Предлози и свое видување на актуелните фотки на натпреварот!

Член од
4 јули 2012
Мислења
472
Поени од реакции
1.451
Се извинувам за ова што че го напишам ако ве навредам , ама колку што знам учествуваме во фото натпревари и колку толку можи барем малце да се потрудите и пост продукција , немора фотошопи или бла бла ама сите имаме едитор во мобилната галерија , станува збор за ЕСЕН , турете малку боја во сликите не штедете поубаво изгледа Esента со поќе сатурн а не бледи сликите ,
Пример го зедов @abrako друже извини што ја презедов/симнав твојава преубава слика како пример , ама еве пример како би изгледало со поќе боја . гревота е на ваква фотографија и природа да не и додадеш шмек на вистинска есен
IMG_20191027_140312 copy.jpg
LRM_EXPORT_67065151192871_20191104_202709662.jpeg
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
31.166
Поени од реакции
19.257
Се извинувам за ова што че го напишам ако ве навредам , ама колку што знам учествуваме во фото натпревари и колку толку можи барем малце да се потрудите и пост продукција , немора фотошопи или бла бла ама сите имаме едитор во мобилната галерија , станува збор за ЕСЕН , турете малку боја во сликите не штедете поубаво изгледа Esента со поќе сатурн а не бледи сликите ,
Пример го зедов @abrako друже извини што ја презедов/симнав твојава преубава слика како пример , ама еве пример како би изгледало со поќе боја . гревота е на ваква фотографија и природа да не и додадеш шмек на вистинска есен
Прегледај го приврзокот 221492
Прегледај го приврзокот 221493
,,,de gustibus non est disputandum,,,
,,,mene pak orginalnata slika poveke mi se dopagja,,pomeka e ,,,po pastelna,,,a taa so fotoshop nakaradena i izveshtachena,,,izvini za komentarov,,,
,,,iPS,,,zarem negovata slika ne otslikuva vistinska esen,,,
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
472
Поени од реакции
1.451
,,,de gustibus non est disputandum,,,
,,,mene pak orginalnata slika poveke mi se dopagja,,pomeka e ,,,po pastelna,,,a taa so fotoshop nakaradena i izveshtachena,,,izvini za komentarov,,,
,,,iPS,,,zarem negovata slika ne otslikuva vistinska esen,,,
Дојчландсково не го разбирам :)
Ја одсликува есента во секој случај , ама некогаш Фотоапаратите или мобилните никогаш не сликаат во реални бои ако гледаме така , небото е изгорено до бескрај на сликата , водата има темно плава боја а станува збор за река , значи пак гледаме
на сликата нереалнии работи кои мобилниот си ги поддесил како што сакал . Како и да е затоа реков , секој си има сбое мислење така и јас си го дадов моето , така и ти твоето :) Јас и одзедов боја на водата ја направив по реална да не биди џигер плава , додсдов малце црвен тон на лисјата у го скинав прегореното небо и толку :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
31.166
Поени од реакции
19.257
Дојчландсково не го разбирам :)
Ја одсликува есента во секој случај , ама некогаш Фотоапаратите или мобилните никогаш не сликаат во реални бои ако гледаме така , небото е изгорено до бескрај на сликата , водата има темно плава боја а станува збор за река , значи пак гледаме
на сликата нереалнии работи кои мобилниот си ги поддесил како што сакал . Како и да е затоа реков , секој си има сбое мислење така и јас си го дадов моето , така и ти твоето :) Јас и одзедов боја на водата ја направив по реална да не биди џигер плава , додсдов малце црвен тон на лисјата у го скинав прегореното небо и толку :)
,,,ne e dojchlandovsko :)
,,,podobro ke beshe da skockash nekoja tvoja fotka,,,ili site tvoi gi ftshopirash,,, :icon_mrgr:za tebe e normalno da napravish po tvoemu i taka teraj si,,,ama Toto,,,barem spored mene,,,takvi fotki so tolku prepravki se ko zhena so silikonski cicki,,,:)
,,,orginalnata fotka e originalna a tvoite prepravki se plagijat,,,pa zgora i na tugjo delo,,,si ja nakaradil cela priroda :)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.503
Поени од реакции
10.372
Дечки полека, ова како да се убедувате дали жолтата или виолетовата е поубава боја :) секој си има свои мислење и тоа е супее иначе ќе биде досадно
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
472
Поени од реакции
1.451
,,,ne e dojchlandovsko :)
,,,podobro ke beshe da skockash nekoja tvoja fotka,,,ili site tvoi gi ftshopirash,,, :icon_mrgr:za tebe e normalno da napravish po tvoemu i taka teraj si,,,ama Toto,,,barem spored mene,,,takvi fotki so tolku prepravki se ko zhena so silikonski cicki,,,:)
,,,orginalnata fotka e originalna a tvoite prepravki se plagijat,,,pa zgora i na tugjo delo,,,si ja nakaradil cela priroda :)
Можеби си во право а можеби и не си.
Да заврши овде дискутијата ќе биди по интересно :) Доколку сликаш со Canon D1 X markll И huawei p20 lite , никогаш нема да ја извадиш таа твоја "оргинална"фотографија/природа , како второ секој уред има различен начин на процесирања те. постпродукција на фотографијата и во овај случајов пак немаш "Оргинална" фотографија како што ти ја нарекуваш бидеќи сами уред ја процесира . небарај оргимална фотографија во 21Век , бидеќи такво нешто не постои . оргинслна фотогрсфија е фотогрсфијата која ти си ја создадол на каков и да е начин . во случајов првата фотогрсфија е оргимал а мојата е копија тоест благијат , а доколку тој ја преправеше неговата фотографија сосема поинаква И да ја постираше прва тсква каква шо ја направил пак ќе беше оргинал . Јаа невелам дека треба да се следи мојот пример , поентата ми беше да се потруди секој барем малде за поубав резултат , бидеќи ова е за забава секако ама пак станува збор за ФОТО натпревар . како и да е , побо човек да чути оти крив ќе биди во секој случај :)
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
31.166
Поени од реакции
19.257
Можеби си во право а можеби и не си.
Да заврши овде дискутијата ќе биди по интересно :) Доколку сликаш со Canon D1 X markll И huawei p20 lite , никогаш нема да ја извадиш таа твоја "оргинална"фотографија/природа , како второ секој уред има различен начин на процесирања те. постпродукција на фотографијата и во овај случајов пак немаш "Оргинална" фотографија како што ти ја нарекуваш бидеќи сами уред ја процесира . небарај оргимална фотографија во 21Век , бидеќи такво нешто не постои . оргинслна фотогрсфија е фотогрсфијата која ти си ја создадол на каков и да е начин . во случајов првата фотогрсфија е оргимал а мојата е копија тоест благијат , а доколку тој ја преправеше неговата фотографија сосема поинаква И да ја постираше прва тсква каква шо ја направил пак ќе беше оргинал . Јаа невелам дека треба да се следи мојот пример , поентата ми беше да се потруди секој барем малде за поубав резултат , бидеќи ова е за забава секако ама пак станува збор за ФОТО натпревар . како и да е , побо човек да чути оти крив ќе биди во секој случај :)
,,,od najobichen muabet naprai drama,,,e aj neka bide posledno tvoeto,,,
,,,iPS,,,toa poslednoto okolu,,,чути,,,,se zakanuvash neshto,,,,
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
472
Поени од реакции
1.451
,,,od najobichen muabet naprai drama,,,e aj neka bide posledno tvoeto,,,
,,,iPS,,,toa poslednoto okolu,,,чути,,,,se zakanuvash neshto,,,,
Никаква закана, тоа се однедуваше за мене -поубо да си чутам по раат да си бидам :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.527
Поени од реакции
13.647
Нека биде ова место доколку некој член сака да каже предлог како би била фотографијата поубава или поинтересна од негово гледиште, која во моментот учествува на дадената фото тема. Секогаш е така, да секој фотограф повеќе има критика за другите фотографии од самокритика, но секој предлог, идеја може да биде интересна, а богами и прифатена од другите или барем истите ќе размислат за некои промени во иднина во нивното фотографирање!
...се надевам дека модераторката ќе ја прифати ова тема и ќе ги префрли коментарите и предлозите од темата на моменталниот натпревар!

1573054060433.png
1. Оригиналот на моменталниот фото натпревар „ Сувенири на есента“:
1573053339858.png
...еве и мое видување (со минимално скратување, и малку контраст)на една прекрасна есенска фотографија од @Dekio !

1573054166024.png
2.) Оригиналот на моменталниот фото натпревар „ Сувенири на есента“:
1573053530990.png
@Anna90 со скратување на непотребниот долниот дел од оградата, исправување на хоризонтот со такви промени ја гледам фотката уште поесенска и поубава!
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
31.166
Поени од реакции
19.257
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom