Прашање за Христијанството III

Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
1. Sorry, мислев дека збориш за вина дека некој е слеп. Грешно сме се разбрале. А за тоа дека барем кај мене создаде одбивности кој црквата уште толку повеке од тие што ги имав е вистина, нема што да те лажам.

2. Не ми е мене верата во црквата изгубена пријателе. Јас никогаш не сум ја ни имал.

3. Дали ти разбираш дека ни еден твој одговор не ми даде одговор на моите прашања туку како што веке реков, само вртиш одоколу и на крај пак ништо. Мада и тоа нема везе, ајде, ок е, ајде, може ја сум глуп па не можам да те разберам.

Али ајде сега еве едно многу просто прашање.

Дали си женет?
И јас многу пати сум во искушение и заблуда другарче некогаш сум лут на Бога за некој настани во мојот живот некогаш си велам дека треба да е се по неговата воња не сум ни таму ни таму,па затоа читам и барам одговори за моите неодговорени прашања.или пак одговорот е пред мене па неможам да го видам.А со некој од овде што не ги разбираме не нзаеме со кого си имаме работа има многу кривинчиња од христијанството,зборам за Јеховини сведоци,Саботари итн...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Кај си бе Чорбаџија цел ден те нема што дебати паднаа тука.И јас поставив едно прашање погоре што многу би сакал да чујам твој одговор.
Сакаш да кажеш дека црквите се само градби локација за собирање на луѓе со една визија.Тогаш зошто Бог го вика мој дом, значи се погрешно правиме што одиме во црква палиме свеќи се молиме за мене црквата е најсвето место на земјата и верувам дека Бог може да не препознае само во неа.
На работа сум и со обврски, немам многу време за без врска дебати.
Бог никаде црквите не ги вика свој дом. Можеби си се помешал со старозаветниот храм во Ерусалим каде што евреите имаа Божја регулатива да принесуваат жртви за своите гревови и да ги одбележуваат некои од своите празници. Тој храм Бог го нарекува Свој дом, ама не во таа смисла дека Тој живее таму. Некои во тоа време мислеле така, па затоа Бог преку пророкот им рекол дека тој не живее во градби и сл.
Нема ништо лошо да се молиш во црква, освен ако не се молиш на некоја икона или ако не принесуваш некакви жртви (како што се свеќите - кои самата црква ги нарекува бескрвни жртви)
Понатаму Исус никогаш не рекол дека треба да идеш во црква за да се помолиш. Молитвата треба да биде секојдневен разговор со Бог. Бог по дефиниција е сеприсутен и Тој може да те чуе од секаде. Пред Исус да ја каже познатата „Оче Наш“, Тој не рекол: „Отидете во црква и молете се...“, туку рекол:

„И кога се молите, не бидете како лицемерите, кои сакаат да се молат стоејќи по синагогите и на аглите од улиците, за да ги видат луѓето; вистина ви велам, ја имат својата награда.
А ти, кога се молиш, влези во својата скришна соба, затвори ја вратата и помоли Му се на твојот Татко, Кој е во тајност; и твојот Татко, Кој гледа во тајност, ќе те награди јавно.”“ (Исус Христос, ев. Матеј 6:6, Библијата)

Синагогите биле еден вид цркви за евреите. Па види што вели Исус овде. Тој вели да не бидеме како лицемерите кои се молат по синагогите за сите да ги видат колку се тие побожни, туку вели да идеме и дома во нашето удобно катче да му се обратиме на Бог во молитва. Се разбира, тоа не значи дека мора секогаш дома, туку Исус само дава еден пример за да не се праиме побожни со тоа што јавно ќе се молиме во црква, туку дека подобро ќе биде дома ако се молиме без да се праиме побожни пред луѓето.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. Sorry, мислев дека збориш за вина дека некој е слеп. Грешно сме се разбрале. А за тоа дека барем кај мене создаде одбивности кој црквата уште толку повеке од тие што ги имав е вистина, нема што да те лажам.
?
Ако ме излажеш,не значи и дека ќе Ти поверувам.
--- надополнето: 20 март 2013 во 19:13 ---
2. Не ми е мене верата во црквата изгубена пријателе. Јас никогаш не сум ја ни имал.
Лошите луѓе секогаш ја афирмираат својата лошотија.
--- надополнето: 20 март 2013 во 19:15 ---
3. Дали ти разбираш дека ни еден твој одговор не ми даде одговор на моите прашања туку како што веке реков, само вртиш одоколу и на крај пак ништо. Мада и тоа нема везе, ајде, ок е, ајде, може ја сум глуп па не можам да те разберам.
Не, тоа само значи дека не сум дал одговор по Твојот кеиф: према томе, самиот поставувај си прашања и самиот одговарај си ги, согласно Твојот есап.
--- надополнето: 20 март 2013 во 19:16 ---
Али ајде сега еве едно многу просто прашање.

Дали си женет?
А дали темава е именувана како „Прашања за христијанството„ или „Прашања за МИКИ1„?....
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
туку дека подобро ќе биде дома ако се молиме без да се праиме побожни пред луѓето.
pozdrav corba moze li da obrazlozis kako se molis doma , vsusnot kako ti pocnuva molitvata i kako zavrsuva, ako se moze po detal, ako nemas maka , blagodaram.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
pozdrav corba moze li da obrazlozis kako se molis doma , vsusnot kako ti pocnuva molitvata i kako zavrsuva, ako se moze po detal, ako nemas maka , blagodaram.
Па немам некој константен шаблон, слично како што и со моите родители немам некој шаблон како им почнувам муабет и како завршувам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ION
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Па немам некој константен шаблон, слично како што и со моите родители немам некој шаблон како им почнувам муабет и како завршувам.
blagodaram na odgovorot iako odgovorot ne go dobiv, znaci li toa deka koga izvrsuvas molitva,tvoeto molenje e razlicito, bidiki nemas konstanten sablon ,i stoe poenata so tovjata posledna recenica, so postavenoto prasanje..(slicnosta so tvoite roditeli, vo odnos na boga)
jas te prasav od ljubopitnost , kako ti pocnuva tvojata molitva doma, eve na primer denes , koga stanuvas , koga legnuvas dali se molis ima li period koga treba da se molis, ili toa e tvoj izbor, i moze li da ni opisis so tvoi zborovi kako izgleda koga hristijanin se moli.doma sam. dali sekoj den se molis, blagodaram.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
blagodaram na odgovorot iako odgovorot ne go dobiv, znaci li toa deka koga izvrsuvas molitva,tvoeto molenje e razlicito, bidiki nemas konstanten sablon ,i stoe poenata so tovjata posledna recenica, so postavenoto prasanje..(slicnosta so tvoite roditeli, vo odnos na boga)
jas te prasav od ljubopitnost , kako ti pocnuva tvojata molitva doma, eve na primer denes , koga stanuvas , koga legnuvas dali se molis ima li period koga treba da se molis, ili toa e tvoj izbor, i moze li da ni opisis so tvoi zborovi kako izgleda koga hristijanin se moli.doma sam. blagodaram.
Да токму тоа значи, моето молитвено обраќање кон Бог не е под некаков шаблон и секој пат е различно, со различни зборови, со различни благодарности, молитви за различни потреби, со различни фалби, различна должина на молитвата итн.
Поентата на вториот дел од реченицата ми беше дека како што јас секогаш различно и без некој посебен шаблон им се обраќам на моите родители, слично на тоа и Му се обраќам и на Бог, секогаш различно и без некој посебен шаблон. Се надевам сега е појасно.

Нема периоди кога треба да се молам. За христијанинот секое време е добро време за молитва, слично како што можам и во секое време да им се јавам на моите родители. Нема некои посебни правила за тоа кога треба да му се молиме на Бог. Нашиот Бог секогаш е достапен и секогаш не слуша.

Ок, еве ти една молитва со мои зборови:

Те славиме Боже зошто си добар Бог, зашто си милостив и полн со љубов. Фала ти Господе што не нè остави да потонеме во нашите гревови туку ни прати Спасител. Фала ти Боже што го прати Својот Единороден Син да пострада на крстот и со Својата смрт да ја плати казната за нашите гревови. Фала ти Исусе за тоа. Фала ти Исусе што безусловно нè засака, ги рашири Твоите раце на крстот и доброволно го положи Својот живот за нас, за ние да имаме живот преку Тебе. Крстос беше местото каде што ние требаше да бидеме заради нашите гревови. Фала ти што ти отиде таму, заради нас, за ние да бидеме поштедени од казната за гревовите наши. Фала ти што претрпе маки, камшикувања, навреди и понижувања и издржа до крај за да не спасиш нас грешниците. Фала ти што под твојата закрила можеме да најдеме сигурност, мир, заштита и вечна љубов. Фала ти што ни обезбеди место во Твоето Царство, да бидеме вечно покрај Тебе и да имаме вистински исполнет живот.
Те молам Боже прости ни што секојдневно ти грешиме, свесно или несвесно. Те молам чувај нè од искушенијата и помогни ни да ја исполнуваме Твојата воља. Нека биде Твојата воља, зашто знаеме дека таа е за наше добро. Те љубиме Татко наш Небесен. Фала Ти за твојата огромна љубов кон нас.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Мики, ја тука не гледам никаков лошотилак. Не можеш така да обвиниш некого дека е лош оти не ти оди тебе по кефот. Еве јас на пример, тебе иако те сметам за сатанист не мислам дека си лош, туку дека си во заблуда едноставно.

А за одговорите, нема врска тоа дали е одговорот по мој кеф или не е, едноставо ти кажувам дека немаш никогаш за ништо конкретен одговор, туку само ги извртуваш работите како што тебе ти одговараат. Гледаш ете, чувството е обострано. Мада јас тебе не можам да ти замерам бидејки тоа е особина на сатаната, да ги врти работите одоколу.

МИКИ, тебе лично те прашувм бидејки со тебе ја почнав оваа дебата.

Мада сега ке прекинам, темава е како што кажа, прашања за христијанстово и не сакам да ја спамирам со преписки помегу тебе и мене.

А те прашав дали си женет, бидејки ако не си, ме интересираше дали во твоето постоење некогаш си имал скесуални односи со жена, маж или пак сам со себе. И доколку навистина си немал како бре човеку издржуваш.

п.с. не мора да ми одговориш бидејки знам дека се ова интимни прашања, ама морав да си ја ослеснам душава. А воедно доколку има некој друг верник онака, по опуштен ме интересира многу тоа.

Ако ме излажеш,не значи и дека ќе Ти поверувам.

--- надополнето: 20 март 2013 во 19:13 ---


Лошите луѓе секогаш ја афирмираат својата лошотија.
--- надополнето: 20 март 2013 во 19:15 ---


Не, тоа само значи дека не сум дал одговор по Твојот кеиф: према томе, самиот поставувај си прашања и самиот одговарај си ги, согласно Твојот есап.
--- надополнето: 20 март 2013 во 19:16 ---


А дали темава е именувана како „Прашања за христијанството„ или „Прашања за МИКИ1„?....
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
sto pravis koga gi izgovaras ovie zborovi,
Не го разбирам прашањево. Како мислиш што правам? Секогаш дишам, понекогаш мижам, понекогаш се молам со отворени очи, понекогаш седам, понекогаш стојам, понекогаш сум на колена, понекогаш само главата ми е наведната и сл.

imas li denovi vo koi voopsto se nemas pomoleno?
Моментално не ми текнува, но сигурно имало и такви денови. Сепак се ретки, затоа што колку и да сум бил зафатен преку денот и да сум заборавил да се помолам, кога ќе легнам во кревет и ќе се смирам, веднаш ми текнува на Бог да му кажам маките, проблемите, да му благодарам, да го молам за водство, да барам мудрост итн.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ION

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Еве јас на пример, тебе иако те сметам за сатанист не мислам дека си лош, туку дека си во заблуда едноставно.
А добро бе gt80, може ли сатаната да истерува сатана?...:)
Кога Ти би знаел што е тоа сатанизам, би бил укакан од страв.
--- надополнето: 20 март 2013 во 22:00 ---
Мада сега ке прекинам, темава е како што кажа, прашања за христијанстово и не сакам да ја спамирам со преписки помегу тебе и мене.
.
Прифаќам: еве, и јас нема да обрнувам внимание на Твоите прашања.
--- надополнето: 20 март 2013 во 22:02 ---
п.с. не мора да ми одговориш бидејки знам дека се ова интимни прашања, ама морав да си ја ослеснам душава..
Их, какво олеснување беше ова, а? Признај!...:icon_lol:
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Не не Мики, да не се разбереме погрешно. Јас кога ке прашам нешто ти можеш да ми одговориш, и сакам да ми одговориш. Муабетот ми беше да се воздржиме од оддалечување од темата, бидејки почнавме со тоа дали дркањето е грев а завршивме дека ти истеруваш сатани.

Инаку ич не се плашам од сатаната бидејки знам дека бог ке ме заштити.

И да, знам многу убаво што е сатана, ебате сум ги гледал сите сезони од Supernatural и тоа 2 пати. :)
--- надополнето: 20 март 2013 во 22:14 ---
Мики, ова е форум за поставување на прашање на христијаните, така да ти како христијанин треба да одговориш, а јас немам поима, може и да може.

Така да, може ли?

А добро бе gt80, може ли сатаната да истерува сатана?...:)
--- надополнето: 20 март 2013 во 22:00 ---
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И да, знам многу убаво што е сатана, ебате сум ги гледал сите сезони од Supernatural и тоа 2 пати. :)
Алал да Ти е...:icon_lol:...И сега, гледајќи нападно евтини серии, кои го промовираат сатанизмот, Ти „као„ знаеш што е сатанизам, така?
--- надополнето: 20 март 2013 во 23:12 ---
Мики, ова е форум за поставување на прашање на христијаните, така да ти како христијанин треба да одговориш, а јас немам поима, може и да може.
А кој и што ме обрзува да одговорам?....
--- надополнето: 20 март 2013 во 23:12 ---
Така да, може ли?
Ајде, обиди се.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
1. SN не е ефтина серија. Ефтини се оние турските и бугарските и оние за велгиден шо ги даваат а ти пто ги гледаш, ете тоа вашите попски срања.

2. Верата те обврзува, да им го покажеш правиот пат на грешниците како мене и да не спасиш од сатаната, дури кога и самиот не би сакал да бидам спасен, нели? Освен ако не сум во право и самиот ти да си сатанист. А на крај крајева никој не те тера да ми одговараш, јас само кажав што ми е мене желба. Али желба ми е и да имам ферари и ти да клецнеш нешто од страна али тешко да ке се оствари, нели? А ферари може и ке имам некогаш. :)

3. Абе шо да се обидам, ти читаш ли шо ти пишувам. Те прашам најубаво, па мало дете да беше ке разбереше, дали може или не? Шо е толку тешко да одговориш:

а) може
б) не може
в) не знам

ете толку бе Мики, 5 секунди работа.

А што се однесува до мене нема јас со да го бркам, ке го викнам Тино Кајшаров. :)

Алал да Ти е...:icon_lol:...И сега, гледајќи нападно евтини серии, кои го промовираат сатанизмот, Ти „као„ знаеш што е сатанизам, така?
--- надополнето: 20 март 2013 во 23:12 ---


А кој и што ме обрзува да одговорам?....
--- надополнето: 20 март 2013 во 23:12 ---


Ајде, обиди се.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
За тебе простотилак за мене сурова реалност.

Јеби га... Леле заборавив, ти тоа не го правиш. :)

Мики бе, се зезам, олабави малку. Насмеј се, поубав ке ти биде денот. :)
--- надополнето: 21 март 2013 во 09:37 ---
Бај д веј, немој да ми викаш да одам да пораснам бидејки тоа кај мене е еквивалент ко јас да ти речам на тебе да идеш у пичку матер (што нема да ти речам бидејки јас сум по културен).

Бидејки не сакам да пораснам. Добро ми е овака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom