Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
среќа што никогаш нема да го видиме тој непостоечки потенцијал.
Русија направи многу добра работа со креирање на митот за нејзината моќ. Година дена се резилат во Украина. Година дена не можат да ја совладаат Украина, и уште година да им дадеме тешко дека ќе ги биде
Абе 16 годишњаци почнаа украинците да регруутираат, не плескајте глупости, од вакви глупи муабети ќе ги снема како народ, да не правиме муабет за држава.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
Наше дете си ти, само инает водиш малку.
Не е дека тера инает, туку Клинтон смета Русија е во активна војна, од тој аспект ги гледа офанзивите и повлекувањата, па од тој аспект во право се неговите заклучоци.
Но Русија сеуште нема започнато класична војна, па затоа ќе видиме нареден период што ќе пишува.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.319
Поени од реакции
31.182
Ај те молам објасни ми стручно и технички зошто е ГЛОНАСС инфериорен, но не со 2 реда од гугл, туку со детална анализа, и ако не те мрзи направи ми споредба со останатите ГНСС системи (повторно технички). Ме интересира како ве учат во војската :)

И немам време да го гледам видеото што си го ставил, ако не те мрзи во 2-3 редови пиши ги клучните работи (не се зезам).
Украина е на ивица на покривање, но не само тоа туку Руската доктрина поаѓа од моментот дека кога вистински ќе почне војната сателитска навигација веројатно нема да има. Ваљда поаѓајќи од тоа дека се најнапредни во полето на електронско војување (попречување на сигнал, итн), логично размислуваат дека и непријалот порано или подоцна ќе ја достигне таа технологија. Затоа имаат бекап за во одредени ситуации да можат да користат позиционирање со земни радија, кога нема подобро и тоа е добро.
Еве нешто повеќе на таа тема:


Аморе бе @Klinton , јас ли да ви давам информации што треба да ги знаете (во НАТО сте, Русија ви е противник, треба да истражите), јас ли да ви истражувам воени факти за потребите на моќната македонска војска, а? Згора на сѐ, не сте ни благодарни. :cautious:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Чекај сега, немој преку ред. @Klinton игнорира дека постирал видео каде ја заебаваат руската армија дека не може прецизно да гаѓа далечи цели. Заради немање сателитска навигација... Постира видео што смрдело уште пред 8 месеци, а сега повеќе месеци е целосно раскринкано со десетици илјади прецизни гаѓања на терен во Украина.

Ајде @Klinton не биди педер, кажи што е резилов со вакви бедни пропагандни видеа? :unsure:
Абе не се зезам јас, озбилно прашувам, ете бидејќи работам на развој на софтвер во кој овие ги растураме до последен сегмент (со исклучок на воените сигнали), ме интересира видување на истата тема од воен експерт.
Украина е на ивица на покривање, но не само тоа туку Руската доктрина поаѓа од моментот дека кога вистински ќе почне војната сателитска навигација веројатно нема да има. Ваљда поаѓајќи од тоа дека се најнапредни во полето на електронско војување (попречување на сигнал, итн), логично размислуваат дека и непријалот порано или подоцна ќе ја достигне таа технологија. Затоа имаат бекап за во одредени ситуации да можат да користат позиционирање со земни радија, кога нема подобро и тоа е добро.
Еве нешто повеќе на таа тема:


Аморе бе @Klinton , јас ли да ви давам информации што треба да ги знаете (во НАТО сте, Русија ви е противник, треба да истражите), јас ли да ви истражувам воени факти за потребите на моќната македонска војска, а? Згора на сѐ, не сте ни благодарни. :cautious:
Лоран е исто од САД, не гледам зошто би се вратиле на радио навигација кога има подобри методи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.319
Поени од реакции
31.182
Лоран е исто од САД, не гледам зошто би се вратиле на радио навигација кога има подобри методи.
Затоа што не треба многу за да се деси ситуација каде ќе нема сателити... Нема рачиња, нема колачиња. Нема сателити, нема сателитска навигација. :)

Остај сега тоа, да го расчистиме прво моментот каде @Klinton постира старо видео каде ја заебаваат руската армија дека не може прецизно да гаѓа далечи цели заради немање сателитска навигација... 8 месеци потоа, и десетици илјади прецизни гаѓања на терен во Украина потоа, Клинтон ни постира пропагандни срања и се чуди зошто луѓето не ги голтаат. :unsure:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Затоа што не треба многу за да се деси ситуација каде ќе нема сателити... Нема рачиња, нема колачиња. Нема сателити, нема сателитска навигација. :)
Има сателити, ако не е активен америчкиот се активни кинезите, или европјаните, дел од фрекфенциите не смеат да ги угасат поради други цивилни сервиси ;)
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Не е дека тера инает, туку Клинтон смета Русија е во активна војна, од тој аспект ги гледа офанзивите и повлекувањата, па од тој аспект во право се неговите заклучоци.
Но Русија сеуште нема започнато класична војна, па затоа ќе видиме нареден период што ќе пишува.
Слабо користи математика со други зборови. Ги штедеа русиве украинците додека им скокаа на кур, сега го јадат курот. Цела украинска нација е у хорор заради овие експерти, што им даваат по некоја играчка и им перат памет да гинат за курово здравје.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.319
Поени од реакции
31.182
Има сателити, ако не е активен америчкиот се активни кинезите, или европјаните, дел од фрекфенциите не смеат да ги угасат поради други цивилни сервиси ;)
Me мрзи да барам подобри извори, а не сум дома (и немам букмаркирани), но и ова ќе послужи:




Еве и од на Цитро омилениот медиум:
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Ај те молам објасни ми стручно и технички зошто е ГЛОНАСС инфериорен, но не со 2 реда од гугл, туку со детална анализа, и ако не те мрзи направи ми споредба со останатите ГНСС системи (повторно технички). Ме интересира како ве учат во војската :)

И немам време да го гледам видеото што си го ставил, ако не те мрзи во 2-3 редови пиши ги клучните работи (не се зезам).
ако ти е искрено прашањето, класифицирани информации се тоа и јас ги немам. Немам појма технички колку добар или лош е. Јас судам по резултати на терен. Резултати од терен покажуваат дека после година дена војна Русија нема воздушна надмоќ. Видеа од руски пропагандни видеа покажуваат дека руски пилоти користат Гармин технологија, па подоцна почнаа да ги замаглуваат. Зошто би користеле Гармин ако се е супер со ГЛОНАСС

maxresdefault.jpg


Чекај сега, немој преку ред. @Klinton игнорира дека постирал видео каде ја заебаваат руската армија дека не може прецизно да гаѓа далечи цели. Заради немање сателитска навигација... Постира видео што смрдело уште пред 8 месеци, а сега повеќе месеци е целосно раскринкано со десетици илјади прецизни гаѓања на терен во Украина.

Ајде @Klinton не биди педер, кажи што е резилов со вакви бедни пропагандни видеа? :unsure:
јас бев инфантилен а? ц ц ц ц
Абе 16 годишњаци почнаа украинците да регруутираат, не плескајте глупости, од вакви глупи муабети ќе ги снема како народ, да не правиме муабет за држава.
можеби е тоа вистина, не знам, ама знам дека Русија година дена се мачи со Украина и не им оди најдобро. Сега ти можеш уште едно чудо факти да ми кажеш колку се за никаде украинците, што можеби ќе бидат вистинити, ама тоа не ги пере русите никако.
Не е дека тера инает, туку Клинтон смета Русија е во активна војна, од тој аспект ги гледа офанзивите и повлекувањата, па од тој аспект во право се неговите заклучоци.
Но Русија сеуште нема започнато класична војна, па затоа ќе видиме нареден период што ќе пишува.
уште ли таа расипана лента ќе ја вртите? Па година дена помина од специјалнава операција. На Путин сам му се испушти „војната“ му клизна несакајќи. Уште ли со муабетот „ се загреваат, немаат удрено сериозно“
Украинските земјоделци се насобираа тенкови по нивите, они уште се загревале

Украина е на ивица на покривање, но не само тоа туку Руската доктрина поаѓа од моментот дека кога вистински ќе почне војната сателитска навигација веројатно нема да има. Ваљда поаѓајќи од тоа дека се најнапредни во полето на електронско војување (попречување на сигнал, итн), логично размислуваат дека и непријалот порано или подоцна ќе ја достигне таа технологија. Затоа имаат бекап за во одредени ситуации да можат да користат позиционирање со земни радија, кога нема подобро и тоа е добро.
Еве нешто повеќе на таа тема:


Аморе бе @Klinton , јас ли да ви давам информации што треба да ги знаете (во НАТО сте, Русија ви е противник, треба да истражите), јас ли да ви истражувам воени факти за потребите на моќната македонска војска, а? Згора на сѐ, не сте ни благодарни. :cautious:
Ако навистина го изгледаше видеото, има еден дел каде нараторот кажува колку е ефективен рускиот систем кога паметно ќе се употреби, сето тоа што ти го зборуваш. Ама не битно е гомна да се јаде, не да се дискутира
Затоа што не треба многу за да се деси ситуација каде ќе нема сателити... Нема рачиња, нема колачиња. Нема сателити, нема сателитска навигација. :)

Остај сега тоа, да го расчистиме прво моментот каде @Klinton постира старо видео каде ја заебаваат руската армија дека не може прецизно да гаѓа далечи цели заради немање сателитска навигација... 8 месеци потоа, и десетици илјади прецизни гаѓања на терен во Украина потоа, Клинтон ни постира пропагандни срања и се чуди зошто луѓето не ги голтаат. :unsure:
кој ти е дилер? за другар прашувам
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.443
Поени од реакции
40.304
ако ти е искрено прашањето, класифицирани информации се тоа и јас ги немам. Немам појма технички колку добар или лош е. Јас судам по резултати на терен. Резултати од терен покажуваат дека после година дена војна Русија нема воздушна надмоќ. Видеа од руски пропагандни видеа покажуваат дека руски пилоти користат Гармин технологија, па подоцна почнаа да ги замаглуваат. Зошто би користеле Гармин ако се е супер со ГЛОНАСС

Прегледај го приврзокот 360580



јас бев инфантилен а? ц ц ц ц

можеби е тоа вистина, не знам, ама знам дека Русија година дена се мачи со Украина и не им оди најдобро. Сега ти можеш уште едно чудо факти да ми кажеш колку се за никаде украинците, што можеби ќе бидат вистинити, ама тоа не ги пере русите никако.

уште ли таа расипана лента ќе ја вртите? Па година дена помина од специјалнава операција. На Путин сам му се испушти „војната“ му клизна несакајќи. Уште ли со муабетот „ се загреваат, немаат удрено сериозно“
Украинските земјоделци се насобираа тенкови по нивите, они уште се загревале



Ако навистина го изгледаше видеото, има еден дел каде нараторот кажува колку е ефективен рускиот систем кога паметно ќе се употреби, сето тоа што ти го зборуваш. Ама не битно е гомна да се јаде, не да се дискутира

кој ти е дилер? за другар прашувам
каква врска има тоа ако користеле Гармин? Стари авиони се ова, немодернизирани, им треба навигација, нашле тоа што им одговара. Сигурно модерни Су-34 не користат Гармин.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.319
Поени од реакции
31.182
Ама не битно е гомна да се јаде, не да се дискутира

кој ти е дилер? за другар прашувам
Ај бе немој сега со паинт слики да ми мафташ... Постираш старо видео демек руската армија дека не може прецизно да гаѓа далечни цели, нема сателитска навигација. Иако сме сведоци на десетици илјади прецизни гаѓања на терен во Украина.
И дај прибери се, среди си го тонот и односот. Не те доликува како за припадник на Армијата однесување како билмез.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Ај бе немој сега со паинт слики да ми мафташ... Постираш старо видео како руската армија дека не може прецизно да гаѓа далечни цели, нема сателитска навигација. Иако сме сведоци на десетици илјади прецизни гаѓања на терен во Украина.
И дај прибери се, среди си го тонот и односот. Не те доликува како за припадник на Армијата однесување како билмез.
Кој рече дека сум припадник на Армијата, веќе неколку години сум цивил. Те послушаа дека не сум бил креативен и ме избркаа
Автоматски споено мислење:

каква врска има тоа ако користеле Гармин? Стари авиони се ова, немодернизирани, им треба навигација, нашле тоа што им одговара. Сигурно модерни Су-34 не користат Гармин.
Ти благодарам што ми ја потврди поентата
Нема веза брат, у право си
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.319
Поени од реакции
31.182
каква врска има тоа ако користеле Гармин? Стари авиони се ова, немодернизирани, им треба навигација, нашле тоа што им одговара. Сигурно модерни Су-34 не користат Гармин.
Го заебава некој на нет, она се некои стари телефони без ништо и екран од 200х100 пиксели. Ама да де, па Русите немаат ништо па немаат ни смартфони, ти текнува?
А јас па си помислив дека Владе собира стари Гармини од аута, и такви користат. Тие јадните со 40 години стари мобилни се мачат... И пак растураат. Еј замисли да имаа ГПС како Америте, растур ќе правеа.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
уште ли таа расипана лента ќе ја вртите? Па година дена помина од специјалнава операција. На Путин сам му се испушти „војната“ му клизна несакајќи. Уште ли со муабетот „ се загреваат, немаат удрено сериозно“
Украинските земјоделци се насобираа тенкови по нивите, они уште се загревале
Епа штом е толкава силата на Руската армија, не гледам причина во 2023, Русија да не биде на колена. Кинезите без проблем ќе си земат што им треба, Турците исто, Бугарите ќе искористат и тие нешто. :D

Дај стварно ти се молам, зар серизно веруваш ова е потенцијалот Руската армија и дека вака би водела војна некоја воена сила.... Ок е навијачки, ама ако воено образован вака тврди, тогаш појасни ми се постовите од останатите, кој од ред алерт, кој од филмови, кој од муабети пред кооперација.

99% сум сигурен дека ти и Тенеке наредна година невиден сеир ќе јадете, слично на топчестите верници во корона темата.

Кој рече дека сум припадник на Армијата, веќе неколку години сум цивил. Те послушаа дека не сум бил креативен и ме избркаа
Ако сакаш да ги тужиш за неисплатени дневници и сл, кажи, ќе најдеме начин :D
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
можеби е тоа вистина, не знам, ама знам дека Русија година дена се мачи со Украина и не им оди најдобро. Сега ти можеш уште едно чудо факти да ми кажеш колку се за никаде украинците, што можеби ќе бидат вистинити, ама тоа не ги пере русите никако.
А како ќе постигнат воздушна супериорност кога украинците користат US авакси како радари у комбинација со с 300 и други системи, како и едно чудо стингери и слични заебанции.
Ај ти направи сценарио каде русите би постигнале воздушна супериорност а при тоа да нe им сјебат пола сателити и неколку авакси, потруди се жити кариера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom