Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.572
Поени од реакции
13.920
First World Problems. Germanija ke najde 100Mrd bez problem samo vo prviot kvartal imaat rekorden priliv na danoci plus potencijal ako krenat malce na danocite za Bogatite. Toa e najmal problem. A za benzinot si vo pravo, raste cenata nemam potreba od mnogu vozenje taka da ne me zasega mnogu. Ima i tuka alatki da se ublazi. 10€ Povekje za polnenje tank ne e nekoj problem.
Автоматски споено мислење:


Mislis Merkel poinaku ke postapese vo ovaa situacija? Scholz e do nekade kopija na Merkel za mnogu raboti.
Па даноци од народот собираат, значи и од тебе, по џебот ќе те удрат, тоа ти кажува.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.479
Поени од реакции
22.088
Па даноци од народот собираат, значи и од тебе, по џебот ќе те удрат, тоа ти кажува.
Abe sto si se zadumal za mene citakji tebe ke zamisli covek utre cela Germanija ke dojde na pitacki stap.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.357
Поени од реакции
6.951
Во Обединетите Нации се гласало за осудување на Руската инвазија врз Украина. Следниве земји гласале против или воздржано:


Вие што ја поддржувате Русија во конфликтов, дали би живееле во некоја од набројаните земји, особено оние 5 што гласале против? o_O
Каков само лицемерие е ова. 90% од земјиве што се на листава биле колонии, робови, крадени, уништувани, бомбардирани, натопени со крв, уништени до таа мера, да во наредни 100 години не можат да застанат на нозе, баш од овие хуманиве загрижени западњаци. Си се запрашал ти зошто тие земји се во ситуацијата каква се? Па уште прашањево дали би живеел. Дечко ти избришаа 2 прекрвави војни во 90-ти на Балканов, ко да не се десиле, шират пропаганда како оваа војна е прва во Европа после 2 СВ, затоа што они беа главни спонзори, инициатори, советници, учесници во нив. Ти се помочаа на сите жртви со две реченици.
Војнава е прелоша, нема назад за Ураина и Русија ко братски земји, а тоа е најголемата цел на тие западни земји. Оваа војна можеше да се избегне прелесно, само ако Украина имаше желба да го спроведе Минскиот договор, потпишан пред 7 години. Оваа војна не почна пред 5 дена, ова трае 8 години. 8 години гине народот во Украина. И руси и украинци. Зошто? Затоа што на некој му одговара тоа да трае, затоа што на некој му одговара да прави милијарди од продавање оружје на Украина, на некој му одговара Украниа да ја користи како жртвено јагне, за да може да ја држи Русија во конфликт. Затоа што на некој му одговара во Украина, на една мала група нео нацисти, наспроти останатото украинско население, да може да го блокира секое помрднување кон подобро и нормализирање на односите на русите и украинците. Инсталирани се во политика, војска, полиција. Во Украина, во 21 век, се слави ко народен херој човек кој бил вазал на Хитлер, а милиони украинци изгинале од тие нацисти.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.369
Поени од реакции
16.570
First World Problems. Germanija ke najde 100Mrd bez problem samo vo prviot kvartal imaat rekorden priliv na danoci plus potencijal ako krenat malce na danocite za Bogatite. Toa e najmal problem. A za benzinot si vo pravo, raste cenata nemam potreba od mnogu vozenje taka da ne me zasega mnogu. Ima i tuka alatki da se ublazi. 10€ Povekje za polnenje tank ne e nekoj problem.
Автоматски споено мислење:


Mislis Merkel poinaku ke postapese vo ovaa situacija? Scholz e do nekade kopija na Merkel za mnogu raboti.
Знаеш дека покачувањата на енергенсите повлекуваат покачување и на многу други продукти. Не е само 10 евра. Така да докурца кој медиум каде банирале само нека заврши срањево со војнава, зашо младоста на некого му помина у оправање од пандемии, војни и остали глупости.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.106
Поени од реакции
7.470
НО многу е подобра сегашната позиција за нив како очет пред својот народ, сега Путлер е крив за целиот тој пад кој беше неминовен а не нивната политика.
Доколку се земе во предвид колку сме станати апатични, рамнодушни, себични за се и сешто, сметаш ли дека западњациве ќе реагираат и во фаца да им кажат јбг погрешни мерки носевме, ама ќе се поправиме ... Короната беше доказ, дека не би мрднале ни со прст, што каже системот, тоа.

"Great nations rise and fall. The people go:
** ↑ From bondage to spiritual truth (faith),
** ↑ From spiritual truth / faith to great courage,
** ↑ From courage to liberty,
** ↑ From liberty to abundance,
** ✿ From abundance to selfishness,
** ↓ From selfishness to complacency,
** ↓ From complacency to apathy,
** ↓ From apathy to dependence,
** ↓ From dependence back to bondage once more."
The nine stations of the Tytler cycle – rise and decline of empires.


1646301491563.png
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Доколку се земе во предвид колку сме станати апатични, рамнодушни, себични за се и сешто, сметаш ли дека западњациве ќе реагираат и во фаца да им кажат јбг погрешни мерки носевме, ама ќе се поправиме ... Короната беше доказ, дека не би мрднале ни со прст, што каже системот, тоа.

"Great nations rise and fall. The people go:
** ↑ From bondage to spiritual truth (faith),
** ↑ From spiritual truth / faith to great courage,
** ↑ From courage to liberty,
** ↑ From liberty to abundance,
** ✿ From abundance to selfishness,
** ↓ From selfishness to complacency,
** ↓ From complacency to apathy,
** ↓ From apathy to dependence,
** ↓ From dependence back to bondage once more."
The nine stations of the Tytler cycle – rise and decline of empires.


Прегледај го приврзокот 323670
Не знам ти кај не гледаш во циклусот, мене ми се чини дека почнува овој преод ** ↑ From bondage to spiritual truth (faith),
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.115
Поени од реакции
41.440
Mislis Merkel poinaku ke postapese vo ovaa situacija? Scholz e do nekade kopija na Merkel za mnogu raboti.
Меркел знам дека немаше да прати оружје. Не прати во 2014та и сигурно немаше и сега да праќа и да усвојува план за наоружување на Германија. Овој Шолц тотално нема свое јас и потпаѓа под медиумски притисоци. И со тоа ја турка Германија а и цела европа во војна полека полека.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.051
Sekoja drzava zavisi od nesto sto go nema. Ke vidime za nekolku godini dali EU ke uspee da ja namali zavisnosta od Rusija kaj energensite. Inace vo EU vladee nekoja solidarnost ama konkretno nemozam da ti odgovoram na hipoteticko scenario.
Автоматски споено мислење:

Prognoza za toa kolku jako moze da bidat drzavite zasegnati od ekonomskite sankcii:

Прегледај го приврзокот 323666

Dolgorocen pad na ekonomijata.
prognozi od zapadot so pretpostavki deka cel svet ke vovede sankcii....

neznam kako da ti objasnam... i jas kako tebe veruvav jebi ga zapadnjacka skola deka mozes so sankcii da unistis ekonomija... toa e tocno za mali drzavi bez izlez na more ko mkd. svabite edna anglija ne mozea da ja unistat taka za ww2 ne pak ovakva rusija.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.257
Поени од реакции
8.885
a sto ruski proizvodi kupuvase zapadot do sega? gas i alkohol... drugo?

pazarot za izvoz sekako im bea tie drzavi. za alkohol ne e problem odma ima koj toa da tovari a gasot ke ide u azija kade sekako e u globala e povisoka cenata nego ona sto plaka eu.
Паладиум, а сега ќе купува и прочистен неон за своите микрочипови, доколку Русите не им лупнат санкции.

According to Techcet estimates, over 90% of U.S. semiconductor-grade neon supplies come from Ukraine, while 35% of U.S. palladium is sourced from Russia.



Изгледа Западњациве ураган во грб ќе им дадат на HiSilicon и Harmony OS.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.106
Поени од реакции
7.470
Не знам ти кај не гледаш во циклусот, мене ми се чини дека почнува овој преод ** ↑ From bondage to spiritual truth (faith),
Ситуацијата ми налага да сметам дека сме:
** ↓ From apathy to dependence,

Сега од апатија преминуваме во зависност од системот. Нели под превезот на корона, забранија да функционираме, ни фрлија пари колку за семки, одма да не кркорат цревата, да не навикнат како животните каде е поилото и садот за храна. После тоа ќе се сплотиме и ќе се надеваме во новиот систем, новата религија и се ново, а ние остарени :D

1646302995702.png
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.880
Ne se cel svet sekako tuku samo golem i znacitelen del so koj Rusija ima znacitelni ekonomski vrski. Ne e problem, sigurno Pakistan ke nadohnadi izvozot sto ke mu propadne sega, na primer. Ili Kina od solidarnost ke plakja mnogu pogolemi ceni da i pomogne na Rusija.
Ако Кина го купува гасот упола цена од светските берзи тоа пак ќе е дупло него ли до сега што го продаваше Русија на Европа. Така да види и израчунај.

Ако воопшто Европа некогаш престане да зема гас од Русија. Само овие неколку дена Европа и го зголеми профитот на Русија за три пати.
Автоматски споено мислење:

Ние вака сме граѓани од втор ред во својата држава. Нема потреба запад да се труди да не направи граѓани од втор ред.
На да не беше западот запрашај се дали ќе бевме такви
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.626
Поени од реакции
38.854
Абе еве веќе една недела има војна во Украина, а не видов некоја од феминистките да се побуни што на мажите во Украина од 18 до 60 години им е забрането да искочат од државата, што се регрутираат за борба против Русите. Каде ги снема одеднаш да се побунат за овој не фер и не еднаков однос. Да не се напикаа во кујните?

А исто и овие трансформерите што се сметаат за мажи, а се жени, не гледам да ги регрутираат и нив, да се пријавуваат доброволно како и секој друг маж во Украина, да не им се смени пак полот преку ноќ? Да не почнаа да се осеќаат повторно како жени? Има некој информација за ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom