Првут (Перут) и Себореа

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Оооооок, јас мислев ти ќе споделиш некое искуство, а ти као убедуваш за "сериозни" промени во животот, од милиони луѓе во светот мислиш дека никој не превземал драстични и радикални животни промени за да најде лек? Па и милион доктори не пронајдоа лек, а ти тврдиш дека мора "сериозни" промени да се направат за да се излечи човек? И од толку аптеки со суплементи во градов, ти ми праќаш линк за некакви непроверени суплементи и тоа со реферал линк :(
Од такви квази стручњаци што се палат на ситна заработка си патиме у државава!
Суплементите кај нас се ѓубре, овие ги нема воопшто кај нас додатно на тоа. Друго, не постои друг начин да се сподели кошница, кодот сам се вметнува, јас ништо не правам, слободно логирај се и пробај сам.

За да не спамирам со 10 линка така ми е поедноставно, ама ако сакаш слободно тргни го кодот, не се споделени продуктите со таа намена.

Иначе имам искуство со луѓе што пробале, а и лично супер работат, пробај ќе се увериш..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
31j0ta0aXDL._SY355_.jpg

Долго време дома користиме нивеа и ништо друго и никогаш сме го немале ова досадно створење.
Не знам како се излажав и купив за еден германски од Алверде. :tapp:
Земав едно за проба, се измив 3-4 пати и немаше ништо, а после тоа земав уште 4 шишенца си викам ок е од коприва и после неколку месеци користење и миење по 3 пати по неделата следуваше ужас, чешање. И кај мене и сите по дома што во исто време го користеа.

Ептен помага јаболков оцет растворен со вода, ќе испрскате пола саат пред миење и плус нивеа шампонот. Може да пробате.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Јас си се ослободувам со Head and Shoulders. :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Кај мене со таков и таа коса што ми остана на главата ќе падне.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Не е сечија коса иста.Тебе ако ти треба понежен,ти препорачувам Palmolive Naturals против првут(сино пакување,350мл).
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не само на мене туку и на многу други им прави проблем или со опаѓање или немаат волумен на косата. Освен што го бива за првут мислам дека не е добар шампон и само за тој проблем има поубави и понежни.

Немам проблем го средив, нивеа ми е испробан и не менувам. Еднаш се заебав и никогаш повеќе.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Не само на мене туку и на многу други им прави проблем или со опаѓање или немаат волумен на косата. Освен што го бива за првут мислам дека не е добар шампон и само за тој проблем има поубави и понежни.

Немам проблем го средив, нивеа ми е испробан и не менувам. Еднаш се заебав и никогаш повеќе.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Нивеата не е добар шампон за лица со ретка коса.Сум чула дека дека некои се задоволни и од Шаума црниот против првут.
Можеби Нивеа ти одговара,ама не е добро постојано да го користиш истиот шампон,косата се презаситува од едно,па исто.
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
3
Kazete poveke za ovaa specificna bolest na kozata , kakov sampon koristite , koja krema sekojdnevna a da ne e so kortiko i mn drugi soveti , blagodaram odnapred.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Ја со години имав проблеми со кожата од оваков тип (јес да не знам дали точно беше себореја оти со 100 доктори се консултирав и те некои викаа себореа е, некои нешто друго, битно 100 креми и шампони ми препишаа и пробав и ништо не помагаше) и на крај тука во Австрија ми препишаа Protopiс 0,1% да пробам и за 4-5 дена целосно ми ја среди кожата. По толку години мачење (уште од средно, а сеа рачунај 28 сум значи едно 10 години си се мачев со проблемиве со кожава) и 100 креми и лосиони и шампони пробани безуспешно (некои уствари имаа као повремен ефект ама по извесно време секогаш се враќаше проблемот), на крај дури не можев да поверувам дека се оваа крема за 4-5 дена целосно се исчисти и среди проблемот перманентно :) Е сеа не знам со гаранција дали мојот проблем со кожата е истиот како и твојот и појма неам дали ја има во Мк кремата и дали под истото име ја водат и колку кошта (во секој случај мислам рецепта треба за истата) али вреди да пробаш, или бар да се консултираш со кожниот лекар за кремава дали смета дека ќе ти помогне (ова е во случај тие он што ти ги препишал да немаат ефект и ако очигледно ти треба друго решение).

Едино морам да напоменам дека првите дена коа ќе ја користиш кремава да не се изненадиш ако пече ненормално и осеќаш како да ти гори кожата (исто и црвенило може да имаш кај што си се мачкал) али тоа е да речам нормално оти кај повеќето има таков ефект али после неколку дена целосно се смирува таа реакција и кожата ќе ти биде ко нова :)
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
3
Ја со години имав проблеми со кожата од оваков тип (јес да не знам дали точно беше себореја оти со 100 доктори се консултирав и те некои викаа себореа е, некои нешто друго, битно 100 креми и шампони ми препишаа и пробав и ништо не помагаше) и на крај тука во Австрија ми препишаа Protopiс 0,1% да пробам и за 4-5 дена целосно ми ја среди кожата. По толку години мачење (уште од средно, а сеа рачунај 28 сум значи едно 10 години си се мачев со проблемиве со кожава) и 100 креми и лосиони и шампони пробани безуспешно (некои уствари имаа као повремен ефект ама по извесно време секогаш се враќаше проблемот), на крај дури не можев да поверувам дека се оваа крема за 4-5 дена целосно се исчисти и среди проблемот перманентно :) Е сеа не знам со гаранција дали мојот проблем со кожата е истиот како и твојот и појма неам дали ја има во Мк кремата и дали под истото име ја водат и колку кошта (во секој случај мислам рецепта треба за истата) али вреди да пробаш, или бар да се консултираш со кожниот лекар за кремава дали смета дека ќе ти помогне (ова е во случај тие он што ти ги препишал да немаат ефект и ако очигледно ти треба друго решение).

Едино морам да напоменам дека првите дена коа ќе ја користиш кремава да не се изненадиш ако пече ненормално и осеќаш како да ти гори кожата (исто и црвенило може да имаш кај што си се мачкал) али тоа е да речам нормално оти кај повеќето има таков ефект али после неколку дена целосно се смирува таа реакција и кожата ќе ти биде ко нова :)
Ti blagodaram premnogu za sovetot , bas ke procepkam po netov okolu kremava i ke go prasam kozniot lekar , blagodaram
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
@Dejan kaka 22 ја споив темата со веќе постоечката, разгледај ги убаво претходните постови бидејќи има доста корисни совети и препораки за шампони и креми. Не знам конкретно кој шампон ти го препорачале, но ако немаш пробано T-Gel од Неутрогена побарај го во Грција или Бугарија (порано го имаше и во Зегин ама мислам одамна дека не го носат веќе, но провери за секој случај).
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.296
Поени од реакции
12.656
Kazete poveke za ovaa specificna bolest na kozata , kakov sampon koristite , koja krema sekojdnevna a da ne e so kortiko i mn drugi soveti , blagodaram odnapred.
Оваа болест не се лечи, можеш само да ја контролираш, прво и основно мораш да направиш неколку промени во исхраната: јади ретко или скроз отфрли мрсна и зачинета храна, не пуши цигари, не пиј газирани сокови, не пиј алкохол, јади повеќе овошје и зеленчук, биди физички активен, не пуштај долга коса и брада.

Сега ќе ти кажам креми, ако ти е кожата во многу лоша состојба купи ги овие:
ги немам опаковките, ама го чувам ливчето што ми го пиша дерматологот.Првите две креми се користат при лоша состојба на кожата, на раката нанесуваш по млаце од двете и мешаш дур не се соединат во една смеса, потоа нанесуваш на црвенилото, два пати на ден во рок од 7 дена, не излегувај на сонце дур ти е нанесена смесата.Првата крема е Декутал, втората не можам да ја прочитам, а и не ми текнува како се викаше.После третманот од 7 дена од овие две креми ќе треба да користиш послаба крема Блу кеп за контрола врз себореата. Кремиве ги има во Зегин.
IMG_20180904_212644.jpg
Ако имаш на главата себореа, ќе се потсрижиш кратко 3че, ќе си купиш шампон Блу кеп, ќе се миеш глава 2-3 пати неделно, од кога ќе ја запениш главата ќе почекаш 5 мин да постои пената, после ќе се измиеш, во тие 5 мин ќе осетиш ладовина, како некој ментол да ти истурил на глава.
После бањање, од кога ќе ја исушиш косата ќе видиш каде имаш црвенило на скалпот и ќе нанесеш Блу кеп крема или Синодерм крема.
IMG_20180904_212903.jpg
IMG_20180904_212833.jpg

Моментално мене само на главта ми се јавува чат пат, користам Блу кеп шампон и Синодерм, има периоди и на лицето кога ми се појавува, ама ретко, најчесто кога ќе ја оставам брадата.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom