Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ако воопшто Европа некогаш престане да зема гас од Русија. Само овие неколку дена Европа и го зголеми профитот на Русија за три пати.
Интересна ситуација, во исто време даваат милјарди за оружје, sejv ukrein но и плаќаат на Русија и за гас и со тоа го финансираат Путлер. Ме интересира што мисли @roden za toa.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.477
Поени од реакции
22.085
Знаеш дека покачувањата на енергенсите повлекуваат покачување и на многу други продукти. Не е само 10 евра. Така да докурца кој медиум каде банирале само нека заврши срањево со војнава, зашо младоста на некого му помина у оправање од пандемии, војни и остали глупости.
Da, dur platata raste pobrzo od sve drugo nemam problem so toa.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Абе еве веќе една недела има војна во Украина, а не видов некоја од феминистките да се побуни што на мажите во Украина од 18 до 60 години им е забрането да искочат од државата, што се регрутираат за борба против Русите. Каде ги снема одеднаш да се побунат за овој не фер и не еднаков однос. Да не се напикаа во кујните?

А исто и овие трансформерите што се сметаат за мажи, а се жени, не гледам да ги регрутираат и нив, да се пријавуваат доброволно како и секој друг маж во Украина, да не им се смени пак полот преку ноќ? Да не почнаа да се осеќаат повторно како жени? Има некој информација за ова?
Ти секогаш успеваш да го лоцираш вистинскиот проблем, секоја чест. Во услови на класична војна, ти се загрижи за лицемерието на феминистките и транџендерите. Дај уште нешто кажи за борците на правата на животните во Украина и Русија, за да дојдеш до сржта на проблемот.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.477
Поени од реакции
22.085
Меркел знам дека немаше да прати оружје. Не прати во 2014та и сигурно немаше и сега да праќа и да усвојува план за наоружување на Германија. Овој Шолц тотално нема свое јас и потпаѓа под медиумски притисоци. И со тоа ја турка Германија а и цела европа во војна полека полека.
Ron ne mozes da znajs dali Merkel ke pratese oruzje ili ne. Kako mislis toa ne znam kancelarka od CDU da bide popacifisticka od socijaldemokrati ili zeleni. Ako pamtam dobro, Merkel kako lider na opozicija vo vremeto bese vo SAD za da se izvini sto Schröder ne vlaga so niv vo Irak. Zaebi tie muabeti.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.875
Царе, од секогаш имало и ќе има газди. Тоа што им се љутиш на Јенките, не значи дека наредните ќе бидат подобри. Исто како кога ги предупредуваше шарените дека не е проблем претходната фамилија да се смени и казнат, туку тие што ќе ги наследат, уште полошо ќе биде
Не е вистина ова …. Како им е подобро на французите под САД на пример. Има тука нијанси.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.477
Поени од реакции
22.085
prognozi od zapadot so pretpostavki deka cel svet ke vovede sankcii....

neznam kako da ti objasnam... i jas kako tebe veruvav jebi ga zapadnjacka skola deka mozes so sankcii da unistis ekonomija... toa e tocno za mali drzavi bez izlez na more ko mkd. svabite edna anglija ne mozea da ja unistat taka za ww2 ne pak ovakva rusija.
Aj kano sega so WW2 ke argumentirame. Nikoj ne misli deka Rusija ke ja unistat ekonomski tuku deka cehot ke bide mnogu visok i osetliv za site tamu.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ситуацијата ми налага да сметам дека сме:
** ↓ From apathy to dependence,

Сега од апатија преминуваме во зависност од системот. Нели под превезот на корона, забранија да функционираме, ни фрлија пари колку за семки, одма да не кркорат цревата, да не навикнат како животните каде е поилото и садот за храна. После тоа ќе се сплотиме и ќе се надеваме во новиот систем, новата религија и се ново, а ние остарени :D

Прегледај го приврзокот 323672
Титлер ја поставил теоријата за циклуси ако не се лажам пред околу 200 години, денес со масовната хипноза мислам дека во исто време се случува и апатија и робство за кое најголем број не сме свесни и ми се чини асиметрично се одвива.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.208
Сега на Лукоил ке има ли катанец кај нас?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.106
Поени од реакции
7.470
Не е вистина ова …. Како им е подобро на французите под САД на пример. Има тука нијанси.
Многу лесно се гледа дали е вистина или не. Кој живее подобро, Францускиот народ или Рускиот народ. Сме правеле муабет на таа тема многу пати, јасно е дека системот кој Русите го прифатиле ги уништил и поради тој систем сеуште патат, а и милиони други покрај нив. Русите зашто снемале храна, па во 30тите да настрадаат милиони Украинци.
Сега пак страдаат Украинци ама овој пат, тоа е лично нивна вина, не на Русите. Дај им ги таму Донбас и остали каде 90% зборат Руски и ајт у ПМ.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.314
Поени од реакции
8.854
денес нови преговори, да се надеваме дека ќе се договорат за мир, како што гледам Украина ќе претерпи тешки штети, долго време ќе им треба да го изградат ова што се руши деновиве.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.327
Поени од реакции
11.166
Каj сум го кажал? Некоj други тука посакуват некои работи надвор од умот. Тоа да не е компутерска игра, човечки животи са во игра. Деца...
Така испаѓа по тебе, сликата што ја стави демек гранатират детски игралишта а тоа што монтираат ПВО меѓу зградисо цел да изнудат цивилни жртви е ок од страна на украинците


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.626
Поени од реакции
38.851
Ти секогаш успеваш да го лоцираш вистинскиот проблем, секоја чест. Во услови на класична војна, ти се загрижи за лицемерието на феминистките и транџендерите. Дај уште нешто кажи за борците на правата на животните во Украина и Русија, за да дојдеш до сржта на проблемот.
Па нормално, во вакви моменти се гледа еднаквоста за која што се борат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.875
Da, dur platata raste pobrzo od sve drugo nemam problem so toa.
Да да инфлација се вика тоа, и паѓањето одприлика е како G од првим не осеќаш после, кога на дневно ниво се додава 0 џабе ќе ти се зголемува платата.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Па нормално, во вакви моменти се гледа еднаквоста за која што се борат.
Да, и тоа нивно лицмерие е суштината на проблемот. Да не беа такви феминистките и трансџендерите немаше војна да има во светот. Знаеш да препознаеш што е клучно во приказната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom