Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.340
Абе RPG е :)
Го постирав чисто детал од битките што се водат.

Иначе последици од санкциите Токио - Лондон.

Прегледај го приврзокот 323936
Е добро де, ќе ги видат Аљаска и Грендланд од високо.
Автоматски споено мислење:

Иначе денеска е најштуро со информации, како да им е слободен ден,
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Не ми е ова работа, ми трпи малце работата, ама има кој да работи за мене :)

Иначе овој конфликт заслужува внимание, тука многу работи ќе станат јасно за иднината.
Е трпи работата и кај мене ама :(...али мора да се истера прецизно ова. И онака викендов сакал нејкел нема сонце ќе се складира што се пропуштил.

Мене ми се деси doomscroling.
1646443299770.png

Среќа денес излуфтираф троа имаше услови али викендов само работа да се надокнади.
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995
Нека удрат уште јаче бее. 115 и 118 се цените денешни. Уште мрмљлаат за уште санкции. Ќе оди ова над 130 за барел. Не знам што ќе биде плафонот, ама опасност од рецесија.
Таман десерт за претходниве две години под пандемија.
На крајот ќе испадне што убаво само си го начукавме со санкциите. Ама тоа е кога тешки идиоти носат одлуки.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.292
Поени од реакции
18.119
Обичните луѓе не можат повеќе да го слушаат Чајковски или читаат Достоевски, ама затоа банките (Goldman Sachs Group Inc. and JPMorgan Chase & Co.) можат трубо работат со руските хартии од вредност.


As the U.S. and allies tighten sanctions on Russia and choke off investor demand for its assets, parts of Wall Street are jumping on the buying opportunity that it’s creating.

Goldman Sachs Group Inc. and JPMorgan Chase & Co. have been purchasing beaten-down company bonds tied to Russia in recent days, as hedge funds that specialize in buying cheap credit look to load up on the assets, according to people with knowledge of the private transactions.

Banks routinely scoop up debt because clients asked them to, or because they expect to find ready buyers.

Finding ways to wager on distressed securities is standard fare on Wall Street. But doing so in the wake of Russia’s widely condemned invasion of Ukraine brings unique risks. World leaders are seeking to punish some Russian companies and cut the country off from the global financial system, and any firm perceived as working against those interests faces potential reputational damage, market watchers say.

“The whole point of the sanctions is to make them and their instruments untouchable,” said Athanassios Diplas, a veteran derivatives trader who was at Goldman Sachs during the 1998 Russian financial crisis. “I have no issues looking at arbitrage opportunities in distressed situations, like back in 1998. But this is different.”

To be sure, the sanctions on Russia haven’t outright banned trading in the assets.
Goldman Sachs is primarily asking for corporate debt from the likes of Evraz Plc, Gazprom PJSC and Russian Railways that matures within the next two years, and has made bids for Russian sovereign notes, the people said.

The purchases by banks underscore a facet of Wall Street’s longstanding culture: Trading desks are geared toward finding undervalued or mispriced assets, and their activities don’t necessarily reflect the broader view of their firm toward an asset class or nation.

Representatives for Goldman Sachs and JPMorgan declined to comment.
Russian corporate bonds denominated in foreign currencies have plunged to deeply distressed levels in recent days. The debt may soon be removed from major benchmarks, and concern is mounting that companies could miss principal payments.
JPMorgan was telling clients that it traded about $200 million of Russian and Ukrainian corporate debt Thursday, including from clients seeking to exit positions.
Still, some banks and fund managers are erring toward caution, either reining in or abstaining from such transactions amid the rapidly evolving situation, people familiar with the matter said.

At one major U.S. hedge fund, a decision was made to avoid Russian bonds entirely for now. The specter of holding debt that could become untradeable in another round of sanctions is too risky, and the war is just a week in. At another, the decision was made to look only at corporate bonds that aren’t majority owned by the Russian government.

“What we’re seeing is a bit of revulsion -- more and more institutions are steering clear of Russia due to reputational risks and pure difficulties in clearing and executing trades,” said Sally Greig, a money manager at Baillie Gifford in Edinburgh. “You have to tear up the distressed playbook. This is not the usual distressed situation. This is a very difficult time.”

CDS Play
Goldman Sachs is also trading credit-default swaps on names including Evraz and Gazprom, according to the people with knowledge of the situation.
The market for Russian default protection has faced growing scrutiny this week as traders try to understand if the contracts insuring $41 billion of sovereign debt could be rendered worthless by sanctions, or could be triggered in the event of a technical default.

In some cases investors have been pitched so-called basis trades, where Russian corporate bonds would be bought simultaneously with CDS that insure against a default, some of the people said.

CDS tied to Russian government debt this week signaled a 65% chance of default within five years and 40% within one year, according to ICE Data Services.
Late Thursday Russia was downgraded to CCC- by S&P Global Ratings, three levels above default, citing sanctions that have dramatically reduced available foreign-exchange reserves and are likely to restricted the ability of bondholders to receive interest and principal payments.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.318
Поени од реакции
11.916
Автоматски споено мислење:

Најдете ги сличностите од типов со некои ликови на темава :LOL: Е такви ликови ја водат медиумскатса битка. И знаете ја добиваат,бидејќи масата тоа сака да го слушне.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.340
Автоматски споено мислење:

Најдете ги сличностите од типов со некои ликови на темава :LOL: Е такви ликови ја водат медиумскатса битка. И знаете ја добиваат,бидејќи масата тоа сака да го слушне.
Гледам сега одприлика кој филм и се фура на Украина на Твитер. Не сум знаел дека до таму е отидена работата.

Не е само за состојбата на фронтот, туку готова е Русија е филмот. Путин последниот претседател на Русија, па како ќе се викала новата држава :)
Работата е идеме на Москва. Дали им служи ова да им крене морал или што незнам, ама мислам дека Украинците многу ќе се запрепастат за многу брзо време. А западот ќе има најголема одговорност за тоа што ги тера Украинците директно во смрт. Не дека се сомневам во моќта на западната пропаганда, туку се надевав дека има барем малце човечност во нив. Сега гледам дека сум згрешил.

Се повеќе почињам да го губам оптимизмот дека ова ќе помине со малку цивилни жртви. Како што е ситуацијата сега во Украина неколку помали градови на север се целосно мобилизирани и укопани од најмало до најголемо и веќе све си нацртало мета на себе. Се надевам дека после неколку гранати во близина ќе им се скрши лажно напумпаниот морал и нема да мораат да гинат непотребно.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.318
Поени од реакции
11.916
Бонус парт. Грузија.
Како бе овие демократски претставници на народот прва задача им е директна конфронтација со Русија. Чудна работа бе, се исти сценарија, и играчите се исти. Не ти треба идеологија за да сконташ шо се дешава.
Автоматски споено мислење:

Гледам сега одприлика кој филм и се фура на Украина на Твитер. Не сум знаел дека до таму е отидена работата.

Не е само за состојбата на фронтот, туку готова е Русија е филмот. Путин последниот претседател на Русија, па како ќе се викала новата држава :)
Работата е идеме на Москва. Дали им служи ова да им крене морал или што незнам, ама мислам дека Украинците многу ќе се запрепастат за многу брзо време. А западот ќе има најголема одговорност за тоа што ги тера Украинците директно во смрт. Не дека се сомневам во моќта на западната пропаганда, туку се надевав дека има барем малце човечност во нив. Сега гледам дека сум згрешил.

Се повеќе почињам да го губам оптимизмот дека ова ќе помине со малку цивилни жртви. Како што е ситуацијата сега во Украина неколку помали градови на север се целосно мобилизирани и укопани од најмало до најголемо и веќе све си нацртало мета на себе.
Од време на време погледнувам со што се пере мозокот. Многу ретко можеш да најдеш квалитетен твит. Све у курац отидено. И реддит исто. Не треба да се биде игнорантен. Има матерјал за смеење.
Автоматски споено мислење:

Француска пропаганда.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.012
Поени од реакции
4.193
Некои од руските офицери, се чини, ги увидоа грешките на терен со непромисленото пуштање воени колони без поддршка па решија да се поправат...

 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Украјинската 95-та пешадиска дивизија го ослободила Макаров од окупаторите.




Сечено, лепено и монтирано?:icon_lol:
Страшни загуби имаат москалите, не очекував толкав отпор од украјинските воени сили кои воглавно се опремени со застарени системи од совјетско време, со мал број донирана западна опрема.

Бог једини не чуваше денес што не ги погодија реакторите во најголемата нуклеарна централа во Европа.
Руските ракети за броени метри не достигнале до реакторите, Чернобил ќе делуваше како шега во споредба со ова, радијацијата ќе ни дојдеше на гости за неколку дена.


Москалите цивилизациски достигнаа ново дно со ракетирање на нуклеарната централа. Не се свесни дека радијацијата не познава граници и дека и нивни граѓани ќе страдаат?
Откако ангажираа муџахедински кољачи да силуваат, ограбуваат, колат, измачуваат православни славјани, сега се префрлија на стварање еколошка катаклизма.
И што е потентата секој ден со гаѓањето стамбени блокови? Демек така ќе посеат страв и со ракетирање рандом стамбена зграда во рандом небитен украјински град москалите се надеваат да го срозаат моралот на бранителите?

Ме интересира како подржувачите на Русија го перцепираат ангажирањето на познати и признати кољачи на христијански народ, цела дивизија Кадировци?
.... другар од кај ти се волку точни информацииве дека за броени метри не ја погодиле централта? и од кај ти се информациите дека русите ја гаѓале а не украинцките? - претходно русите го задоа чернобил кој што им е познат и те како.... и ти сериозно мислиш дека нив ги пратија таму без грам мозок да пукаат со ракети према нуклеарни централи? ваљда не си сериозен со муабетов???
Дали си морон? Не сфаќаш дека за влакно се спасивме од Чернобил 2.0?
:popce:
Да пошто не знаеме како 1986 криеја со недели и одржуваа првомајски паради при што изложија милиони луѓе на високо ниво на радијација, не знаеме како Шведски сензори први објавија дека нешто сериозно се случува.
Може имале, а може и да немале намера да погодат централа, но во војна има нешто кое се нарекува fog of war каде свашта е можно, па така и некој без наредба од горе да истрелал проектили кон централата.
Уште е рано да се сфати каква среќа имавме денес.
по теков на настаните и многуте информации кои испливаа на површина искача дека зеленски со негов амин силом или милом одобрувал многу нелегални работи кои им се правеле на русите на истокот на неговата земја... без разлика дали бил уцнуван присилуван и слично... русите за вквите дејствувања предупредуваат неколку ггодини наназад и никој не ги сваќаше сериозно... чоекот убаво кажа дека ги пробале сите можни начини но не ги е*ела ни 2% па земаа они да ја решаваат работата... е сеа кога украинциве видоа дека немаат подршка ни од нато ни од еу ни од америте и дека ги оставаат на цедило против една велесила која ги млати моментално немаат многгу голем избор што да прават.. притиснати се во ќош што се вика.... па од самото тоа кога се веќе притиснати во ќош поготово ако во војнава активно им учествуваат и тие неонацисти и знаат дека им нема крај и дека ке загинат па зошто тогаш не се водат од тоа да направат што поголема беља на непријателот ( русите у случајов ) по цена за нивните животи..... ти нема логика ова некако???
п.с не е нормално да кажеп дека можеби сакале можеби несакале да ја погодат централата... не се пратени таму деца да си играат камај камај

Бате ќе ти кажам една работа, ако пропадне Америка јас губам многу, целиот бизнис ми е со Америка, немам ништо со Русија. Ама за оваа војна до даска е крива Америка, ги насска Украинците да гинат се свртеа и си заминаа ко никому ништо. Пошто горе доле ја знам ситуација, знам дека санкциите Русите речиси и да не ги осетат, за разлика од Европа која ќе плаче.

За Русија сум во оваа војна, затоа што правдата е скрос на нејзина страна и треба еднаш за секогаш да му се стави крај на ароганцијата и самоволието на САД, поготово кога прави интервенции од типот на 2014, потплаќајки го најголемиот шљам во општествата попут ИСИС и АЗОВ во случајов или во нашиот случај милитантното крило на Албанската мафија УЧК за лична корист на одредени политичари (да беше за интерес на САД ќе разберев) . И на крајот на краиштата, САД нема да пропадне, САД ќе има профит од целата оваа ситуација. Европа ќе пати, ама сама си е крива и нека пати. Најжал ми е за заведениот Украински народ, кој слично како нас се залета по морковот ама го доби на крај стапот.
Автоматски споено мислење:
на место кажано. ! +1(y)

Да ама ме чуди што САД има најмалце.
а зашто те чуди??? САД од секогаш биле најгласни демоктрати и како у ситуацијава ке ги набуцкаат пријателите од еу за санкции и као у моменталнава ситуација ке се истрча ЕУ со санкции - ке дадат и сад некоја сакнција ама незначително во споредба со останативе...

п.с еднаш прашав пред неколку страни ке прашам и сега..... сад забрани да летаат руски авиони на нивно небо или уште не се?
вчера имаше информација дека сад сеуште купуваат нафтени деривати од русија иако се околу 10% сепак ги купуваат...
Автоматски споено мислење:

[/QUOTE]

Македонија имаше колку, 30 години да го реши спорот со името? Не го решивме. Не велам дека е наша кривица, спорот за името беше комплетно ирационален и настана како потреба во рамките на внатрешнополитичките случчувања во Грција. Но еднаш кога настана, се најдовме во ситуација да бидеме уценувани од страна на Грција за било каква асоцијација на Македонија во Европа. Грција има моќни сојузници во Европа, ги знаеме нивните врски си Франција, Германија и Англија. Тоа беше спор кој никогаш не можевме да го добиеме. Ама баш никогаш.

Потоа дојде потребата на САД да не пикнат во НАТО. За САД спорот со името беше смешен, многу им беше гајле како ќе се викаме. САД е империја, имаше стратешки интерес да бидеме во НАТО, и не пикна таму. Треба да бидеме и среќни што не го изгубиме името Македонија, макар и со Северна пред неа. Не се заебавам. САД настапи од позиција на сила спрема двете држави, и готово. Арно ама, истото сега го прави и Русија. Русија е империја и има стратешки интеерс Украина да не биде во НАТО, по цена да ја сравни со земја. Нас ни додадоа САД едно Северна пред името, Русија ќе направи ливада од Украина за својата цел.

Кажи ми сега, како САД се покварени, а Русите искрени? И едните и другите настапуваат од позиција на сила и интерес, ние плативме мала цена да бидеме во НАТО, Украина ќе плати огромна цена да не биде таму.
:) значи во светот владеело правда... или беше она: кој е по јак тој победува... хммм:unsure:
Ако има две мозочни клетки во тиквата, на следните преговори кои треба да се викендот како што се пишува, ќе ја наведни таа лејката, ќе добие некој ластик и ќе се договори и прифати тоа што му бараат.
жално е што касно ја сваќаат сериозноста на ситуацијата и што лажно ги тапшаат по рамо ветувајки дека ке и помогнат во војнава.... исклучиво после вчерашниот ден кога јасно и гласно им кажаа дека нити нато ке ги брани нити еу ке ги прими хитно.... претходно кога најавија дека ке преговараат кажав дека има 2 реални сценарија кои што ке ги одбере украина.. првата е да се договорат по пат на дијалог вклучително извинување према русиве средување работа со нацистиве демилитаризација и гаранција за неутралност.... оваа опција ке им беше ептен паметна ем да си ја средат држават внатре ем да имаат просперитет заедно со ЕУ.....

втората опцја која која им е на располагање е русиве да им влезат у цела земја да ги исплескаат убаво притоа да им уништат се што имаат од армијај војска и сл (демилитаризација нели) да им ги искоренат тие неонацисти кои си ги имаат и да им ја остават државата у никаква ситуација
најискрено посакувам да ја добијат првата опција пошто нема да ги врати толку наназад како држава... со вторава ке добијат комшии руси кои ке ги гледаат ушто поинаку за разлика од 2014та до сега
така де, од како претходно се масакрираа со русите, сега се лојални на Руската федерација.

А албанците лојални на Македонија е виц за повеќето на форумов.
е ова и мене искрено не ми е јасно... до вчера се правеа партали сеа рамо до рамо :) работава непријателот на мојот непријател ми е мој пријател :) дај сериозно нека го обраложи овој феномен некако...
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.340
Dosta e groteskno sto konflikt vo koj umiraat luge se pretvori vo sport pa se naviva koj e za ukraincite, koj e za rusite.
Само оваа војна ли е?
Види го наративот на западот на оваа војна? Дали мислиш дека е во ред лицемерието, што всушност е пресликано и кај некои ликови на форумов ?
Автоматски споено мислење:


Резултати на Твитер лоботомија... next level ретардација

 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Види го наративот на западот на оваа војна? Дали мислиш дека е во ред лицемерието, што всушност е пресликано и кај некои ликови на форумов ?
Мислам, не дека не се мешаат западњаците и се останато, ама да се обвинува западот и за тоа дека во предградието на Москва некој пропаднал во полско ВЦ и се угушил од смрдеа, мислам дека е нонсенс.

Од една страна, Американците си имаат свој интерес Русија да е слаба и да се единствен светски џандар, од друга страна Русија сака да покажи мускули и да се наметни, но со ова тие се дозакопаа. Независно, еве и Украина да ја направат тепсија рамна, Русите се тие што губат со секој поминат ден во војна. Затоа му одговара на Западот војната да трае повеќе. Дури и најголемите земји сојузници на Русија со секој поминат ден во војна, ќе се колебаат се повеќе и повеќе за својата поддршка. Тоа му е целта на Американците, а овие што се лизгаат на мраз и ги санкаат како што знаат и умеат тоа не се криви Американците.

Уште пред војната, Западните медиуми вршеа брутална пропаганда за сега ќе влези Русија, после ќе влези, за малку што не влегла, завршува Олимпијадата тогаш. И глуп човек ќе видеше на кој најмногу му одговара Русија да напрај инвазија. Русија ако нападнеше и за три дена ја завршеше работата, тогаш ќе излезеа како победници. Вака? Секој ден се тони се подлабоко и подлабоко. И пак ми е криво што цената нема да ја платат тие што заслужуваат, туку ќе ја плати обичниот Русин кој и тој како нас одвај врзва крај со крај.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.909
Поени од реакции
35.770
Мислам, не дека не се мешаат западњаците и се останато, ама да се обвинува западот и за тоа дека во предградието на Москва некој пропаднал во полско ВЦ и се угушил од смрдеа, мислам дека е нонсенс.

Од една страна, Американците си имаат свој интерес Русија да е слаба и да се единствен светски џандар, од друга страна Русија сака да покажи мускули и да се наметни, но со ова тие се дозакопаа. Независно, еве и Украина да ја направат тепсија рамна, Русите се тие што губат со секој поминат ден во војна. Затоа му одговара на Западот војната да трае повеќе. Дури и најголемите земји сојузници на Русија со секој поминат ден во војна, ќе се колебаат се повеќе и повеќе за својата поддршка. Тоа му е целта на Американците, а овие што се лизгаат на мраз и ги санкаат како што знаат и умеат тоа не се криви Американците.

Уште пред војната, Западните медиуми вршеа брутална пропаганда за сега ќе влези Русија, после ќе влези, за малку што не влегла, завршува Олимпијадата тогаш. И глуп човек ќе видеше на кој најмногу му одговара Русија да напрај инвазија. Русија ако нападнеше и за три дена ја завршеше работата, тогаш ќе излезеа како победници. Вака? Секој ден се тони се подлабоко и подлабоко. И пак ми е криво што цената нема да ја платат тие што заслужуваат, туку ќе ја плати обичниот Русин кој и тој како нас одвај врзва крај со крај.
Па западот е тој што ги прави 99% од војните наоколу, некое куферче со пари/снимки за уцена на политичари, и мирудијата е фрлена. Го оставаш само да врие на 200 степени, ако е помало и помладо на неколку денови, ако е поголемо и постаро на неколку месеци/години. Едноставна формула за уназадување на други земји, правење профит, и гага робови.

Да не им фрлаат овие оружје, и да не се замараа Русите со цивили, ќе ги прегазеа и во 24 часови. Премногу ги толерираше Русија, и задоцни неколку години, требаше да им влезе во џигер и да ги погуби ретардите инсталирани од западот уште пред 7-8 години.

Најмногу ќе го јадат украинците, па после тоа фамилиите кои ќе дадат жртви од Русија, па после тоа тие што ќе бидат засегнати од рестрикциите.
Европа веќе го јади и тоа квалитетно, на дневна основа се топи тоа што го имаш само не си свесен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom