Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694
Член од
9 август 2012
Мислења
285
Поени од реакции
1.309
Ќе најдат некои дебили како нашиве шарени лингури.
Точно така! Но која неправда е тоа, неписмени и глупи безработници ги собираат да рушат државни поредоци, водејќи ги тие општества во хаос и војни, каде што и писмените, образовани, чесни и вредни луѓе страдаат. Такви неправди мора некогаш да се сопрат, ако сака ова човештво да има некаква иднина. Моментално овој свет е во заложништво на диви орди какви се немаат видено уште од Атила и неговите монголци. Самобендисани манијаци кои мислат дека светот е нивен да прават што сакаат, а најголемата иронија е што себе се сметаат за "цивилизација".
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
903
Поени од реакции
3.557
Готово еве, пропаднаа...Хаха..Вчера Дерипаска изјави дека Русија има пари за уште една година... Па ајде да видиме....Кој ќе испадни во право....
Помири се со реалноста дека губат твоите, односно оние за кои навиваш, требаше нели Русија да пропадне до сега според сите ваши сценарија, некако обратно искочи цела ситуација.
Пари ќе снемале за една година :icon_lol: кој глуп муабет.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.014
Поени од реакции
24.632
^ Еве го овој веќе падна на пропагандата за Бахмут што ја зборев.
Сите што беа испратени од својата држава како јагниња на колење сега ќе ги воспеваат како некои народни херои за да оцрни противникот и да се мотивира и тој еден последен Украинец за да иде да умре на фронт во името на интересите и демократијата на западот со САД.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Помири се со реалноста дека губат твоите, односно оние за кои навиваш, требаше нели Русија да пропадне до сега според сите ваши сценарија, некако обратно искочи цела ситуација.
Пари ќе снемале за една година :icon_lol: кој глуп муабет.
1. Моите? Не навивам за никого, така да олабај се и земи воздух...
2.Тоа за парите го изјави Дерипаска, не јас...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.720
Поени од реакции
6.205
Убаво од тебе што бараш пропагандни слогани од типот “кој не скаче тај москаљ“, ама само овој пат.

Бидејќи брзам само во кратко за бројот на бегалците, за останатите небулози и спинови подоцна.
Бегалците од “мојата глава“ сега во твојата
Прегледај го приврзокот 370664


Вака само во ЕУРопска се говори за 9 милиони, што мислиш дали има и такви кои засолниште од нацифашистиве побарале и во РФ и која е нивната бројка??
Ако претежно жени и деца побегнале во еуропска зошто Зеленски бара од еуропска да ги врати сите воено способни од еуропска во Украина?
Како што реков, и како што гледаш на сликата која сам си ја постирал,се тоа се жени, деца, баби и старци кои не можат да се борат. Иако Украјина има женски единици тоа се мал број.
Ваквите клик-бејт стории со фино лепо заокружен број се најчесто срање. Пази, нема некој официјален број од УНХЦР него фино лепо заокружени прво 7 па сеа 9 милиона, и тоа само во Полска!
Па Полска инстант ќе крахира економски со 9 милиони бегалци на нивна територија година и кусур!
Размислувајте трезвено.
Автоматски споено мислење:

Какво кршење, слушам саде доброволци се пријавувале. Oние што ги влечат насила како свиња на колење не се во Украина, монтажа е во некоја друга држава ;)
Храбриот Украински народ го изеде за сите пари, со овие загуби на луѓе, отселување, и уништување на државата, ни госпо да се симне нема да ги опраи да бидат држава во догледен период.
Автоматски споено мислење:


Кој помогнал на Македонија? Па ете ти пред скоро време беше на емисија кога кажуваа дека ни продавале расходовано оружје, се било профит, ги заболе таквото за Македонија.
Од друга страна големите наши пријатели од преку барата ни наредија дури и да не произведуваме оружје кога ја напаѓаа Југославија, ете прашај некој што работел во Еурокомпозит да ти каже колку золји/ракетни фрлачи/и слична опрема произведуаваа пред да почне да царува САД, а што правеа после. Пола град беше вработен во таа фабрика, дреари земаа по 30 000 денари плата уште во 90ти години, за после да ги доведат до состојба да произведуваат изолациони материјали за Хјундаи и да не можат да поделат ни по 7000 денари, и да се вечен загубар.
Ебате помошта таква, до каде што ставија рака сиба мамицата.

Не си упатен во ништо.
Ти чак на анонимен форум носиш амерички ник, од истите оние кои напалмираа по Вичо и Грамос, како не ти е срам. Онаму по теми воспеваш западњачки филмови, музики и се остало, работиш на запад, користиш ајпод, не си појден до Краснојарск нешто последно време, што тоа кажува?
Еурокомпозит ја пропаднале америте? Ахахаххахаха каков лик :pos:
И Сувенир Самоков да не ја пропаднаа америте? Цела машинерија за 7,62*39 и пиштолска муниција ја распродадоа багатела на грци директорите на фабриката.

Транзициската пљачка да не ја направија америте? Милион фирми уништија, распродадоа, пљачкосаа чистокрвни македонци.
Бреј, све што ќе посере овој народ криви се америте на чело со Јане Миљоски, чист амер од WASP потекло.

Ти ако си човек треба да го напуштиш западот каде шљакаш и да се вратиш во стари крај а не овде све русофили кои живеат по запад, ене чак и Бачето полни полици во Алди во Немачка а овде ни раскажува за кукловодите, НВО и силите на доброто кои еманираат од ликот и делото на Владимир Владимировиќ.

@Klinton дали е вистина дека Т-72 кои дојдоа од Украјина биле расходована роба како што спинуваат некои на темава? Од муабети со другар тенкиста прво на т-55 па после на т-72 ми рече дека имало светлосни години разлика и беше задоволен од т-72.
Исто и за Су-25, Град и што све не беше тогаш.
Автоматски споено мислење:

Јас немам другарчиња на темата, на војната гледам од своја перспектива и навивам за некого од мои себични причини.
Да погодам, навиваш за Русија? :angel:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.089
Поени од реакции
36.189
Не си упатен во ништо.
Ти чак на анонимен форум носиш амерички ник, од истите оние кои напалмираа по Вичо и Грамос, како не ти е срам. Онаму по теми воспеваш западњачки филмови, музики и се остало, работиш на запад, користиш ајпод, не си појден до Краснојарск нешто последно време, што тоа кажува?
Еурокомпозит ја пропаднале америте? Ахахаххахаха каков лик :pos:
И Сувенир Самоков да не ја пропаднаа америте? Цела машинерија за 7,62*39 и пиштолска муниција ја распродадоа багатела на грци директорите на фабриката.

Транзициската пљачка да не ја направија америте? Милион фирми уништија, распродадоа, пљачкосаа чистокрвни македонци.
Бреј, све што ќе посере овој народ криви се америте на чело со Јане Миљоски, чист амер од WASP потекло.

Ти ако си човек треба да го напуштиш западот каде шљакаш и да се вратиш во стари крај а не овде све русофили кои живеат по запад, ене чак и Бачето полни полици во Алди во Немачка а овде ни раскажува за кукловодите, НВО и силите на доброто кои еманираат од ликот и делото на ВЛадимир Владимировиќ.
Ne be samo ti znaes :pos:
Vo toj Eurokompozit izrasnav kako dete, pola familija mi rabotese tamu, ama ti znaes poarno iako prasanje dali ke ja najdes fabrikata na mapa. Uste da znaes so se ima pod nea, i kolku oruzje imase za vreme na konfliktot ;) Bukvalno imase zolja za sekoe dete, so tamu, so vo skladot pod ezero.

I da, amerikancite zabranija da se prodava oruzje na Bliski Istok i na Jugoslavija, prvite nekolku godini posle raspadot nemaa maka, slobodniot pad zapocna okolu 97-98ma. Blagoja Samakoski dodeka bese direktor imaa ogromni naracki, 4-5 godini otkako zamina toj pocna raspadot.

So cij amin se pravese grabezot? Ako na hartija mu pisuva deka e Makedonec ne znaci deka e i po veruvanje, komunjarata e se samo ne makedonec.

Koj vika deka sum rusofil? Kampanjata so ja terate so drugarive tuka vi e ista kako onaa so se terase od Sarenite kurtoni, ako ne se soglasuvas so niv si nebanjat i DPMNE. Jas sum samo realen, celata ovaa vojna im odgovara samo na Amerikancite i tie ja predizvikaa, site drugi go krkame nemien, so akcent na Ukraincite.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.877
Поени од реакции
4.853
Ја па мислев на Русите им одговараше војнава, а за американците дека почнал крајот на империјата. Ај еден куќен совет свикајте договорете се.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Гледам шега на сметка на оние кои се бореа против фашистите и беа бомбардирани од сојузниците со напалм. Типично за фан на Романските нацисти и нивното дело, како и нивното учество на западниот фронт, поготово на настаните во и околу Одеса. Соодејствува со тоа што го направија неговите миленици во Одеса 2014.

Но ве стигна тогаш правдата, ќе ве стигне и сега, доста побргу него што си мислиш.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Гледам шега на сметка на оние кои се бореа против фашистите и беа бомбардирани од сојузниците со напалм. Типично за фан на Романските нацисти и нивното дело, како и нивното учество на западниот фронт, поготово на настаните во и околу Одеса. Соодејствува со тоа што го направија неговите миленици во Одеса 2014.

Но ве стигна тогаш правдата, ќе ве стигне и сега, доста побргу него што си мислиш.
Истото важи и за фановите на комунистички, тоталитарни системи (тоа ви е заедничко со локван, варто и сл.) па наредни години народ заслужено немиен ќе го крка, а црева пак ќе му кркорат, иако накркан.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.581
Поени од реакции
5.846
Američki časopis Foreign Affairs objavio je članak u kojem kritizira zarobljenost Sjedinjenih Američkih Država u “zabludi” da dominiraju svijetom. U svom članku autor se osvrće na detalje dokumenta koji je 1950. godine izdalo Američko vijeće za nacionalnu sigurnost, poznatog kao “NSC-68”. Uvjerljivom jasnoćom NSC-68 je argumentirao američku hegemoniju. ”

Ova činjenica nametnula je SAD-u “odgovornost vođenja svijeta”, zajedno s obavezom da “uspostavi red i pravdu sredstvima koja su u skladu s načelima slobode i demokratije”. Prema mišljenju Bacevicha, stavljanje naglaska na potrebu američke vojne superiornosti ili naginjanje korištenju sile postalo je “uvjerenje u koje nema sumnje”


Целиот текст тука.
Во пракса, таа “одговорност за водење на светот“ со сите средства кои се во “начело на слобода и демократија“ изгледа вака:

1678264188462.jpeg

И не ме чуди кога некоја земја со цврст лидер ќе се побуни за толку многу “демократија“ - да ги собере симпатиите...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.022
1678265539067.png



9News Australia at 6:30: Russians are fighting with shovels

(нешто подоцна)

9News Australia at 3:31 pm: Pressure from Russian forces has mounted on Ukrainians, they may have to withdraw

:eek:

Автоматски споено мислење:



Ај не се смеј. Јесте аудиторимот им е со способност за размисување на левел едноклеточни амеби ама овие циркус изиграваат.

Про украинска група :pos: Составена од Нуланд, Бајден и компанија и воениот врв на Норвешка и САД:pos:


Згора на тоа НАТО вежби во истиот регион. Убаво изиграно. Ништо чудно и немците да си знаеле со време. Затоа се праат како да не се десило. А и полесно до рајата е така да се продадат. Демек еве ние не сме, не знаеме кој е. Пошто со време ќе почнеа да се бунтуваат масите зошто плаќаат толку за енергенсите. Вака сега чути си дупи си. Во дил со Јенките.
Незапамтен трансфер на капитал од ЕУ во САД.
Пошто така лесно се минираат капитални објекти на неколку стотини метри под морето. Шознае Микола што е длабоко - земе и нурка до доле. :unsure:
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Истото важи и за фановите на комунистички, тоталитарни системи (тоа ви е заедничко со локван, варто и сл.) па наредни години народ заслужено немиен ќе го крка, а црева пак ќе му кркорат, иако накркан.
Незнам кај се најде повикан ама ајде, нека ти биде…. Мада покомунистичка парола во живот немам слушнато.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.877
Поени од реакции
4.853
Истото важи и за фановите на комунистички, тоталитарни системи (тоа ви е заедничко со локван, варто и сл.) па наредни години народ заслужено немиен ќе го крка, а црева пак ќе му кркорат, иако накркан.
Мфффф патња на народот, храна за мојата душа.

1678269091952.png
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.295
Поени од реакции
86.187
Зелински е болен човек, војнициве во Бахмут бараат помош за да можат да се повлечат од градот дека и онака ова место е изгубена територија, овој будалава на СНН вика дека Бахмут морало да се брани по секоја цена.
Русиве испаднаа полуѓе (ако може така да се каже) оставајќи им едно патче за да можат да се повлечат, ама куртонов не им дава.

Па и еден Путин кога виде дека ќе има премногу жртви од своја страна, реши војниците да ги повлече од Керсон, и така го предаде градот назад на Украинциве... Овој комедијантов буквално ги смета за топовско месо своите војници, дефинитивно е нездрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom