Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.792
Поени од реакции
26.353
S-500 во 2017 или 2018 имаше успешен тест каде што погоди мета на 480 км оддалеченост. Е сеа дали е толку ефикасен и за авиони појма немам, и за америте сеуште е енигма.
Тука се С400 и напредните верзии на С300 така да за имање имаат и за можење можат да ја покријат цела Украина а и да не се во Украина. Ама колку и како ќе ги користат и дали ќе бидат успешни, тоа ќе видиме.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.555
Поени од реакции
36.135
незнам колкав дострел има с 500..... може ли директно од русија преку цела украина да ги гаѓа „донацииве“ пошо нели на запад ке им го достават најлогично...
а и незнам дали ке се осуди па и самата русија да ги гаѓа сеа... напето е и излегува од контрола ситуацијава.... за 4 дена доби друга димензија - којзнае што може да се случи за наредни 4 дена... искрено мене веќе страшно почнува да ме нервира политикава што има ја приредува западот на украинциве... овие па глупи ем ги тепаат ем не гледаат дека ги провоцираат на секој можен начин...... жалам што ке го кажам ова - не подржувам војна бидејки за никој не е добра но искрено почнувам да се молам утре некако да се стави крај на оваа веќе ескалирачка ситуација... или нека се договорат утре да ја прекинат борбава макар и на ден два да поразмислат сите инволвирании или ако не се договорат нека им удрат нај јако под киев зашто тогаш мислам дека шансите да ја продолжат војната ке им бидат сведени на 0.... во спротивно ако продолжи војнава со вакви потези црно сценарио се пишува.....
Автоматски споено мислење:


оф топик

леле... те сакам! :) :) добро како имаш сила и воља да му објаснуваш до толку..... остај го - он со негов став ти со твој....
...све што е криво треба да се исправи, све што е лажно да победи вистината, тој нема став, тој едноставно не знае и човечки е да се насочи правилно, па после нека има свој став.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.498
Поени од реакции
3.576
Истото важи и за Русија, ќе се соберат околу нејзе Иран, Кина, Индија, Бразил, Куба, Венецуела и така заедно со Америка ќе го владеат светот под контрола, а не под хаосот во кој се воведе со самовластието на САД. Мислам дека и САД сватија дека без сериозен противник, неможат да владеат со цивилизацијата, која сам по себе се базира на конфликтност.
Кина , Индиja и Бразил - не....
Куба , Венецуела и Беларис - да...
Мислам дека сè уште си запознат со геополитиката и трендовите во актуелната политичка ситуација.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Тие авиони ќе треба прво од негде да полетаат. Ако стварно сакаат русиве ова да им успее, ќе биде паметно да ги уништат на земја со крстосувачки проектили! Ем убава порака Полска ќе добие.

Проблематично ми е што украинците користат дронови...
Тоа ми кажува дека Русите не успеале да воспостават воздушна супериорност(?)
Ако не е тоа, тогаш военото разузнавање страшно им потфрлило. Јес да тие можеш од нива да ги полеташ и управуваш од колиба... меѓутоа работа на разузнавањето е да дознае од каде!!
Традиционално некако... и во Втора Светска Војна авијацијата им беше слаба точка! Ама барем разузнавањето им беше врвно...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.555
Поени од реакции
36.135
Кога си во право, во право си, дури и ако не сакам да го признаам...
Путин реши да го тестира Западот и мислеше дека нема да има драстичен отпор.
Не само што Украинците не се предаваат и не сакаат да бидат „ослободени“,
но и западот покажа дека е подготвен да претрпи штети-и економски и финансиски.
Нема да е лесно за сите ..
....Нато му дојде пред нос, Путин сакал да го тестира Западот :facepalm:
...туку што народ се Украинците и на кој јазик зборуваат? :toe:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
...не можев да ја дослушам, која пропаганда, седејќи дома толку запозната за ситуацијата... ццц цц ете во таква состојба на страшни ситуации воени ејјј воени со улични борби и рокање, госпожата имала време да облече свилена кошула, да стави интензивен црвен руж на образите, а тоа ушите со висечи обетки , ај затворам ова е циркус, срамота!
Може и од Лондон се јавува госпожата... кад је бал нек је маскембал
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Тие авиони ќе треба прво од негде да полетаат. Ако стварно сакаат русиве ова да им успее, ќе биде паметно да ги уништат на земја со крстосувачки проектили! Ем убава порака Полска ќе добие.

Проблематично ми е што украинците користат дронови...
Тоа ми кажува дека Русите не успеале да воспостават воздушна супериорност(?)
Ако не е тоа, тогаш военото разузнавање страшно им потфрлило. Јес да тие можеш од нива да ги полеташ и управуваш од колиба... меѓутоа работа на разузнавањето е да дознае од каде!!
Традиционално некако... и во Втора Светска Војна авијацијата им беше слаба точка! Ама барем разузнавањето им беше врвно...
Немаат воздушна надмоќ.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.792
Поени од реакции
26.353
Тие авиони ќе треба прво од негде да полетаат. Ако стварно сакаат русиве ова да им успее, ќе биде паметно да ги уништат на земја со крстосувачки проектили! Ем убава порака Полска ќе добие.

Проблематично ми е што украинците користат дронови...
Тоа ми кажува дека Русите не успеале да воспостават воздушна супериорност(?)
Ако не е тоа, тогаш военото разузнавање страшно им потфрлило. Јес да тие можеш од нива да ги полеташ и управуваш од колиба... меѓутоа работа на разузнавањето е да дознае од каде!!
Традиционално некако... и во Втора Светска Војна авијацијата им беше слаба точка! Ама барем разузнавањето им беше врвно...
Чудна работа е ова со дроновиве. Сеуште мислам дека е само добра пропаганда. Додуша Украина е голема и пак има можност некое дронче да полета скриено некаде, ама да поминеш покрај ПВО или уште пострашно да немаш ПВО на терен е заебанција која многу кошта во војна. И ајде де првпат да се соочуваат со дроновите, во Нагорно Карабах ги имаше истите дронови, ваљда ги виделе на дело, дефинитивно ја следеа таа војна од доста блиску.

Втора чудна работа се напуштените колони возила на Русите. Тој момент никако не можам да го разберам. Не ми иде во глава дека војнците бегаат. Да бегаа војнците ќе имаше масовно видеа од војници што се предале. Ајде разбирам напуштено едно-две извиднички возила блиску до непријателска територија, тоа е малтене нормално. Но напуштени масовни колони, ми доаѓа да си помислам дека само возачите ги донеле до негде камионите и си отишле. Но исто така интересен факт е што напуштените колони се на истурена територија и претежно се камиони и транспортери, не се борбени возила. Прво што ми доаѓа на памет е дека само ги оставаат и бегаат да створат забуна кај непријателот, а второ што ми доаѓа на памет дека носат луѓе кои се распрснуваат на терен насекаде. Можеби дел од нив во цивилна облека и служат да наоѓаат цели или да ствараат забуна и проби меѓу одбранбените редови.

Негде гледав за овие ознаките што се Z и V. Демек Z се тие иницијалните трупи, кои имаат на некој начин изивидница, која треба да им служи како теренска логистика на V кои се всушност вториот бран што е уствари ударен бран. Ако е тоа вистина, тогаш се поклопува теоријата за напуштени возила.
Автоматски споено мислење:

Немаат воздушна надмоќ.
Зошто мислиш така ?
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.065
Поени од реакции
1.584
imaa 3 dronovi(bajraktar turski) i site se unisteni ama napravija nekoj problem osobeno kako so se gleda na edniot napad poprilicna steta, problem e sto imase info denes deka erdogan im doniral novi undisclosed kolicini od istite dronovi
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Јас сум демократ и слободоумен човек, во животот сум поддржувал различни политички опции, партии, лидери... но откако ќе увидам дека се лажговци и лопови и не работат за народот и државата онака како што ветиле пред избори дека ќе работат експресно ги откачувам, не сум јас човек што слепо следи една одредена идеологија или една партија цел живот, не, слобода, демократија, плурализам да, едноумие и фашизам никако и аманте доста веќе со тоа етикетирање шарени, марени, портокалови, вакви, онакви, политиката е многу тешка и комплексна работа !
ne ne... ti si samo glupa ovca sto doprinesuva kon unistuvanjeto na makedonija koja veke ne si ni vika taka...

nitu imas um da si slobodoumen nitu si demokrat ako ucestvuvas vo sareni revolucii... u princip si gomno od covek, i sreka imas sto ete nema nekoja rusija do mkd pa da i zasmeta butkanje na vlada so kurtoni. moli se koga ke se svrti trkaloto da ne dojde nekoj sto ke vrati za se.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.792
Поени од реакции
26.353
Така е. Ама западот знае дека е подобро да го спречат Путин во Украина отколку наивна територија.

Ова посебно важи за Полска, Шведска и Финска.
Иначе пак ќе кажам, Полска Шведска и Финска немаат таква геостратешка важност за Русија како што има Украина, во комбинација со Казахстан. Најблиската точка на Казахстан и Украина им е во линија на Волгоград (Сталинград) изнесува 600 километри и преставува тесно грло за Рускиот излез на Црно Море и Касписко Море. Ако Казахстан и Украина во некоја хипотетичка комбинација не се неутрални, тогаш бафер зоната се губи и таму се ствара безбедносен вакум кој мора сериозно да се покрие и бара енормно многу безбедносни ресурси.

Путин направи грешка со говорот пред нападот.

Ги уплаши до посер балтичките држави и бившите држави од источниот блок првенствено Полска.
Одтаму и говорот... За Путин Украина е last stand. Моментот кој треба да покаже заби и да излезе од дефанзива. Долго се имаат спремано за овој момент, затоа и јас не мислам дека има нешто превидено или дека нема резервни адути во ракав. Дури и нуклеарната закана му е пресметана. Мислам дека многу добро калкулира, поготово со САД. Пошто реално неговата реторика е највеќе во корист на САД.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Чудна работа е ова со дроновиве. Сеуште мислам дека е само добра пропаганда. Додуша Украина е голема и пак има можност некое дронче да полета скриено некаде, ама да поминеш покрај ПВО или уште пострашно да немаш ПВО на терен е заебанција која многу кошта во војна. И ајде де првпат да се соочуваат со дроновите, во Нагорно Карабах ги имаше истите дронови, ваљда ги виделе на дело, дефинитивно ја следеа таа војна од доста блиску.

Втора чудна работа се напуштените колони возила на Русите. Тој момент никако не можам да го разберам. Не ми иде во глава дека војнците бегаат. Да бегаа војнците ќе имаше масовно видеа од војници што се предале. Ајде разбирам напуштено едно-две извиднички возила блиску до непријателска територија, тоа е малтене нормално. Но напуштени масовни колони, ми доаѓа да си помислам дека само возачите ги донеле до негде камионите и си отишле. Но исто така интересен факт е што напуштените колони се на истурена територија и претежно се камиони и транспортери, не се борбени возила. Прво што ми доаѓа на памет е дека само ги оставаат и бегаат да створат забуна кај непријателот, а второ што ми доаѓа на памет дека носат луѓе кои се распрснуваат на терен насекаде. Можеби дел од нив во цивилна облека и служат да наоѓаат цели или да ствараат забуна и проби меѓу одбранбените редови.

Негде гледав за овие ознаките што се Z и V. Демек Z се тие иницијалните трупи, кои имаат на некој начин изивидница, која треба да им служи како теренска логистика на V кои се всушност вториот бран што е уствари ударен бран. Ако е тоа вистина, тогаш се поклопува теоријата за напуштени возила.
Автоматски споено мислење:


Зошто мислиш така ?
Па, немаат воздушна надмоќ се гледа од ситуацијата на терен.

Читав за некој приказни дека русиве имале грешни информации за радарските системи и уништиле стари кои украинците намерно ги оставиле.

Што е точно не знам, но очигледно е руска грешка.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.792
Поени од реакции
26.353
Па, немаат воздушна надмоќ се гледа од ситуацијата на терен.

Читав за некој приказни дека русиве имале грешни информации за радарските системи и уништиле стари кои украинците намерно ги оставиле.

Што е точно не знам, но очигледно е руска грешка.
Не зезај, си летаат Русите слободно над Украина, нема податоци за изгубени летала дури и на најпропагандните канали. Ако не е тоа воздушна надмоќ, тогаш што е ?
Автоматски споено мислење:

Кина , Индиja и Бразил - не....
Куба , Венецуела и Беларис - да...
Мислам дека сè уште си запознат со геополитиката и трендовите во актуелната политичка ситуација.
Ќе има доволно да се направи контратежа на западот. Кина и Индија сигурно нема да се откажат од Руските воени системи што се градат кај нив со помош на Русија, ниту пак ќе се откажат од Руските енерегенси и минерали.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.190
Поени од реакции
5.365
Бијонс и компанија

Не ми е јасно како у 21ви век величате воен упад врз туѓа територија свесни за сите човечки жртви што се случуваат таму.

Не може и не смее никој да си зема за право да одлучува место други, уште помалце за цела држава.

Никој нормален не треба да ја брани Русија како никој нормален што не треба да оправдува 99та во Србија.

А на неколку од вас тука ви се контрадикторностите. Бомби у Србија лоши, бомби у Украина добри.

А уствари двете држави во двата случаи бранат територијален интегритет и проблемите им се внатрешни.

Практично искача дека битно ви е за кој тим навивате, а тоа у што верувате ќе го приспособите по потреба.

У случајов Србија дека има право да се брани против НАТО ама Украина нема против Русија. Хипокрити.




Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.070
Поени од реакции
36.718
Не може и не смее никој да си зема за право да одлучува место други, уште помалце за цела држава.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
У кој свет живееш бе ти баце, кај беше последните 80 години?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom