Прашање за Христијанството III

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Деница/Сатанаил е првиот кој отпадна, а со себе повлече и 1/3 од небесните бели ангели.
Кои? И зошто само 2 од нив се спомнуват па дури се поистоветуваат како 1 (Сатаниел и Луцифер)
И кои се другите 2/3 кои останаа бели?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Со самото раѓање на бебето е наследник на Адам сите сме!!!
а со самото тоа го наследуваме неговиот грев Адамов смртта.Со самото крштевање го примаме евангелието на Христа во нас а Христос пострада и умре за нивните гревови (луѓето од стариот завет) со самото крштевање тој грев ни е простен и живееме според Божјите закони кој ни ги даде Христос(Спасител) бебето нема да биде одма во рајската градина бидејки Бог е човекољубив и нема да го уништи светот се додека не посака тој и бебето ќе живее ќе расте и умре со исполнување на заповедите на Господ Исус Христос.
болдот. па нели овоземниот живот е казна (избркани од рајската градина), како тоа сега овоземниот живот е човекољубие (награда)?!??!?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Пријателе дали ти со твоите лични работи и твоите деца можеш да правиш што сакаш?

Така и Господ негови сме создадени сме од негова рака се е негово ние сме негови се доаѓа од него така да што сака може да прави со нас!
Дали ти си слушнал за социјална служба и дали си чул за случаи кога таа служба им ги одзема децата на родителите кои решиле да прават со нив што ќе им текне?
Со кое право споредуваш предмет или слична сопственост со свесно и разумно суштество како што е човекот?
1.Направи споредба со растењето и воспитувањето на твоето дете...
Она што им забранил да јадат најверојатно сакал да ги искушува за да направи послушност и почит тие не го почитувале и ги казнил самите да се снаоѓат и да се борат.

2.А Бог е човекољубив што создал не уништил.....
се надевам ме разбра?
1. Која е потребата да ги искушува, кога е сезнаен? Кога е над времето? И ако веќе решил да ги искушува, зошто им го ускратил сознанието за добро и зло? Како може некој да разликува исправна од погрешна постапка ако нема критериум што е добро а што не?

2. Како тоа "што создал не уништил"? Потопот што е?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако тие немале искуство - сознание што е злото (им било забрането нели?), тогаш зошто се бара одговорност од нив? Каква улога има предупредување, ако тој што го предупредуваш си го создал без сознание за добро и зло? Како ќе знае што е тоа "погрешен избор"?
- Одговорноста е побарана затоа што направиле погрешен избор, иако Бог веќе им одредил што смеат а што не смеат да јадат.

- Предупредувањето имало поправно-воспитна улога. Адам и Ева знаеја што е добро, но не и што е зло, оти злото се случи откако го сторија гревот, а не и пред гревот.

- Погрешен е изборот затоа што веќе знаеја што е доброто. Ако знам што е добро, што ќе ми е она кое е поинакво од доброто?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
- Одговорноста е побарана затоа што направиле погрешен избор, иако Бог веќе им одредил што смеат а што не смеат да јадат.

- Предупредувањето имало поправно-воспитна улога. Адам и Ева знаеја што е добро, но не и што е зло, оти злото се случи откако го сторија гревот, а не и пред гревот.

- Погрешен е изборот затоа што веќе знаеја што е доброто. Ако знам што е добро, што ќе ми е она кое е поинакво од доброто?
Како може да знаеш што е добро а да незнаеш што е зло? Самиот во вториот болд се побиваш велејќи: "Ако знам што е добро, што ќе ми е она кое е поинакво од доброто?"
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кои? И зошто само 2 од нив се спомнуват па дури се поистоветуваат како 1 (Сатаниел и Луцифер)
И кои се другите 2/3 кои останаа бели?
Другите 2/3 ангели се во преголем број, а во Црквата се познати имињата од архангелите, како Гавриил Михаил, Уриел, Рафаил...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
- Одговорноста е побарана затоа што направиле погрешен избор, иако Бог веќе им одредил што смеат а што не смеат да јадат.

- Предупредувањето имало поправно-воспитна улога. Адам и Ева знаеја што е добро, но не и што е зло, оти злото се случи откако го сторија гревот, а не и пред гревот.

- Погрешен е изборот затоа што веќе знаеја што е доброто. Ако знам што е добро, што ќе ми е она кое е поинакво од доброто?
ама како ќе знам дека тоа е добро ако не ми е познат концептот за лошо. нема логика, знам што е добро, али појма немам што е лошо. пак збунка друже, ја викам дека се заебале вериве, колку и да сакаш да ги разбереш, нема никаква логика во тоа што пишува во нив. а згора на тоа и пишани се од луѓе, кои знаеле ко јјазик е потребен за да разберат останатите.
али НЕ, ќе ве возам јас наоколу, додека ми се може, па после тоа ќе видиме. ко луна парк да е :pos:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Другите 2/3 ангели се во преголем број, а во Црквата се познати имињата од архангелите, како Гавриил Михаил, Уриел, Рафаил...
Значи црквата не ги знае? Ни црните ни белите. Чудим :P
Ама знае дека се 1/3? Опет чудим :P
Од каде дојде до таа третина ако не ги знае кои се.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Како може да знаеш што е добро а да незнаеш што е зло? Самиот во вториот болд се побиваш велејќи: "Ако знам што е добро, што ќе ми е она кое е поинакво од доброто?"
Еве, се цитирам сам себе:

„...Се обидуваш, овоземните практични сознанија и за доброто и за злото, да ги пренесеш во Рајската атмосфера, за која немаме искуствена претстава како изгледала, но од Писмото знаеме дека во Рајот, злото било непознато пред да биде сторено па првите луѓе, битисувајќи во Рајот, немаа искуствен поим за тоа што е „зло„. Затоа пак, го имаа Божјото предупредување за можната последица од нивниот погрешен избор, која се состои во нивното умирање...„.
--- надополнето: 26 јуни 2013 во 12:36 ---
Значи црквата не ги знае? Ни црните ни белите. Чудим :P
Ама знае дека се 1/3? Опет чудим :P
Од каде дојде до таа третина ако не ги знае кои се.
....:P....

Имињата од сите ангели ги знае само Оној Кој ги створи.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Значи црквата не ги знае? Ни црните ни белите. Чудим :P
Ама знае дека се 1/3? Опет чудим :P
Од каде дојде до таа третина ако не ги знае кои се.
Од евреите и нивниот Закон, евреите, кои нели, не го познале христијанскиот месија кој е „вистински“ и затоа и евреите не ги бидува!
Нели MIKI1 ? Само православно христијанство, тоа има духовна логика, и ти треба само вера, да веруваш и тоа е тоа?

П.С. И да додадам, од евреите кои ја разбираат кабалата, чии предци и го создале тој систем :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Еве, се цитирам сам себе:

„...Се обидуваш, овоземните практични сознанија и за доброто и за злото, да ги пренесеш во Рајската атмосфера, за која немаме искуствена претстава како изгледала, но од Писмото знаеме дека во Рајот, злото било непознато пред да биде сторено па првите луѓе, битисувајќи во Рајот, немаа искуствен поим за тоа што е „зло„. Затоа пак, го имаа Божјото предупредување за можната последица од нивниот погрешен избор, која се состои во нивното умирање...„.
--- надополнето: 26 јуни 2013 во 12:36 ---


....:P....

Имињата од сите ангели ги знае само Оној Кој ги створи.
по што се разликувааат овоземните ДОБРО И ЛОШО? а и каква би била разликата во тоа “добро“ горе и ова “добро“ овде на земјава? има разлика во тоа добро?
П.С. а плус тоа убаво кажуваш, појма немам како изгледала и што било таму, значи само претпоставки.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Имињата од сите ангели ги знае само Оној Кој ги створи.
Значи ти појма немаш за Адам и Ева и за 6деј криејшн и тако даље пошто не си створил ништо, така?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Значи ти појма немаш за Адам и Ева и за 6деј криејшн и тако даље пошто не си створил ништо, така?
заплет, .... море морнарски чвор испадна сега :pos: ме насмеа јако
него, да не забегувам, пак никој не објасни како е тоа можно да се има искуствено знаење за доброто, а воедно да појма немаш за злото. додека нема компарација (добро vs лошо) не е можно според мене да се знае дека тоа нешто е добро.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи ти појма немаш за Адам и Ева и за 6деј криејшн и тако даље пошто не си створил ништо, така?
Највероватно...како што би рекол јас.
--- надополнето: 26 јуни 2013 во 12:53 ---
него, да не забегувам, пак никој не објасни како е тоа можно да се има искуствено знаење за доброто, а воедно да појма немаш за злото. додека нема компарација (добро vs лошо) не е можно според мене да се знае дека тоа нешто е добро.
Искуственото и „теоретското„ знаење за доброто, Адам и Ева го имаа, така што:

- имаа вградено разум и слободна волја
- имаа вградено подобие,
- имаа/примаа благодатна енергија Божја.
- беа во близината Божја
- битисуваа во апсолутно добро уредена рајска средина, каде злото не било присутно.
- немаа/не трпеа последици од гревопадот, како овоземните луѓе.
 
W

Werther

Гостин
Највероватно...како што би рекол јас.
--- надополнето: 26 јуни 2013 во 12:53 ---


Искуственото и „теоретското„ знаење за доброто, Адам и Ева го имаа, така што:

- имаа вградено разум и слободна волја
- имаа вградено подобие,
- имаа/примаа благодатна енергија Божја.
- беа во близината Божја
- битисуваа во апсолутно добро уредена рајска средина, каде злото не било присутно.
- немаа/не трпеа последици од гревопадот, како овоземните луѓе.
Зошто Бог не им го прости тоа ? Нели е љубов и добрина ? Или не, садистички смрдеш е ?

Зошто семоќниот Бог не го спречил тоа ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom