Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Да ги дадам моите два центи на темава...
На сенилниот Бајден и орлите во Вашингтон очајно им треба војна! Сто пати се покажало во историјата дека штом се појават домашни проблеми во УС веднаш следува војна за да се оттргне вниманието на домашната јавност! Тоа и секогаш незаситниот војно-индустриски комплекс на САД жеден за $$$!
Единствената разлика сега е што Бајден исштампа 1900 милијарди долари (не е грешка!) на тоалет хартија! Привремените олеснувања за граѓаните и малите бизниси ќе им биде кратко, пред да удри инфлација.
Само се надевам дека Зеленски ќе биде мудар во моментов и нема да им ги проголта махинациите. Ни него не му е лесно! А Бајден се кладам дека не го истерува мандатот оти му е веќе летната чавката.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Македоновка кај Доњецк.
Македноновка е кај Саратов, татко и на жена ми е од тој крај :facepalm:
Сега најдов и кај Луганск и кај Доњецк по една Македонивка, јас само таа кај Саратов ја знаев!
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.569
Македноновка е кај Саратов, татко и на жена ми е од тој крај :facepalm:
Сега најдов и кај Луганск и кај Доњецк по една Македонивка, јас само таа кај Саратов ја знаев!
За различни Македоновки збориме :
Автоматски споено мислење:

Само се надевам дека Зеленски ќе биде мудар во моментов и нема да им ги проголта махинациите. Ни него не му е лесно! А Бајден се кладам дека не го истерува мандатот оти му е веќе летната чавката.
Ако и Зелински е теле како нашиве северџани, ко попче ќе си замолчи и ќе ги послуша ако не сака него следен да му направат државен удар. Ако не со закани тогаш како на Порошенко со неколку милиони ќе го поткупат за да ги брани нивните интереси.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
За различни Македоновки збориме :
Ок е, ја најдов после! Меѓу Мариуполь и Доњецк! Има најмалку уште 2 со исто име. Инаку на оваа последната неколку пати и го мењале името и 91 пак е вратено во Македоновка!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Russian Representative to Donbas contact group Gryzlov: proposals aimed to decrease tensions were rejected by Ukraine

имате на Liveuamap апдејти. По се изгледа украинците бајден ги става у оган.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Ќе разберев и некако ако им испорачаа 10-20 миљони дози вакцини и остала реална помош...
Ама со подмачкување на олигарси и стотина "инструктори" на терен...
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Ако има војна, Русија ќе ја прегази Украина за 24 часа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Од украинците деманти дека не планираат ништо, а пак русите возови и возови опрема праќаат према Ростов.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Од украинците деманти дека не планираат ништо, а пак русите возови и возови опрема праќаат према Ростов.
Самото раздвижување на руската војска не значи сеопшта паника за напад! Се движат во сопствена суверена територија, и може да бидат големи маневри, стратешко прераспоредување, па дури и праќање политички сигнал!
Опцијата за инфилтрација и напад ми делува како најневеројатна од сите...
Гомнарии(да ми извините на изразот) пред нивните порти се последно нешто што им треба! Едно е прокси-војна иза богу леџа, друго е граѓанска војна и хаос на нивната граница...
Мислам дека русите ќе сакаат да го избегнат тоа по секоја цена.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Самото раздвижување на руската војска не значи сеопшта паника за напад! Се движат во сопствена суверена територија, и може да бидат големи маневри, стратешко прераспоредување, па дури и праќање политички сигнал!
Опцијата за инфилтрација и напад ми делува како најневеројатна од сите...
Гомнарии(да ми извините на изразот) пред нивните порти се последно нешто што им треба! Едно е прокси-војна иза богу леџа, друго е граѓанска војна и хаос на нивната граница...
Мислам дека русите ќе сакаат да го избегнат тоа по секоја цена.
Нормално дека ке сакаат, но ако бидат приморани да дејствуваат на еден или друг наачин ке дејствуваат, најверојатно со уфрлање на трупи и оружје во Донбас и Луганск.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Нормално дека ке сакаат, но ако бидат приморани да дејствуваат на еден или друг наачин ке дејствуваат, најверојатно со уфрлање на трупи и оружје во Донбас и Луганск.
Не заборавај дека и Украина си има свои проблеми... Беа извисени и за вакцини и за економска поддршка од Западот!
Затоа и реков "се надевам Зеленски не е толку глуп...", оти како што стојат работите од кризата таму само Бајден ќе има ќар.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не заборавај дека и Украина си има свои проблеми... Беа извисени и за вакцини и за економска поддршка од Западот!
Затоа и реков "се надевам Зеленски не е толку глуп...", оти како што стојат работите од кризата таму само Бајден ќе има ќар.
Не се работи за тоа дали Зелински е глуп или не, исто пиунче е како Зајко! Кај го врзат таму ќе пасе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom