Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Русија можеби изгуби на економски план со припојувањето на Крим но доби на геополитички, си го врати крим кој е битна точка у црно море и фактички го држи цело под контрола. Украина ја користи како бафер зона со западот, не зошто премногу ги интересираат украинците туку зошто не сакаат амерички тенкови да им идат до граница. Кој проба да ја допре Украина тука крв ќе падне и американците го знаат тоа и се пазат. А па украинциве се у незавидна ситуација. Цела држава на долг рок е заебана, освен ако не се приближи пак према Русија.
Не си во право, ниту една земја во светот не е поважна за русите од Украина. Без неа Русија нема комплетност на велесила.
Автоматски споено мислење:

Дозволи мала исправка? Украинците пред СССР можеле само да сањаат за своја држава!(дури ни тоа не им го дозволувале)!
Сите ја окупирале таа територија! И монголите и русите и полјаците/литванците и швеѓаните и пак русите во најзатуцаната,најкрволочна империја што светот некогаш ја видел: Руското Царство!
Тек Ленин,Сталин првпат ги признале како засебна нација и им дале држава во рамките на СССР. Впрочем како и останатите народи и народности(чеченци,ингуши... итн,итн).
Ако Украина видела нешто од Западот,тогаш го видела првпат на 22 јуни 1941. Да не ја вртам темата накај историја, знаеш убаво и сам. Тек последниве 30год може да кажеме дека се отворија према запад и културно и економски... ама тоа е муабет за другпат.

Мите те молам немој муабетов... дај ми 2000€ плата, здравство, образование, правда, да живеам како човек па нека ме шпионира и ЦИА и Миа и мосад. Ете ни демократија не ми треба! Ич к** нема да ме боли кој е на власт.
Болшевичка Русија капитулира во ПСВ (1918г.). Украина се стекнува со независност според мировниот договор во Брест. Потоа Црвената армија интервенира и Украина стана дел од СССР.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.296
Поени од реакции
22.593
Задржи се на мојата поента и ако можеш да ја искритикуваш напрај го тоа! На крај-краева тоа е мое лично мислење,може да ти се допаѓа или не.
Ама ти се фати да тролаш! Океј...
-Според пописот од 2001 Украина има 50мил жители.
-Процентот беше лупнат од памет(во глава го имав и Крим ама нејсе), многу побитно е што и еден милиметар окупација на суверена и независна држава е премногу! Тоа кажува многу, и е разликата меѓу функционална и нефункционална(банана) држава.

Прегледај го приврзокот 291691
Ако толку сакаш техникалии еве ти една слика-илјада зборови. Можеш да си играш и со црвено да ги обоиш failed state, со жолто непризнаените(апла банана) држави, со светло зелено окупираните територии од Русија, со црвено од Америка, со кафена од Турција... итн итн. Се имаш на сликава!
Не те тролам. За твоето тврдење за маневарот на Русија целосно се согласувам зошто ако не го направеше тоа Русија, гадно ќе се заебеше како што се заеба со Балтикот.
Јас сакам да ти кажам да не ги пумпаш бројките безпотреба.
Дали си сериозен со пописов од 2001 ? :pos:
Тој попис е исто како нашиот од 2002. 20 години подоцна целата демографија е премногу изменета, особено после 2014 год. Еве ако не ми веруваш сам провери на интернет ќе видиш дека последните проценки викаат дека помалку од 40 милиони живеат во Украина.
Голем дел од проруското население отиде во Русија, Татарите од Крим бегаат во Турција и Азербејџан а Украинците од западот се селат во празните градови во југоисточна Полска. Не знам дали знаеш дека второ најбројно малцинство се во Чешка после Словаците.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Не те тролам. За твоето тврдење за маневарот на Русија целосно се согласувам зошто ако не го направеше тоа Русија, гадно ќе се заебеше како што се заеба со Балтикот.
Јас сакам да ти кажам да не ги пумпаш бројките безпотреба.
Дали си сериозен со пописов од 2001 ? :pos:
Тој попис е исто како нашиот од 2002. 20 години подоцна целата демографија е премногу изменета, особено после 2014 год. Еве ако не ми веруваш сам провери на интернет ќе видиш дека последните проценки викаат дека помалку од 40 милиони живеат во Украина.
Голем дел од проруското население отиде во Русија, Татарите од Крим бегаат во Турција и Азербејџан а Украинците од западот се селат во празните градови во југоисточна Полска. Не знам дали знаеш дека второ најбројно малцинство се во Чешка после Словаците.
Ете признавам грешка! Во глава ми било
останато дека е многу поголема...
Автоматски споено мислење:

Не си во право, ниту една земја во светот не е поважна за русите од Украина. Без неа Русија нема комплетност на велесила.
Автоматски споено мислење:


Болшевичка Русија капитулира во ПСВ (1918г.). Украина се стекнува со независност според мировниот договор во Брест. Потоа Црвената армија интервенира и Украина стана дел од СССР.
Каква е таа Украина од 1918... ќе треба да се префрлиме на темата за историја.
Инаку со голема симпатија гледам на Украина затоа што кога ни беше најтешко они ни помогнаа!
И затоа што имаме некако слична карма :(
Цела историја не газат соседи и "братски" народи...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Каква е таа Украина од 1918... ќе треба да се префрлиме на темата за историја.
Инаку со голема симпатија гледам на Украина затоа што кога ни беше најтешко они ни помогнаа!
И затоа што имаме некако слична карма :(
Цела историја не газат соседи и "братски" народи...
Тое е Украина во времето кога Црвената армија се колела со Белата армија, одкако победила Црвената армија си ги вратила сите изгубени места, вклучително и Владивосток, освен балтичките земји и источна Полска/западна Украина и Белорусија, ама и нив си ги враќа по втората светска војна.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Западот (ЕУ) уопште не игра паметно, поготово со источните држави и словените, затоа што ги потценува, ги гледа со потсмев и презир ( до негде и со оправдание).
Еве види со нас како играат... мн мн лошо. Имаат среќа што сме малку тутурутки и лидерите ни се увек покакани и со спуштени гаќи фатени, у триста далавери, поткупи, провизии умешани и документирани. Иначе.. мн одамна требаше од личен ќар пред се, и благосостојба, финансии, да се свртиме целосно кон Истокот, Кина, Јапан, Русија, заливските/ нафташки (за нив репресивни држави) и да си бркаме инвестиции, соработки во поише сфери, образование, наука, економија, зашто да не и воена, политичка соработка. Еве Израел, Турција, Ј. Кореја колку само улагаат во нови ефтини и ефикасни воени технологи, па соработувај и на тоа поле, нека ги произведуваат кај нас и сл... Ама тоа е. Си патиме од лидерите лоши, поткупени, усрани, уцените, 30 години уназад. Што гледаат само исклучиво за личниот џеб.
И западот тоа перфидно го користи, а уопште не игра паметно бтв, грешна ти е проценката за нив. Ни остава цело време простор, од немање друг излез и чаре, да се свртиме кон овие побогати алтернативни држави, ама... :)

Истото е и со Украина, пошто тоа е и темата нели. Колку само инвестиции изгубија ради "разводот" со Русија...па па па, од производството на воена технологија и техника, нивното поевтино одржување, па транзитот на гасот шо ќе го изгубат, неколку милијарди годишно од баш ништо ти е тоа. Па до оние цивилни компании што 90% извезуваа за Русија. Или оние како Антонов мега фабрики што произведуваа заедно со Русија од мотори до Авиони. Сега сето тоа го изгубија... мн мн пари им отидоа, а и така беа а сеа уште поише се сиромашна држава.
mislam deka igraat pametno bidejki ne pravat povise od sto e potrebno za da pomine nivnata agenda. kratkorocno sekako nema sansa ukraina da vlezi vo EU, prilicno golema populacija ima i toa vo kombinacija so konfliktot so rusija momentalno e golema precka. se gleda kolku skepsa ima za vlezot na balkanski drzavi koi se daleku pomali, jasno e kako bi bilo da se blizi vlez na ukraina. verojatno ke treba prvin da se poceka vlez na balkanskite drzavi (10+ godini), pa posle ukraina poozbilno da bide kandidat (vo slucaj da e izvodlivo, sekako rusite mozat da ja zamrsat smetkata).

vo pravo si deka zapadot "ги потценува, ги гледа со потсмев и презир", toa sekoj go primetuva i normalno im smeta. so kolku poljaci samo sum vodel muabet i se primetuva deka imaat gnev zaradi nacinot na koj se gleda na niv, sepak na kraj skoro nikoj od niv ne bi sakal ozbilno da ja napusti EU ili da go izgubi EU pasosot. kako prvo polska kako drzava osetlivo napreduva od koga vleze vo EU (sekako ne moze so 100% sigurnost da se kaze kako ke bese da ne bea del od EU, mozeme samo da nagagame), kako vtoro milioni poljaci individualno drasticno si go podobrija zivotot zaradi EU pasosot i vrabotuvanje nadvor od polska. germanija e edna od drzavite kade sto najvise poljaci se preselija i iako pogolemiot del se rabotna klasa ostvarija dobar standard, nekoi teraat i uspesno biznisi (pred se gradezno). bidejki ukraina granici so polska i imaat bliski odnosi, ukraincite polska i nivniot razvoj (kako drzava i diasporata) go zemaat kako primer.

vidi, mozeme dolgo za toa da debatirame sto bi bilo izvodlivo, no istorijata pokazuva deka koga imas sorabotka so edna strana voobicno mozes da go dostignes maksimalno nivniot level, posebno ako si siromasna drzava. ukraincite mnogu dobra znaat koj e standardot na rusija odnosno na prosecniot zitel na rusija i toa za niv ne e motivacija. ete belorusija so decenii igrase po notite na rusija i 30 godini e vukojebina. ne sum bil licno vo belorusija i ne mozam da kazam od svoe iskustvo kakov e standardot, ama poznavam eden kup ljuge sto bile tamu ili poteknuvaat od tamu i site bez isklucok tvrdat deka e siromastija, edna od najsiromasnite evropski drzavi. tuka e problemot koga si blizok so rusija, od moralen aspekt gledaj kako sakas, toa e druga tema, no ako gledame na finansiite po toj pat nema da se ofajdis. toa im stana jasno i na ukraincite i zaradi toa pogolemiot del od etnickite ukrainci pre celi kon zapad. a drzavi kako kina, turcija itn. ako sakaat da produciraat nesto nadvor od nivnite drzavi toa go pravat za da bide za mali pari, znaci nema na toj nacin ni na dolg plan drasticno da si go podobris standardot. srednorocno toa nema da se sluci ni so vlez vo EU, ama kako sto kazav i prethodno za narodot toa ne e klucnata tocka, klucnata tocka im e EU pasosot i so toa rabotnata dozvola za vo bogata drzava za vo slucaj da ne im idi doma. ukraina ako sorabotuva podobro so rusija standardot srednorocno ke si go podobri mozda za 10-30%, neka se i 50% za nekolku decenii, ama kako i balkancite taka i ukraincite si mislat "sto ke mi se 500 mesto 250€ plata koga so EU pasos mozam da rabotam na zapad za 1.500+, a on top da imam okolu mene podobra infrastruktura". toa e najgolemiot adut na EU: EU pasosot. nikoj so gram mozok ne veruva deka vo makedonija ili ukraina platite za nekolku godini ke skoknat i na 700-800 evra, svetla tocka vo tunelot im e moznosta da begaat nadvor ako ne im se sviga doma.

ne slucajno bas tie koi lapnaa bugarski pasosi sega glumat najgolemi patrioti i se protiv vlez na makedonija vo EU. neka se otkazat od EU pasosot i neka se vratat vo makedonija bez rabotna dozvola za na zapad, pa da vidime dali i togas tolku bi bile protiv vlez vo EU.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.610
Поени од реакции
6.036
И ебаја мамата на Украина и Русија и Западот. Кога ќе се најдиш меѓу два огна се знае како е. Тешко на луѓето. Ламјите од кои е опкружена нема да ја остават да диши уште долго време.
Кој знае на крај може и ќе ја делат. Еве гледаме на Балканот доста се зборува за делење. Бог нема, ама некој карма би требало да ги стигни тие кои решија да се изживуваат со сиротиов и сиромав народ, а и самите тие од западна страна на компасот и од источна страна на компасот се до гуша во гомна. Тажно е што такви ја решаваат судбината на Украина.

Ова е таа супериорна Европска цивилизација уште еднаш на дело - во цела нејзина слава. Таа не можи Западен Балкан да го интегрира што и е во рамките на нејзина географија, а не па на Грузија и Ерменија да ќе ги интегрирала. ЕУ нема таков потенцијал. Нема ниту своја Армија, ниту муда. ЕУ е сателит на САД. Ако на САД им текни да и ја препишат Украина на Русија, ЕУ ќе чути.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
И ебаја мамата на Украина и Русија и Западот. Кога ќе се најдиш меѓу два огна се знае како е. Тешко на луѓето. Ламјите од кои е опкружена нема да ја остават да диши уште долго време.
Кој знае на крај може и ќе ја делат. Еве гледаме на Балканот доста се зборува за делење. Бог нема, ама некој карма би требало да ги стигни тие кои решија да се изживуваат со сиротиов и сиромав народ, а и самите тие од западна страна на компасот и од источна страна на компасот се до гуша во гомна. Тажно е што такви ја решаваат судбината на Украина.

Ова е таа супериорна Европска цивилизација уште еднаш на дело - во цела нејзина слава. Таа не можи Западен Балкан да го интегрира што и е во рамките на нејзина географија, а не па на Грузија и Ерменија да ќе ги интегрирала. ЕУ нема таков потенцијал. Нема ниту своја Армија, ниту муда. ЕУ е сателит на САД. Ако на САД им текни да и ја препишат Украина на Русија, ЕУ ќе чути.
ne se soglasuvam so delot deka zapadnata strana e do gusha vo gomna, realno uste dolgo dobro ke si funkcionira, daleku podobro od drugite delovi na svetot. no vo pravo si za ukraina, ednostavno se vo zaebana situacija. sakaat vo EU, a EU za sega im pusta samo voda i ne e spremna da idi all in. od druga strana rusija gi dupi deka sakaat vo EU. ne gledam kako toa ke se resi vo bliski idnina na pozitiven nacin. EU koga togas bi ja integrirala ukraina, ubeden sum deka barem dolgorocno sakaat da gi primat i toa bi pominalo, ama toa momentalno bi bil golem udar za rusija i zaradi toa verojatno ke go sprecat toj proces ili vo najmala raka ke go odlozat sto povise.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.610
Поени од реакции
6.036
ama toa momentalno bi bil golem udar za rusija i zaradi toa verojatno ke go sprecat toj proces ili vo najmala raka ke go odlozat sto povise.
Каков удар за Русија? Каков фактор е таа земја во Европската политика?
Ако Србија не се пуваше про Руски толку долго до сега, никој немаше ни да разговара за Шкиперија Етник.
Имаш важен етникум во САД кој долго време и е наклонет и буквално ја почитува Србија - Евреите.
Србија ја прокоцка таа шанса, и сега ќе го кркаме сите. И тоа од нација која менува религија ко чорапи - Шкипе. Русија е нејголемиот антагонст за нас и за Украина. А за тоа како живеат нејзините жители не би ни сакал да навлегувам. И Грција е православна па ене ја од 81ва кисни во ЕУ. И во криза влезе. И од криза излезе. И пак остана во ЕУ.

Од друга страна ЕУ нема ни армија ни свое јас.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Каков удар за Русија? Каков фактор е таа земја во Европската политика?
Ако Србија не се пуваше про Руски толку долго до сега, никој немаше ни да разговара за Шкиперија Етник.
Имаш важен етникум во САД кој долго време и е наклонет и буквално ја почитува Србија - Евреите.
Србија ја прокоцка таа шанса, и сега ќе го кркаме сите. И тоа од нација која менува религија ко чорапи - Шкипе. Русија е нејголемиот антагонст за нас и за Украина. А за тоа како живеат нејзините жители не би ни сакал да навлегувам. И Грција е православна па ене ја од 81ва кисни во ЕУ. И во криза влезе. И од криза излезе. И пак остана во ЕУ.

Од друга страна ЕУ нема ни армија ни свое јас.
udar za rusija bidejki togas EU/zapadot bukvalno ke im bide pred nos. sega so belorusija i ukraina izmegu e polesno svojot narod da go drzis na distanca odnosno pogolema e sansata kaj narodot da ne se zgolemi apetitot da bidat del od toj zapad. znaci povise mislam na psiholoski aspekt.

grcija da ne bi bila del od EU i da ne bi go imale evroto kako valuta standardot ke im bese daleku pomal. bas ok im e vo EU so lapanje krediti koi nikogas nema da gi vratat. ti svesen si deka i posle nekolku kratenja prosecnata penzija vo grcija se uste e povisoka od prosecnata germanska? grcite se prevaranti prva klasa. ostaj gi na strana kukanjata, maheri se koga e vo prasanje cicanje na EU. preku EU finansiraat standard koj gledajki ja nivnata ekonomija ni od blisku ne go zasluzuvaat.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Се надевам дека западов нема да го силат Зеленски,пошто Путин е ептен накурчен.Ако му скурчи на Европа не и се пишува добро.Не заземам страна ама очигледно дека се во прашање Руските гасоводи кон ЕУ.Го боли qr на Бајден за Донбас или Украина или пак за НАТО-банана држави ко нас..Ама на крајот народот ќе го јади немијан.Па пад на берзите уште повеќе сиромашни на чива сметка се богатат ненаситните.Да се надеваме дека Зелениов ја свати пораката затоа шо на граница има околу 150000 руски војници.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Нека стој тука, ова излезе во судењето за MH17. Русија континуирано ги бомбардирала украинските трупи со артилериски оган од руска територија во 2014.

The prosecution in the case of MH17 told about artillery shelling from the territory of Russia of targets on the territory of Ukraine near the Ukrainian-Russian border, which took place in the summer of 2014.

According to a Ukrinform correspondent, this happened on Thursday during a regular court hearing in the Netherlands in the case of the downing of flight MH17 in Donetsk region in July 2014.

During the hearing, an intercepted conversation between the two accused, Serhiy Dubinsky and Oleg Pulatov, on July 17, 2014 at 9:31 a.m. was demonstrated. On the record the colonel of GRU of the General Staff of the Armed Forces of the Russian Federation, the head of "GRU DNR" Sergey Dubinsky informs the lieutenant colonel of GRU Oleg Pulatov that now to it "Mole" (other accused in case - Leonid Kharchenko) will bring "Buk-M" and this anti-aircraft missile the complex will have to be placed in the Pervomaisky district.

Along with this, during the conversation, Pulatov asked Dubinsky to provide an artillery strike from the territory of the Russian Federation on the concentration of Ukrainian troops near the village of Hryhorivka, Donetsk region, in the immediate vicinity of the Ukrainian-Russian border.

Pulatov also asks if the "eastern neighbor" can arrange hell for the Ukrainian army near Hryhorivka, and Hryhorivka is a village behind Stepanovka, near the Ukrainian-Russian border. A number of other intercepted telephone conversations also include requests from the "DNR" for artillery support from Russia. ", - said Attorney General Ward Ferdinandusse.

Demonstrating a visual presentation on the conflict as of July 16, the prosecutor noted that at that time the Ukrainian side was advancing from Hryhorivka in the direction of Marynivka, Donetsk region, in the immediate vicinity of the border with Russia.

"Many sources in the case claim that the "DNR" received combat support in the form of artillery fire from the territory of the Russian Federation," Ferdinanduse said, adding that Russia denies this.

The meeting also reported from the SBU and the British broadcaster the BBC that artillery fire was being fired from the territory of the Russian Federation on the positions of the Ukrainian military near Marynivka at that time.

In addition, the prosecution reported on the investigation of the Bellingcat group on artillery strikes from the territory of the Russian Federation on targets in Ukraine. It was noted that investigators have identified at least 136 places where such fires were conducted, and 133 places on Russian territory, where artillery shelling was carried out. An appropriate map with information from the investigation was also shown at the court hearing.

In addition, the prosecutor said that the Dutch military intelligence (MIVD) and the British think tank RUSI also confirm the facts of artillery shelling of targets in Ukraine from the territory of the Russian Federation.

"The Netherlands Military Intelligence and Security Service and the British Royal Joint Institute for Defense Research have also concluded that targets in Ukraine came under fire from Russia in mid-July," Ferdinandusse said.

According to him, information about artillery fire from the territory of the Russian Federation for Ukrainian purposes is contained in the case, and the prosecution considers it important in terms of assessing the intercepted negotiations and communication that existed at the time between the "DNR" and Moscow.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
According to a Ukrinform correspondent, this happened on Thursday...
Во превод: „Според марионетскиот коренспондент, ова се случи на Четврток...“

Мислам навистина, зошто почуствува потреба да го споделиш ова?
Нешто ново кажаа?
 
Член од
1 март 2021
Мислења
338
Поени од реакции
758
Во превод: „Според марионетскиот коренспондент, ова се случи на Четврток...“

Мислам навистина, зошто почуствува потреба да го споделиш ова?
Нешто ново кажаа?
Таква е болеста (русофобија) од време на време мора да се просере нешто.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Во превод: „Според марионетскиот коренспондент, ова се случи на Четврток...“

Мислам навистина, зошто почуствува потреба да го споделиш ова?
Нешто ново кажаа?
Од кого треба да споделам? Од руски извори?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
Чуму? Уште истиот тип на приказни ги верглаат, а „доказите“ биле наводен телефонски разговор. Глупости се глупости независно од изворите, тоа ми беше поентата. Не дека изворите можат да бидат веродостојни кога всушност се една од замешаните/завојуваните страни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom