Предлози и свое видување на актуелните фотки на натпреварот!

Член од
8 јануари 2020
Мислења
813
Поени од реакции
2.017
Гледаш, јас спиралата на Фибоначи не успеав да ја согледам на фотово... Ќе ме умрете бе луѓе :ROFLMAO:
Тоа е само уште еден показател за генијот на авторот, успешно затскрива битни информации и со тоа можеме со сигурност да кажеме дека е Окултист, неговите сублиминални пораки стануваат јасни само за иницираните.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
5.033
и со тоа можеме со сигурност да кажеме дека е Окултист, неговите сублиминални пораки стануваат јасни само за иницираните.
Претпоставувам дека "it takes one to know one".

Гледам дека си по дадаизмот и моето прво профил-сличе беше нешто у стилот:

thinker.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2020
Мислења
813
Поени од реакции
2.017
Претпоставувам дека "it takes one to know one".
Точно така, јас успеав бидејќи сум член на братство/сестринство Луѓе Во Црно, па сум инициран во тајните на окултното.

Еден од поистакнатите членови е и @Bodhidharma.

За повеќе информации околу оваа организација тука.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
5.033
Точно така, јас успеав бидејќи сум член на братство/сестринство Луѓе Во Црно, па сум инициран во тајните на окултното.

Еден од поистакнатите членови е и @Bodhidharma.

За повеќе информации околу оваа организација тука.
Sounds tempting but I'll pass. (y)
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
813
Поени од реакции
2.017
Sounds tempting but I'll pass. (y)
Не ти ни треба, борбата е залудна... но гледам ти тоа убаво го знаеш со мидлфингр д тинкер... а го знае и Анон кој како автор ни ја популаризира Дон Гив А Фак состојбата на битисување.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
5.033
Не ти ни треба, борбата е залудна... но гледам ти тоа убаво го знаеш со мидлфингр д тинкер... а го знае и Анон кој како автор ни ја популаризира Дон Гив А Фак состојбата на битисување.
Амм, ваљда му е мобилка тоа, ако не сум сфатила нешто погрешно. Ајде, :motorce:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.850
Поени од реакции
21.686
Во духот на темава, би сакал да приложам свое видување на едно дело од актуелниот натпревар.

Имено, се работи за безименото дело на авторот @Anon, кое сметам дека остана незабележано од форумската јавност.

Прегледај го приврзокот 234179

Во духот на големите концептуалисти на минатиот век, како Piero Manzoni и неговото Artist's Shit, Duchamp со неговиот Писоар, и се разбира Maurizio Cattelan со неговата Америка, авторот Анон прави успешен обит да ја проблематизира конзумеристичката култура како актуелна клима во неговото опкружување, предизвикувајќи длабоки контемплации кои водат кон промена на парадигмата.

Неговиот суров пристап и во изборот на средствата ( во случајот мобилен телефон со неквалитетна камера ) и во композицијата која навидум е спонтана и без аспирација за Ај Кенди впечаток, укажуваат на длабоко промислен наратив во функција на апатијата на еден млад човек во 21-ви век.

Но затскриено во целиот тој впечаток на сарказам е вграден неспорен интелект, несватен од неговите современици како што најчесто се случува со визионерите во било кое доба, па авторот ни нуди уште еден леер за контемплација, секвенцата на Fibonacci, но со тенденциозно искривување и декомпонирање како метафора за искривената перцепција на хомосапиенсот.

Прегледај го приврзокот 234181

За крај, би додал дека ова дело заслужува свое катче во галеријата Тејт Модерн, а авторот Анон повеќе од сигурно заслужува да биде во фокусот на јавноста, во мојот фокус е веќе некое време.
SPOT ON!
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.435
Поени од реакции
5.369
Какви очајни фотки влегле во финале мајко мила :( тамбс даун за гласачите (n)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.071
Поени од реакции
9.113
Какви очајни фотки влегле во финале мајко мила :( тамбс даун за гласачите (n)
не е баш фино да се омаловажуваат тие што биле изгласани :) тамбс даун за кенкање (n);)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.435
Поени од реакции
5.369
не е баш фино да се омаловажуваат тие што биле изгласани :) тамбс даун за кенкање (n);)
Не е фино да се каже вистината а .. хехе ај важи . од изоставените има 100 пати поубави фотки , од пола од финалистите јебига .
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
813
Поени од реакции
2.017
Не е фино да се каже вистината а .. хехе ај важи . од изоставените има 100 пати поубави фотки , од пола од финалистите јебига .
Наведи те молам кои не се за во финалниот избор и зошто.... еве ја исто мислам за делото на @Anon...
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.071
Поени од реакции
9.113
ова е тема каде што без лутење и без навреди може слободно да се искажат мислењата :) јас еве, гласав за некои фотки (и тоа го наведов) за да го размрдаме форумот, мислам дека досадно ќе е ако само исти 4-5 членови се вртат. @Tutor кои фотки мислиш дека се подобро од кои и зошто? баш би било убаво да видиме и друго мислење, зашто ние очигледно сме се согласиле за изгласаните :)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.435
Поени од реакции
5.369
@коцка Само еден пример ќе дадам кој доволно кажува се , иако ги има уште 3-4.
Kalimero465 vs Zlatekivichius
1582110365582.png 1582110399528.png

Првата слика - финалист , размачкана сликичка праена со машина за перење , скалите одвај се познаваат од што е размачкано, сенка има бааги , светлина ни за лек, депресивно и многу неквалитетно, една од топ 3 најлошите фотки на натпреварот за мене.
Втората , сенка/светлина супер , плус татко-син , чиста љубов . Не е во финале ова за да некоја размачкана сликичка влезе таму. Гив ми а брејк. Не би и за други да коментирам поединечно . Доволен е овој пример.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
813
Поени од реакции
2.017
@коцка Само еден пример ќе дадам кој доволно кажува се , иако ги има уште 3-4.
Kalimero465 vs Zlatekivichius
Прегледај го приврзокот 234389Прегледај го приврзокот 234391

Првата слика - финалист , размачкана сликичка праена со машина за перење , скалите одвај се познаваат од што е размачкано, сенка има бааги , светлина ни за лек, депресивно и многу неквалитетно, една од топ 3 најлошите фотки на натпреварот за мене.
Втората , сенка/светлина супер , плус татко-син , чиста љубов . Не е во финале ова за да некоја размачкана сликичка влезе таму. Гив ми а брејк. Не би и за други да коментирам поединечно . Доволен е овој пример.
А шо мислиш за Анон фотката?
 
На врв Bottom