Прашање за Христијанството III

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Уште еден од твоите безбројни бисери.:)

Прочитај за Химлер:

http://info-buddhism.com/Nazis-of-Tibet-A-Twentieth-Century-Myth_Engelhardt.html
Химлер не беше во потрага по буда, ниту по забот на песот кој за малце ќе го каснеше Амон ра, туку по светиот грал и по копјето со кој е прободен Исус. По христијански реликвии трагаше, значи веруваше во нив.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
брее кој тоа ќе суди кое однесување е лажно и шо е злодело,
Што „е„ а што „не е„, се одредува според волјата Божја.[DOUBLEPOST=1454179375][/DOUBLEPOST]
кој ќе војува бе Мики, синодот на МПЦ и попој ќе земат митролези и минобацачи?
Сам прашал-сам одговорил...[DOUBLEPOST=1454179442][/DOUBLEPOST]
Додека вие седите и мантрате молитви други зедоа оружје и се одазваа на повикот од госпот да се борат против неверници и тие што го предадоа
Кои са тија „...други...„? Наведи три од нив.[DOUBLEPOST=1454179560][/DOUBLEPOST]
Химлер не беше во потрага по буда, ниту по забот на песот кој за малце ќе го каснеше Амон ра, туку по светиот грал и по копјето со кој е прободен Исус. По христијански реликвии трагаше, значи веруваше во нив.
Очигледно е дека порешно трагал: не Го барал Бога, туку барал предмети, кај кои идолатријата многу брзо се пројавува.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Што „е„ а што „не е„, се одредува според волјата Божја.
Очигледно е дека порешно трагал: не Го барал Бога, туку барал предмети, кај кои идолатријата многу брзо се пројавува.
а као тебе ти шепна госпот која му е вољата, “Слушај Мики, ти ми изгледаш како добро дете и тебе ќе ти ја кажам мојата воља па ти пренеси даље..:“

Ами то шо барал предмети, значи вервал во прикаските за Исус и дека тие предмети се чаробни. Нели и црквата верва ва такви дреболии и во нивна волшебна моќ, па во посебни сребрени и златни ковчежиња, со страхопоштовање чуваат коски, крпчиња, шајки, деланки, нокти... и остали остатци од умрени луѓе и тук таму велат како забот на тој и тој светец ги спасил од грип во 1474 или окото на таа и таа светица ги одврати неприателите од нивниот град....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Тоа е некоја твоја реалност, оти реалната реалност е битно поинаква....
Реалната "реалност" на поповите, разбирам.
Простото повикување на стихови од Писмото, во стариот добар протестантски дух, нема да те направи поголем верник од владиката.
ова се празни изјави за кои нема да трошам време. Покажи ми каде владиката се однесувал согласно макар еден стих од цитираните, макар еден. Зошто го брка и го нарекува Јуда.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ова се празни изјави за кои нема да трошам време.
И ја‘ исто...[DOUBLEPOST=1454181513][/DOUBLEPOST]
а као тебе ти шепна госпот која му е вољата, “Слушај Мики, ти ми изгледаш како добро дете и тебе ќе ти ја кажам мојата воља па ти пренеси даље..:“
Пак монолог?...
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ами то шо барал предмети, значи вервал во прикаските за Исус и дека тие предмети се чаробни. .
Ват евар: тоа автоматски е запаѓање во идолатрија. Од кај знаел Химлер дека токму бараните предмети се „чаробни„? Верувал дека се „чаробни„ и тие веднаш станувале „чаробни„, не?..[DOUBLEPOST=1454181688][/DOUBLEPOST]
Ако не знаеш зошто свештеникот има таков однос кон верниците македонци, не знам зошто напразно ме цитираше. Можеби некој друг знае.
Знам, ама и да ти кажам, пак нема да веруваш во кажаното.[DOUBLEPOST=1454181747][/DOUBLEPOST]
анки, нокти... и остали остатци од умрени луѓе и тук таму велат како забот на тој и тој светец ги спасил од грип во 1474 или окото на таа и таа светица ги одврати неприателите од нивниот град....

„...и мир во светот...„.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Погрешно ти е праашањето: види што точно напишав а не што не напишав.[DOUBLEPOST=1454153501][/DOUBLEPOST]

Само Господ Бод, како праведен Судија, праведно и досудува кој кај ќе „иде„. Мое е да се потрудам во намерата да ќарам Рај а не вечна смрт.
Де бе Мики пак се фаќаш за формалности. Ти напиша ( колку што јас прочитав) дека сите ке воскреснат. Тоа ти иди нешто како идно време и дека досега никој нема воскреснато па затоа и немаш видено ? Дај појасни малце. Знаеме дека тебе ти е совршено јасно ама ете нас обичните смртници ни треба малце така подробено.
За другиот дел. Ок тоа сфативме . Судијата ке ти суди и тој ке одлучи каде ке завршиш, а твое е да се потрудиш да завршиш каде што си наумил. Арно ама од каде ке знаеме ние каде ти ке завршиш и дали си правел онака како треба. Како ке ни кажиш ти на пример дека си завршил во рајот и дека треба да го следиме твојот пример. Па на крај од каде си толку сигурен дека ти правиш онака како што треба . Ти има кажано некој, ти се јавил некој од рајот, ти пратил некој знак. Единствен патоказ ти е тоа што си прочитал во библијата. Ами аџабе нив некој им се јавил им кажал. Можи лажат дека така треба за намерно да те навлечат да заглавиш во вечна смрт што ли и да ти значи тоа( и за ова ако сакаш објасни малце).
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Де бе Мики пак се фаќаш за формалности. Ти напиша ( колку што јас прочитав) дека сите ке воскреснат. Тоа ти иди нешто како идно време и дека досега никој нема воскреснато па затоа и немаш видено ? Дај појасни малце. Знаеме дека тебе ти е совршено јасно ама ете нас обичните смртници ни треба малце така подробено.
За другиот дел. Ок тоа сфативме . Судијата ке ти суди и тој ке одлучи каде ке завршиш, а твое е да се потрудиш да завршиш каде што си наумил. Арно ама од каде ке знаеме ние каде ти ке завршиш и дали си правел онака како треба. Како ке ни кажиш ти на пример дека си завршил во рајот и дека треба да го следиме твојот пример. Па на крај од каде си толку сигурен дека ти правиш онака како што треба . Ти има кажано некој, ти се јавил некој од рајот, ти пратил некој знак. Единствен патоказ ти е тоа што си прочитал во библијата. Ами аџабе нив некој им се јавил им кажал. Можи лажат дека така треба за намерно да те навлечат да заглавиш во вечна смрт што ли и да ти значи тоа( и за ова ако сакаш објасни малце).
Прочепкај во форумов, многу е пишувано и дискутирано на најразлични теми од верата рисјанска.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Прочепкај во форумов, многу е пишувано и дискутирано на најразлични теми од верата рисјанска.
Јас ако сакав да прочепкам не ке те прашував тебе. Сега ако незнаеш или немаш одговор е друга работа. Инаку ај да го затвориме подфорумот религија пошто МИКИ вели се е веќе кажано и напишано таму, треба само да се прочепка.
Искрено незнам зошто кисниш на ова тема кога од тебе нити може нешто паметно да се научи, нити пак може некој нешто да те праша. А и тоа што ке го одговориш понекогаш како што и сам си кажа само тебе ти е разбирливо и ти има логика, што за другите кои прашуват едноставно има вредност нула. Тотална утка во сите погледи си. Тешко некој ако чека од тебе да научи нешто за христијанството.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас ако сакав да прочепкам не ке те прашував тебе..
Што ќе правиш со своето учество на форумов, тоа е твоја работа и конечно, твој проблем.

Замисли сега ситуација, во која секој поединец од форумов поставува прашања кои се веќе поставени, одговорени и дискутирани и сето тоа да почнува пак од почеток.

Не случајно порталов ги „памети„ дискусиите од претходните години, што значи дека истите веќе ти се достапни.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Што ќе правиш со своето учество на форумов, тоа е твоја работа и конечно, твој проблем.

Замисли сега ситуација, во која секој поединец од форумов поставува прашања кои се веќе поставени, одговорени и дискутирани и сето тоа да почнува пак од почеток.

Не случајно порталов ги „памети„ дискусиите од претходните години, што значи дека истите веќе ти се достапни.
Значи ништо, да затвораме подфоруимот. Нема што повеќе да се кажи или праша. Се е кажано и одговорено.
 

Mason_Petrarka

Servant of Morgoth
Член од
19 декември 2009
Мислења
157
Поени од реакции
23
Прашање. Зошто кога се споменува името на Исус, во повеќе наврати сум сретнал дека го именуваат како Единствениот Господ Бог Исус Христот, кога јасно стои секаде дека е Синот Господов Исус Христос? Може ли некој да ми даде одговор на ова прашање? Се надевам дека бев јасен и ве молам не користете сарказам затоа што чисто ме интересира дали овој случај настанува, да речеме, кај индивидуи кои на некој начин се погрешно информирани или пак јас нешто не сфаќам?

Благодарам!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Прашање. Зошто кога се споменува името на Исус, во повеќе наврати сум сретнал дека го именуваат како Единствениот Господ Бог Исус Христот, кога јасно стои секаде дека е Синот Господов Исус Христос? Може ли некој да ми даде одговор на ова прашање? Се надевам дека бев јасен и ве молам не користете сарказам затоа што чисто ме интересира дали овој случај настанува, да речеме, кај индивидуи кои на некој начин се погрешно информирани или пак јас нешто не сфаќам?

Благодарам!
Христос навистина Е Синот Божји Единороден, како што исповеда Симболот на верата. Христос Е вториот лик од Света Троица, односно од Троичиноста Божја (Отец и Син и Свет Дух). Трите лика Божји се нераздвојни, иако истовремено ги запазуваат и своите лични атрибути па токму заради нивната неразделност, Бога Го прифаќање како Еден, односно како заедница од три ликови а не од три одвоени и самостојни ликови.

Оттаму, кога велиме дека Христос е единствениот Бог, едновремено мислиме и на Отецот и на Дихот Свет, Кои се нераздвојни од Хриса Бога.

Бог делува како нераздвојна заедница, односно делува и битисува како „еден„, не како „тројца„.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Бог делува како нераздвојна заедница, односно делува и битисува како „еден„, не како „тројца„.
А оти Исус рече тогаш него да не го прашват кога ќе дојде краљевство божје пошо ни тој ни никој не знаел освен татко му?
Дали то беше пред Исус да стане госпот и дел од тројката?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom