Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.255
Поени од реакции
37.022
Со колку Украинци си зборнал да знаеш од кого бегаат? Овде веќе пристигнуваат во голема бројка, друго кажуваат од тебе. Кому да се верува?
...а бе види и овде пристигнуваат во голема бројка, ама самоиницијативно, Бујар Османи замале од повторување јавно дека организира МКД влада пренесување на наши државјани од Украина, а ние го слушаме ли го слушаме секој ден, ама ете самите си дојдоа, никаде не биле сопрени освен од нашите на граница барајќи им зелен картон и 50 евра,

...Бујар Османи замале од повторување (да не пишам од лажење) дека државата одели не знам колку пари милион евра ли, за прифаќање и сместување на украински бегалци по хотели и одморалишта, тоа само бош муабет за јавноста, ете ги во Охрид бегалците плаќаат однапред за два месеци кирија по 250 евра за сместување од сопствен џеп,

...но морам да замерам дека тоа не се случува и со актуелните муслимански мигранти кои со бесплатни авионски транспорт се пренесувале секоја недела сместувајќи ги во хотели, веќе ниту кажуваат колку такви мигранти пристигнале, а богами може уште пристигнуваат.
Lol sporedbava

Us vlegoa vo Iraq so laga deka Sadam Husein imal oruzje za masovno unistuvanje, od druga strana Rusija stiti svoe Rusko naselenie vo Ukraina. Rusija bese dovolno trpeliva site ovie godini da se najde resenie, Ukraina da gi trgne nazi grupive sto pukaa redovno vrz Doneck ama nisto od toa. Imase obid na Zelenski da trgne del od tie grupi imas duri i video koga gi poseti na frontot, ama bese klasicno odjeban od istite za taa namera.. verojatno i se plasi od niv a i slatki se amerikanskite pari na koi im odgovara bratski narodo da se tepaat izmegju sebe.
...нацртај му и мапа за да види каде е УСА и каде е Ирак, каде е Русија и каде Украина, може ќе разбере нешто!
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.880
Ајде баш да видиме. Јас некако сум подготвен да се кладам дека ќе пуштиме војска и ние.
Ако можеш 10 души војска да наречеш.
Автоматски споено мислење:

Доколку на сегашното место на Русија беше Кина, ако се воведеа санкции кон Кина, ќе имаше длабоки импликации на економиите на државите од западниот свет, посебно Америка, што неверувам дека воопшто овие држави би пробале да воведат некакви санкции, небаре санкциите досега на Америка кон Кина испаднаа полоши за Америка него за Кина.
А со овие санкции нема економски импликации западниот свет?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.373
Поени од реакции
18.263
Нападот во Белгород колку и да изгледа луд и Украина не го признава најверојатно е извршен заради:

1. Најбитно е краткорочно спречување за регрупирање на трупите кои се повлекуваат од Украина. Уништување на цистерните со гориво и претходно магацинот со муниција ќе ја забави логистиката, а со тоа влегување на тие трупи во битка за Донбас за неколку дена.
2. Изведување на ваква акција бара прилично голема прецизност, што му дава на знаеење на русите и посебно руските војници дека не се заебанција Украинците. Значи психолошки карактер, кога се на фронт, затоа што званично русите тврдат дека Украина нема авијација :D
3. Мораат русите да ја зголемата безбедноста во пограничните региони, а тоа значи одвлекување на внимание и повеќе војници во тие места.

И најбитно е ТРОЛАЊЕТО кое му го прават Украинците, затоа што му прават исто што правеа Русите со Крим. Не сме ние и не знаеме што ви се случува во вашата држава :pos:
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.636
Поени од реакции
12.562
Кружат новости дека Шулц на средината од Фебруари му предложил на Зелински да се откаже од идеата Украина да пристапи во НАТО и да се согласи на воена неутралност во рамките на широка европска сфера на безбедност помеѓу Европа и Русија. Зелински го одбил тој предлог според Wall Street Journal.

Ако е точно ова, се расчистуваат некои сомнежи за целта на воената интервенција на Русија, доколку постоеа до сега.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.621
Поени од реакции
7.248
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.479
Поени од реакции
22.087
Јас мислам после овој твој пост најубаво да немаш никакво право на мислење за оваа тема и општо за геополитика. Остани си на таа темата за педерлукот, барем таму помалку зелени трескаш.
Не сме во Путинова Русија да им се забрани мислења на членови. Ако не ти чини игнор.
Автоматски споено мислење:

Кружат новости дека Шулц на средината од Фебруари му предложил на Зелински да се откаже од идеата Украина да пристапи во НАТО и да се согласи на воена неутралност во рамките на широка европска сфера на безбедност помеѓу Европа и Русија. Зелински го одбил тој предлог според Wall Street Journal.

Ако е точно ова, се расчистуваат некои сомнежи за целта на воената интервенција на Русија, доколку постоеа до сега.
На пример?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Не сме во Путинова Русија да им се забрани мислења на членови. Ако не ти чини игнор.
Автоматски споено мислење:


На пример?
Na primer Ukrite so SAD sakale prvi na Donbas da napadnat...
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.479
Поени од реакции
22.087
Na primer Ukrite so SAD sakale prvi na Donbas da napadnat...
Можеби за некоја година кога ќе беа доволно спремни, што е тотално разбирливо да сакаш да вратиш контрола над своја територија. Ама не дека сега побрзо ќе се десеше.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.329
Поени од реакции
11.173
Можеби за некоја година кога ќе беа доволно спремни, што е тотално разбирливо да сакаш да вратиш контрола над своја територија. Ама не дека сега побрзо ќе се десеше.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да гледаме реално на работите Русите мораа војно да интервенираат во Украина, бидејќи да не се лажеме Русите во Донбас ги очекуваше истото она сценарио кое го искусија Србите во Хрватска, каде што цело едно малцинство буквално исчезна од лицето на земјата т.е. беше протерано од своите многувековни огништа Далмација, Лика, Кордун, Банија, Славонија...
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.491
Поени од реакции
3.227
Ми се чини дека ти личиш спремен да ми одговориш.

Русија реши да ја нападне Украина заради свои стратешки интереси. Гинат луѓе, избркани од домови, деструкција и све што иде пропратно.
Оправдување за тоа е тешко да се даде, бидејќи, во крајна линија, гинат луѓе. Тешко е да си на страната на агресорот.

Исто така САД заради заштита на свои стратешки интереси реши да нападне неколку држави (на Србија и територија и отцепи). Гинеа луѓе, беа избркани од дома и тн.
Како што Саудиска Арабија истото го направи.

Прашањето (на кое никој не ми дава одговор) е - Што ја прави разликата од аспект на меѓународното право, од аспект на етика и од било каков аспект, за сега денес ние ја бојкотираме Русија, ги прекинеме сите врски со неа, го откажуваме дури и Чајковски и Гагарин?
Зошто ама баш ништо од тоа не применивме врз САД кога ја напаѓаа [пиши која сакаш од двесетте земји кои ги нападнаа и им извршија инвазија или им отцепија територија] ?
Ни јота од овие санкции кон Русија кои ги преземаме?

Зошто нашата реакција баш во овој случај треба да биде толку многу пофлагрантна?
Нека стои оваа тука како дел од одговорот...публиката се смее,ми делува како стенд ап а сценариото и не е така смешно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom