Предлози и свое видување на актуелните фотки на натпреварот!

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.339
@коцка Само еден пример ќе дадам кој доволно кажува се , иако ги има уште 3-4.
Kalimero465 vs Zlatekivichius
Прегледај го приврзокот 234389Прегледај го приврзокот 234391

Првата слика - финалист , размачкана сликичка праена со машина за перење , скалите одвај се познаваат од што е размачкано, сенка има бааги , светлина ни за лек, депресивно и многу неквалитетно, една од топ 3 најлошите фотки на натпреварот за мене.
Втората , сенка/светлина супер , плус татко-син , чиста љубов . Не е во финале ова за да некоја размачкана сликичка влезе таму. Гив ми а брејк. Не би и за други да коментирам поединечно . Доволен е овој пример.
Се согласувам, се мислев за таа фотка. Ама да им дадеме шанса на новите членови ;) иако често има “пријателско гласање”
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.227
Поени од реакции
4.908
А шо мислиш за Анон фотката?
Интересно како извела перфектна глава на човек, само да не се гледаше ќесето.. малку ја грди сликата. Ниту за ниту против сум тука :) неутрално.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
25.635
Поени од реакции
15.259
,,,ej lugje vo rubrikata za stari gradbi,kolku shto razbrav kalimero stavi povekje akcent na stari gradbi od nasheto podnebje,znachi ako ja shlapnam i kukjata na Julija vo Verona bi bila vo igra no ne bi bilo toa toa,,,
,,,toa jas kako go razbrav naslovot na zadadenata tema shto nemora da znachi deka sum vo pravo,,,
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.057
Поени од реакции
6.696
,,,ej lugje vo rubrikata za stari gradbi,kolku shto razbrav kalimero stavi povekje akcent na stari gradbi od nasheto podnebje,znachi ako ja shlapnam i kukjata na Julija vo Verona bi bila vo igra no ne bi bilo toa toa,,,
,,,toa jas kako go razbrav naslovot na zadadenata tema shto nemora da znachi deka sum vo pravo,,,
Надворешен изглед на стари градби,куќи,камен,кал, печена тула. Нека победи најдобриот
Каде е акцентот овде? Во МК освен манастирите нема 5 куќи постари од 1-2 века.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.339
Тоа е темата ама не мора да е еден век старо да не бидеме лимитирани многу. И јас од дуомото тука во милано можам да шлапнам ама не ми иде...
@kalimero456 дали се сложуваш со ова? :)
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.057
Поени од реакции
6.696
Тоа е темата ама не мора да е еден век старо да не бидеме ли итирани многу. И јас од дуомото тука во милано можам да плапнам ама не ми иде...
Во тој случај нека се смени во "Традиционална македонска/балканска архитектура" или шознам. Вака "стари градби/куќи" никаде не става акцент на поднебје и стил на архитектура. Можам и од Африка тие иглата од кал да ги стави човек, може и било кој европски град. Ако и не треба да се постари од век-два тогаш буквално скоро секоја градба спаѓа во описот.
Тоа со материјалите исто ми е штуро, темите не треба да бидат ептен апстрактни ама не треба ни да бидат у фазон еј најдов слика дај ќе набројам што има на мојата слика па нека биде тоа тема, другите нека се снаоѓаат. Ќе има една слика секој натпревар тогаш, кај ќе најдат другите куќа баш од кал, камен и печена тула?
Туку ај да не мрчам, викенд е. Just my 2 cents.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
25.635
Поени од реакции
15.259
Каде е акцентот овде? Во МК освен манастирите нема 5 куќи постари од 1-2 века.
,,,vo toj sluchaj ti mozhesh da stavish i vigvam,,,
,,,greshka si majstore Makedonija ima mnogu povekje od tvojata mentalna percepcija za toa kolku i shto ima,,,
,,,i mozhe li nekoja rubrika da pomine bez kurchenje i solenje pamet,,,
,,,ajt postiraj shto sakash,,,
,,,i tvoite koreni vo Makedonija se samo nanazad vek dva ,,,tolku ti e memorijata za tukashnoto bitisuvanje,,,
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.513
Поени од реакции
3.691
neznam sto ne e jasno,dali ke odis do verona ili vo nekoja rualna sredina (selo) gradbite gi ima ne velam deka limitot e toj i tolku imas da ti kazam kuki gradeni od kamen ,tuli od kal,pecena tula , gi ima na sekade vo makedonija ,duri i ima kaldrma ,ke ja slikam i pokazam toa ti e nekogas namesto asfalt gi pravele so kamen i da starosta e taa nad 1,5 vek
Автоматски споено мислење:

eve ti od kal cigli taze ,e pa treba malku rasetuvanje da se najde ,ako ne pozajmi od google tocna staros 120 g ali nikoj ne ti spomnuva kolku da e stara sela ili del
89074969_591869321397392_2573485253473599488_n.jpg
Автоматски споено мислење:

temata e prekrasna i duri poucna pola makedonija e so takvi gradbi pa koj sto saka neka stavi neka vide verona deka i makedonija ima gradbi nad 2 veka samo bunkerite od 1913 ako gi slikam ti se 1 vek vaka ovekoveceni so fotka ke naucat mnogu deka gradbi i arhitektura stara po 1,5 2 veka imalo i uste nekoj ziveat vo niv i vo makedonija i deka ne sme gola voda da ne postavam sliki od fasadi na koj e i godinata vrezana pozzzz
 
Последно уредено:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.339
Ако ставиме стари градби ид нашето поднебје некои фотографии ттреба да не учествуваат. Мислам дека фино си стои стари градби, да се покаже убавината на тоа како граделе со кои материјали како ги комбинирале :) јас барем така ја сфаќам темава
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.513
Поени од реакции
3.691
I uste eden fakt da pridodadam za ovie gradbi so koi mozeme da se pofalime kako nacija bar moite preziveeeja silen zemjotres od 5,9 novite imaa unistuvanje starite ne ,imam i ruseno zeleznicki sini se stavani i drvo gredi na sekoj pola metar zidenje
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
446
Поени од реакции
2.170
После долго време откако си купив light box студио деновиве добро ми дојде :).
Прегледај го приврзокот DSC_0112.JPG
Горно светло (столна лампа со лед сијалица на 5600К)
Апарат на трипод, даљинско во рака и навистина добра работа додека и онака седиме дома. Тука ја направив и фотката што ми е во натпреварот -Огледало
За сите што немаат студио а сакаат да се занимаваат со ваков тип на фотографија еве линк со едноставен начин за да се изработи DIY Light Box.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.090
Поени од реакции
8.727
ice_screenshot_20200321-174713.png

... кога ќе се постави нешто погрешно, наместо да се поправи се продолжува со тоа погрешното :( што во овој случај е насловот на овој подфорум!
наслов треба да биде
Фото натпревар # 158 Тема : Огледало

а не вака само „Тема“ што нема да се знае дали е општо тема за постирање на фотографија или е натпревар со тема Огледало!

ice_screenshot_20200321-175019.png

... „ @коцка “ ? ај нема врска што јас го кажав, знам дека немаш време, ама нека биде лично во твоето модераторско катче, ако? :backa:
 
Последно уредено:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.339
Бијонс па делов е само за фото натпревари!!!! Што друго да има освен теми за фото натпревари?! ако ти е досадно дој на видео повик да се искраме на раад :backa:
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.339
Дечки ми стигнаа од неколку членови предлог кој што и јас го мислев, па да ве прашам. За да може сите фотки да бидат некако инволвирани во оценувањето, може да направиме оценување на пример посебно за квалитетот на фотографијата, а посебно за идејата. Можда понекогаш мислиме еј супер е идејата, ама тапа е фотката, а некој друг топ изведена фотка ама ништо посебно не ти кажува.

На овој начин ќе треба да се објасне гласот малку повеќе, кој глас за што е даден, спремете се за повеќе коментари и повеќе пецкања :P
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
813
Поени од реакции
2.006
Дечки ми стигнаа од неколку членови предлог кој што и јас го мислев, па да ве прашам. За да може сите фотки да бидат некако инволвирани во оценувањето, може да направиме оценување на пример посебно за квалитетот на фотографијата, а посебно за идејата. Можда понекогаш мислиме еј супер е идејата, ама тапа е фотката, а некој друг топ изведена фотка ама ништо посебно не ти кажува.

На овој начин ќе треба да се објасне гласот малку повеќе, кој глас за што е даден, спремете се за повеќе коментари и повеќе пецкања :P
Се слагам, треба да се подели... пример Шутрак технички не е импресивна, но спонтаноста, што он прави во коузи домот е погодена... плус Станислав Лем.... додека Ацид има технички перфектна фотка, композиција, бои.... ама е толку се под конец, чисто, ко за кавр на списание, што бега од темата Коузи и мене би ми било незгодно да му отидам на гости, да не му упрљам нешто... :P
 
На врв Bottom