Предлог за филм со кратка рецензија

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21


Рецензија: 100 минути смеа!

ЕДИТ од модератор: Ова не е рецензија. Следниот пат бришеме.
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Finding Neverland



Филм инспириран од животот на James Barrie-aвторот на Петар Пан.
Во филмот е прикажано настанувањето на приказната за Петар Пан,од доагањето на инспирацијата на James па се до премиерата-вечер по која нема да се смени само неговиот живот тука и на сите околу него.
Одлична глума на Кејт Винслет и Џони Деп,која тешко дека ке ве остави рамнодушни :smir:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Butterfly Kiss.


За сите што сакаат забегани филмови, овај е на врвот со уште неколку други според мене. Што да кажам за него Аманда Пламер е во главна улога ја знаеме од Pulp Fiction. Жесток филм за жестоки луѓе и крвав филм за крвави луѓе.


Monster со Charlize Theron е Softcore, а овај ви е Hardcore.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.567
Поени од реакции
59.226
Crossing Over (2009)

Еден од оние филмови кои прикажуваат повеќе различни неповрзани приказни кои на крајот се поврзуваат во една целина. Кој ги гледал Crash (2004/I) и Babel (2006) знае на што мислам. Ова е многу сличен филм, иако во финишот баш и не се групира во целина онака како спомнатите филмови, но концептот е тој...

Како и да е, се работи за луѓето кои илегално престојуваат во САД и за последиците кои можат да ги снајдат оние кои се одлучиле на ваков чекор. Многу трагични приказни и по некоја среќна, многу емотивни сцени во овој филм. Ако некој сака да пишува во темата „Дали сте пуштиле солза на некој филм“, тука може да најде материјал :)

Harrison Ford, Ray Liotta, Ashley Judd, Jim Sturgess ... се дел од одличната актерска екипа.

Оценет е со 6.9/10, од мене нешто повисоко, 7.5/10. Добар филм кој заслужува да се погледне.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Four Rooms.


Филм на Квентин Тарантино во која една од улогите ја толкува и тој. Четири соби, мотел и луѓето во него, воглавно тоа е тоа. Гледајте го, инаку филмов е црна комедија.
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
http://www.imdb.com/title/tt0107286/Judgement Night (1993)



Постар филм али е закон , одличен избор на глумци . Група на другари ќе брзаат да стигнат од еден град во друг да стигнат да гледаат утакмица , но ќе стигнат на друго место :helou:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Не знаев каде да прашам, но навистина имам желба да го гледам филмот „Armaggedon“ а сакам да слушнам некои коментари/критики и дали е предлог филмот за гледање.

Ако може кратка рецензија од некој :pipi:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.390
Поени од реакции
25.191
Не знаев каде да прашам, но навистина имам желба да го гледам филмот „Armaggedon“ а сакам да слушнам некои коментари/критики и дали е предлог филмот за гледање.

Ако може кратка рецензија од некој :pipi:
Се двоумиш дали да гледаш филм? Јас не, ако е срање, не го гледам по втор пат, ако е убав, ќе го гледам по втор/трет пат.
Ти си љубител на Shopp Till I Dropp комедии, шо да ти речам за научна фантастика? Хм... Гледај го па ќе видиш, ако се двоумиш дали да гледаш ЕДЕН филм, не прашувај дали е добар. А ако се двоумиш меѓу 2-3 филма, кој попрв да го пуштиш, е тогаш да прашаш кој е подобар.
За мене, според мој вкус, Армагедон е многу добар филм.
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Taken - можеби поголемиот дел го имаат гледано. Таткото (име не ми текнува, одамна ми е гледан) порано работел во некоја служба во ЦИА, ФБИ нешто такво, разведен е со жена му и живеат посебно, имаат ќерка, жената е со богаташ и бла бла.... Значи му ја киднапираат ќерката кога таа оди во Франција заедно со другарка и. Тој оди во Франција и има фешти :vozbud:. Ја бара итн... како во секој филм, доста интересен, ама и доста добар филм... му го препорачувам и на девојчињата, може грубо го објаснав дека има тепање но не е така :smir:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.796
Поени од реакции
1.509
Judgement Night (1993)



Постар филм али е закон , одличен избор на глумци . Група на другари ќе брзаат да стигнат од еден град во друг да стигнат да гледаат утакмица , но ќе стигнат на друго место :helou:
Браво, гледан ми е филмот одамна но е дефинитивно добар. Одличен избор.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Се двоумиш дали да гледаш филм? Јас не, ако е срање, не го гледам по втор пат, ако е убав, ќе го гледам по втор/трет пат.
Ти си љубител на Shopp Till I Dropp комедии, шо да ти речам за научна фантастика? Хм... Гледај го па ќе видиш, ако се двоумиш дали да гледаш ЕДЕН филм, не прашувај дали е добар. А ако се двоумиш меѓу 2-3 филма, кој попрв да го пуштиш, е тогаш да прашаш кој е подобар.
За мене, според мој вкус, Армагедон е многу добар филм.
Да, но сепак сакав да слушнам мислења за филмот пред да го гледам, секако ќе го гледам, но океј, да видам позитивни/негативни мислења :smir:
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Gloomy Sunday

Кога љубовта е само една состојка во ненапишаниот рецепт за отровен микс од емоции, мириснат од многу, вкусен само од тројца... заљубени еден во друг, замразени сами во себе, маѓепсани од нејзината убавина. Тогаш се појавува смртоносниот роденденски подарок, композицијата од заљубениот пијанист, изведена за првпат во ресторанот на заљубениот евреин... Двајцата следени од сенката на злото - прогонот на Евреите од Хитлер, проектирана преку полковникот...

Нема да вреди да го раскажувам филмов. Треба да се гледа. Приказната е базирана на вистинската случка за композиторот на најдепресивната песна воопшто.

И еве, една убава преработка на темата...

 
Член од
18 јули 2008
Мислења
192
Поени од реакции
10
Да, но сепак сакав да слушнам мислења за филмот пред да го гледам, секако ќе го гледам, но океј, да видам позитивни/негативни мислења :smir:
гледај го, филмов е баш американски со лесна приказна па и од тука е вицот „Да беше Брус Вилис во Титаник, немаше да пропадне :)“, но сепак се е одлично скоцкано и филмчето е интересно и секогаш го гледам кога го даваат на ТВ. Кастингот и глумата се одлични и секако одличниот саундтрак. Приказната опасен астероид е на пат да ја уништи земјата и нормално генијалциве од наса излегуваат со неколку сценарија да ја спасат... Оцена: 7/10


ајде уште еден предлог на сличен постар филм кој слично би го коментирал, Independence Day со Вил Смит и Џеф Голдблум ја спасуваат земјата овај пат од вонземјански напад. Исто забавно филмче кое го имам гледано повеќе пати :))
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Да ми предложи филм некој филм сличен на Interview with the vampire?:helou:
 

Pinturicio

Forza Juventus !!!
Член од
22 септември 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
109
Може некој некој да предложи филм ( од типот на Armagedon , Deep Impact , Independence day, Vojna na svetovite ) ... поврзани со крајот на светот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom