Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.437
Поени од реакции
5.930
Ne be samo ti znaes :pos:
Vo toj Eurokompozit izrasnav kako dete, pola familija mi rabotese tamu, ama ti znaes poarno iako prasanje dali ke ja najdes fabrikata na mapa. Uste da znaes so se ima pod nea, i kolku oruzje imase za vreme na konfliktot ;) Bukvalno imase zolja za sekoe dete, so tamu, so vo skladot pod ezero.

I da, amerikancite zabranija da se prodava oruzje na Bliski Istok i na Jugoslavija, prvite nekolku godini posle raspadot nemaa maka, slobodniot pad zapocna okolu 97-98ma. Blagoja Samakoski dodeka bese direktor imaa ogromni naracki, 4-5 godini otkako zamina toj pocna raspadot.

So cij amin se pravese grabezot? Ako na hartija mu pisuva deka e Makedonec ne znaci deka e i po veruvanje, komunjarata e se samo ne makedonec.

Koj vika deka sum rusofil? Kampanjata so ja terate so drugarive tuka vi e ista kako onaa so se terase od Sarenite kurtoni, ako ne se soglasuvas so niv si nebanjat i DPMNE. Jas sum samo realen, celata ovaa vojna im odgovara samo na Amerikancite i tie ja predizvikaa, site drugi go krkame nemien, so akcent na Ukraincite.
Аха, и чистачките таму земале 30К во славните 90-ти :pos:
Каде и кога имало официјална забрана за продажба на било која земја? Оса и Зоља се ситнурија во споредба со комплицирани системи, Зоља на пример не може да пробие ниту еден современ МБТ.
Дали имаш некаков показател за тоа дека америте го уништиле Еурокомпозит или така ви кажуваа директорите?

За Сувенир Самоков, производител на врвна муниција ти кажав, чистокрвни македонци.
И за цела приватизација, ако не се лажам 11.Октомври беше дел од производња на М-84 а во тек беа технолошки припреми за Вихор, прв целосно југословенски МБТ. Сите машини отидоа во Грција, им ги наросија очите за ситна пара што се вели. Чисти македонци и по име и презиме, и по баби и по стричевима.
Што би рекле загинатите на Вичо и Грамос, овие не напалмираа а новите генерации македонци целосно предадени на америчка култура! Па тоа е страшно непочитување! А тек Виндоуз 11, Хром и Гугл, па сериозно треба да се има мерка, тие ги напалмираа а ти им ги полниш џебовите на оние кои ги напалмираа нашите луѓе.

Па уште и си избегал од мајка Македонија, си ја напуштил, си заминал и сега од безбедна далечина пишуваш на форум. Па ти ако ја сакаше својата си држава ќе останеше! Што би рекле егејските бегалци за еден таков чекор?

И повторно навреди! Тоа што ти имаш амерички ник, што употребуваш англицизми па и аутрајт англиски фрази, тоа што си растен на америчка култура, филмови, музика и што све не, што си одел во Мекдоналдс и КФЦ е факат. Нит си јадел боршч нит пирошки нит си пиел руски чај нит си слушал Филип Киркоров или Ала Пугачова и слични несреќи, не си глеал руски филмови и серии, ајде за музика ок, поп, рок, електро, метал немаат ништо извадено.

Мислам дека е нешто на нервна база кај лицата кои ја поддржуваат мајчица Россија во агресијата врз независна, суверена, признаена уште во 1994 од страна на истата таа Русија = Украјина, не велам дека ти се палиш на тоа, но имајќи предвид низ историја какви злодела правеле агресорите, нема да биде различно и во оваа војна. Па ги имавме нашите војни во комшии каде се извршија страотни злочини.

Друго, апелирам да се воздржуваат членовите од пишување на бројки, кога за една Втора светска сеуште има спротиставени мислења а поминаа 78 години, маса историчари работеле на тоа...вие очекувате сега ин риал тајм да се дознаат губитоците, тоа е невозможно. Времето ќе покаже, можеби за пар децении, здрави били па видели.
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.180
Поени од реакции
5.352
Го држат Бахмут под изговор дека се добро утврдени позициите таму, а вчера гледав видео од Бахмут. Местото е депонија станато, има само градежен шут, ништо друго нема на тој дел.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.313
Поени од реакции
36.221
Го држат Бахмут под изговор дека се добро утврдени позициите таму, а вчера гледав видео од Бахмут. Местото е депонија станато, има само градежен шут, ништо друго нема на тој дел.
Така е уште потешко за урбана борба. Не знаеш што е срушена зграда што е градежен шут а што е војник. Баш имаше клипче кај што руски војници збореа за тоа колку е тешко да се напредува во разрушен град. Окото не ти препознава кај има војник во тие купишта рушевини.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.437
Поени од реакции
5.930
Гледам шега на сметка на оние кои се бореа против фашистите и беа бомбардирани од сојузниците со напалм. Типично за фан на Романските нацисти и нивното дело, како и нивното учество на западниот фронт, поготово на настаните во и околу Одеса. Соодејствува со тоа што го направија неговите миленици во Одеса 2014.

Но ве стигна тогаш правдата, ќе ве стигне и сега, доста побргу него што си мислиш.
Подмукли провокации без цитирање се одлика на кукавичлук.
Пред извесно време почина баба ми која 1944 зеде крагујевка во раце да се бори против фашистичкиот окупатор на нејзини 16-17 години. Со дедо ми се запознале во партизани. Тоа од мајчина страна.
Од таткова, дедо ми е носител на партизанска споменица 1941 затоа што бил во првите партизански одреди уште пред 11.Окт.41.
Моите претци крвареле за да се победи нацизмот и голема навреда се инсинуации дека сум бил фашист, нацист или не знам што. Никако и никако да сфатите дека мора да има супротни мислења, не е ова едноумието. И на тие спротиставени мислење треба да се реплицира со аргументи и факти а не со навреди, и инсинуации.
Додека нечии претци овде тргувале, го услужавале и хранеле окупаторот, некои отишле во партизани за да се борат против злото на нацизмот.

Уште имаме и колнење, страва, па оваа русофилија има примеси на патолошко однесување!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.863
Поени од реакции
35.652
Аха, и чистачките таму земале 30К во славните 90-ти :pos:
Каде и кога имало официјална забрана за продажба на било која земја? Оса и Зоља се ситнурија во споредба со комплицирани системи, Зоља на пример не може да пробие ниту еден современ МБТ.
Дали имаш некаков показател за тоа дека америте го уништиле Еурокомпозит или така ви кажуваа директорите?

За Сувенир Самоков, производител на врвна муниција ти кажав, чистокрвни македонци.
И за цела приватизација, ако не се лажам 11.Октомври беше дел од производња на М-84 а во тек беа технолошки припреми за Вихор, прв целосно југословенски МБТ. Сите машини отидоа во Грција, им ги наросија очите за ситна пара што се вели. Чисти македонци и по име и презиме, и по баби и по стричевима.
Што би рекле загинатите на Вичо и Грамос, овие не напалмираа а новите генерации македонци целосно предадени на америчка култура! Па тоа е страшно непочитување! А тек Виндоуз 11, Хром и Гугл, па сериозно треба да се има мерка, тие ги напалмираа а ти им ги полниш џебовите на оние кои ги напалмираа нашите луѓе.

Па уште и си избегал од мајка Македонија, си ја напуштил, си заминал и сега од безбедна далечина пишуваш на форум. Па ти ако ја сакаше својата си држава ќе останеше! Што би рекле егејските бегалци за еден таков чекор?

И повторно навреди! Тоа што ти имаш амерички ник, што употребуваш англицизми па и аутрајт англиски фрази, тоа што си растен на америчка култура, филмови, музика и што све не, што си одел во Мекдоналдс и КФЦ е факат. Нит си јадел боршч нит пирошки нит си пиел руски чај нит си слушал Филип Киркоров или Ала Пугачова и слични несреќи, не си глеал руски филмови и серии, ајде за музика ок, поп, рок, електро, метал немаат ништо извадено.

Мислам дека е нешто на нервна база кај лицата кои ја поддржуваат мајчица Россија во агресијата врз независна, суверена, признаена уште во 1994 од страна на истата таа Русија = Украјина, не велам дека ти се палиш на тоа, но имајќи предвид низ историја какви злодела правеле агресорите, нема да биде различно и во оваа војна. Па ги имавме нашите војни во комшии каде се извршија страотни злочини.

Друго, апелирам да се воздржуваат членовите од пишување на бројки, кога за една Втора светска сеуште има спротиставени мислења а поминаа 78 години, маса историчари работеле на тоа...вие очекувате сега ин риал тајм да се дознаат губитоците, тоа е невозможно. Времето ќе покаже, можеби за пар децении, здрави били па видели.
За 11ти имаш инфо колку рандом баце од пред кооперација.

А за тие загинатите на Вичо и Грамос нека му мислат тие што гласаа за промена на името. Од 11.02.2019 немам никакви патриотски обврски кон таа држава, и единствено ќе си го гледам мојот интерес.

Моја работа е каков ник ќе користам, каков јазик и фрази ќе употребувам и што ќе слушам/гледам.

Агресијата во Украина е сплет на околности кои се донесени со солењето на памет од надворешниот фактор, апсолутно никој немаше да ги нападне ако си ја бркаа работата и си седеа мадро. Дури и дечињата мали разбираат дека со некој што е посилен и поголем не се чепкаш, овие очигледно ја прескокнале таа лекција и затоа ќе го јадат до кочанка.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.758
Поени од реакции
30.418
Лет над кукавичjото гнездо, римејк без Џек Николсон.
(иако се сомневам дека овој можеби само глуми за да го извадат од фронтот, што патем е совршено разумно нешто)

Автоматски споено мислење:

1678272423040.png
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.897
Поени од реакции
7.290
Незнам кај се најде повикан ама ајде, нека ти биде…. Мада покомунистичка парола во живот немам слушнато.
Јавен форум е, отворена тема, па не мора да бидам повикан, а бидејќи се грижиш за правдата, си викам да ти кажам дека и тебе слично те чека.
Тоа што секаде ти се гледаат пароли е доказ за мојата констатација, дека си за такви тоталитарни општества, исто ко Локван и истомислениците, само другата страна од истата паричка.
Тие не се трудат западните држави да не забегаат во примена на тоталитаризам, не ги критикуваат, со главите во песок, а од друга страна 24/7 критики кон Русија, Кина, Иран итн.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.607
Поени од реакции
3.878
Аха, и чистачките таму земале 30К во славните 90-ти :pos:
Каде и кога имало официјална забрана за продажба на било која земја? Оса и Зоља се ситнурија во споредба со комплицирани системи, Зоља на пример не може да пробие ниту еден современ МБТ.
Дали имаш некаков показател за тоа дека америте го уништиле Еурокомпозит или така ви кажуваа директорите?

За Сувенир Самоков, производител на врвна муниција ти кажав, чистокрвни македонци.
И за цела приватизација, ако не се лажам 11.Октомври беше дел од производња на М-84 а во тек беа технолошки припреми за Вихор, прв целосно југословенски МБТ. Сите машини отидоа во Грција, им ги наросија очите за ситна пара што се вели. Чисти македонци и по име и презиме, и по баби и по стричевима.
Што би рекле загинатите на Вичо и Грамос, овие не напалмираа а новите генерации македонци целосно предадени на америчка култура! Па тоа е страшно непочитување! А тек Виндоуз 11, Хром и Гугл, па сериозно треба да се има мерка, тие ги напалмираа а ти им ги полниш џебовите на оние кои ги напалмираа нашите луѓе.

Па уште и си избегал од мајка Македонија, си ја напуштил, си заминал и сега од безбедна далечина пишуваш на форум. Па ти ако ја сакаше својата си држава ќе останеше! Што би рекле егејските бегалци за еден таков чекор?

И повторно навреди! Тоа што ти имаш амерички ник, што употребуваш англицизми па и аутрајт англиски фрази, тоа што си растен на америчка култура, филмови, музика и што све не, што си одел во Мекдоналдс и КФЦ е факат. Нит си јадел боршч нит пирошки нит си пиел руски чај нит си слушал Филип Киркоров или Ала Пугачова и слични несреќи, не си глеал руски филмови и серии, ајде за музика ок, поп, рок, електро, метал немаат ништо извадено.

Мислам дека е нешто на нервна база кај лицата кои ја поддржуваат мајчица Россија во агресијата врз независна, суверена, признаена уште во 1994 од страна на истата таа Русија = Украјина, не велам дека ти се палиш на тоа, но имајќи предвид низ историја какви злодела правеле агресорите, нема да биде различно и во оваа војна. Па ги имавме нашите војни во комшии каде се извршија страотни злочини.

Друго, апелирам да се воздржуваат членовите од пишување на бројки, кога за една Втора светска сеуште има спротиставени мислења а поминаа 78 години, маса историчари работеле на тоа...вие очекувате сега ин риал тајм да се дознаат губитоците, тоа е невозможно. Времето ќе покаже, можеби за пар децении, здрави били па видели.
Зашто го измоча вака јавно пред сите? Не ти е срам?
Автоматски споено мислење:

Јавен форум е, отворена тема, па не мора да бидам повикан, а бидејќи се грижиш за правдата, си викам да ти кажам дека и тебе слично те чека.
Тоа што секаде ти се гледаат пароли е доказ за мојата констатација, дека си за такви тоталитарни општества, исто ко Локван и истомислениците, само другата страна од истата паричка.
Тие не се трудат западните држави да не забегаат во примена на тоталитаризам, не ги критикуваат, со главите во песок, а од друга страна 24/7 критики кон Русија, Кина, Иран итн.
Дома сме на Тотал ТВ и уље само на Тотал се користи. Кажи која западна земја е забегана во тоталитаризам? Али не со репитили и такви дејвид ајк срања, кажи ми една западна земја каде што иста партија, личност е на власт 25-30 години.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.182
Поени од реакции
39.901
Зашто го измоча вака јавно пред сите? Не ти е срам?
Автоматски споено мислење:Дома сме на Тотал ТВ и уље само на Тотал се користи. Кажи која западна земја е забегана во тоталитаризам? Али не со репитили и такви дејвид ајк срања, кажи ми една западна земја каде што иста партија, личност е на власт 25-30 години.
што има лошо во тоа една личност да е на власт ако добро работи?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.897
Поени од реакции
7.290
Кажи која западна земја е забегана во тоталитаризам? Али не со репитили и такви дејвид ајк срања, кажи ми една западна земја каде што иста партија, личност е на власт 25-30 години.
Тоа ли е само битно, една личност да е на власт неколку децении.... Тоа е трагедијата, што лапате пропаганда и маркетинг трикови, додека во реалност, освен Швајцарија, нема друга држава која практикува демократија.
Западните држави, системот е на стероиди, во сите област е навлезен и диктира како и што, премиерите ги менуваат, но правецот без пардон го држат, затоа и се распаѓа западната цивилизација, а не ради Руси, Кинези и Иранци.

Канада со Трудо ако не ти се пример за тоталитаризам, тогаш Белорусија е рај.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.607
Поени од реакции
3.878
што има лошо во тоа една личност да е на власт ако добро работи?
Затоа што она што е добро за еден не значи дека е добро за друг. Не постои универзално прифатено добро. Поготово не у политиката и начинот на владеење на државата. Да не зборам за моќта како го корумпира човекот, тоа е више психологија. Ти 4 години на власт искачаат корумпирани не па 30 години. Или можда мислиш дека е сасвим ОК синот на Кадиров да праи свадба со Бугати Вејрон у земја каде што 99.99% народ бугати може да види на сликици од турбо мастики само, не па да го вози (јебига не им дале ни да го гледаат кога проаѓа по улица). Може и да ти е ок е тоа шо те знам, си имаш некоја мазохистича жичка. Али за среќа вечина свет не е така, па затоа уместо миграција према докажани тоталитарни земји, имаш миграција према докажани демократии каде е сасвим нормална ствар да има промена на власт. Желбите се едно, реалноста и фактите се друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom