Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.039
Поени од реакции
9.218
Поверни се Србите кон РФ, значи јужна бановина е поверојатно. :)
Пола - пола?

Ок, шала на страна нема шанси Русите да припарат наваму. Прашање е и Украина како ќе заврши.

Него, голем проблем ќе има и Европа.

Русија и Украина снабдуваа 30% од житото кое ја храни планетата. Ако почне да гладува Африка ке биде весело ако тргнат 100 - 200 милиони Нгубуа и Мбунги накај Е.У.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Пола - пола?

Ок, шала на страна нема шанси Русите да припарат наваму. Прашање е и Украина како ќе заврши.

Него, голем проблем ќе има и Европа.

Русија и Украина снабдуваа 30% од житото кое ја храни планетата. Ако почне да гладува Африка ке биде весело ако тргнат 100 - 200 милиони Нгубуа и Мбунги накај Е.У.
РФ си има фокус на Украина, мене ми се малку смешни и Србите шо им се разбуди некакв надеж за Косово.
Туку да, фокус на кризата, она е клучна и мислам дека е целта на целава ситуација.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.297
Поени од реакции
1.802
Што е работава исчезнуваат луѓе по форумов, да не ги јаде помрачина, јамајка каде е?
И мене ако ме банират, ќе останат само бандеровци, учк...:pos:
Изчезнуват сајтови, се гасат VPN, за уште месец западот ќе се изолира сосема од Русија и истокот. Глад, студ, само геј паради ќе правиме, светли европски вредности.
Тазе кадри од ослободувањето на Мариопул.

Фурсов, виша Геополитика, за сите, што ни готват следните години


Немам телевизор, ама како што идат работиве треба да се купи, со сателитна антена насочена на исток, иначе ќе не вратат во средновековието, многу се засилува пропаганда, цензура, бандеровци, света инквизиција...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.799
Поени од реакции
5.461
Кико, кико, пак ти со икономијата. Кога Русија или Северна Кореа ќе ти фрлат нуклеарка што ќе стопи се околу тебе, икономијата нема на ум да ти падне.
Нуклеарки нема да паднат никаде, ич да не се секираш. Ниту УСА, ниту Русија ниту па тој паљачото од Северна Кореја некогаш ќе употреби нуклеарка.

Нуклеарките се железо, а чуму ти се нуклеарки ако немаш леб да јадиш? Железото не се јади...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.080
Поени од реакции
41.373
Нуклеарки нема да паднат никаде, ич да не се секираш. Ниту УСА, ниту Русија ниту па тој паљачото од Северна Кореја некогаш ќе употреби нуклеарка.

Нуклеарките се железо, а чуму ти се нуклеарки ако немаш леб да јадиш? Железото не се јади...
Кико Кико, некои работи не можат да се купат со лубриканти како тука во Европа и Америка. Вие тоа треба да го разберете и така ќе избегнеме војни како Украина и било каде во светов.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.799
Поени од реакции
5.461
Што е работава исчезнуваат луѓе по форумов, да не ги јаде помрачина, јамајка каде е?
Со тетин му бунари копа. Кај што живее, биле забележани агенти на МИ6 ќе му ја кинеле водата, мора да се снајди некако.

Изчезнуват сајтови, се гасат VPN, за уште месец западот ќе се изолира сосема од Русија и истокот.
Западот ќе се изолира од Русија. Хахахаххахаа што е убаво вака кога некој ќе ти го разубави денот, и кога ќе те направи онака искрено од душа да се насмееш. Фала ти. Мене искрено да ти кажам ми недостига кнез со неговите известувања.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.799
Поени од реакции
5.461
Кико Кико, некои работи не можат да се купат со лубриканти како тука во Европа и Америка. Вие тоа треба да го разберете и така ќе избегнеме војни како Украина и било каде во светов.
Рон, Рон, опсесија ти се лубрикантите бре човече. Уште малку ќе помислам дека од што патиш за женско тело, ќе почниш од по дрва гол само по капут да му излегуваш на 50 годишни госпоѓи. Секој пост лубриканти спомнуваш, толку ли те тепале во училиште бе уште трауми имаш, и затоа вака си напален на Лукашенко стајл водачи? Претежно, докажано е дека кога си тепан во школо, и како мал, кога ќе порасниш афинитет кон диктатори пројавуваш. Ете ти си типичен доказ за тоа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.051
Поени од реакции
24.034
Големината на државата нема врска. Русија е поголема од Италија 50 пати, а економијата му е иста.

Индија пример беше Холандска колонија, а колкава е Холандија колкава е Британија. Многу е битно парите кај се, таму е и моќта. Реалноста е таа.

Економијата само на Германија споредена со таа на Русија, беше едно трипати поголема пред инвазијата на Русија, а неспоредливо со цела ЕУ, да не зборуваме за УСА итн.
ekonomijata na ger i taa na eu moze rusija da ja lansira u svemir za pomalku od 5 minuti... toa e vistinska mok... sve drugo e mocanje pod prozor i beganje so nadez bate (usa) ke ne brani...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.080
Поени од реакции
41.373
Рон, Рон, опсесија ти се лубрикантите бре човече. Уште малку ќе помислам дека од што патиш за женско тело, ќе почниш од по дрва гол само по капут да му излегуваш на 50 годишни госпоѓи. Секој пост лубриканти спомнуваш, толку ли те тепале во училиште бе уште трауми имаш, и затоа вака си напален на Лукашенко стајл водачи? Претежно, докажано е дека кога си тепан во школо, и како мал, кога ќе порасниш афинитет кон диктатори пројавуваш. Ете ти си типичен доказ за тоа.
тоа зборче е одличен опис за таквите како тебе. Затоа го користам иначе. Иначе вие не разбирате дека не секоја држава сака демократија или тоа вашето сфаќање на демократија. Толку војни пројдоа Ирак, Либија, Сирија, Украина и пак репетитовното мавање со глава у ѕид. Вие сакате да го обликувате светот али он не сака. Затоа боље е да се држите до границите за да прекине страдањето.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.464
Поени од реакции
22.062
И кого ќе бомбардираат со тактичко атомско оружје?
I kogo ke bombardiraat voopsto so atomski bombi? Samata moznost ti dava povekje opcii, neli. Rusija da nemase atomski bombi prasanje e dali ke imase vojna odnosno dali taa vekje ke bese zavrsena. Oti drzavi stremat po atomska bomba? Za da ja pustat?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.933
Поени од реакции
9.179
Економски неисплатливо да праќаш авион од 150 милиони за да лупне тактичка нуклеарка која може да ја носи стелт крстосувачка ракета од 1 милион.
Автоматски споено мислење:

I kogo ke bombardiraat voopsto so atomski bombi? Samata moznost ti dava povekje opcii, neli. Rusija da nemase atomski bombi prasanje e dali ke imase vojna odnosno dali taa vekje ke bese zavrsena. Oti drzavi stremat po atomska bomba? Za da ja pustat?
Најверојатно мешаш стратешко со тактичко наоружување....тактички може да користат нуклеарки само САД, Русија и до негде Кина, никој друг.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.655
Поени од реакции
32.717

Kajgana Shop

На врв Bottom