станат еколошки катастрофи, но тој заминал на Шопинг бидејќи неговиот престој му бил прекраток и воопшто не присуствувал на тој состанок каде што требаше да го спомне проблемот со езерото и да побара ООН да помогне околу тоа.

За жал институциите во Македонија се без грижа за трагедијата на Преспанското Езеро, воопшто не се трудат да помогнат и се вистински партнер на грчката страна која исто така ги блокира работите.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Колку само бев во право дека си ресенчанец, а го гибнаа Бузлевски и Аквапура скокате како потурени со врела вода, огледало дал реален приказ а како што гледам ни ти не го негираш истото туку баботиш за аквапура и некој си министер кој наводно отишол на шопинг т.е ја вртиш топката во сосема спротивна насока.... повели негирај го огледало... факт е дека езерото се повлекува и ништо не може да се стори против тоа.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Така е, езерото се повлекува и тоа не е до нас, ние не можеме ништо да сториме тука.
Забележани се и други вакви големи повлекувања на езерото, особено пред Првата Светска Војна кога толку многу се повлекло што од Наколец до островот Голем Град се појавил стар макадамски пат и темели од куќи порано изградени кога пред тоа нивото било многу мало.
Така да ова е природна појава која не можеме да ја контролираме.
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Пријателе, на Голем Град имало 12 цркви, од кои денес има 4. Качи се некој ден на чамец и оди до таму.

ПС. Да, сум го посетил и затоа зборувам. Од 2 години одев на одмор секоја година во Преспа, кога беше конфликтот со албанците престанавме и не сум ојдел пак.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Пријателе, на Голем Град имало 12 цркви, од кои денес има 4. Качи се некој ден на чамец и оди до таму.

ПС. Да, сум го посетил и затоа зборувам. Од 2 години одев на одмор секоја година во Преспа, кога беше конфликтот со албанците престанавме и не сум ојдел пак.
Овде немаше никаков конфликт :toe: повели :smir:
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
богами, барем преспа луѓево живеат сложно... само комшии се карат за капајците:))
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Договорив за Преспа за некој ден да одам, ама да кажите само од кое село има што носат до островото, колку пари (отприлика) и колку време е то =)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ќе прашам од тука кој знае и ќе ти кажам.
 
Член од
26 јуни 2008
Мислења
79
Поени од реакции
3
bas sakam pak da odam za Pretor.
eh da mozam da go vratam vremeto i da odam tama se ke dadam tama go imaah NAJUBAVIO ODMOR do sega:wink::wink::wink::wink::wink:
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Сум бил во Претор двапати. Преку одбојката ни организирааа, многу убаво си имам поминато. За детски одмори таму е супер.
Среден ли е тој мостот од кај што се фрлавме и пагавме или уште пага народ??:smir:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Договорив за Преспа за некој ден да одам, ама да кажите само од кое село има што носат до островото, колку пари (отприлика) и колку време е то =)
Mене побарај ме за тоа, имам другари од Стење и Коњско кои одат на остров, ќе ка наредиме некако:smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Сум бил во Претор двапати. Преку одбојката ни организирааа, многу убаво си имам поминато. За детски одмори таму е супер.
Среден ли е тој мостот од кај што се фрлавме и пагавме или уште пага народ??:smir:
Го тргнаа сосема...

Повели и пак:smir: ...само немој Челзи да си спомнал :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom