Првиот Македонец што јавно зборува за промена на полот

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Историјата се повторува.
Гледај да не се така повеќе заповторува :pos:

Еве на пример, јас сакам да сменам пол леп сум џоа Роберто Баџо а кога ќе сменам пол ко Анџелајна ќе бидам.

И колку ќе ме кошта тоа ?
Тон пари.
Ќе може ли еден обичен граѓанин да си го дозволи ова?
Не.
А и нема потреба не е ситуација - опасност по живот.

И што ако станам како Анџелајна ако имам генетски предиспозиции за рак на бели дробови или кардиоваскуларни заболувања, дијабетис и незнам ти уште што не додека одам да се лекувам во болници кои се распаѓаат, раководени од полуписмен кадар да незнаеш дали ќе им умреш во операциона сала или од плафонот што ќе ти падне за време на рехабилитацијата.

Напредок во медицината е многу општ и комплексен поим, оваа тема е повеќе како реклама.

Друго е лек за некоја опасна болест или некој зафат како на пример да ти сменат дел од мозокот на оние на кои им е потребна таа промена (ремонт) секако (пр. вмровци, вегетаријанци, металци, моторџии, интераши мислам побогу како некој воопшто би навивал за интер).
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Не знаев дека си политички #hashfag - многу и допирна точка има со тоа што го цитираше! Изгледа не знаеше каде да го искористиш па го опна тука :D

Океј, "трансфоб си срце" се вика коментар. Не е аргумент. Ако имаш аргументи, изволте дебатирај. Кеплер и Дамблдор, иако се косиме во многу погледи и ставови, пак повеќе аргументи нудат и ги образложуваат мислите како некој што користи мозок, а не емоции. Ако тоа што го пишав те мава у емоција, тоа не е мој проблем, тоа е твој проблем. Логиката и фактите немаат место за емоции. Образложено е во постот зошто ги имам тие ставови кои ги имам, на тебе ти е ред.

PS: Гиги не ја ставив затоа што пред да ја спомнеш не знаев за неа, другиве ги знам кои се.[DOUBLEPOST=1496821244][/DOUBLEPOST]

За разлика од религијата, кај ЛГБТ лицата имаш индиции што сугерираат на нешто, но не е потврдено. Ако веќе ја користиш таа насока на резонирање, треба да го прифатиш и тој аспект, бидејќи постои. Во однос на тоа дека треба да се реши мистеријата, комплетно се согласувам. Мислиш јас не сакам да знам како дошло до тоа да бидам геј? 1000 пати повеќе од тебе. Затоа што одговорот на тоа прашање најмногу ме тангира мене, и тие како мене.

Не, сите се транс лица. Има социјални мрежи и вебсајти исклучиво посветени на транс-популацијата. Можеби користат стероиди како и конвенционалните билдери, не знам. Но знам дека ако некој навистина страда од полова дисфорија, наоѓа начин да го реши проблемот, дали финансиски или козметички, и со транзицијата личи на другиот пол. не прифаќам изговори за недостаток од финансии или можности, има транс-лица кои робувале од работа само за да имаат доволно пари за операцијата, да не збориме хормонските и козметичките третмани. Тие што не се трудат, значи не им е толку гајле.
Иднината ќе покаже дали некој ќе организира соодветно истражување.

Користењето на хормонални терапии е доста комплексна работа, иако доста често тоа е симнато на ниво на маалски муабет и специјалист кој ја препорачува терапијата е локален експерт, батка кој веќе се боцнал, па според неговото искуство може да препишува терапии и слично.
Ти изгледа на нормално да робуваш за такво нешто?[DOUBLEPOST=1496850141][/DOUBLEPOST]
Мене ми е мило што личноста си ја реализирала целта, но ќе морам да се согласам со титовистов погоре и приоритетите во здравството. Луѓе умираат од банални причини, а тука се маваат во гради како се напредни и постигнале успех. Секоја чест за лекарот и за успешно извршената операција, но јас сеуште не гледам никаков успех.
Стандарден капитализам?[DOUBLEPOST=1496850334][/DOUBLEPOST]
ОК тоа, негово право и се.
Еве аплауз за сево ова, за овој за прв пат толку комплексен зафат.

Кој кур (пан интендет) ако оди во болница нели веќе со сменет пол и ни умре од некоја бактерија или поради банални лекарски грешки ?

Напредок?

Напредок е фудбалски клуб од Кичево.[DOUBLEPOST=1496845871][/DOUBLEPOST]

Има да се согласиш и оро ќе играш (на Голи Оток).
Пази, институцијата што го направи зафатот се вика Систина, а не Клинички центар на РМ, имаш разлика, ако си се лечел таму ќе сфатиш дека кога ја пречекоруваш вратата внатре веќе не си во РМ ни со цени ни со квалитет на здравство, затоа и процентот е минијатурен на тие што се способни да се лекуваат таму.
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Пази, институцијата што го направи зафатот се вика Систина, а не Клинички центар на РМ, имаш разлика, ако си се лечел таму ќе сфатиш дека кога ја пречекоруваш вратата внатре веќе не си во РМ ни со цени ни со квалитет на здравство, затоа и процентот е минијатурен на тие што се способни да се лекуваат таму.
Баш тоа сакав да го пишам но не бев сигурен дали е Систина.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Иднината ќе покаже дали некој ќе организира соодветно истражување.

Користењето на хормонални терапии е доста комплексна работа, иако доста често тоа е симнато на ниво на маалски муабет и специјалист кој ја препорачува терапијата е локален експерт, батка кој веќе се боцнал, па според неговото искуство може да препишува терапии и слично.
Ти изгледа на нормално да робуваш за такво нешто?
Не познавам транс лица лично за да стекнам впечаток дали е така како што збориш или не. Познавам стрејт мажи кои се боцкале за билдање и сл. на сличен начин, што да, би се согласил е преризично нешто.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Со сигурноат е потврдено дека Лет 3, е првиот што ќе и го свирне на Клаудија,тој дупи жени што личат на четници.
аирлија-бидна ли работата
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Не ги капирам ваквиве ко Клаудија сегашна, или Дарко бивши.
А уште повеќе ме живцира тоа клишето нивно - јас сум жена заробена во машко тело.
Искрено ова ми е најглупа ствар и никако не можам НЗС да најдам. Не сум против(т.е сум али изборот е нивни) инаку едно е да си облака фустанчиња па и на 40 години, а сосем трето е да го реконструираш телото као демек тоа ќе му ги реши сите проблеми.
 
C

cige

Гостин
Јас мислам да умирам немам верба на операција да одам, не па од здрав и прав.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Јас мислам да умирам немам верба на операција да одам, не па од здрав и прав.
Комплексите се опасна работа, да прочиташ пак низ какви маки минуваат за да бидат повисоки 3-7 цм, тие уште побудали се од овие што менуваат пол :pos::facepalm:
http://www.odditycentral.com/news/getting-your-legs-broken-for-a-few-extra-inches-a-growing-trend-in-the-world-of-cosmetic-surgery.html
 
C

cige

Гостин
Комплексите се опасна работа, да прочиташ пак низ какви маки минуваат за да бидат повисоки 3-7 цм, тие уште побудали се од овие што менуваат пол :pos::facepalm:
http://www.odditycentral.com/news/getting-your-legs-broken-for-a-few-extra-inches-a-growing-trend-in-the-world-of-cosmetic-surgery.html
Ако сакам да се извишам ќе висам на гранка, барем за тоа не треба операција.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Ако сакам да се извишам ќе висам на гранка, барем за тоа не треба операција.
Се работи за возрасни особи кои не растат повеќе ни со бесење на гранка.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Зошто овие нашиве се толку грди,па и албанците трансексуалци од Косово се полични.(Имав читано за нив по нетот ,имаше еден/една која живее во Германија) http://izismile.com/2012/01/14/famous_transgender_models_10_pics.html Е овие се веќе нешто друго.
Мислам дека се дотерале и станале полични ОТКАКО го напуштиле Косово. За да изгледаш така, ти треба скапа хормонска терапија, ако не и козметичка хирургија и еден куп анатомски потфати. Чисто се сомневам дека тоа го имале во Косово. Германија on the other hand ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom