Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.367
Поени од реакции
17.498

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Зеленски ти е ист како Мандарин од "Iron man"!
Џанка легната, нашмркана во некој подрум што нема додир со реалноста. По потреба го вадат два пати у денот пред камери, му облекуваат маслинеста маичка и му уклучуваат идиот да чита!
Проблемот е што кај нас воопшто се дозволи да работата стигне до таму да шака качаци со интелигенција на пластична виљушка успеаа да го довлечкаат државниот врв на преговарачка маса. Но тоа е друга тема...

Зеленски не знам што лик е, но претпоставувам дека сака да ја води Украјина кон западот што е логично ако се има предвид дека Украјина била под руска власт со векови, а од 1992-2014 имаа проруска власт. Освен поефтин гас и не добија нешто повеќе, на тие услови да бидат земја со најнизок стандард во Европа е навистина трагично. Западот може давал некои ветувања што не ги знаеме, можеби немало ништо официјално, но сепак денес ја помагаат Украјина со оружје и обука.
Има во позадина нешто нејасно во целава прича, ќе се дознае некогаш по 10-15-20 години веројатно, сега е војната во тек и тешко е да се каже било што дефинитивно.
Украина можеше да биде швицарска на истокот... се што требаше е да го испочитуваат договорот од минск и да намалат со трупањето на оружјето и да си средат со тие азовци и слични паравоени групи... можеше да ја користи русија како пријател и нивните евтини енергенси и да си биде членка на еу но не и на нато. Поубава опција нема никогш да добијат ажа сега изгледа тоа им е недостижно за у блиска а можда и по далечна иднина
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Украина можеше да биде швицарска на истокот... се што требаше е да го испочитуваат договорот од минск и да намалат со трупањето на оружјето и да си средат со тие азовци и слични паравоени групи... можеше да ја користи русија како пријател и нивните евтини енергенси и да си биде членка на еу но не и на нато. Поубава опција нема никогш да добијат ажа сега изгледа тоа им е недостижно за у блиска а можда и по далечна иднина
Па тоа сите го викаме...

Е арно ама кога ќе склучиш пакт со ѓаволот...
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
366
Поени од реакции
247
Како знаеш?
Неколку факе видеа као канцеларијата со слика додека да седне после одма седнат нема слика , второ посетата на болницата трето во рамштајн е во германија кај што факе невс пропагандата си ја врши работата.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Па тоа сите го викаме...

Е арно ама кога ќе склучиш пакт со ѓаволот...
Немој да мислиш само дека ние сме шоасални... бетер сме.... кај нив народот е поделен про руски т.е источниот дел и про еу т.е западот... лај нас сме поделени ама баш на секое ниво. Иаме вмрОВЦИ и комуњари бањати небањати патриоти и северџани вакцинирани и не вакцинирани.... ние сме феномен дури и со протести и контра протести :place: со една шака луѓе ко нас може кој сака к.р да си игра како и што прават реално. А рељлно неаме ништо да понудиме... добриот кадар кој што ни беше како единствена опција разбега по светот па сега ни за такво не сме.... реалноста е таа јбг
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Да имаа допир со реалноста немаше да мислат дека купувањето на F-35 е паметна одлука.

Итн, итн...

Toa што Америте успеваат да продадат ваков авион не е ништо друго освен рекет... И глупи гласачи во клиент државите, кои појма немаат за што се трошат спичкуваат парите од даноците што им ги преплаќаат... Конкретно, за Русија и другите држави кои САД ги малтретираат - нема подобра работа од опремување на непријателот со F-35 и корупцијата што ја наметнува американскиот MIC.
Хахахахаахах

Друже 24 саата ја гориш темава, па сеа и воена техника од западот не била добра..
Ти, јамајка , птица селица и лидерот Бачето сте како Ленин на ноќни волци он јавно вие на форуми битка терате….



https://www.airforcemag.com/f-35-production-set-156-per-year-until-completion/ 121 авион произведен во 2020
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.039
Поени од реакции
9.218
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.464
Поени од реакции
22.062
Хахахахаахах

Друже 24 саата ја гориш темава, па сеа и воена техника од западот не била добра..
Ти, јамајка , птица селица и лидерот Бачето сте како Ленин на ноќни волци он јавно вие на форуми битка терате….



https://www.airforcemag.com/f-35-production-set-156-per-year-until-completion/ 121 авион произведен во 2020
Ne deka nema i slabosti ama so ogled na toa sega sto imaat definitivno e napredok plus tie se sposobni da prenesat atomski bombi vo slucaj da potreba. Inace planirat 35 da kupat. A toa deka e prevara e dobro da se znae, fala na clenot za informacijata. Kako gi ubedija Svajcarcite da kupat 36 ne bi komentiral. Valjda i niv gi izlazale.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ne deka nema i slabosti ama so ogled na toa sega sto imaat definitivno e napredok plus tie se sposobni da prenesat atomski bombi vo slucaj da potreba. Inace planirat 35 da kupat. A toa deka e prevara e dobro da se znae, fala na clenot za informacijata. Kako gi ubedija Svajcarcite da kupat 36 ne bi komentiral. Valjda i niv gi izlazale.

Зирни го ова.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Неколку факе видеа као канцеларијата со слика додека да седне после одма седнат нема слика , второ посетата на болницата трето во рамштајн е во германија кај што факе невс пропагандата си ја врши работата.
Значи всушност појма немаш каде е, ама битно од доверливи извори знаеш дека е во Рамштајн, Германија.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522

Kajgana Shop

На врв Bottom