Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.191
Поени од реакции
8.394
:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

ОТКАЖАН Е КОНЦЕРТОТ НА РУСКИ РОМАНСИ За никого ова не е време за романси

Националната опера и балет го откажа музичкиот рецитал на руски романси, на кој вечерва требаше да настапат студенти од Факултетот за музичка уметност.

Од НОБ велат дека концертот е откажан во договор со организаторот – Здружението на руски сонародници „Чајка“.

Министерството за култура попладнето соопшти дека во договор со организаторот се одложува концертот на руски романси, најавен за вечерва во фоајето на НОБ.

„Последните вести од Украина го загрижуваат целото човештво. За никого ова не е време за романси. И уметноста е порака, затоа никој не смее да дозволи таа да биде извалкана. Убавите романси нека останат за подобри времиња, времиња во кои повторно ќе владее мирот, нема да има жртви и никој нема да се чувствува загрозен или под закана“, соопшти Министерството за култура.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Мислам, не дека не се мешаат западњаците и се останато, ама да се обвинува западот и за тоа дека во предградието на Москва некој пропаднал во полско ВЦ и се угушил од смрдеа, мислам дека е нонсенс.

Од една страна, Американците си имаат свој интерес Русија да е слаба и да се единствен светски џандар, од друга страна Русија сака да покажи мускули и да се наметни, но со ова тие се дозакопаа. Независно, еве и Украина да ја направат тепсија рамна, Русите се тие што губат со секој поминат ден во војна. Затоа му одговара на Западот војната да трае повеќе. Дури и најголемите земји сојузници на Русија со секој поминат ден во војна, ќе се колебаат се повеќе и повеќе за својата поддршка. Тоа му е целта на Американците, а овие што се лизгаат на мраз и ги санкаат како што знаат и умеат тоа не се криви Американците.

Уште пред војната, Западните медиуми вршеа брутална пропаганда за сега ќе влези Русија, после ќе влези, за малку што не влегла, завршува Олимпијадата тогаш. И глуп човек ќе видеше на кој најмногу му одговара Русија да напрај инвазија. Русија ако нападнеше и за три дена ја завршеше работата, тогаш ќе излезеа како победници. Вака? Секој ден се тони се подлабоко и подлабоко. И пак ми е криво што цената нема да ја платат тие што заслужуваат, туку ќе ја плати обичниот Русин кој и тој како нас одвај врзва крај со крај.
Kако бе замислувате во 3 дена да се освои огромна држава со 44 милиони народ, и солидно вооружана? Кој тоа го може?
Автоматски споено мислење:

Да ги погуби ретардите инсталирани од западот, и да им инсталира свои ретарди?! Наместо Америка да им е стопан, да им стани Русија? Значи, јас велам Украинците сами треба да си одлучат кој да ги води, а не да им инсталира некој режим, независно дали УСА или Русија.
Тој воз замина за Украина. Да беа паметни и да прогласеа воена неутралност, ќе може да си играат избори колку што сакаат и да си бираат водство по желба.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Кога ме влече емоцијата застанувам на страната на Русија ама кога го слушам пландемиолог веднаш ја симнувам од тронот и го лансирам разумот да стои ко сателит над мене и тој да ме наведува,и ми кажува дека сите се во игра и дека агендата на Шваб ќе тече без проблем...
од 9:45 минута па натаму...
Ако можело така и Хитлер ќе кажел Сталин е мој агент и СССР немало да се бори со нив.:tapp:
Апатија, сите се се исти, тоа е западна мантра на либералите.
Агендата на Шваб уопште не иде како што сакаа. А банкрот ќе има во секој случај, По Шваб требаше да е ресет, По Путин, Си, Моди ќе биде рестарт. ;)

Kако бе замислувате во 3 дена да се освои огромна држава со 44 милиони народ, и солидно вооружана? Кој тоа го може?
Америка може, реално за три дена стана Пучот, Јанукович избега, прогласија привремен претседател, ги сменија генералите, реално тоа е војна, стана со 200-300 жртви околу мајданот, да не беа комшии Русија ќе беше стандардниот шаблон.
Тоа реално е војна, симнуваш една власт ставаш марионета и си ја преземал државата, има случаи и без ниеден куршум.
Но Русија не можеше така, запад е доктор како се прави сето тоа, но има и теорија како да не дозволи тоа да стане, Путин немаше шанса по тоа сценарио.
 
Последно уредено:

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.461
Поени од реакции
3.191
Ако можело така и Хитлер ќе кажел Сталин е мој агент и СССР немало да се бори со нив.:tapp:
Апатија, сите се се исти, тоа е западна мантра на либералите.
Агендата на Шваб уопште не иде како што сакаа. А банкрот ќе има во секој случај, По Шваб требаше да е ресет, По Путин, Си, Моди ќе биде рестарт. ;)
Ќе видиме,сега за сега се ми е матно и не сум во состојба да го искристализирам ставот и покрај интернет и триста чуда за информирање немаш "здрава" информација што е како е у глобала на терен...Ама ако се врти криптото у игра и се спомињаат сајбер напади не ми е чиста ситуацијата...
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.197
Поени од реакции
16.569
Dali vo slucaj na napad na NATO clenka po avtomatizam se aktivira clen 5 za kolektivna odbrana ili prvin se glasa za aktivacija na clenot, i dali se ima pravo na veto od bilo koja clenka na NATO vo toj slucaj?
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Dali vo slucaj na napad na NATO clenka po avtomatizam se aktivira clen 5 za kolektivna odbrana ili prvin se glasa za aktivacija na clenot, i dali se ima pravo na veto od bilo koja clenka na NATO vo toj slucaj?
Првото теоретски. Во пракса не се случило досега.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.280
Поени од реакции
5.339
Марипoљ откако ќе се евакуираат цивилите ќе ја осети руската воена тактика, рамнење со земја, како што правеле во Грозни и во Сирија.

Тука завршува оправданоста на војната, особено дека се влезени да ги поразат неофашистите и да ги заштитат русите.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Јас да сум на местото на Кличко им викам на Русите: ,,Ако сте мажи дојте еден на еден ферка, сите еден по еден.''
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Марипoљ откако ќе се евакуираат цивилите ќе ја осети руската воена тактика, рамнење со земја, како што правеле во Грозни и во Сирија.

Тука завршува оправданоста на војната, особено дека се влезени да ги поразат неофашистите и да ги заштитат русите.
pa tie so ke ostanat se tokmu toa... krajno vreme e eden grad da strada bez naselenieto za da ostatokot na ukraina sfati deka mora da se dogovori so rusija.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ќе видиме,сега за сега се ми е матно и не сум во состојба да го искристализирам ставот и покрај интернет и триста чуда за информирање немаш "здрава" информација што е како е у глобала на терен...Ама ако се врти криптото у игра и се спомињаат сајбер напади не ми е чиста ситуацијата...
Планот им е посебна дигитална програмбл валута поврзана со твојот дигитал ИД кој може да те ограничува каде можеш да трошиш, останува да се види како криптото ќе вози паралелно со тоа.


Времето ќе покаже дали Русија го убрзува или спречува, за сега и мене играва ми е во магла но дефинитивно е во корист на целиот план, сега со санкции, недостаток на енергенси, храна, сами ќе се согласиме на се ова.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.085
Поени од реакции
12.708
Јас да сум на местото на Кличко им викам на Русите: ,,Ако сте мажи дојте еден на еден ферка, сите еден по еден.''
Глуп муабет ама ако дојде некој од браќата Емелианенко и така ќе изгубат украинците :D

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.906
Поени од реакции
8.788
Планот им е посебна дигитална програмбл валута поврзана со твојот дигитал ИД кој може да те ограничува каде можеш да трошиш, останува да се види како криптото ќе вози паралелно со тоа.
ПОЧИТУВАН ДАНОЧЕН ОБВРЗНИКУ, ОВОЈ МЕСЕЦ ВЕЌЕ ЈАДЕВТЕ ТЕЛЕШКИ СТЕК, ИСТИОТ ЌЕ МОЖЕ ДА ГО КУПИТЕ ЗА 17 ДЕНА! ПРЕДЛАГАМЕ КАКО ЗАМЕНА ХАМБУРГЕР ОД СКАКУЛЦИ КОЈ НЕ НЕ ОГРАНИЧЕН!

*ова не важи за припадниците на ********** заедница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom