Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    680
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Така е Дарди, ама џабе брат, не е ова Србија па да дојде Америка и да ја среди. Треба да земеш пушката и ти лично да одиш таму да ја браниш демократијата. Тоа барем им го должиш на САД.
Автоматски споено мислење:


Ништо бе, да те информирам само јас. Пошто гледам дека љубиш да си информиран. Иначе треба да му се придружиш на Дарди, да се подсетите на старата калимера, па и да се подсетите дека вашите дедовци во старите денови како го буткале источниот фронт..
Па и ти треба да одиш, со искуство, дефинитивно и требаш на славјанството да се бори против империјалистичното зло, е сега ќе имаш чеченци соборци ама ништо не е тоа за светата борба за мулти поларен свет посакувана од диктаторска Русија и диктаторска Кина каде не е сменета власта од минатиот милениум.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.025
Поени од реакции
8.587
Па и ти треба да одиш, со искуство, дефинитивно и требаш на славјанството да се бори против империјалистичното зло, е сега ќе имаш чеченци соборци ама ништо не е тоа за светата борба за мулти поларен свет посакувана од диктаторска Русија и диктаторска Кина каде не е сменета власта од минатиот милениум.
Го заборави демократски Северџан, каде што владеачката ДУИ не е сменета веќе 20 години.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Ни на крај памет не ми е да поверувам дека една посветена евро-атланска сила каква што е Бугарија би направила вакво нешто и би забила нож в грб на европската сплотеност во најцрните моменти.
Дали ти сакаш да ми кажеш дека немаме избор и дека ќе мораме да даваме пари со кои ќе се финансира руската агресија?!?! :shok2:

Јас одбивам да поверувам во ова. Особено кога таа информација ми доаѓа од страна на некој кој е далеку поблизок од мене, до ЕУ и европските идеали.
Таа реченица за финансите и руската агресиjа Баjден jа кажа. Му се може да биде курназ кога САД имат неспоредливо поголем простор за маневри од Европа. Друга работа е што во ЕУ нема каj сите земjи-членки конзенсус дали да бидат ставени санкции за увоз и на руски гас, и на нафта. Актуелната бугарска влада да би можела би користила алтернативи. Меѓутоа после толкав период на зависност баjаги време ќе биде потребно додека се обезбедат нови траси што ќе ги им носат на европските држави неопходните количини и така еднаш засекогаш да се прекине со Русите.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.025
Поени од реакции
8.587
Проруската власт е сменета, добри сме.
Сменета со проарапска? Велиш, Европа наместо да купува од диктаторска Русија гас и фосилни горива, отсега па натаму, ќе се снабдува од демократските Катар и Саудиска Арабија?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
283
Поени од реакции
443
Сите пишуват за загубите на русиве, колку војници тенкови хеликоптери уништени а до сеа нигде инфо за загубите на Украинска страна. Некој да прати линк
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Сменета со проарапска? Велиш, Европа наместо да купува од диктаторска Русија гас и фосилни горива, отсега па натаму, ќе се снабдува од демократските Катар и Саудиска Арабија?
Не, за нафтата не сум сложен, кој ја има поефтината од таму треба да земеме, Лукоил е една од тие бензински кои не престанаа да работат пред поскапувањата, што е за почит.
Секако декларативно ќе викам не на руска нафта.
Иначе и на Катар и СА треба да им се прави демократизација, некогаш што поскоро.
Автоматски споено мислење:

Ke dojde Apasiev na vlast, samo prasanje na vreme e .. Ke ima besenje..
Треба да викаш ако дојде Левица на власт, вака не личи...
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Па и ти треба да одиш, со искуство, дефинитивно и требаш на славјанството да се бори против империјалистичното зло, е сега ќе имаш чеченци соборци ама ништо не е тоа за светата борба за мулти поларен свет посакувана од диктаторска Русија и диктаторска Кина каде не е сменета власта од минатиот милениум.
Ама сеа да сме реални и во Сад 5 луѓе се вртат 50 год. Буш стари, млади, Клинтоновци и Бајден. Кога не се оретседатели во топ 5 ешалон сигурно се.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Joining in western bear-poking operations is not a wise move for Poland. As it stands the NATO forces currently in country would do little to help in any conflict with Russia and Belarus. Who will come to Poland’s aid when half the 82nd airborne in Rzeszow get wiped out and Biden blinks and craps his diapers? Latvia, Montenegro, and Estonia could send a few dozen men, or perhaps it will be the fierce army of Northern Macedonia who save Poland.

:lolzz: :lolzz:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.082
Поени од реакции
10.806
Мекдоналдс ги затвора рестораните во Русија, но ќе продолжи да ги плаќа вработените да седат дома... или да одат да војуваат во Украина ако сакаат... Во секој случај двојна услуга му прават на Путин затоа што знаат дека не можат да си дозволат повторно да треба да вработуваат 62.000 луѓе... Тешки лицемери се западњациве у пичку матер... (n)
Под притисок на америчката влада за да не попијат опструкции плус рачунај народов ке ги плука така да компаниите се приморани а не дека на нив им е дојдено до Украина и ке пуштат низ вода толкав пазар


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Сите пишуват за загубите на русиве, колку војници тенкови хеликоптери уништени а до сеа нигде инфо за загубите на Украинска страна. Некој да прати линк
Која Украинска страна? За Украина се борат цивили со ленти и молотови и странски доброволци.

П.С Ако прашуваш за Армијата, прегазена беше уште првите неколку дена.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
@Таксист што е смешно, си ја прочитал биографијава на човеков?
Бил ценет аналитичар за ФОКС, ама терал по негово и контра нив и сега не е по телевизии.
Не знам што е смешно? Човеков е биден советник на амерички генерал, не на Славјанка.



Military background[edit]
Ritter was born into a military family in 1961 in Gainesville, Florida. He graduated from Kaiserslautern American High School in Kaiserslautern, Germany in 1979, and later from Franklin and Marshall College in Lancaster, Pennsylvania, with a Bachelor of Arts in the history of the Soviet Union and departmental honors. In 1980 he served in the U.S. Army as a private. Then in May 1984 he was commissioned as an intelligence officer in the United States Marine Corps. He served in this capacity for about 12 years.[4] He served as the lead analyst for the Marine Corps Rapid Deployment Force concerning the Soviet invasion of Afghanistan and the Iran–Iraq War. Ritter's academic work focused on the Basmachi resistance movement in Soviet Central Asia during the 1920s and 1930s, and on the Basmachi commanders Fazail Maksum and Ibrahim Bek.[5][6] During Desert Storm, he served as a ballistic missile advisor to General Norman Schwarzkopf. Ritter later worked as a security and military consultant for the Fox News network. Ritter also had "a long relationship [...] of an official nature" with the UK's foreign intelligence spy agency MI6 according to an interview he gave to Democracy Now! in 2003.[7]
Weapons inspector[edit]
Ritter "ran intelligence operations for the United Nations"[7] from 1991 to 1998 as a United Nations weapons inspector in Iraq in the United Nations Special Commission (UNSCOM), which was charged with finding and destroying all weapons of mass destruction and WMD-related manufacturing capabilities in Iraq. He was chief inspector in fourteen of the more than thirty inspection missions in which he participated.
Ritter was amongst a group of UNSCOM weapons inspectors that regularly took Lockheed U-2 imagery to Israel for analysis, as UNSCOM was not getting sufficient analysis assistance from the U.S. and UK. This was authorized by UNSCOM, the U.S. U-2 having been loaned to UNSCOM, but caused Ritter to be subjected to criticism and investigation by U.S. authorities. Iraq protested about the supply of such information to Israel.[8
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.098
Поени од реакции
4.878
Под притисок на америчката влада за да не попијат опструкции плус рачунај народов ке ги плука така да компаниите се приморани а не дека на нив им е дојдено до Украина и ке пуштат низ вода толкав пазар


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ова е веќе отворено непријателство кон светилникот на демократијата САД и демократијата како најдобар систем за ....
Сите знаеме дека американската влада никогаш не се служи со такви диктаторски механизми а уште помалку да врши притисок, туку дека се е предмет на демократија и сите одлуки се транспарентни и се носат демократски.
молам да се престане со непријателски напади против нашиот единствен пат!
Автоматски споено мислење:

@Таксист што е смешно, си ја прочитал биографијава на човеков?
Бил ценет аналитичар за ФОКС, ама терал по негово и контра нив и сега не е по телевизии.
Не знам што е смешно? Човеков е биден советник на амерички генерал, не на Славјанка.



Military background[edit]
Ritter was born into a military family in 1961 in Gainesville, Florida. He graduated from Kaiserslautern American High School in Kaiserslautern, Germany in 1979, and later from Franklin and Marshall College in Lancaster, Pennsylvania, with a Bachelor of Arts in the history of the Soviet Union and departmental honors. In 1980 he served in the U.S. Army as a private. Then in May 1984 he was commissioned as an intelligence officer in the United States Marine Corps. He served in this capacity for about 12 years.[4] He served as the lead analyst for the Marine Corps Rapid Deployment Force concerning the Soviet invasion of Afghanistan and the Iran–Iraq War. Ritter's academic work focused on the Basmachi resistance movement in Soviet Central Asia during the 1920s and 1930s, and on the Basmachi commanders Fazail Maksum and Ibrahim Bek.[5][6] During Desert Storm, he served as a ballistic missile advisor to General Norman Schwarzkopf. Ritter later worked as a security and military consultant for the Fox News network. Ritter also had "a long relationship [...] of an official nature" with the UK's foreign intelligence spy agency MI6 according to an interview he gave to Democracy Now! in 2003.[7]
Weapons inspector[edit]
Ritter "ran intelligence operations for the United Nations"[7] from 1991 to 1998 as a United Nations weapons inspector in Iraq in the United Nations Special Commission (UNSCOM), which was charged with finding and destroying all weapons of mass destruction and WMD-related manufacturing capabilities in Iraq. He was chief inspector in fourteen of the more than thirty inspection missions in which he participated.
Ritter was amongst a group of UNSCOM weapons inspectors that regularly took Lockheed U-2 imagery to Israel for analysis, as UNSCOM was not getting sufficient analysis assistance from the U.S. and UK. This was authorized by UNSCOM, the U.S. U-2 having been loaned to UNSCOM, but caused Ritter to be subjected to criticism and investigation by U.S. authorities. Iraq protested about the supply of such information to Israel.[8
Смешно е тоа што веќе сум го гледал пропагандниот прилог и видов за што се работи.
Ако ти гледаш на работите од аспект на холивудските мантри, имаш право со свој камен по своја глава, ама дозволи да има и поинакви видувања.

П.С.
И не знам што имаш против смеењето, па општо е познато дека е тоа добро за многу нешта.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.720
Поени од реакции
8.760
А Украина?
Она не си го гледа својот двор, него баш Русија.
У чиј двор се дешавките?
Русија е суперсила и нејзиниот двор е Украина, и територијално и како население. У нејзин двор се случува нешто што е насочено контра иднината и опстанокот на Русија, тоа е потврдено секаде од аналитичари и геостратези а верувам дека имаат и директни сознанија за тоа и Русите за план за тотално уништување на Русија од страна на САД. Нејзин двор они си третираат дека се што не било окупирано од НАТО до 1997, пази окупирано намерно кажувам. Македонија спаѓа исто како окупирана територија. Тоа што е направено мајмунски и скоро без сила не го става во друга категорија.
Мене ми е жал за сите жртви, и војници и цивили....они мислат дека си го бранат суверенитетот и за нив тоа е вистината. Фала Богу русиве се екстремно претпазливи, по цена на нивни жртви во бирање цели и избегнување масивно гранатирање и бомбардирање нешто што британците го правеа во WW2 да речеме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom