Првут (Перут) и Себореа

Член од
4 септември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
3
@Dejan kaka 22 ја споив темата со веќе постоечката, разгледај ги убаво претходните постови бидејќи има доста корисни совети и препораки за шампони и креми. Не знам конкретно кој шампон ти го препорачале, но ако немаш пробано T-Gel од Неутрогена побарај го во Грција или Бугарија (порано го имаше и во Зегин ама мислам одамна дека не го носат веќе, но провери за секој случај).
Blagodaram[DOUBLEPOST=1536154112][/DOUBLEPOST]
Оваа болест не се лечи, можеш само да ја контролираш, прво и основно мораш да направиш неколку промени во исхраната: јади ретко или скроз отфрли мрсна и зачинета храна, не пуши цигари, не пиј газирани сокови, не пиј алкохол, јади повеќе овошје и зеленчук, биди физички активен, не пуштај долга коса и брада.

Сега ќе ти кажам креми, ако ти е кожата во многу лоша состојба купи ги овие:
ги немам опаковките, ама го чувам ливчето што ми го пиша дерматологот.Првите две креми се користат при лоша состојба на кожата, на раката нанесуваш по млаце од двете и мешаш дур не се соединат во една смеса, потоа нанесуваш на црвенилото, два пати на ден во рок од 7 дена, не излегувај на сонце дур ти е нанесена смесата.Првата крема е Декутал, втората не можам да ја прочитам, а и не ми текнува како се викаше.После третманот од 7 дена од овие две креми ќе треба да користиш послаба крема Блу кеп за контрола врз себореата. Кремиве ги има во Зегин.
Прегледај го приврзокот 196323
Ако имаш на главата себореа, ќе се потсрижиш кратко 3че, ќе си купиш шампон Блу кеп, ќе се миеш глава 2-3 пати неделно, од кога ќе ја запениш главата ќе почекаш 5 мин да постои пената, после ќе се измиеш, во тие 5 мин ќе осетиш ладовина, како некој ментол да ти истурил на глава.
После бањање, од кога ќе ја исушиш косата ќе видиш каде имаш црвенило на скалпот и ќе нанесеш Блу кеп крема или Синодерм крема.
Прегледај го приврзокот 196325
Прегледај го приврзокот 196326

Моментално мене само на главта ми се јавува чат пат, користам Блу кеп шампон и Синодерм, има периоди и на лицето кога ми се појавува, ама ретко, најчесто кога ќе ја оставам брадата.
Samo sto se vrativ od dermatolog , ovie mi gi dade decotal i rekonazol , sampon rekonazol i koga ke se icistat tie od glavata da koristam derma plus sampon na organska baza , a za licevo mi dade bioderma sebio za lice , taka da valjda ke mi pomogne , fala ti mnogu za napisanoto .
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Покрај што имам себореа. Почна на горниот дел да ми се редчи косата, инаку пробувам да ја порастам. Косата после миење ми е сува барут. Него прашањето ми беше дали има кондишионер за мажи што не се измива (leave-in conditioner) и каде можам да најдам во Македонијава.

Поздрав
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Оваа болест не се лечи, можеш само да ја контролираш, прво и основно мораш да направиш неколку промени во исхраната: јади ретко или скроз отфрли мрсна и зачинета храна, не пуши цигари, не пиј газирани сокови, не пиј алкохол, јади повеќе овошје и зеленчук, биди физички активен, не пуштај долга коса и брада.

Сега ќе ти кажам креми, ако ти е кожата во многу лоша состојба купи ги овие:
ги немам опаковките, ама го чувам ливчето што ми го пиша дерматологот.Првите две креми се користат при лоша состојба на кожата, на раката нанесуваш по млаце од двете и мешаш дур не се соединат во една смеса, потоа нанесуваш на црвенилото, два пати на ден во рок од 7 дена, не излегувај на сонце дур ти е нанесена смесата.Првата крема е Декутал, втората не можам да ја прочитам, а и не ми текнува како се викаше.После третманот од 7 дена од овие две креми ќе треба да користиш послаба крема Блу кеп за контрола врз себореата. Кремиве ги има во Зегин.
Прегледај го приврзокот 196323
Ако имаш на главата себореа, ќе се потсрижиш кратко 3че, ќе си купиш шампон Блу кеп, ќе се миеш глава 2-3 пати неделно, од кога ќе ја запениш главата ќе почекаш 5 мин да постои пената, после ќе се измиеш, во тие 5 мин ќе осетиш ладовина, како некој ментол да ти истурил на глава.
После бањање, од кога ќе ја исушиш косата ќе видиш каде имаш црвенило на скалпот и ќе нанесеш Блу кеп крема или Синодерм крема.
Прегледај го приврзокот 196325
Прегледај го приврзокот 196326

Моментално мене само на главта ми се јавува чат пат, користам Блу кеп шампон и Синодерм, има периоди и на лицето кога ми се појавува, ама ретко, најчесто кога ќе ја оставам брадата.
Kelual DS крема имаш користено?
Јас имам приметено кога има промена на времето од топло во ладно (лето во есен) тогаш лом ми е лицево, ама приметив од пред 2 недели и на главата.
Ќе го земам Блу кеп шампонов што го препорачуваш а и ќе земам Блу кеп крема и за лицето и за главата. Моментално користам Kelual DS ама прилично долго време ја користам, задоволен сум ама да ја сменам одреден период.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
460
Поени од реакции
461
Повеќе од 10 години наназад користам Реконазол/Кетоконазол шампон, скоро редовно. Последнава година, година и пол почанв да користам Sulfa Plus шампон од ZDRAVLJE и има подобар ефект и подолготрајно, нема чешање, првут и лушпи скоро ич. Препорачувам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Повеќе од 10 години наназад користам Реконазол/Кетоконазол шампон, скоро редовно. Последнава година, година и пол почанв да користам Sulfa Plus шампон од ZDRAVLJE и има подобар ефект и подолготрајно, нема чешање, првут и лушпи скоро ич. Препорачувам.
кај го има?
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Повеќе од 10 години наназад користам Реконазол/Кетоконазол шампон, скоро редовно. Последнава година, година и пол почанв да користам Sulfa Plus шампон од ZDRAVLJE и има подобар ефект и подолготрајно, нема чешање, првут и лушпи скоро ич. Препорачувам.
Јас користам реконазол скоро една година и бев задоволен, но пак почна да ми се јавува првут. Ти го имаше овој проблем или после десет години ти се јави првут?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.952
Мене со себорејата ми помогна синодерм маст со кортико. Не ја ставам често туку еднаш во неделата, обично после бричење, на целото лице, и црвенилото и лупење на кожата на критичните места исчезнаа.
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
128
Поени од реакции
74
Јас имам првут активно веќе 6 месеци, ко ќе ја затресам косата ко снег да паѓа.
Пробано head & shoulders, Schauma, Eucerin, Nivea, Здраве актив и не знам кај да терам веќе.
Сув првут, се рони ко песок, и струпови во главата на некои места.
Чаре?
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Јас имам првут активно веќе 6 месеци, ко ќе ја затресам косата ко снег да паѓа.
Пробано head & shoulders, Schauma, Eucerin, Nivea, Здраве актив и не знам кај да терам веќе.
Сув првут, се рони ко песок, и струпови во главата на некои места.
Чаре?
EUCERIN има 4 вида, сите ги проба??
Мене ми помогна EUCERIN за сув скалп.
Пошто се мрзи по аптекиве можеби ти дале било кој од тие 4 вида или тој што најмалце се троши, распрашај ги убаво кој за што е, објасни што те мачи и мислам дека EUCERIN ќе ти заврши работа само да го одбереш правиот.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Јас неколку месеци користам Blue cap champoo и ми се намали првутот, но не сосем. Овде читам за Eucerin за сув скалп, дали тој е подобар од blue cap или ќе се зезнам ако се префрлам на него? Дали е за секојдневна употреба и што цена е?

@MSE
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Јас со себореата и првутот се запознав у војска.Се мачкав со кетоконазол 2%,али до крај на служба,ми падна косата,и така почнав ја бричам главата еднаш неделно и сега немам проблем.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Јас со себореата и првутот се запознав у војска.Се мачкав со кетоконазол 2%,али до крај на служба,ми падна косата,и така почнав ја бричам главата еднаш неделно и сега немам проблем.
Ја имам пролистано темава неколку пати и тотално различни мислења има за исти шампони. Кетоконазол и реконазол се спомнувани повеќе пати како успешни, ама не се за секојдневна употреба. Изгледа на секого различно делува шампонот, па тешко е да се процени што би ми одговарало мене. Триста работи имам пробано и не исчезнува првутот, макар еден ден. Можеби некои што викаат до исхраната е и други работи, па така џабе фрламе пари, најлогично тоа ми стои.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Ја имам пролистано темава неколку пати и тотално различни мислења има за исти шампони. Кетоконазол и реконазол се спомнувани повеќе пати како успешни, ама не се за секојдневна употреба. Изгледа на секого различно делува шампонот, па тешко е да се процени што би ми одговарало мене. Триста работи имам пробано и не исчезнува првутот, макар еден ден. Можеби некои што викаат до исхраната е и други работи, па така џабе фрламе пари, најлогично тоа ми стои.
Апсолутно,тоа е дерматолошки проблем.Би ти советувал да одиш кај др.Анчевски,пошто мене ми реши дерматолошки проблем на десната дланка,кој не можеа да ми го решат у ЛА.
Абе ние бевме последна генерација на редовна војска,и им бевме уз курац,ни постелина чиста ни даваа,ни униформа можевме да испереме ништо.Пола одред шуга фативме.

Пробај,бричи ја главата,некое време,може и да ти помогне.
Исто така имам слушано дека фарбање на косата со к'на е решението за првут.Имало некој турчин бербер у чаршија,на многу жени им помогнал.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Јас неколку месеци користам Blue cap champoo и ми се намали првутот, но не сосем. Овде читам за Eucerin за сув скалп, дали тој е подобар од blue cap или ќе се зезнам ако се префрлам на него? Дали е за секојдневна употреба и што цена е?

@MSE
Цена 620 или 660 така нешто. Има 4 вида, прашај си кој за што е па кое ти одговара земи. Јас конкретно Eucerin за сув скалп користам. Ако ти се погоди некој намќор продавач, може да ти даде што му е при рака или помалку што се троши од тие 4 вида, ти биди си настојчив да ти ги објасни сите.
Имав проблем со првут пред 2-3 години, сега само Eucerin користам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom