Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Не се работи за тоа дали Зелински е глуп или не, исто пиунче е како Зајко! Кај го врзат таму ќе пасе.
Никој неможе со "нашиов"! До сега мислев дека сме банана република, од сега сум сигурен дека сме на нивото на Медељин од 1980'-те! Пабло Ескобар е домаќин човек во споредба со нашиов!
А да се вратам на темата... Зеленски сепак не беше донесен на власт како таа Јулија Тимошенко или Петро Порошенко! Баш Зеленски беше средниот прст што обичниот народ на Украина им го покажа на сите!
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Реално многу скапо Русија ја кошташе окупацијата на Украина...не добија ништо, освен санкции и забрана за увоз на некој технологии од запад...

Нема микропроцесори од увоз повеќе за руските тенкови и авиони, се најавува дека сега со бајден ќе има додатни санции и дека комплет ќе забранат користење на платежни средства од запад во русија...е дури тогаш ќе ги заболи олигарсите околу путин.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Реално многу скапо Русија ја кошташе окупацијата на Украина...не добија ништо, освен санкции и забрана за увоз на некој технологии од запад...

Нема микропроцесори од увоз повеќе за руските тенкови и авиони, се најавува дека сега со бајден ќе има додатни санции и дека комплет ќе забранат користење на платежни средства од запад во русија...е дури тогаш ќе ги заболи олигарсите околу путин.
Дефинитивно многу добија русите со окупацијата на делови од Украина! Шах-мат им направија!
Кога имаш земја сосед со 70мил жители(пола Русија) со непријателски(читај фашистички) режим, спремна да влезе во НАТО и да дозволи амерички бази на сама граница...
Феноменален потег!! (барем за Русија)!
Ги дестабилизираа,ги спречија во нато-еу интеграции, им го земаа Крим(што реално никогаш ни не бил Украински), де-факто им отцепија 10-15% од територијата, и им покажаа дека не сите жители на Украина се лојални на таква Хунта!
Дали е скапо или ефтино незнам, тоа е веќе висока гео-политика...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Русија можеби изгуби на економски план со припојувањето на Крим но доби на геополитички, си го врати крим кој е битна точка у црно море и фактички го држи цело под контрола. Украина ја користи како бафер зона со западот, не зошто премногу ги интересираат украинците туку зошто не сакаат амерички тенкови да им идат до граница. Кој проба да ја допре Украина тука крв ќе падне и американците го знаат тоа и се пазат. А па украинциве се у незавидна ситуација. Цела држава на долг рок е заебана, освен ако не се приближи пак према Русија.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Русија можеби изгуби на економски план со припојувањето на Крим но доби на геополитички, си го врати крим кој е битна точка у црно море и фактички го држи цело под контрола. Украина ја користи како бафер зона со западот, не зошто премногу ги интересираат украинците туку зошто не сакаат амерички тенкови да им идат до граница. Кој проба да ја допре Украина тука крв ќе падне и американците го знаат тоа и се пазат. А па украинциве се у незавидна ситуација. Цела држава на долг рок е заебана, освен ако не се приближи пак према Русија.
Точно така! Јас сум сигурен дека Русија е спремна да го пацифира истокот, да смисли некоја автономија и целосно да го врати под Украинска власт. Ако и само ако Украина го смени курсот!
Зеленски може да донесе историска одлука ако има "cojones"! И онака обичниот народ на Украна ништо не доби до сега од Западот.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.135
Реално многу скапо Русија ја кошташе окупацијата на Украина...не добија ништо, освен санкции и забрана за увоз на некој технологии од запад...

Нема микропроцесори од увоз повеќе за руските тенкови и авиони, се најавува дека сега со бајден ќе има додатни санции и дека комплет ќе забранат користење на платежни средства од запад во русија...е дури тогаш ќе ги заболи олигарсите околу путин.
LOL
Микропроцесори :vozbud:, санкции од задужениот запад, забрана за користење долар... какви хорор ствари им се дешаваат, страшно :shook:
Да не им го забранат и Мкдоналдс и Фејсбук сеа? уште па и тоа ептен ќе им дое
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.565
Дефинитивно многу добија русите со окупацијата на делови од Украина! Шах-мат им направија!
Кога имаш земја сосед со 70мил жители(пола Русија) со непријателски(читај фашистички) режим, спремна да влезе во НАТО и да дозволи амерички бази на сама граница...
Феноменален потег!! (барем за Русија)!
Ги дестабилизираа,ги спречија во нато-еу интеграции, им го земаа Крим(што реално никогаш ни не бил Украински), де-факто им отцепија 10-15% од територијата, и им покажаа дека не сите жители на Украина се лојални на таква Хунта!
Дали е скапо или ефтино незнам, тоа е веќе висока гео-политика...
Какви 70 мил жители :pos:
У цел свет не верувам толку да ги има. Пред 2014 беа 40 мил. Сега се сигурно 35.
Ако не го рачунаме Крим , Доњецк и Луганск се одвај 5%. Погранична зона. Отвори ја мапата и ќе видиш 2 црвени точки на руската граница. Е толку се. 15% ти е скоро 1/6 од државата.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: SNM
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Какви 70 мил жители :pos:
У цел свет не верувам толку да ги има. Пред 2014 беа 40 мил. Сега се сигурно 35.
Ако не го рачунаме Крим , Доњецк и Луганск се одвај 5%. Погранична зона. Отвори ја мапата и ќе видиш 2 црвени точки на руската граница. Е толку се. 15% ти е скоро 1/6 од државата.
Задржи се на мојата поента и ако можеш да ја искритикуваш напрај го тоа! На крај-краева тоа е мое лично мислење,може да ти се допаѓа или не.
Ама ти се фати да тролаш! Океј...
-Според пописот од 2001 Украина има 50мил жители.
-Процентот беше лупнат од памет(во глава го имав и Крим ама нејсе), многу побитно е што и еден милиметар окупација на суверена и независна држава е премногу! Тоа кажува многу, и е разликата меѓу функционална и нефункционална(банана) држава.

CAE9E2A9-C9BA-43ED-B74B-1D4F40D7D0AA.png
Ако толку сакаш техникалии еве ти една слика-илјада зборови. Можеш да си играш и со црвено да ги обоиш failed state, со жолто непризнаените(апла банана) држави, со светло зелено окупираните територии од Русија, со црвено од Америка, со кафена од Турција... итн итн. Се имаш на сликава!
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Точно така! Јас сум сигурен дека Русија е спремна да го пацифира истокот, да смисли некоја автономија и целосно да го врати под Украинска власт. Ако и само ако Украина го смени курсот!
Зеленски може да донесе историска одлука ако има "cojones"! И онака обичниот народ на Украна ништо не доби до сега од Западот.
a sto dobi(va) makedonija od zapadot? ili srbija? ne e toa poentata, ljugeto razmisluvaat samo za toa sto tie licno bi mozele da dobijat kratkorocno. prilicno cesto sum vo ukraina i najgolemiot del na etnickite ukrainci i ponatamu sakaat zblizuvanje do zapadot. poslednite godini posle seto sranje voopsto ne primetuvam da im se namaluva zelbata. ne deka nekoj od niv veruva deka so toa ke se podobri drasticno sostojbata vo ukraina, toa nema da se sluci slednite decenie kako sto i nema da se sluci vo makedonija ili srbija, cel im e pred se da dobijat EU pasos za da mozat da izbegaat nadvor od ukraina.

zaradi toa sto i da se sluci, sto i da pravi rusija, dolgorocno ukraina bega kon zapad. sekako rusija toj proces moze drasticno da go uspori, veke toa i go pravi, no cekor po cekor, iako nekogas ke bide prvin cekor nazad, ukraina ke patuva pravec zapad. koga ke go sporedam stavot na ukraincite so toj na balkancite kaj ukraincite gledam duri pogolema zelba kon zapad. zaebana e situacijata vo drzavata i za tolku mnogubrojen narod e potesko da begaat vo stranstvo odkolku za random makedonec. inace zapadot kaj niv pametno odigra kako sto go napravi toa i kaj nas, im dade vizna liberalizacija, niknaa evtini ponudi za letovi i eden kup mladi ljuge toa go iskoristija za odmori vo razni zapadni drzavi i so toa im se zgolemi zelbata da bidat del od toj "zapad".

ne sakam da kazam deka toa e pravilno, pametno, ok ili bilo sto, toa e kompleksna tema, zborot mi e deka zapadot pametno gi izigra svoite aduti i iako ne pomognaa da se podobri sostojbata na ukraina kako drzava sepak im uspea da go privlecat interesot/zelbata na narodot.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.135
zborot mi e deka zapadot pametno gi izigra svoite aduti i iako ne pomognaa da se podobri sostojbata na ukraina kako drzava sepak im uspea da go privlecat interesot/zelbata na narodot.
Западот (ЕУ) уопште не игра паметно, поготово со источните држави и словените, затоа што ги потценува, ги гледа со потсмев и презир ( до негде и со оправдание).
Еве види со нас како играат... мн мн лошо. Имаат среќа што сме малку тутурутки и лидерите ни се увек покакани и со спуштени гаќи фатени, у триста далавери, поткупи, провизии умешани и документирани. Иначе.. мн одамна требаше од личен ќар пред се, и благосостојба, финансии, да се свртиме целосно кон Истокот, Кина, Јапан, Русија, заливските/ нафташки (за нив репресивни држави) и да си бркаме инвестиции, соработки во поише сфери, образование, наука, економија, зашто да не и воена, политичка соработка. Еве Израел, Турција, Ј. Кореја колку само улагаат во нови ефтини и ефикасни воени технологи, па соработувај и на тоа поле, нека ги произведуваат кај нас и сл... Ама тоа е. Си патиме од лидерите лоши, поткупени, усрани, уцените, 30 години уназад. Што гледаат само исклучиво за личниот џеб.
И западот тоа перфидно го користи, а уопште не игра паметно бтв, грешна ти е проценката за нив. Ни остава цело време простор, од немање друг излез и чаре, да се свртиме кон овие побогати алтернативни држави, ама... :)

Истото е и со Украина, пошто тоа е и темата нели. Колку само инвестиции изгубија ради "разводот" со Русија...па па па, од производството на воена технологија и техника, нивното поевтино одржување, па транзитот на гасот шо ќе го изгубат, неколку милијарди годишно од баш ништо ти е тоа. Па до оние цивилни компании што 90% извезуваа за Русија. Или оние како Антонов мега фабрики што произведуваа заедно со Русија од мотори до Авиони. Сега сето тоа го изгубија... мн мн пари им отидоа, а и така беа а сеа уште поише се сиромашна држава.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
А до тогаш ќе страдаат невини деца како Владик.


Прегледај го приврзокот 291183

И тоа на само пет години, уште и несвесен за конфликтот

Владик настрада од украинските сили со напад на дрон во област близу Доњецк.
Вакво прикажување е типично шарени будали гушкачи на ГТЦ , ставање чевли,чизми пред собранието па и ова како сликава а бе се и сешто само да сврти против Русија . Истото беше и во диво населје во куманово каде на вести прикажува невино девојче загинато од МВР

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
a sto dobi(va) makedonija od zapadot? ili srbija? ne e toa poentata, ljugeto razmisluvaat samo za toa sto tie licno bi mozele da dobijat kratkorocno. prilicno cesto sum vo ukraina i najgolemiot del na etnickite ukrainci i ponatamu sakaat zblizuvanje do zapadot. poslednite godini posle seto sranje voopsto ne primetuvam da im se namaluva zelbata. ne deka nekoj od niv veruva deka so toa ke se podobri drasticno sostojbata vo ukraina, toa nema da se sluci slednite decenie kako sto i nema da se sluci vo makedonija ili srbija, cel im e pred se da dobijat EU pasos za da mozat da izbegaat nadvor od ukraina.

zaradi toa sto i da se sluci, sto i da pravi rusija, dolgorocno ukraina bega kon zapad. sekako rusija toj proces moze drasticno da go uspori, veke toa i go pravi, no cekor po cekor, iako nekogas ke bide prvin cekor nazad, ukraina ke patuva pravec zapad. koga ke go sporedam stavot na ukraincite so toj na balkancite kaj ukraincite gledam duri pogolema zelba kon zapad. zaebana e situacijata vo drzavata i za tolku mnogubrojen narod e potesko da begaat vo stranstvo odkolku za random makedonec. inace zapadot kaj niv pametno odigra kako sto go napravi toa i kaj nas, im dade vizna liberalizacija, niknaa evtini ponudi za letovi i eden kup mladi ljuge toa go iskoristija za odmori vo razni zapadni drzavi i so toa im se zgolemi zelbata da bidat del od toj "zapad".

ne sakam da kazam deka toa e pravilno, pametno, ok ili bilo sto, toa e kompleksna tema, zborot mi e deka zapadot pametno gi izigra svoite aduti i iako ne pomognaa da se podobri sostojbata na ukraina kako drzava sepak im uspea da go privlecat interesot/zelbata na narodot.
Украинците и пред формирање на СССР беа во голем број прозападни и за независност. Не е нешто ново тоа, а посебно кога ќе видиш која е другата варијанта. Визна либерализација, ЕУ пасош, демократија и све останато е милион пати поарно од привезок на автократската и полуазијатска сиромашна и изолирана Русија, како и да ја вртиш. Впрочем не се ни први ни последни од тој блок. Балтите, Грузија, Молдавија имаат предимно прозападно движење. А и Белорусија и Ерменија имаат сериозно прозападно движење, кое во Ерменија победи, додека во Белорусија беше брутално задушено. Сума сумарум сите екс СССР земји освен -становците во Ц.Азија и делумно Азербајџан, дали Славјани или не, бегаат од мајчица Русија. За сателитите кои не беа дел од СССР да не расправам воопшто. Тие се уште похардокор против РФ.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.135
Украинците и пред формирање на СССР беа во голем број прозападни и за независност. Не е нешто ново тоа, а посебно кога ќе видиш која е другата варијанта. Визна либерализација, ЕУ пасош, демократија и све останато е милион пати поарно од привезок на автократската и полуазијатска сиромашна и изолирана Русија, како и да ја вртиш. Впрочем не се ни први ни последни од тој блок. Балтите, Грузија, Молдавија имаат предимно прозападно движење. А и Белорусија и Ерменија имаат сериозно прозападно движење, кое во Ерменија победи, додека во Белорусија беше брутално задушено. Сума сумарум сите екс СССР земји освен -становците во Ц.Азија и делумно Азербајџан, дали Славјани или не, бегаат од мајчица Русија. За сателитите кои не беа дел од СССР да не расправам воопшто. Тие се уште похардокор против РФ.
Тоа народот или политичарите/ медиумите/ невладините се против исоткот, а про-западот ?
Визна либерализација, демократија :D
Демократија на папир ? :icon_lol: шо демократија имаш во УК на пример, или САД, Немачка, што секој чекор ти е следен и контролиран од тие ции мии, ми шестки, нса и сл.
Кои партии и ликови, лоби групи, милијардери, компании мулти милијардерски ги водат 100 години уназад ?
Ако тролаш, Ок е :)
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Украинците и пред формирање на СССР беа во голем број прозападни и за независност. Не е нешто ново тоа, а посебно кога ќе видиш која е другата варијанта. Визна либерализација, ЕУ пасош, демократија и све останато е милион пати поарно од привезок на автократската и полуазијатска сиромашна и изолирана Русија, како и да ја вртиш. Впрочем не се ни први ни последни од тој блок. Балтите, Грузија, Молдавија имаат предимно прозападно движење. А и Белорусија и Ерменија имаат сериозно прозападно движење, кое во Ерменија победи, додека во Белорусија беше брутално задушено. Сума сумарум сите екс СССР земји освен -становците во Ц.Азија и делумно Азербајџан, дали Славјани или не, бегаат од мајчица Русија. За сателитите кои не беа дел од СССР да не расправам воопшто. Тие се уште похардокор против РФ.
Добар пример даде за Ерменија. Потсети ме како западот им помогна пред неколку месеци?
Од .!. не ги удира тој запад туку само им служат за геополитички игри против Русија. Исто и Украина и Белорусија. Секоја земја треба да си гледа свои интереси и сопствена корист, а не слепо да бидат прозападни или проруски. Само што раководители на такви територии ко нашава се ставаат корумпирани гомна за да исполнуваат наредби дали од запад дали од Русија.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Украинците и пред формирање на СССР беа во голем број прозападни и за независност. Не е нешто ново тоа, а посебно кога ќе видиш која е другата варијанта. Визна либерализација, ЕУ пасош, демократија и све останато е милион пати поарно од привезок на автократската и полуазијатска сиромашна и изолирана Русија, како и да ја вртиш. Впрочем не се ни први ни последни од тој блок. Балтите, Грузија, Молдавија имаат предимно прозападно движење. А и Белорусија и Ерменија имаат сериозно прозападно движење, кое во Ерменија победи, додека во Белорусија беше брутално задушено. Сума сумарум сите екс СССР земји освен -становците во Ц.Азија и делумно Азербајџан, дали Славјани или не, бегаат од мајчица Русија. За сателитите кои не беа дел од СССР да не расправам воопшто. Тие се уште похардокор против РФ.
Дозволи мала исправка? Украинците пред СССР можеле само да сањаат за своја држава!(дури ни тоа не им го дозволувале)!
Сите ја окупирале таа територија! И монголите и русите и полјаците/литванците и швеѓаните и пак русите во најзатуцаната,најкрволочна империја што светот некогаш ја видел: Руското Царство!
Тек Ленин,Сталин првпат ги признале како засебна нација и им дале држава во рамките на СССР. Впрочем како и останатите народи и народности(чеченци,ингуши... итн,итн).
Ако Украина видела нешто од Западот,тогаш го видела првпат на 22 јуни 1941. Да не ја вртам темата накај историја, знаеш убаво и сам. Тек последниве 30год може да кажеме дека се отворија према запад и културно и економски... ама тоа е муабет за другпат.
Тоа народот или политичарите/ медиумите/ невладините се против исоткот, а про-западот ?
Визна либерализација, демократија :D
Демократија на папир ? :icon_lol: шо демократија имаш во УК на пример, или САД, Немачка, што секој чекор ти е следен и контролиран од тие ции мии, ми шестки, нса и сл.
Кои партии и ликови, лоби групи, милијардери, компании мулти милијардерски ги водат 100 години уназад ?
Ако тролаш, Ок е :)
Мите те молам немој муабетов... дај ми 2000€ плата, здравство, образование, правда, да живеам како човек па нека ме шпионира и ЦИА и Миа и мосад. Ете ни демократија не ми треба! Ич к** нема да ме боли кој е на власт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom