Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.731
Поени од реакции
21.742
Борец од ДНР со освоен Јавелин.

photo_2022-03-04_19-31-00.jpg


Уништен украински БТР-80 пред Николаев.

photo_2022-03-04_19-05-44.jpg

Кај Киев соборен руски СУ-25. Има слика од пилотот (егзекутиран) но ај да не се споделува такви работи тука.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ќе беа криви Украинците доколку сами го одлучеа ова, без помош на разни навијачки групи со сомнителна идеологија најверојатно спонзорирани од западот, разни куртонски шарени организации и слично. Украина буквално беше вовлечена во ова од страна на САД и тоа што е најтажно не е заради интересите на САД туку заради лични интереси на олигархијата на САД.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.790
Поени од реакции
26.349
Русите имаат слично противтенковско оружје кое доста успешно се покажа во интервенцијата на Израел во Либан против Хезболах мислам дека 2008 или 2006 не ми текиња баш. Буквално ги блокираа Израелците.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.731
Поени од реакции
21.742
Русите имаат слично противтенковско оружје кое доста успешно се покажа во интервенцијата на Израел во Либан против Хезболах мислам дека 2008 или 2006 не ми текиња баш. Буквално ги блокираа Израелците.
Корнет?
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Добра прилика русиве да си направат своја верзија на џавелин.
Imaat, ne mi teknuva kako se vikase ke go najdes.
Автоматски споено мислење:

@jamajka Друже ја гориш темава, да не ти плаќаат Русиве нешто ?

Ако да , дај убаци не и нас да помагаме.
Рон дели пристапници.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.363
Поени од реакции
40.182
Imaat, ne mi teknuva kako se vikase ke go najdes.
немаат џавелин, они користат Корнет. Џавелинот не е типично антитенковско оружје, него лета високо и после паѓа на купола и го убива екипажот. Нема алтернатива на него моментално.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.554
Поени од реакции
36.131
Само во пендреци ти е умот...
...што да ти возвратам на ваква тема во политика, погледни ги фотките што ги постирав што држат полицајците во рака не се пендреци?
...гревче си, ти не знаеш ни што е пендрек во таа симболика што пишуваш било да си женско било да си машко, само пуста желба!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.790
Поени од реакции
26.349
@jamajka Друже ја гориш темава, да не ти плаќаат Русиве нешто ?

Ако да , дај убаци не и нас да помагаме.
Бате ќе ти кажам една работа, ако пропадне Америка јас губам многу, целиот бизнис ми е со Америка, немам ништо со Русија. Ама за оваа војна до даска е крива Америка, ги насска Украинците да гинат се свртеа и си заминаа ко никому ништо. Пошто горе доле ја знам ситуација, знам дека санкциите Русите речиси и да не ги осетат, за разлика од Европа која ќе плаче.

За Русија сум во оваа војна, затоа што правдата е скрос на нејзина страна и треба еднаш за секогаш да му се стави крај на ароганцијата и самоволието на САД, поготово кога прави интервенции од типот на 2014, потплаќајки го најголемиот шљам во општествата попут ИСИС и АЗОВ во случајов или во нашиот случај милитантното крило на Албанската мафија УЧК за лична корист на одредени политичари (да беше за интерес на САД ќе разберев) . И на крајот на краиштата, САД нема да пропадне, САД ќе има профит од целата оваа ситуација. Европа ќе пати, ама сама си е крива и нека пати. Најжал ми е за заведениот Украински народ, кој слично како нас се залета по морковот ама го доби на крај стапот.
Автоматски споено мислење:

Не ми текиња точно..
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.294
Поени од реакции
5.367
Најавувавте дека ќе биде досадно брзо освојување на Украина, ама уште не можат да освојат градови на самата граница.

Вие верувавте дека русите имаат јака војска, ве изненадија нели, не биле толку.

Јас верував дека се слаби, ме изненадија и мене, не очекував толку.

За украинците верував дека немаат толкав мотив да гинат, и мислам дека не згрешив, им се покачи моралот со оваа огромна подршка што ја добиваат од цел свет, меѓутоа не гледам голем отпор на терен, камо ровови, подземни тунели, барикади, герила?
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.790
Поени од реакции
26.349
Најавувавте дека ќе биде досадно брзо освојување на Украина, ама уште не можат да освојат градови на самата граница.
Така е Дарди, поминаа критичните 8 дена за освојување на цела Украина, толку е силата на Русите, не можат да ја освојат Украина за 1 ден како што најавуваа. Така да немора да се секираш, сега му е мајката да се спремиш и да одиш на фронт додека губат Русите, може ќе донесеш некој трофеј дома и ќе те прогласат за командант Дардани.

Едит:
Ако не отидеш во наредните 2-3 дена, како што тргнале Украинците сите Руси ќе ги испотепаат, ќе нема Руси да останат за тебе...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.008
Поени од реакции
8.577
Најавувавте дека ќе биде досадно брзо освојување на Украина, ама уште не можат да освојат градови на самата граница.

Вие верувавте дека русите имаат јака војска, ве изненадија нели, не биле толку.

Јас верував дека се слаби, ме изненадија и мене, не очекував толку.

За украинците верував дека немаат толкав мотив да гинат, и мислам дека не згрешив, им се покачи моралот со оваа огромна подршка што ја добиваат од цел свет, меѓутоа не гледам голем отпор на терен, камо ровови, подземни тунели, барикади, герила?
За разлика од твоите на кои им требаше САМО 78 дена бомбардирање на СР Југославија со касетни бомби и осиромашен ураниум, дури ја принудат да капитулира, притоа поминувајќи без никакви санкции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom