Предлози и свое видување на актуелните фотки на натпреварот!

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
следната тема нека биде пробна со посложено гласање :)
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Дечки ми стигнаа од неколку членови предлог кој што и јас го мислев, па да ве прашам. За да може сите фотки да бидат некако инволвирани во оценувањето, може да направиме оценување на пример посебно за квалитетот на фотографијата, а посебно за идејата. Можда понекогаш мислиме еј супер е идејата, ама тапа е фотката, а некој друг топ изведена фотка ама ништо посебно не ти кажува.

На овој начин ќе треба да се објасне гласот малку повеќе, кој глас за што е даден, спремете се за повеќе коментари и повеќе пецкања :P
Имам и јас идеја за јако уметничко дело да нацртам и насликам, ама немам појма од цртање, техники, уметност. Примени ја истата логика и за пишување, имам страшна идеја ама не сум способен да сврзам 3 реченици и немам појма што се стилски средства, метафори незнамшо.

Фотографијата не е до толку субјективна уметност колку што е прикажана на подфорумов. Се пишувале книги, се учеле факултети, се правеле апарати со децении и векови за да се усоврши техничкиот дел. Со добра техника и фотографски способности од ништо ќе направиш добра фотографија (лист, концерт, небо), со лоша техника и никакви способности во најјаката околина со милион ствари што се случуваат во моментот да те пратат и да ја имаш најјаката идеја, фотографијата пак (најверојатно) ќе биде за у канта. Дефиниција за лоша фотографија е да имаш услови и идеја а крајниот производ да е срање.

Сепак тоа е само мое мислење :) Brownie points за се и сешто се во мода, зошто не и за ова.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.848
На овој начин ќе треба да се објасне гласот малку повеќе, кој глас за што е даден, спремете се за повеќе коментари и повеќе пецкања :P
Сиба мамата сеа, ќе има појќе пецкања од фотографии
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
ако бе, по дома сме што ни е работа? дај да се искараме на раад :(
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
Се слагам, треба да се подели... пример Шутрак технички не е импресивна, но спонтаноста, што он прави во коузи домот е погодена... плус Станислав Лем.... додека Ацид има технички перфектна фотка, композиција, бои.... ама е толку се под конец, чисто, ко за кавр на списание, што бега од темата Коузи и мене би ми било незгодно да му отидам на гости, да не му упрљам нешто... :P
Во тој случај, гласот мора да оди кај тој што би ти било позгодно да му одиш на гости, отколку кај тој што има фотка под конец :toe: Сериозно, да не комплицираме малку? Као, нема да се бројат тие гласови што нема да биде објаснето зошто се дадени? :)

Не заебавајте, замисли да мора да дадеш објаснување зошто гласаш на избори во ливчето. Нема смисла, нели? Едноставно, секогаш гласам за фотката која ми е најпријатна за очи и освен доколку не почувствувам потреба да дообјаснам зошто сум гласал или не сум гласал за некоја фотка (а тоа се случува за 3 од 50 фотки), не гледам причина зошто би го објаснувал секој глас.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.848
И јас мислам дека нема потреба. Го читам насловот и, се определувам за фотографија која најмногу одговара на темата. Можеби, ако не можам да одлучам, ќе ја одберам поквалитетната.
Исто во гурманското катче, одбирам тоа што би сакал да к'снам.
Ама, ако ви е до пецкање, добро.
А, да се отвори тема за пецкање?
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Точно така, ајде опуштено и у оваа досада карантин да сликаме почесто.... не двапати месечно.... тотално е небитно и кој ќе победи освен кога нуди нууудс, ноџиња..... :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
Цел форум се темели на „пецкање“. Ама овие се едни од ретките теми на кои не е потребно тоа, особено не преку гласови :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
... јас мислам дека не ја разбирате поентата на „коцка„ гласам за фотографијата со тема „за домашна атмосфера“ имам три гласа и три можности да одберам и стоа со овие критериуми композиција, креативност, техника, содржина
- composition
- creativity
- tehnichue
- content

...јас гласав само за фоотката на Ацид затоа што ми ги оправда сите овие четири критериуми и не сакав за друг, ама беше интересната фотката на Макарон со тоа нозете на балкон, како фотка нема благе везе, ама идејно креативно и смешно што ете може ме доби со симпатија да гласам за него... и сега каде иде да гласам и за Ацид и Макарон, ако не објаснам дека за Ацид фотката гласав поради запазена сите четири критериуми, а за Макарон поради креативноста, така да нема да ги омаловажувам ниту изборот кон Ацид ниту кон другите фотографии што се многу подобри од фотографијата на Макарон (со тоа нозете со „влечки“ на балкон:pos:)

... друг пример,
ќе гласам за фотографијата на Шутрак поради композиција и содржината, а за фотката на Саладин за техника и креативност, толку само, а не да се коментира бла бла бла... туку само еден одреден критериум со што се одредивме за таа фотографија (оценување на фотографии во многу фото групи каде таму се дава оценка за овие четирите критериума и победува тој со највисок број ама немаме можност тука на форумов во анкетава), мислам дека идејата на „коцка„ е интересна, таа може едноставно да постави три или четири критериума, па секој да си гласа за омилен фотографија според еден од тие поставени критериум!
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
јас давам предлог и сугестија да гласат само учесниците за да прецизираш дека ова е подобро од ова треба да имаш со што учествувај па гласај што е нај нормално
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Ја мислам дека идеата на @коцка е да се воведе драма, бидејќи она е во изолација од февруари, а ријалити драма е поинтересно него филм да гледа...

Ајде утре Ацид да победи, и да сликаме ноџиња....
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
idejata na kocka e perfekna kazi zosto mislis deka ova e podobro od ova i mojata sugestija ucestvuvaj pa glasaj
temata e taa ne likal nekoj slon a nekoj mravka ,site se okej sliki nijansi se delat nekade poveke nekade pomalku ,a ima glasovi od clenovi koj ni ednas ne ucestvuvale ,i ima masovna apstinencija od tema do tema toa vi e vidlivo kade se -toto,spojler,dekio,i da ne nabrojuvam
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Калимеро... ти пресериозно го сваќаш натпреварот, и форумот евидентно....

Толку... те молам .... опушти се
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ako go svakav ke vikav nuds nuds opusten sum imam li pravo na sugeriranje ????? kazi nasoj cenenoj publici da ili ne opushten sum jas, naprotiv serioznosta treba da ja baras vo apstinentite ako moze a sekoj moze da vidi od tema do tema kolku se apstinira
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
@BenDover! Сакам да ги гледам твоите ноџиња на форумов секој ден :love:
А драма е тоа што ме одржува во живот (мислиш интересно е после секое пецкање да ти стигнуваат по 6-7 плачки по пораки?)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom