Првиот Македонец што јавно зборува за промена на полот

Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Доволно е да го прочиташ само уводот "Дарко Kрстев, триесет и тригодишен студент на Машински факултет во Скопје" за да знаеш за што човек се работи :facepalm:
Години поминаа, а ти уште не научи дека оцените во школо/на факс не даваат вистинска слика за тоа кој каков човек е...
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
На овој треба 100 стапа да му удрат 100 Нигеријци
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Како вас лично ве засега туѓа промена на пол се извинуем?

На овој треба 100 стапа да му удрат 100 Нигеријци
Браво еве ти чоколадно бананче.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Не ги капирам ваквиве ко Клаудија сегашна, или Дарко бивши.
А уште повеќе ме живцира тоа клишето нивно - јас сум жена заробена во машко тело.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
За овие ХИТЛЕР само или некој таков. Отиде светов во погрешна насока мора да се роди пак некоја будала како Адолф да направи сапун од ваквите.
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
:facepalm::facepalm::facepalm: Психијатрите ептен претерале со апчињата :facepalm::facepalm::facepalm:
Capture.JPG
Дал да плачам ил да пеам :facepalm::свиркам: ne mi e potrebna ....
Човечково суштество требало да даде пари за формат на стариот Оперативен систем и после тоа да инсталира нов ....
стариов е ептен фатен со Mallware :cenzura:
Kaj и да е ќе прегори графичката :pos::facepalm:
10492166_1443986585891048_995582329446947585_n.jpg
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Коа ќе стане сабајле се бричи?.
Ако најде некад овој пардон оваја муж по сабајле има да се тепаат кој прв да се бричи,
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Остај фацата што од километар се гледа дека е машко, ами со тие раменици каде?
Па и кога ќе му го прочиташ коментарот ... Абе лепота е, од тие самопрогласените.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Сакал/а/о лична на која ќе е променет полот т.е ќе стои женски пол, а мороно не знае дека кај нас тоа не е можно...засекогаш ќе си остане со М на личните исправи...хихихихихиих
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Офф, ме претица. :facepalm:
Типов (типкава) и типот (госпожата) од Кочани го (ја) претица :icon_lol:


МАКЕДОНИЈА | 01. НОЕМВРИ 2012

http://www.sitel.com.mk/prviot-makedonski-transeksualec-bil-policaec

Првиот македонски трансексуалец бил полицаец



Првиот маж во Македонија што за кратко време со хормонска терапија успеал да се трансформира во жена, до пред 10 години гордо носел полициска униформа и се грижел за безбедноста и за јавниот мир во Тетово, пишува денешен “Вест“.

Поради трансформацијата на надворешниот изглед, тој пред 10 години бил отпуштен од работа и неговиот статус на невработен до денеска останува ист.

Поранешниот полицаец кој се школувал во средното медицинско училиште и завршил со одличен успех, за “Вест“ вели дека се издржува од пензијата на неговите родители и нема од каде да ја плати алиментацијата за неговите деца, која изнесува околу 500 евра.

“Ги сакам моите две деца и би го дала и животот за нив. Но пари немам и не можам да ја плаќам алиментацијата. Многупати сум побарала работа, но поради мојата трансформација, никој не сака да ме вработи. Моите две дечиња не сум ги видела две години и не знам зошто сега ме задолжуваат да плаќам, кога ми го скратија правото да контактирам со нив“, вели за “Вест“, Андреа.

Адвокатката на Андреа, Марија Аргировска најавува жалба до апелациониот суд во Тетово. На сите рочишта биле присутни и претставници на Хелсиншкиот комитет за човекови права, пишува весникот.

Исплашен дека ќе биде заклучен во ќелија со мажи, Андреа вели дека попрво ќе се самоубие отколку да оди во машки затвор.

“Моја нога нема да го пречекори прагот во затворската ќелија. Попрво ќе се самоубијам отколку да влезам таму каде што сум сигурен дека осудениците ќе ме силуваат. Јас сега сум убава жена и сум предизвик за мажите што таму отслужуваат затворски казни и долго не виделе жена. Сигурно со мене ќе си ги задоволат сексуалните нагони, а јас ќе претрпам трауми за кои, сигурна сум, никој потоа нема да одговара. Според медицинската документација и хормоните, јас сум жена, па ако веќе треба да издржувам затворска казна, нека ме стават во женскиот затвор во Идризово. Таму ќе бидам безбедна и јас и моите потенцијални цимерки“, вели Андреа Јакимовски.

“Вест“ пишува дека за комплетна промена на полот на тетовскиот трансвестит недостасува уште само хируршка интервенција за отстранување на половиот орган. Операцијата треба да биде извршена во Белград, но засега Андреа вели дека нема пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom