Презиме - моето, твоето или двете?

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Системот во кој што живееме :) Он вика дека ќе го носат на таткото презимето:smir:
Извадок од Закон за лично име:

Член 3
Личното име на детето го определуваат родителите спогодбено.
Презимето на детето се определува според презимето на еден или двата родитела, освен ако родителите не определат детето да носи некое друго презиме.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Извадок од Закон за лично име:

Член 3
Личното име на детето го определуваат родителите спогодбено.
Презимето на детето се определува според презимето на еден или двата родитела, освен ако родителите не определат детето да носи некое друго презиме.
Ова значи дека постои можност детето да биде на мое презиме?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Постои можност да го крстите и Али Баба, па баба да му биде презиме иако ти се презиваш Стојановска а тој Трајковски. Ама традиционалсти ко што сме, никој не сака да влезе во дуел со стариот на кој “му ја прекинуваш лозата“ :tapp: Опинци стари.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Него, кој е доволно будала сега да менува презиме, кога е тепачка во пасошко? Прво треба да чека за нов извод, па за нова лична карта, па за нов пасош, и тоа за се по двапати, и за давање и за зимање. И нема патување прекуграница за меден месец, пошто служење со документи со непроменето презиме е нелегално и се казнува според Член 8 од Законот за лично име.

Член 8
Со парична казна од една петина до една половина од плата ќе се казни за прекршок лице кое не се служи со личното име што му е запишано во матичната книга на родените (членот 1 став 2 на овој закон).

и, шо бара бе тема во Љубов и Секс?

Ова значи дека постои можност детето да биде на мое презиме?
Уф не знам, ја ко што го читам законов така изгледа. Најубаво е некој правник да си каже.

Јас имам теорија дека секогаш татковците одат да ги заведат децата во книга на родени или како и да се вика таа, пошто нели мајката дома седи 40 дена... и од таму потекнува стандардот за наследување на татковото презиме за децата.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ја коа ке се женам ке инсистирам жена ми да го превзеде моето презиме.. едно машко сум у цела фамилија и треба да продужам рпезиме. друго.. не сум видел до сеа некој да има презиме ко моето..
и една работа ми е несватлива т.е малку чудна..
замислете на приемр двајцва се венчаат и имаат презимиња А Б да речеме.. детето се презива А Б... понатака.. детето порастува и доаѓа момент кога треба да се мажи жени и продилжува она превземање на презиме од другата страна и задржување на своето па после имате ИМЕ некое си и презиме А Б В Г.. и така натака.. и до кога? до каде ?
 
H

^HITMAN^

Гостин
Вистинското место за темава е подфорумот Дом и Семејство, што би било далеку посоодветно. Овде нема ништо поврзано со љубов а уште помалку со секс.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Би го задржала своето, но можеби би го додала презимето на маж ми. :toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Џанам трите. Кое презиме во тој случај ќе земе дете чија мајка веќе има две презимиња? Од мајката или од двајцата? Тука влегува во комбинација и татко со две презимиња (едно од сопругата едно свое или едно од мајка му едно од татко му) И следната генерација, степ 2?...Тоа со продолжување лоза е можна комбинација на клетки од измиксирана птица, пошто следната генерација може презимето да се прекине, а за да не се прекине треба и двете да стојат, така две по две... колкави ли Л.К. имаат мексиканците :nesvest:

У секој случај со 2 презимиња после една-две генерации ќе се усложни.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Џанам трите. Кое презиме во тој случај ќе земе дете чија мајка веќе има две презимиња? Од мајката или од двајцата? Тука влегува во комбинација и татко со две презимиња (едно од сопругата едно свое или едно од мајка му едно од татко му) И следната генерација, степ 2?...Тоа со продолжување лоза е можна комбинација на клетки од измиксирана птица, пошто следната генерација може презимето да се прекине, а за да не се прекине треба и двете да стојат, така две по две... колкави ли Л.К. имаат мексиканците :nesvest:

У секој случај со 2 презимиња после една-две генерации ќе се усложни.
Мама има 2 презимиња а јас го имам презимето на тато а не носам 2 презимиња.Т.е тато не ни ја питал мама кое презиме ке го носам неговото ми го лупнал.А кога ке имам 18 ке си го сменам презимето и ке го земам тоа на мама бидејки е поубаво и поретко(а мразам си го оваа презиме).И кога ке се мажам ке го додадам презимето на маж ми(а ке го задржам моето).А децата наши ке носат презиме по договор на маж ми и јас.На пр ако имаме 2 деца едното ке го носе мојто презиме а другото на маж ми.И не....нема да имаат 2 презимиња.

Мама има 2 презимиња а јас го имам презимето на тато а не носам 2 презимиња.Т.е тато не ни ја питал мама кое презиме ке го носам неговото ми го лупнал.А кога ке имам 18 ке си го сменам презимето и ке го земам тоа на мама бидејки е поубаво и поретко(а мразам си го оваа презиме).И кога ке се мажам ке го додадам презимето на маж ми(а ке го задржам моето).А децата наши ке носат презиме по договор на маж ми и јас.На пр ако имаме 2 деца едното ке го носе мојто презиме а другото на маж ми.И не....нема да имаат 2 презимиња.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
А шо ако имате три?
Башка низ живот...двајца браќа, -хм, сретнав еден човек, исто презиме ко твоето, од иста населба...кога ќе се потсетам на презимето дури и личи со тебе, некои црти...
- Акхм, ХХ, даа, брат ми е. Ова она...
Ферштензи? фамилиите, лозите, племињата во крајна рака...покрај сложените одлуки кое чие презиме или чии 2 презимиња ќе носи...

Енивеј, твој избор.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
149
Поени од реакции
7
За жените: Дали после венчањето ќе го задржите вашето презиме или веќе (не) сте го задржале?
За мажите: Дали вие би го зеле презимето од жената, доколку ви е ( да не речам ) глупо или смешно?

Кај нас ко по обичај ние го земаме презимето на мажот, а ретко која си го задржува своето. Мене некако ми е глупо после толку години живот да морам да се презивам поинаку, што знам..
Кога ќе се венчам ќе си го задржам моето шо сака нека е.:wink:

Вие би го задржале, веќе сте го заджале, криво вие што не сте го задржале..!?:icon_roll
Jas koga se omaziv hem go vzeh imeto na maza mi hem go zadrzav svoeto i sega imam 4 imena kato megu tretoto ( moeto ) i cetvrtoto ( na maza mi ) ima -.Deteto si nosi imeto na tatko si.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Со оглед дека во последно време секој втор брак завршува со развод најпаметно е да си го задржи секој своето презиме, зашто да се прават трошоци :tv:
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.720
Поени од реакции
11.938
Секој своето, небитна работа, најбитно е:sekss:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom